Elazığ'da Ateşin kahramanları 9 ayda 901 cana hayat verdi!

Hemen hemen her gün medyada yer bulan; kritik anlardaki kurtarışlarıyla alkışlanan, ateşin kahramanları itfaiyeciler, insan hayatını kurtarmak için 24 saat görevini yapıyor. Tüm gün canla başla çalışan, kendi canından önce başkasının canını ve malını ön planda tutan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, 104 kişilik personelle 9 ayda 2 bin 273 itfaiye olayına müdahale ederek, 901 cana hayat verdi. Öte yandan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ülke genelinde meydana gelen orman yangınlarına da destek oldu.  Özverili bir şekilde çalıştıklarını aktaran Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “İtfaiyecilik gönül işi” dedi.

ELAZIĞ 29.10.2021, 16:23 03.11.2021, 11:49
Elazığ'da Ateşin kahramanları 9 ayda 901 cana hayat verdi!

Haber: Aysun ÇETİN/ÖZEL

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, 104 kişilik personeli ile 24 saat aralıksız görev başında kalarak hem can hem de mal kaybının önlenmesi için yoğun mesai harcıyor. Avrupa standartlarında ekipmanlara sahip olan itfaiye ekipleri, kentte son 9 ayda 2 bin 273 itfaiye olayına müdahale ederken, 901 kurtarma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Tüm gün canla başla çalışan, kendi canından önce başkasının canını ve malını ön planda tutan ekipler, ayrıca ülke genelinde meydana gelen orman yangınlarına da destek verdi.

“BİZDE MESAİ MEFHUMU YOK”

104 personelle her zaman sahada olduklarını aktaran Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak 104 personelimizle 24 saat nöbet, 48 saat istirahat esasına göre çalışıyoruz. Elazığ’ı iki noktadan kontrol altına alıyoruz. Biri şu anda bulunduğumuz Doğukent mahallesi yolu üzerindeki ana merkez. Diğeri ise Abdullahpaşa mahallesinde bulunan itfaiye şubemiz. Batıdaki yangınlara öncelik olarak Abdullapaşa’daki şubemiz bakarken Doğu ve özellikle çarşı merkezi yangınlara Doğukent’ten müdahale ediyoruz. Tabi büyük olaylarda, büyük yangınlarda birlikte hareket ediyoruz. Hatta istirahatte olan bütün personellerimizi topluyoruz. 104 personelimizle birlikte olaylara gidiyoruz. Mesela bununla ilgili 2 ay önce geri dönüşüm fabrikası yandığı zaman gece bütün personelimiz görev başındaydı. 3 gün 104 personeliniz nöbetleşerek yangına sürekli gidip müdahale ettiler” dedi.

 “BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI HER ZAMAN YANIMIZDA”

15 kata ulaşacak itfaiye araçlarındaki merdivenin Güneydoğuda sadece Gaziantep ve Elazığ’da bulunduğuna vurgu yapan Başgün; “Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün  9 tane normal aracı, 4 tane merdivenli aracı, bir tane çok maksatlı kurtarma aracı, 3 tane hafif ticari sel baskınlarında motopompları taşıyacak araçlarımız, bir tane de binek olmak üzere toplam 18 aracımız mevcuttur. Özellikle buradan Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Mesela Elazığ’da bir imar değişikliği olmuştu. 14-15 kata kadar ulaşacak merdivenli aracımız yoktu. Başkanımız Elazığ’a istediğimiz aracı getirtti. Bu yüksek araç Güneydoğuda bir tek Gaziantep’te bir de Elazığ’da var. Başkan Şerifoğuluları destekleriyle her zaman yanımızda ” şeklinde konuştu.

“9 AYDA BİN 282 YANGINA MÜDAHALE ETTİK”

9 ayda 2 bin 273 itfaiye olayına müdahale ettiklerini belirten Başgün; “9 Aylık faaliyetlerimizle ilgili bilgi vermek istiyorum. Biz 9 ayda bin 282 yangına ve aynı zamanda 90 trafik kazasına da müdahale ettik. Bu trafik kazaları normal maddi hasarlı kazalar değil; içerisinde insanların sıkışması ile sıkışmalı trafik kazalarıydı. 9 Ayda 502 insan, 399 hayvan kurtardık. Yine 9 ayda toplam 2 bin 273 itfaiye olayına, itfaiye ekipleri olarak müdahale ettik. Bu seneki yangınlar kuraklık olduğundan dolayı buna benzer yangınlar değildi. Gittiğimiz yangınların hepsi ev, çatı, depo, fabrika, bahçe yangınları gibi büyük yangınlardı. Ondan dolayı yoğun bir 9 ay geçirdi itfaiyemiz. Bu itfaiye olaylarının dışında iş yerlerine açma ruhsatı veririz. Biz bu sene 650 iş yerinin yangın güvenliklerini kontrol etmişiz. Onlara açma ruhsatı vermişiz. Bazı işletmeler bizden bir ay, bir buçuk ayda bile ruhsat alamıyorlar, gidiyoruz bakıyoruz. Özellikle yangın hassas yer ise fabrika, yurt, otel, düğün salonu buna benzer yerler ise buralardaki yangın güvenlikleri çok daha üst safhadadır. O yüzden vatandaşımız orda risk yaşamasın diye bu gibi yerlerde biraz daha titiz davranıyoruz” dedi.

“İŞİMİZ SADECE YANGIN SÖNDÜRMEK DEĞİL”

Eğitimlerden bahseden Başgün; “Devletin çıkarmış olduğu Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği  var. O yönetmeliğe uygun ne lazımsa onların hepsini o yerlerden yerli yerinde istiyoruz. Yine eğitim ve tatbikatlarımız var. 9 ayda 4 bin 200 vatandaşımıza yangın eğitimi verdik, yangın tatbikatları yaptık. İtfaiye haftasında 40’a yakın okul ziyaretimize geldi. Onlara burada eğitim verdik, itfaiyeyi tanıttık, araç gereç malzemelerini tanıttık. Onları saymıyorum. Bu sadece kurum ve kuruluşlarda eğitim verdiğimiz memur ve işçilerin sayısı. Tabi bunun dışında su hizmeti, merdivenle araç hizmeti, su çekme hizmetleri bunlar da bizim diğer görevlerimiz arasında. Yani şimdi normalde baktığınız zaman vatandaş zannediyor ki itfaiyeciler sadece yangına müdahale ediyor.  Hâlbuki itfaiyenin görev alanı o kadar geniş ki yangın, sel baskını, trafik kazası, imalathane ve buna benzer iş yerlerinin ruhsatları, eğitim, tatbikat, insan kurtarma, hayvan kurtarma, afiş asma, bayrak asma, anahtarla kapı açma gibi çalışmaları da yapıyoruz.  Yani çoğu zaman eğitimlere gittiğimiz zaman sadece 15-20 dakika itfaiye teşkilatının görevlerinden bahsederiz. O kadar geniş bir alana sahibiz. Bizim işimiz sadece yangın söndürmek değil. Bunun dışında da yapmış olduğumuz farklı görevler var” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞIN DUASI BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

İşlerini severek yaptıklarını belirten Başgün; “Sabah 7’ de mesaimiz başlıyor, mesaimizin bitiş saati yok. İtfaiyecilik gönül işi. Eğer seversen bu işi yaparsın, sevmediğiniz takdirde yapamazsınız. Birinci planda ilk yapmak istediğimiz vatandaşa veya halkımıza itfaiye olaylarıyla ilgili bir sıkıntı, problem gelmemesi. Mesela sanayide bir yangına gitmiştik, yangına müdahale ediyoruz. Ben de içerdeydim baktım dışarda bir gürültü koptu. Acaba bizim itfaiyecilerle mi tartışıyorlar diye düşündüm. Çıktım orda görevli çavuşa sordum, bir olay mı var?  O da burada mahallenin kadınları bir araya gelmişler. Burada itfaiye ekiplerine dua ediyorlar. O gürültü onların duaları diye. Ben bunu duyduğum zaman o kadar mutlu oldum ki anlatamam.  Yani insan bu sefer diyor ki gerekirse canımdan vazgeçeyim. Vatandaşı bu darlıktan kurtarayım” diyerek vatandaşın duasından mutlu olduklarını dile getirdi.

“MESAİMİZ 24 SAAT KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR”

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri olarak özverili bir şekilde çalıştıklarını aktaran Başgün; “Depremde 15 gün boyunca bütün personellerimiz itfaiyedeydi. Yani önemli olaylarda, önemli itfaiye hadiselerinde bütün personelimizi topluyoruz. Sadece mevcut nöbetçilerle görev yapmıyoruz. O yüzden bizim mesaimiz sabah saat 7’de başlar; kaçta gideceğimiz belli değildir, mesaimiz bitmez. Bizim mesaimiz 24 saat kesintisiz devam eder. Ekibimizle özverili bir şekilde çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“DEPREMDE HİÇBİR BİRİM SAHAYA İNMEDEN BİZ SAHADAYDIK”

Depremde de herkesin bildiği şeyler var, bir de bilmediği şeyler var. Mesela göçükte vatandaşı kurtarma, ilk etapta yaptığımız müdahaleler bunlar. Deprem gecesi, ağır hasarlı binalarda ve asansörlerde mahsur kalan 86 tane vatandaşımızı kurtardık. Yani yeri geldiği zaman kimse korkup da o binaya giremezken, itfaiyeciler tek tek binalar ve asansörlerde mahsur kalan vatandaşları kurtardı. Aynı gece aynı saatlerde 18 yangına müdahale ettik.  Bunun dışında yine Mustafapaşa mahallesinde depremde ilk etapta daha hiçbir birim sahaya inmeden, biz 23 vatandaşı enkaz altından sağ olarak çıkardık. Yine Mustafapaşa ’da 3 vatandaşımızın cansız bedenine ulaştık. O gece bir saat içerisinde bütün personelimizi itfaiyede topladık. Zaten Sayın Belediye Başkanımızın talimatı üzerine burada kriz masası oluştu. Vilayetteki kriz masası dışında bir de Belediyede, Belediye Başkan Yardımcılığında bir kriz masası oluşturuldu.  Bu kriz masasındaki ekibimiz dozerimizle, kepçlerimizle, her türlü belediyenin yapması gereken işlerle ilgili o gece burada sabaha kadar ailemizi bir kenara bırakıp, kriz masasında görevimizin başında olduk” dedi.

“DEPREMDE AYNI NOKTADA 18 YANGINA MÜDAHALE ETTİK”

Depremden sonra 4 ayda bin binanın çatısını temizlediklerini ifade eden Başgün; “Mustafapaşa’nın dışında bir de Sürsürü mahallesindeki Dilek Apartmanının olduğu yerde göçük vardı. Abdullahpaşa ekibini oraya çekmiştik. Orada da 12 vatandaşımızı enkaz altından sağ olarak çıkarttık. 4 vatandaşımızın ise cansız bedenine ulaştık. Diğer birlikler sahaya indikten sonra biz valiliğin vermiş olduğu komutla göçüklere gidip görevimizi yapmaya çalıştık. Aynı gece yine aynı noktada 18 yangına müdahale ettik. Biz tam 4 ayda 1000 tane binanın, özellikle bacası yıkılmış binaların merdivenli araçlarla çatılarını temizledik. Vatandaşın kafasına herhangi bir beton parçası, kiremit parçası düşmesin diye” ifadelerini kullandı.

“MANAVGAT YANGININA 8 UZMAN PERSONEL GÖNDERDİK”

 Bundan iki gün önce bir inek düşmüştü kuyuya ekibimiz gidip onu çıkardı. Dediğim gibi bizim için insan ya da hayvan fark etmez; canlı olduktan sonra hepsi itfaiyenin görevi dâhilindedir. İtfaiye gider o sıkıştığı yerden veya yüksek bir yerde mahsur kalmışsa, kuyuya düşmüşse o hayvanları kurtarırız. Zaten bizim bir aracımız da tam teşekküllü kurtarma aracıdır. Manavgat’taki yangına bir su tankeri ile bir öncü itfaiye aracı ve 8 uzman personel gönderdik. Arkadaşlarımız orda 10 gün boyunca yangınla mücadele ettiler. Biz sadece burada mücadele etmiyoruz. Nerede bize ihtiyaç duyuluyorsa Sayın Başkanımızın talimatı üzerine hemen ekiplerimizi oraya doğru yönlendiriyoruz.

“ÇIKAN ORMAN YANGINLARININ HEPSİ KUNDAKLAMAYDI”

Yazın özelikle rastgele sağa sola fırlatılan cam şişelerin yangına davetiye çıkardığını vurgulayan Başgün; “Yangınlar genelde dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmal, kundaklama gibi olaylardan çıkıyor. Çıkan orman yangınlarının hemen hemen hepsi kundaklamaydı. Yani aynı anda 100’e yakın yangın çıkıyorsa veya aynı anda aynı bölgenin farklı noktalarında yangın çıkıyorsa bunun kundaklama olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Kundaklamayı yapan hainlerin çoğu da güvenlik güçlerimiz tarafından yakalanıp adli mercilere teslim edildi. Onların en ağır cezaları almaları lazım. Çünkü yangında sadece ağacımız gitmiyor. Oradaki hayvanların evi, yurdu, yuvası gidiyor. Orada mücadele eden itfaiyeci arkadaşlarımızdan şehit, gazi olanlar, dumandan etkilenip hala tedavi görenler oldu.  Bazen vatandaşlar ekin ve anız yakıyor. Temizlik amacıyla bir şeyleri yakmaya çalışıyor. Önünü alamayınca bakıyorsun ki büyük bir faciaya yol açmış. Bir de tedbir hususunda gerçekten eksiğimiz çok. Buradan herkese sesleniyorum. Herkes evinde bir yangın söndürme cihazı bulundursun. Herkes aracında bir yangın söndürme cihazı bulundursun. Yangının ne zaman nerede karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Küçük önlemlerle büyük olayların önüne geçme imkânına sahibiz. Tedbir her şeyin önünde geliyor” ifadelerini kullandı.

“24 SAAT TEYAKKUZDAYIZ”

Başgün; “24 saat hazır durumdayız. Mikrofonla yapılan anonslar itfaiye olaylarıdır. Küçük olayların anonsu yapıldığı zaman hemen ekibi çıkarırız. Ama çatı, fabrika, depo, dükkân, mağaza gibi yangınlarda bizim sirenlerimiz var. O sirenlere ısrarla basarız, buradan takım olarak çıkarız. En az çıktığımız zaman 3 aracımızı öncü olarak göndeririz. Yangının veya hadisenin boyutuna göre peşinden diğer araçlarımızı göndeririz. Olay çok büyükse anında bütün personellerimizi toplarız. Bizim whatsapp gruplarımız var. Bugün nöbetten çıkan arkadaşlarımız, gruba yazdığımız zaman 15 dakika içerisinde itfaiyede hazır bekler. Buradaki ekip yangına veya olaya gittiği zaman o gelen ekip de burada teyakkuzda bekler. Yani burası hiçbir zaman boş kalmaz. Sürekli 10 kişilik bir destek ekibi itfaiyede hazır. İsterse beş yerde ister on yerde yangın olsun yine geride bir ekip oluştururuz” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 05 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:19
Öğle 12:19
İkindi 14:47
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 15 26
4. Başakşehir 15 25
5. Fenerbahçe 14 24
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 13 17
14. Manisa FK 15 17
15. Denizlispor 13 15
16. Bursaspor 13 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 16 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 15 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7