Elazığ'da orta hasarlı yapı sahipleri; seslerini duyuramıyor!

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8’lik depremin ardından binlerce yapı hasar gördü. Hasar tespit çalışmalarında, yapılar;  hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere sınıflandırıldı.  Ağır hasarlı yapılar yıkılarak yerine yeniden yapılar inşa edildi. Depremin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen orta hasarlı olarak sınıflandırılan yapıların ise henüz bir çözüme kavuşturulmadığı görüldü. Bu soruna çözüm bekleyen orta hasarlı yapı sahipleri yetkililere seslenirken bazı yapı sahipleri; hasar tespit raporlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından sisteme geçirilmediği ve hatta bazılarının kaybolduğunu iddia etti.

ELAZIĞ 24.11.2021, 16:56
Elazığ'da orta hasarlı yapı sahipleri; seslerini duyuramıyor!

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ/ÖZEL

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8’lik depremin ardından binlerce yapı hasar gördü. Ağır hasarlı yapılar yıkılarak yerine yeniden yapılar inşa edildi. Depremin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen orta hasarlı olarak sınıflandırılan yapıların ise henüz bir çözüme kavuşturulmadığı görüldü. 9 Aralık 2020 tarihinde Elazığ Valiliği, 24 Ocak Depreminden sonra orta hasarlı olarak tespit edilen evlerin ıslah çalışmalarının yapılabilmesi için derhal tahliye edilmesi gerektiği yönünde muhtarlara tebligat gönderdi.

VATANDAŞLARIN İDDİALARI ŞÖYLE…

Tebligat kapsamında, bir yıl içerisinde güçlendirme yapmayan orta hasarlı evlerin ağır hasarlı duruma çevrilip yıkılacağı ve mülkiyet sahiplerinin de hak iddia edemeyecekleri belirtilmişti.  Çözüm bekleyen orta hasarlı yapı sahipleri yetkililere seslenirken bazı yapı sahipleri; hasar tespit raporlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından sisteme geçirilmediği ve hatta bazılarının kaybolduğunu iddia etti. Sorunları hakkında sonuç alamayan ve muhattap bulamayan bazı yapı sahiplerin ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nü mahkemeye verdiği öğrenildi. Müdürlüğün adamına göre muamele yaptığın iddia eden yapı sahipleri, ağır hasarlı yapıların hafif hasarlıya çevrildiğini söyledi.

“ÇEVRE ŞEHİRCİLİKTEN KİMSE BİNAMIZA BAKMAYA GELMEDİ”

Serdar Kan; “Binamız orta hasarlı. İtiraz ettik, itiraz sonucunu bekliyoruz. Gelip tekrardan hasar kaydına baktılar. Gelip bakan arkadaşlar, binamızda orta hasarlık bir durumun olmadığını yanlış bir sonuç verildiğini söyleyip gittiler. Biz de buna istinaben binamızda oturmaya devam ettik. Ondan sonra aralık ayında tekrar bir deprem oldu. O zaman da tekrar hasar durumuna bakmak için geldiler. Ama bu sefer gelen kişiler dışarıdan gelmişti. Onlarda aynı şekilde bu binaya nasıl orta hasar vermişler dedi. Bu bina hasarsız dediler. Sonuç düzelecek diye beklerken tekrar sistemde orta hasar diye geçti. Çevre şehirciliğe müracaatta bulunduk. Gelin bu binayı tekrar kontrol edin dedik. Fakat çevre şehircilikten kimse bakmaya gelmedi. Bizi kaile bile almadılar” şeklinde konuştu.

“RAPORUMUZ SİSTEMDE YOK!”

Binalarını kontrol etmek amacıyla Fırat Üniversitesi Teknoloji Bölümüne başvurduklarını ifade eden Kan; “Bunun yanı sıra Aralık ayında yaşadığımız 5.3’lük depremden sonraki hasar kayıtlarımız henüz sistemde gözükmüyor. Halen daha birinci depremin orta hasarlı kayıtları var. Sonuç alamayınca Çevre Şehirciliği mahkemeye verdik. Mahkemeden öncede Fırat Üniversitesi Teknoloji Bölüm Başkanına dilekçe verdik. Binamızın kontrol edilmesini istiyoruz. Binamıza bilirkişi heyeti geldi. Binamızı tepeden tırnağa kadar hepsini kontrol ettiler. Çevre şehirciliğin yapmış olduğu kontrolden daha iyi ve detaylı kontrol ettiler. Bir hafta sonra raporumuz çıktı raporumuzu aldık. Raporda herhangi bir hasar tespit edilemediğine dair belge verdiler. Raporumuzu alıp Çevre Şehircilik İl Müdürüne gittim. Müdür bey diyor ki benim muhatabım Fırat Üniversitesi değil. Üniversitenin verdiği raporu kabul etmiyorum dedi. Mahkemeye gidin dedi. Bizde mahkemeye başvurduk. 2 yıl olacak mahkeme sürecini bekliyoruz. Bu konuda mağduruz” ifadelerine yer verdi.

“ÇÖZÜM ARIYORUZ AMA ÇÖZÜM BULAMIYORUZ!”

Çözüm beklediklerini dile getiren Kan; “Birde Valilikten tebligat gönderdiler orta hasarlı yapılar ya yıkılacak ya da güçlendirilecek diye. Tebligat değil, sonuç lazım. Bize çözümle gelsinler. Bizim bina mahkemede olduğu için öylece bekliyoruz. Mahkeme süreci ne kadar sürecek onu da bilmiyoruz. Binamızda hasar olmadığına emin olduğumuz için ailemizle birlikte orada kalıyoruz. Hasar olsa ailemizi riske atar mıyız? Çoluğumuz çocuğumuz var. Hasarsız olduğuna emin olduğumuz için binamızda hâlâ oturuyoruz. Hemen binamızın yanında 70 senelik bina var. Merdivenleri yıkılmış, çatı çökmüş gelip o binaya bakmadan içerisini gezmeden hasarsız raporu verdiler. İlk depremde kaliteli eleman yetersizliği vardı. Diğer illerden sağlıkçısı, öğretmeni gelmiş binaları kontrol ediyorlardı. O adamlar keyfi raporlar çıkarttılar. Sıva çatlaklarına orta hasar verip gittiler. Çözüm arıyoruz. Ama çözüm yok. Bize çözüm lazım. Ben binamı terk etmem. Çünkü binamız sağlam. Binamızı deprem yönetmeliğine göre kendimiz yaptık. Aile apartmanımız. Bizi bu şekilde mağdur ettiler” diye konuştu.

“ÇEVRE ŞEHİRCİLİK ADAMINA GÖRE MUAMMELE YAPIYOR”

Binalarının durumu hakkında Çevre Şehirciliğe başvurduklarını fakat kendilerine bir dönüş sağlanmadığını ifade eden Kan; “Tanıdığımız kişiler var. Binaları ilk depremde ağır hasar almış. Binanın zemini çökmüş, duvarları, kolonları çatlamış ama çevre şehircilikte adamı var diye binayı orta hasardan hafif hasara çevirdiler. Böyle bir mantık var mı? Çevre Şehircilik adamına göre muamele yapıyorlar. Ağır hasarlı yapıları bile hafif hasarlıya çevirdiler. Bu işler nasıl oldu anlamış değiliz. Bir iki değil bunun gibi birçok örnek var. Sürekli Çevre Şehirciliğe başvuruyoruz ama hiçbir şekilde dönüş sağlamıyorlar. İkinci depremdeki raporumuz bile sistemde yok. İkinci depremden sonra binaya bakmak için gelen heyette bir tane kadın geldi. Kadın sizin binada gözüken bir şey yok. Binamda bir şey yoksa o zaman hafif hasara çevirin. Ya da gerçekten hasarlıysa ağır hasara çevirin dedik. Ortada bırakmak nedir. Orta hasarlı diye bir mantık yok. Kadın biz orta hasarlıları ağır hasarlıya çevirmek için geldik ama sizde her hangi bir hasar yok deyip gittiler. O sonuçlar halen sistemde yok” dedi.

“MAHKEME SÜRECİNDE 25 BİN TL HARCADIK”

“DEPREMZEDELER SÜREKLİ MAĞDUR EDİLİYOR”

Depremzedelerin mağdur edildiğine vurgu yapan Kan; “İkinci deprem birinci depremden daha şiddetliydi. Bizim bina orta hasarlıysa ikinci depremde de ağıra dönüşmüştür. Çevre Şehirciliği arayıp bizim rapor sistemde yok diye sorduğumuzda bize verdikleri cevap biz halen daha o raporları sisteme eklemedik dediler. Bizim gibi bu şekilde mağdur olan birçok insan var. İmkânı olmayan maddi gücü yetmeyenler var. Biz bu mahkeme sürecinde en az 25 bin verdik. Binamızı bir sonuca ulaştıralım diye. Hem maddi hem manevi bizi yıprattılar. Depremzedeler sürekli mağdur ediliyor. Onu da geçtim dükkânlarımız yıkıldı DASK’tan paramızı halen alamadık. Bu süreci hiç iyi yönlendiremediler. Mağduriyetten başka bir şey yok. Bizleri rezil rüsva ettiler. Sağlam binaya nasıl hasar verirler. Ya da hasarlı binayı nasıl hasarsıza çevirirler” şeklinde konuştu.

“SORUNLARIMIZ ÇÖZÜLECEĞİNE ARTIYOR”

Saçma sapan işlerin olduğunu iddia eden Kan; “Orta hasarlılar yıkılsın ya da güçlendirilsin deyip duruyorlar. Güçlendirme gözümde mantıklı bir iş değil. Neyin güçlendirmesini yapacaksınız. Ayak değil ki kırılmış alçıya alacaksın düzelecek. Elazığ deprem bölgesi bu güçlendirme ne kadar mantıklı. Saçma sapan işler. RANT için her şeyi yaptılar. Başka bir şey değil. Depremden sonra Elazığ’a binlerce güçlendirme firmaları geldi. Yer açtılar burada. Hep RANT, kendi adamları. Böyle bir düzenleme olamaz. Yetkililer artık sesimizi duysun. Sen devletsin. İşini layıkıyla yap. Sen gel benim binamı doğru düzgün kontrol et. Toprak analizini, beton analizini yap. Güvenli değilse, güvenli değil de.  Raporumu elime ver,  biz de yolumuza bakalım. Ortada bırakmak nedir. Depremin ikinci yılına gireceğiz ama sorunlarımız çözüleceğine git gide artıyor. Raporumuzu sisteme ne zaman girecekler diye sürekli telefondayız. Her saat sisteme bakıyoruz” diyerek yetkililerin biran önce bu sorunlarına çözüm getirilmesini istedi.

“KİME, NEREYE BAŞVURACAĞIMIZI ARTIK BİLMİYORUZ”

Binalarının ağır hasardan, hafif hasara daha sonra da hafif hasardan orta hasara çevrildiğini belirten orta hasar yapı sahibi; “Binamız 2 yıldır boşaltılmış öylece duruyor, yıkılmıyor. İlk hasar kaydı yapmaya geldiklerinde ağır hasar verdiler. Ondan sonra nasıl olduysa kim yaptıysa hafif hasarlıya çevirdiler. Avukata başvurduk avukat bize diyor ki; orta hasar diye bir şey yok. Ya hafif hasar olur ya da ağır hasar olur. Mahkemeye verdik durum belli değil. 2 yıl olacak halen daha binamızın gidişatı ne olacak haberimiz yok. Ağırdan hafife daha sonra da orta hasarlıya döndü. Bu nasıl iştir inan ki anlamadık. İnsanın aklıyla oynuyorlar. Bu işi yapamıyorlarsa bırakıp gitsinler insanları mağdur etmeye hakları yok. Binamızda hak sahibi bir adamın kızı çevre şehircilikte çalıyor. Ağır hasar verdiklerinde adam kabul etmedi. Çevre Şehirciliğe gitti nasıl yaptıysa hafif hasara çevirdiler. Daha sonra ne olduysa tekrar gelip orta hasara çevirdiler. Biz kime nereye başvuracağımızı artık bilmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“RANT UĞRUNA BİZİ MAĞDUR ETTİLER”

Binalarının depreme dayanıklı yapıldığına vurgu yapan orta hasar yapı sahibi; “Bizim bina orta hasarlıydı. Mahkemeye başvurduk. Bizim bina depreme dayanıklı yapıldı. 15 senelik bina. Binamızda raylı sitem var. Elazığ’da en sağlam binalardan bir tanesi bizim bina. Çözüm aradık ama çözüm bulamadık. Sağlam binaya orta hasar verdiler. Güçlendireceksiniz ya da binayı yıkacaksınız diyorlar. Deprem süreci yalan dolanla yönetildi. RANT uğruna bizi mağdur ettiler. Binamızı yapan müteahhit mimarlar odasında müdür. Adamlar gelip binaya baktılar. Bu binaya nasıl orta hasar verdiler diye şaşırdılar. Bu bina hasarsız olması lazım dediler. İlk depremde bina kontrolüne gelen ekip, hasarsız kaydı verdiler. Ondan sonra tekrar geldiler tekrar hasarsız dediler” dedi.

“DOSYAMIZ ÇEVRE ŞEHİRCİLİKTE KAYBOLDU”

Raporlarının Çevre Şehircilikte nasıl kaybolduğunu sorgulayan vatandaş; “Binamızda oturan biri bankadan ev almış. Peşine düştüler binayı orta hasara çevirmeye çalıştılar ki bankadan para alsınlar diye. Devlet kredisi desteğiyle evi almışlardı depremden dolayı hasarlı evlerin faizi silinecek dedikleri için binamızı orta hasara çevirmeye çalıştı. Bizim anlamadığımız hasarsız kayıt raporumuzun  Çevre Şehircilikte nasıl kaybolduğu. İkinci dosyamız Çevre Şehircilikte kayboldu. İki dosyamızda hasarsızdı. Biz mahkemeye başvurduk. Çevre Şehirciliği de mahkeme verdik. Hâkime hanım denetime geldi. Bu bina sapa sağlam ama yapacak bir şey yok. Orta hasar almış. Mahkemede ret oyu verdi. Öylece ortada kaldık. Bina sıkıntılı olsa kendimiz çıkarız. Bir sürü insan oturuyor, yazık günah nasıl vebal alalım. Ama binamızdan eminiz, binamızda sıkıntı yok. Üniversite bu işin başında bir adam var. İşin uzmanını getirdik incelettik adam hayretler içinde kaldı. Depreme dayanıklı binamız orta hasar aldı” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 05 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:19
Öğle 12:19
İkindi 14:47
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 15 26
4. Başakşehir 15 25
5. Fenerbahçe 14 24
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Tuzlaspor 13 21
7. İstanbulspor 14 20
8. Kocaelispor 14 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Boluspor 14 19
11. Samsunspor 13 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 13 17
14. Manisa FK 15 17
15. Denizlispor 13 15
16. Bursaspor 13 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 16 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7