Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Çeçen; “Çalışmalarımızı büyük bir özenle gerçekleştiriyoruz”

Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen, kurum olarak yapmış oldukları çalışmalar hakkında gazetemize detaylı bilgiler vererek, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak başta dezavantajlı kesimler olmak üzere hizmet alanı oldukça geniş olan bir kurumuz. Engelli, yaşlı, çocuk, genç, kadın, şehit ve gazi ailelerimize hizmet veriyoruz. İl Müdürlüğümüze bağlı 10 kuruluşumuz var. Geçen ay bir dizi programlarda ve temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık hanımefendiye ilimizde yürüttüğümüz hizmetler hakkında brifing sunduk. Elazığ Merkez ve Kovancılar ilçemizde faaliyet gösteren Sosyal Hizmet Merkezlerimiz var. Vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık sağlanıyor bu merkezler vasıtasıyla. Evde bakım hizmeti, sosyo-ekonomik destek hizmeti başta olmak üzere kuruluşumuzun tüm hizmetlerini Kovancılar ilçemizde de yürütüyoruz” dedi. Müdür Çeçen ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Elazığ’da yapılan devlet desteklerinin rakamlarını paylaşarak, “Yüzde yüz olmasa da vatandaşların sıkıntılarını bertaraf ettiğimize inanıyorum” diye konuştu.

ELAZIĞ 08.11.2022, 17:22 10.11.2022, 15:25
Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Çeçen; “Çalışmalarımızı büyük bir özenle gerçekleştiriyoruz”

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen, gazetemize gerçekleştirdiği ziyaret esnasında birtakım bilgilendirmelerde de bulunarak, tüm vatandaşlara tek çatı altında sosyal hizmet modelleri aracılığıyla ihtiyaç duydukları desteklerin sağlandığını belirtti. Müdür Çeçen, çocuk, kadın, yaşlı, engelli, olmak üzere nitelikli sosyal hizmetlere erişiminin artırılmasını, dezavantajlı kişilere yönelik koruyucu ve önleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçladıklarını da ifade ederek, Elazığ özelinde verdikleri hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“ŞİDDET, BİR İNSANIN GÖRMEK İSTEYECEĞİ EN SON ŞEY”

Toplumda artan şiddet olaylarına değinen Müdür Çeçen, kadınların ekonomik, psikolojik, hukuki ve sosyal olarak güçlendirilmesi amacıyla hizmet veren Kadın Konukevleri ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde kadınlara yardım eli uzatıldığını belirterek, “Şiddet bir insanın görmek isteyeceği en son şey... Şiddeti görmek, konuşmak elbette ki üzücü… Ama bunların yanı sıra şiddetin arkasında bıraktığı yarayı sarmak bizleri mutlu ediyor. Şiddeti konuşmak yerine şiddet sonrası kimsesiz bırakılan hele bir de şiddet cinayetle sonuçlanırsa kimsesiz bırakılan o çocuklara uzatılan ilk el oluyoruz veya şiddette çaresiz tek başına bırakılan bir kadının devlet olarak sığınacağı tek yer bizim kurumumuz. Biz kurum olarak; çocuklarımıza, yaşlılarımıza, kadınlarımıza kısacası dezavantajlı vatandaşlarımıza yardım eli uzatma gayretindeyiz. Biz çalışmalarımızı yaparken ister istemez bazen üzülüyoruz, bazen çaresiz kaldığımız durumlar olabiliyor. Daha sonra yaptığımız hizmetlerin güzelliğinin sonuçlarını görünce de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE SIFIR TOLERANS İLKESİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Vatandaşlara sundukları hizmetlerin odağında ailenin desteklenmesi ve güçlendirilmesinin yer aldığını belirten Müdür Çeçen, şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu söyleyerek, toplumların gelişmelerindeki en büyük payın kadınlara ait olduğunu dile getirdi. Hiçbir kadının kendini sahipsiz, güvencesiz ve yalnız hissetmemesi için çalışmaya devam edeceklerini belirten Çeçen, kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tolerans ilkesinin son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Müdür Ali Sait Çeçen, “Bizde kadın değerlidir, kültürümüzde, örfümüzde, âdetimizde, kanunlarımızda, inancımızda kadın değerlidir. Ama bu denli önemli varlıklarımız, şiddete maruz kalabiliyor. Çevrenin etkisi, ailenin etkisiyle bir takım değişiklikler olabiliyor. Bu anlamda şiddet olayları yaşanıyor. Yakın tarihte ilimizde kadın cinayetleri yaşandı. İşlenen 3 cinayet de birbirinden bağımsız işlenmiş olaylardı. Ama hepsinin temelinde ya toplumsal bilinçsizlik ya toplumsal çöküntü bu tür olayların meydana gelmesine neden oluyor. Öncelikli olarak; vicdanen rahat olabilir miyim diye muhasebesini kendi içimde yaptım. Sonrasında kurumsal anlamda bizim bir hatamız var mı, ne yapabiliriz? Diye düşündüm. Eksik kaldığımız bir şey var mı? Toplum olarak ne zaman bu hale geldik diye sorguluyorum” dedi.

“ŞİDDET MAĞDURU KADINLARIN BİLİNÇLENMESİ BİZLERİ SEVİNDİRİYOR”

Geçmişte şiddet görenlerin gördüğü şiddeti dillendirmekten imtina ettiklerini ancak son zamanlarda şiddet mağdurlarının seslerinin daha güçlü çıktığını ifade eden Müdür Çeçen, bu bilinçlenmenin kendisini de mutlu ettiğini söyleyerek; “Eskiden de şiddete uğrayanlar vardı ama özellikle kadınlar, şiddete maruz kaldığında bu kadar açık konuşamıyordu, duyuramıyordu. Artık kadınlarımız sessiz kalmıyor. Bu bilinç bizi sevindiriyor. Bizi üzen şey ise şiddetin bu kadar yaygınlaşması. Şiddetin her türlüsüne karşıyız ve bunun ortadan kalkması için toplum olarak bir şeyler yapmalıyız. Kırmızı ışıkta beklemeye bile tahammül edemeyen insanlar birbirlerine şiddet uygulayacak hale gelmiş.  Cezalar devlet eliyle verilmeli diyoruz ama kişiler cezayı kendisi uygulamayı hak olarak görüyor maalesef. Ama bizler, hem insan olarak hem de kurum olarak ne yapmamız gerekiyorsa onu yaparız. Duyarlı olmak durumundayız. Hassas davranıyoruz. Şiddet olayları dezavantajlı kesimin yoğun olarak yaşadığı kesimlerde daha az. Köylerde ilçelerde şiddet oranı yüzde 15’lerde iken şehir merkezlerinde yüzde 85’lerde”ifadelerinde bulundu.

“ELAZIĞ’DA YAKLAŞIK 600 ENGELLİYE YATILI KURUM HİZMETİ VERİYORUZ”

Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda yanlarında olduklarını kaydeden Çeçen, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağladıklarını da vurgulayarak; “Bu kapsamda Elazığ’da 4 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ilimizde yaklaşık 600 engelliye hizmet veriyoruz. Çoğu şizofren hastası olan 140 ağır engellinin bakımlarını sağlıyoruz. Yaklaşık 100 çocuğumuza 3 farklı kuruluşumuzda yatılı olarak,  2 huzurevimizde yaklaşık 115 yaşlımıza yatılı bakım hizmeti veriyoruz” dedi.

“ELAZIĞ’DA AİLE DESTEK UYGULAMASI VE DÜZENLİ SOSYAL YARDIM DESTEĞİ VERDİĞİMİZ AİLE SAYISI; 30 BİN”

Aile Destek Programı başta olmak üzere engelli ve yaşlığı aylığı, elektrik tüketim desteği, genel sağlık sigortası prim ödemeleri ve eğitim desteği gibi birçok alanda ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmadıklarını söyleyen Müdür Çeçen,  konuşmasında sosyal yardımları tamamen ihtiyaç temelli gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Müdür Çeçen, ihtiyaç sahibi vatandaşların temel gereksinimlerinin karşılanması amacıyla Elazığ’da sosyal desteklerin gün geçtikçe arttığını kaydederek;  “Hayatının idamesi için gereken temel ihtiyaç maddelerine ulaşamayan vatandaşlarımıza kapsamlı desteklerimiz devam ediyor. Bu kapsamda Engelli bireylerimiz için evde bakım hizmetimiz var, 5 bin 68 kişi bu hizmetten faydalanıyor. Aylık 3 bin 336 TL alıyorlar. Sosyo-ekonomik destek hizmetinden faydalanan bin 43 ailemiz var. Sosyo-ekonomik destek hizmetinde, ekonomik yoksunluğu olup da, koruma altına almamız gereken çocuklarımızı almayıp ailelerinin yanında destekliyoruz. Amacımız aile ortamında kalmalarını sağlamak. Eğitim durumuna göre verdiğimiz ödenekler değişiyor. Bütün vatandaşlarımıza sağladığımız doğum yardımımız var, ilk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrasına 600 TL bir desteğimiz oluyor. 2015 yılı Mayıs ayından beri devam eden bir destek bu. İstisna ve kriter gözetmeksizin herkese verilen bir yardım. Bu yıl Elazığ’da 3 bin 674 çocuğumuz için, 1 Milyon 316 bin TL doğum yardımı yaptık. İlimiz genelinde 2022 yılında 9 bin785 aileye 139.959.674.49 TL sosyal destek ödemesi yapılmıştır. Şartları taşıyan asgari ücretlilere dahi verilen Aile Destek Uygulamasından destek verdiğimiz aile sayısı 30 binlere ulaştı. Önceki yıllarda aylık 550-600 TL iken şu anda aile başına 2 bin TL ye varan sosyal yardımlar veriliyor. Bu rakamlara bakıldığında yıl içerisinde Elazığ özelinde 400 -500 milyonun üzerinde Bakanlığımız nezdinde destekler verildiğini görüyoruz. İşsiz insana iş bulmak belki zor oluyor ama o işsiz insanlarımızın sosyal yardımlarla tüm gereksinimlerini karşılıyoruz. 2 bin TL ile 5 bin TL arasında destek veriyoruz. Diğer yardım modellerinden de faydalanan, 5 bin TL’nin üzerinde sosyal yardımın verildiği ailelerimiz var. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamanda Valiliğimiz bünyesinde Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları kurulup faaliyetlerine başlamıştır. İlimizde bin 420 bina, yeşil alan ve toplu taşıma aracının denetimleri yapılmış ve 25 hizmet binası için “Erişilebilirlik Belgesi” düzenlenmiştir.  2022 yılında bin 61 olmak üzere toplam 11 bin 506 engelli vatandaşımıza  “Engelli Kimlik Kartı” verilerek ulaşım, haberleşme, vergi indirimi gibi haklardan faydalanmaları sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

“ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİMİZ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ LAYIKIYLA YAPMA GAYRETİNDEYİZ”

Müdür Çeçen; “Ayrıca bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin kıymetli aileleri ve kahraman gazilerimiz için İl Müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevleri layıkıyla yapmak için gerekli çalışmalarımızı önemseyerek etmektedir. İlimizde 1945- 2022 yılları arası, 327 şehidimiz ve 251 malul gazimiz bulunmaktadır. Elazığ her geçen gün faaliyetlerimizi arttırarak çalışmalarımız devam nüfusuna kayıtlı olmayan 21 şehit ailesi ilimizde yaşamaktadırlar. Şehit ve Gazi yakınlarından toplam 371 kişi kamuda göreve başlamıştır. Şehit ve Gazi yakınlarına toplam bin 756 kişiye ücretsiz seyahat kartı verilmiştir. Şehit ve gazi yakınlarımız için şehit ve gazi birimimiz var. Sürekli ziyaretler yapıyoruz. İhtiyaçları var mı? Diye takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASDEP PROJESİ KAPSAMINDA, BİRİMLERİMİZ MAHALLE MAHALLE DOLAŞIYOR”

“İlimizde ASDEP projesi kapsamında 2022 yılında 8 bin 817 toplamda 54 bin 344 hane ziyaret edilmiştir” Müdür Çeçen; “İlimizde en yüksek risk grubunda bulunan mahalleleri öncelikli olarak tamamlanmış ikamet adreslerinde ASDEP kapsamında orta derecede risk grubu bölgeleri için hane ziyaretleri aktif olarak devam etmektedir. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında birimlerimiz mahalle mahalle dolaşıyor. Bu birimler gidip aile ile 80 soruluk bir çalışma yapıyor. Ayrıca mahallenin de ihtiyaç haritası oluşturuluyor. Örneğin uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi görmesi için buradan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne (YEDAM) yönlendirdiğimiz 34 kişi var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) bağlı Sosyal Markete giydirmek için gönderdiğimiz ailelerimiz oluyor” dedi.

“PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 50 BİN KİŞİYE PSİKOSOSYAL DESTEK SAĞLADIK”

Müdür Çeçen; “Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen merkez üssü Sivrice olan 6.8 şiddetindeki depremin ardından Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) gereğince psikososyal destek hizmetleri Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde başlamıştır” ifadelerini kullandı.

“ARTIK SOSYAL YARDIMLAR, ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDE”

Konuşmasını sürdüren Çeçen, “Artık Sosyal yardımlar asgari ücret üzerinde diye ifade edersek yanlış olmaz.  Artık sosyal yardım deyince akıllara 100 TL-200 TL’ler gelmiyor, gelmemeli de. İlimizde 30 bin aileye düzenli sosyal yardım veriliyor. 30 bin ailenin 4 kişiden oluştuğunu göze alırsak bu ciddi bir yardım. Elazığ’ın nüfusunun 588 bin olduğu göz önünde bulundurulursa 200 bin nüfusuna sosyal yardım desteği veriyoruz. Yardıma ihtiyacı olan hiçbir vatandaşımıza bizler sessiz kalmıyoruz, duyarsız kalmıyoruz. Gerek Sosyal Yardım Vakfı vesilesi ile gerekse de İl Müdürlüğümüz nezdinde destek veriyoruz” dedi. Düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi hanelere, eğitim, doğalgaz, kömür, elektrik desteği verdiklerini dile getiren Müdür Çeçen, “Yılda 2 bin TL elektrik desteği azımsanacak bir destek değil, 250 TL doğalgaz desteği, 200 TL şartlı nakit desteği, 600 TL aile desteği bunlar göz önünde bulundurulmalı. Devletimiz vatandaşın yanında, Devletimize rabbim güç kuvvet versin. Devletimiz, kimsesizlerin kimsesi olma vasfını koruyor. Eleştireceksek daha iyisi nasıl olabilir diye eleştirebiliriz fakat ‘devlet yok’ demek vicdansızca eleştirmek olur. Devletimizin büyüklüğünü konuşmak, anlatmak bizim vatandaşlık görevimiz. Çünkü devletimizin bu denli büyük hizmetlerini bu halkın ayaklarına götürmek, bu imkânları sunmak bizlere düşüyor. Bizler de bu hizmetler yaparken o hazzı o mutluluğu yaşıyoruz. Özetle şunu söyleyebilirim ki; artık sosyal yardımlar eskiye nazaran daha aktif ve düzenli olarak bir şekilde hizmet veriyor. İnşallah daha iyi olur ve daha güzel hizmetleri sunarız” dedi.

“TOPLUMUN ÖZLEDİĞİ REFAH DÜZEYİNE BİR AN EVVEL KAVUŞMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Kurum olarak çalışmalarında hassasiyetle davrandıklarını belirten Müdür Çeçen, toplumun da Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne dair hassasiyet göstermesini istedi. Bu anlamda medyanın da zaman zaman yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek haberler yaptığını dile getirerek bu konuda basın mensuplarının da hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyleyen Müdür Çeçen, “Bizim amacımız yanlış anlaşılmamak, engellilerimize, yaşlılarımıza, çocuklarımıza ihtiyaç sahibi kadınlarımıza kaliteli hizmet etmek hizmet veren arkadaşlarımızın da haklarının gasp edilmesine engel olmak. Yüzde yüz olmasa da vatandaşların sıkıntılarını bertaraf ettiğimize inanıyorum. Toplumu hedefleyen sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetlerini iyileştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeye devam edeceğiz. Toplumun özlediği refah düzeyine bir an evvel kavuşmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak 05:43
Güneş 07:10
Öğle 12:15
İkindi 14:49
Akşam 17:11
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Rizespor 14 25
3. Boluspor 14 25
4. Pendikspor 13 24
5. Keçiörengücü 13 24
6. Samsunspor 13 23
7. Bodrumspor 14 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 15 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4