Elazığ Bölgesel Tarım Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi ev sahipliğinde ‘Bölgesel Tarım Zirvesi’ programı yapıldı. Programa katılan katılımcılar tarıma yönelik son derece faydalı bilgiler verdi. Programa katılan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; “Tarım politikası en az milli güvenlik kadar önemli” diyerek Malatya ve Elazığ’ın kaderinin birlikte işlendiğinin mesajını verdi. Programda uzun bir konuşma gerçekleştiren MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Cemal Özen, Elazığ’ın mevcut tarım arazilerinin % 35’inin kullanmadığını ve uzun vadeli tarım politikalarına ihtiyaç duyulduğunu da vurgulayarak, “Türkiye, dünyada tarımda lider ülke olabilir” diyerek bunun nasıl sağlanabileceğinin ipuçlarını verdi.

ELAZIĞ 29.09.2022, 12:30 02.10.2022, 11:38
Elazığ Bölgesel Tarım Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor

Elazığ’da ilk kez yapılan Bölgesel Tarım Zirvesi Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından bir takım sinevizyon gösterilerine yer verildi. Sinevizyon gösterileri ile Elazığ’ın tanıtımına da katkı sunuldu.

BÖLGESEL TARIM ZİRVESİNE KATILIM SON DERECE YÜKSEK OLDU

Bölgesel Tarım Zirvesi Toplantısına katılım son derece yoğun oldu. Programa; Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Şiş, Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, bazı ilçe belediye başkanları, ilgili STK temsilcileri ve ilgililer katıldı.

GÜRKAN: MÜSİAD SADECE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ DEĞİL, MEMLEKET SEVDASIDIR

Programın açılış konuşmasını MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan gerçekleştirdi. Başkan Gürkan,  başta protokol mensupları olmak üzere programda hazır bulunan bütün katılımcıları selamlayarak; “MÜSİAD olarak şehrimizin hemen her alanda kalkınmasına önem vermekteyiz. MÜSAİD sadece iş adamları derneği değil, memleket sevdasıdır. Bu anlayışla bir yandan iş dünyasında dostluk bağları güçlendirilirken, şehrimizin gelişimine de katkı sağlıyoruz” dedi.

GÜRKAN: ELAZIĞ TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR

Sözlerine devem eden Başkan Gürkan; “Şehrimiz ve bölgemiz için böylesi bir toplantının Elazığ’da gerçekleşmesi adına genel merkezimize teşekkür ederiz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz her projeden genel merkezimizin yanında olmasının gururunu yaşadık.  Şehrimize gelerek yatırımcılarla bilgilerini paylaşacak katılımcılara da çok teşekkürler. Elazığ tarım ve hayvancılıkta ülkemizin önemli şehirlerindendir” diyerek Elazığ’ın coğrafi özelliklerinden bahsetti.

GÜRKAN: VERİLEN DESTEKLERE RAĞMEN İSTENİLEN DÜZEYDE TARIM YAPILAMAMAKTA

Geçmiş 20 yılda tarıma ciddi destek verildiğini ve bunun üretim rakamlarına yansıdığını aktaran Başkan Gürkan; “Yapılan devlet desteklerine rağmen yine de istenilen düzeyde tarım yapılmamaktadır. Ülke içinde tarımdaki payımızın artırılması gerekiyor. Elazığ olarak yeterli düzeyde üretim yapamıyoruz. Yeni yatırımcıların Elazığ’a gelmesi gerekiyor. Çünkü Elazığ’ın gerekli potansiyeli ve altyapısı var. Önümüzdeki dönemlerde daha çok yatırım ve üretim yapacağımıza inanıyorum.  Tarımsal üretimde çeşitliliği ve verimliğin artırılması gerekiyor. Bu programın küçük bile olsa buna katkı sağlamasını istiyoruz. Elazığ olarak el birliği ile gönül birliği ille çalışarak, yeni projeler hayata geçirmeliyiz” diyerek ve herkesi selamlayarak sözlerini tamamladı.

KILIÇ: HALKIN GIDA ARZINI GÜVENCE ALTINA ALMAK ZORUNDAYIZ

Başkan Gürkan’ın ardından Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç söz aldı. Kılıç; “Dünya nüfusunun artması ile birlikte arz ve talep arttı. Pandemi ve iklim değişikliği tarım ve gıdanın ne denli önemli olduğunu gösterdi. Halkın gıda arzını güvence altına almak zorundayız. Türkiye bir tarım ülkesi. Stratejik planlar çerçevesinde tarımsal üretimi artırmayı hedefliyoruz. Üreticimiz üretime devam etmiş ve halkımızın en zor zamanlarda bile gıdaya ulaşabilmiştir” diyerek bir takım veriler vererek üretimde artış sağlandığına dikkat çekti.

KILIÇ: ÇİFTÇİNİN ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜ HAK ETTİĞİ FİYATA SATMASI İÇİN ÜRETİCİNİN YANINDA OLACAĞIZ

“2021 yılında tarımsal ihracat 25 milyon dolara çıktı” diyerek sözlerine devam eden Kılıç; “Tarımsal stratejimizi belirledik. Ancak hazırladığımız bu strateji raporlarımızı bugün size sunamadık. Baskıdan dolayı bir takım gecikme oldu. Bunu size ulaştıracağız. Köylü çiftçi kardeşlerimizin sorunlarını yerinde çözeceğiz. Çiftçilerin ürettiği ürünleri hak ettiği değere satması noktasında çiftçimizin yanında olacağız. Üreticimizin gelirini artırıcı faaliyetlerde yanında olacağız. Ülkemiz su zengini bir ülke değil, suyu tasarruflu kullanmalıyız.  Tarımsal üretimde ortalarda bir yerdeyiz ve var olan potansiyelimizi artırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

KILIÇ: GELECEĞİN TARIMINI İNŞA ETMELİYİZ

Sözlerini sürdüren Kılıç; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçmeli’ bakanımızın ise ‘ Sen üret yeter’ laflarını unutmamalıyız. Geleceğin tarımını inşa etmeliyiz. Gelecek tarım ve sudur” diyerek gıda israfının da önlenmesi gerektiğine dikkat çekerek  sözlerini tamamladı.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI, ELAZIĞ’IN DEĞERLERİNDEN SÖZ ETTİ

Herkesi selamlayarak ve aziz şehir Elazığ’da misafirlerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da Elazığ’ın sahip olduğu değerleri aktardı. Başkan Şerifoğulları; “Bu aziz ve kıymetli şehri daha güçlü hale getirmek için çalışıyoruz.  STK’ler toplumun gelişmesinde ve demokrasinin gelişmesindeki en temel taşlarından biridir. İnsanımıza dokunduğumuz her çalışmada bütün STK’ler bize yardımcılar. STK’lerin en güçlü temsilcilerinden MÜSİAD ile bir aradayız. MÜSİAD, zor zamanlarda bile kazandığını ülkesi ve milleti ile paylaşan bir STK’dir” dedi.

ŞERİFOĞULLARI: TARIMSAL ÜRÜNLERİ, NİTELİKLİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Pandemi de bile üreticilerin üretimden vazgeçmediğini aktaran Şerifoğulları;  “Toprağın bize sunduğu ile önde olan bir şehiriz. Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerimizle dünyada ün sahibiyiz. Tarımsal ürünleri nitelikli ürün haline dönüştürmeliyiz. Tarım zirvesinin Elazığ’da yapılmasını çok önemsiyorum. Toplantı ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

VEKİL BULUT: AK PARTİ HER DAİM ÜRETİCİYİ MEMNUN EDECEKTİR

AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut; “MÜSİAD; Türkiye ve Elazığ için önemli. MÜSİAD bizim serpildiğimiz ocaklardan biridir. Eğitici bir ocaktır. Biz de MÜSİAD’ın eğitiminden geçmiş biriyiz ve bugün sizin huzurunuzda olmaktan çok mutluyum. Elazığ tarım ve hayvancılık kentidir. Elazığ’ın ne kadar güzel bir kent olduğunu da belediye başkanımız anlattı ve bize bu konuda söz kalmadı.  Pandemide birçok ülke gıda krizi yaşarken çok şükür ülkemizde böyle bir sorun olmadı. Türkiye; 20 milyon ton buğday ihtiyacının tamamını üretiyor ve 5 milyon tonunu ise depolarında saklayacak bir konumda. AK Parti her daim üreticiyi memnun edecektir. Bölgesel Tarım Zirvesi’nin Elazığ’da olması çok güzel” diyerek programda emeği geçenlere teşekkür etti.

ÇALIK: MALATYA VE ELAZIĞ’IN KADERİ BİRLİKTE İŞLENMİŞ

Herkesi selamlayarak sözlerine başlayan AK Parti MKYK Üyesi, Malatya Milletvekili Öznur Çalık; “Gakgolarla bir arada olmaktan çok mutluyum. Malatya Elazığ’ın kaderi birlikte işlenmiş. İki kardeş bölgenin parlayan yıldızlarıdır. Yan yana omuz omuza bunu gerçekleştirmiştir. Tarım özel önem verilmesi gereken bir konu. Böylesi bir toplantının Elazığ’da olması önemli. 32 yıllık bir hikâye MÜSİAD, Türkiye ne zaman dara girse MÜSİAD hep devletten, milletten bayraktan ezandan yana tavır koydu. MÜSİAD bir ekoldür. Memleket için mücadele eden Metin Bulut bunun timsalidir. Şahin başkanımız Elazığ’ın şahini oldu. Coğrafya kaderdik dedik ya depremi de beraber yaşadık. Depremin yaralarını da birlikte sardık. Depremin üzerinden 24 saat geçmeden güçlü lider Recep Tayyip Erdoğan buradaydı” dedi.

ÇALIK: TARIM POLİKASI EN AZ MİLLİ GÜVENLİK KADAR ÖNEMLİ

“Türkiye gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ülke oldu” diyen Çalık; “Türkiye dünyanın gündemini belirlemeye devam ediyor. Tarım koridoruna Türkiye öncülük etti. Bütün saldırılara rağmen Türkiye büyümeyi sürdürüyor. Elazığ’a 31 milyar yatırım aktarıldı ve bunun 4,6 milyarı tarım ve hayvancılığa aktarıldı. Ayrıca 1,6 milyarı tarım hibesi. Dünya nüfusu artıyor artık mevcut gıdanın %60 ‘ından daha fazla gıdaya ihtiyaç olacak. Kuraklıkla mücadele etmeliyiz. Çünkü tarım için suya ihtiyaç var. Tarım politikası en az milli savunma kadar önemlidir. Tarımda da dünyada söz sahibi olmak adına sayısız projeler hayata geçirdik” diyerek Türkiye geneli verilen tarım desteklerine açıklık getirdi.

ÇALIK: TARIMDA KADIN İSTİHDAMI FAZLA MÜSİAD ANA KADEME DE DAHA ÇOK KADIN GÖRMEK İSTİYORUZ

“Elazığ tarım alanlarında verilen destekle birlikte; ekolojik yapısı tarım ve hayvancılığa son derece uygun” diyen Çalık; “Elazığ gelişmiş yol ağları ile birlikte Malatya ile birlikte yürümeli. Bu toplantının Elazığ’a hayırlı olmasını diliyorum. MÜSİAD’ta tarımı konuşurken hep şunu söylüyorum; kadınlarımızın iş gücündeki çalışma oranı %40 oranında. MÜSİAD’ta da ana kademede de kadınları görmek istiyoruz. Benim kıymetli şehrim; Elazığ’a saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek Elazığ’ın maden zengini bir şehir olduğunu da hatırlattı.

ÖZEN: ELAZIĞ’DA % 35 TARIM ARAZİSİ EKİLEMİYOR

Çalık’ın konuşmasının ardından MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Cemal Özen söz aldı. Özen; “%65 tarım arazisi Elazığ’da ekilmekte %35’i ekilemiyor. Bir metrekare tarım alanı bile boşa gitmemeli. Dünyanın geleceği tarımdadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak tarımsal üretimi artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde gerekli tedbirler alınmazsa gıda kıtlığı ile baş başa kalırız. Tarım Savunma Sanayiden daha önemlidir” dedi.

ÖZEN: DÜNYADA TARIMDA LİDER ÜLKE OLABİLİRİZ

Sözlerine devam eden Özen; “Bakan Kirişçi; savunma sanayinde güçlü bir ülke olduk ama teknolojiyi üreten bireylerin de kullanacak bireylerin de gıda tüketmeye ihtiyacı olduğunu aktardı. Tarımda dünyada milli hasılada dünya 10. sıradayız. 7.6 milyar tarım ihracatı yapmışız.  Dünyada tarımda lider ülke sahibi olabiliriz. Bu konudaki ümitlerimi koruyorum. Kısa, orta ve uzun vadeli planlarla başarılı olabiliriz. Kısa vadeli sorunlar çözüme kavuşturmalı ve orta ve uzun vadeli tarım politikaları üzerinde durmalıyız. Gıdanın nereye gittiğine kafa yormalıyız. MÜSİAD olarak tarım stratejimizi Sayın Bakanımız ile paylaştık” dedi.

ÖZEN: TARIM POLİTİKALARI UZUN VADELİ OLMALI

Miras yolu ile tarım topraklarının bölünmesinin yasalarla önüne geçilmesi gerektiğine işaret eden Özen; “Başka ülkelerde de tarım yapabilme odağını da düşünmeliyiz. Bölgesel tarıma dayalı farklılıklar göz önüne alınmalı. Bunun için de sık sık bölgesel tarım toplantıları yapılmalı. Tarım politika yasaları uzun vadeli olmalı. Dünya da her çiftçi destekleniyor. Türkiye’de de bu yapılıyor. Ama burada da iki önerimiz var. Bu destekler mutlaka ürüne verilmeli. Daha iyi ürün üretene daha çok destek verilmeli” dedi.

ÖZEN: ÜLKEMİZDE ÇİFTÇİ YAŞ ORTALAMASI; 55

“Kontrollü, planlı tarım ve ihracatı olmalı. Küresel ısınmaya etkin çözümler bulmalıyız” diyen Özen; “Tarımda belirsizlik var haliyle bir risk barındırıyor. Buğday eken çiftçilerimiz bu yıl ihya oldu.  Ancak çiftçiye ekim aşamasında taban fiyatı söylenmeli. Buna göre üretici tahmini cebine geçecek rakamı bilerek hareket etmeli. Bunu bilirse üretici ekonomik konjektörde üretimden kaçmaz. Çiftçilikte yaş ortalaması 55 ülkemizde tarım liseleri kurulmalı ve tarım üniversiteleri de kurulmalı. 55 yaşındaki çiftçilerin daha sistemli tarım yapması için köylere ziraat mühendisi gönderilmeli ve bu verilerinde bakanlığa yansıtılması gerekiyor” dedi.

ÖZEN: KÖYLER TARIMSAL KENTLERE DÖNÜŞMELİ!

“Tarımda ilaç ve kimya sanayine yönelik ürünleri de üretmeliyiz” diyen Özen; “Tarımda teknolojiyi iyi kullanmamıza rağmen tarımda katma değerli ürün üretemiyor ve teknolojiyi verimli kullanamıyoruz. Köyler tarımsal kentlere dönüşmeli. Tarlaya gidip ürünün nasıl elde edildiği görüldüğü takdirde gıda israfı en aza inecektir. Birlikte iş yapma kültürümüz oluşmalı” diyerek tarımda üreticiyi düşünen kooperatifçilik anlayışının oluşması gerektiğine dikkat çekerek ve yeniden bütün katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

VALİ DR. TORAMAN: SULAMA SİSTEMLERİNDE KAPALI SULAMA SİSTEMLERİNE GEÇİLMELİ

“Bölgemiz tarım ve hayvancılık açısından zengin ama 2020’de deprem yaşadık artık bu gündemi  değiştirmeliyiz” diyen Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman; “Elazığ’ın 3 tarafı sularla çevrili ama yeterli sulu tarım yapılmıyor. 3 boyutlu bakıldığında su kaynakları ile tarım arazileri ile çeşitli kot farklılıkları var. Kuzova ve Uluova pompaj sulamaları ve açık kanallarda buharlaşmadan dolayı çeşitli su kayıpları yaşanmaya başlandı.  Kuzoava kapalı sisteme geçildi. Pompaj maliyeti yüksek diye bu azaltılmalı. GES noktasında adımlar atacağız. Yüksek enerji maliyetiyle tarımda avantaj elde edemeyiz. Uluova açık kanalla hizmet etmiş %30 buharlaşma ve su kaybı yaşanıyor. Su bu kadar kıymetliyken bunun da kapalı kanala geçilmesi gerekiyor. Uluova ve büyük sulama projelerine ek kaynak yapıldı. 550 milyonluk ek tahsis yapıldı. 2023’te Uluova’da da bunu sağlayacağız. Sulama birliklerine GES yapılmasının önü açıldı. Cazibeli sulama sistemleri ile bu şekilde mücadele edilebilir. Kanatlı Barajı ile 6 bin dönüm tarım arazisi su ile buluşturuldu” dedi.

VALİ DR. TORAMAN: TÜRKİYE; BEREKETLİ TOPRAKLARA, ASİL VE ÇALIŞKAN BİR MİLLETE SAHİP

“Çiftçilerimizi cesaretlendirin denildi. Şeker pancarında da iyi bir fiyat belirlendi” diyen Vali Dr. Ömer Toraman; “İl Özel İdaresi kapalı sulama altyapısına bin ya da 2 bin dönümlük alanda sistemler oluşturuyor. Bu noktada işi sadece DSİ’ye bırakmıyoruz. Tarımsal işletmelerin, modern tarım işletmelerine dönmesi noktasında işletmenin ölçekleri çok önemli. Aile işletmeleri birleştirilebilir. Türkiye; bereketli toprakları, asil ve çalışkan millete sahip. Türkiye’nin aşamayacağı bir sorun yok. Bu kapsamlı toplantı hayırlara vesile olsun” dedi.

ZİRVEDE BİRBİRİNDEN FAYDALI SUNUMLAR VE PANELLER DE OLDU

Sonrasında program alanında uzman kişilerin verdiği faydalı bilgiler ile devam etti. Bölgesel Tarımda Kalkınmanın Önemi başlığı altında Doç.Dr. Davut Keleş, Bölge Tarım ve Hayvancılık başlığı altında da Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, Tarımda Yeni Trendler ve Fırsatlar başlığı altında da Emrullah Gökhan açıklama yaptı. Program gün boyu panellerle sürdü ve programı sunumlarıyla zenginleştirenlere günün anısına plaket takdim edildi.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 05:47
Güneş 07:14
Öğle 12:17
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4