Eğitimciler, yeni eğitim öğretim yılına eylemle ‘merhaba’ dedi

Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi ve eğitimciler 2022- 2023 Eğitim Öğretim yılının ilk günlerinde Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek, eğitimcilerin acil çözülmesi gereken sorunlarına dikkat çeken bir eyleme imza attı. Eylem sırasında Başkan Bahşi; “Öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız bu yıl buruk ve kırgınlar” diyerek eğitim çalışanlarının feryadının duyulmasını istedi. Ayrıca Bahşi, ekonomik sarsıntıların eğitimcilerin belini büktüğünü bir de hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kendilerine köstek değil, destek olması gerektiğini vurguladı.

ELAZIĞ 13.09.2022, 16:35
Eğitimciler, yeni eğitim öğretim yılına eylemle ‘merhaba’ dedi


Haber: Kübra TÜRKAN / Ezgi BULUT

“12 Eylül Pazartesi günü başlayan 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz” diyerek eylemdeki konuşmasına başlayan Eğitim Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi; “Her eğitim öğretim yılına büyük bir heyecan ve mutlulukla başlayan öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız bu yıl buruk ve kırgınlar. Çünkü moral ve motivasyonları maalesef çok düşük” dedi.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI RAHAT BİR NEFES ALMALI”

Eğitimcilerin mali haklarının artırılmasının elzem olduğunu belirterek Milli Eğitim Bakanına ve devletin üst düzey yöneticilerine seslenen Başkan Bahşi; “Bugün buradan eğitim çalışanlarımızın tüm enerjilerini eğitim öğretime öğrencilerine verebileceği çalışma ortamını, barış ve huzurunu sağlayacak olan Milli Eğitim Bakanlığına ve devletimizin üst düzey yöneticilerine sesleniyoruz: 2022 – 2023 Eğitim Öğretim yılı eğitim çalışanları açısından önceki yıllara göre ekonomik zorlukları daha fazla hissettiğimiz bir yıl olacak. Eğitim çalışanlarının alım gücünü arttıracak onlara rahat bir nefes aldıracak mali haklarda iyileştirme yapılması elzem olmuştur” dedi.

“TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARININ YÜZÜ GÜLDÜRÜLMELİ”

Eğitim çalışanları arasındaki ayrımcılığın giderilmesi gerektiğinin notunu düşen Başkan Bahşi; “Her eğitim öğretim yılı başında sadece öğretmenlere verilen eğitim öğretim tazminatı; eğitim çalışanlarının tamamına kapsayacak şekilde genişletilip bir maaşa endekslenerek verilmelidir. Enflasyon karşısında sembolik bir rakama dönüşen (1325 TL) yerine tüm eğitim çalışanlarının yüzünü güldürecek şekilde bir maaş miktarı kadar bu tazminatın verilmesini talep ediyoruz. Eğitim çalışanları birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu sebeple eğitim  çalışanları arasındaki ayrım son bulsun ve eğitime hazırlık ödeneği eğitim çalışanlarının tamamına verilsin” ifadelerini kullandı.

“3600 EK GÖSTERGESİNDEN ŞEFLER DE YARARLANMALI”

Çalışma ortamındaki huzurun korunması adına yapılması gerekenlere de açıklık getiren Bahşi; “6. dönem toplu sözleşme masasında tarihi bir başarı olarak elde ettiğimiz 3600 ek gösterge kazanımında şeflerimizin dâhil edilmemiş olması çalışma barışı huzuruna, verimine olumsuz etki etmektedir. Bu adaletsizlik giderilmeli şeflerimizde 3600 ek göstergeden yararlandırılmalıdır. Diğer memur, yardımcı hizmetli ve eğitim çalışanlarının tazminat oranlarında artış yapılması zorunluluğu ortadadır. Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde işleyişi ve yönetilmesinde en önemli unsurlardan birisi olan şube müdürlerinin makam tazminatı verilmesi ve özel hizmet tazminatlarının artırılması zorunluluk arz etmektedir”

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU, SAHANIN BEKLENTİLERİNDEN UZAK”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitimcileri memnun etmediğini de kaydeden Bahşi; “Meslek kanununun getirdiği uzman ve başöğretmenlik düzenlemesinden öğretmenlikten gelen şube müdürleri ve eğitim yöneticilerimizde faydalanabilecek şekilde düzenleme yapılması zaruri bir durumdur.  Kamuda 1 milyonun üzerindeki istihdam sayısıyla öğretmenlerimiz en büyük çalışan grubunu oluşturmaktadır. Çalışanlar arasında toplumsal saygınlığı en yüksek kesim olan öğretmenlerimizin sorunlarına yasal dayanak oluşturmak adına Şubat 2022’de yürürlüğü giren Öğretmenlik Meslek Kanunu sahanın beklentilerinden uzak kalarak, öğretmenlerimizin ve yetkili sendika olarak bizlerin görüşleri alınmadan ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanmış ve meclisten çıkarılmıştır” ifadelerini kullandı. 

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KARİYER MESLEĞİDİR”

Öğretmenlerin unvan için sınava tabi tutulmasının yanlışlığını da aktaran Bahşi; “Sınav esaslı getirilmek istenen kariyer planlaması 5. dönem ve 6. dönem toplu sözleşmemizde taleplerimiz ile örtüşmelidir. Sürecin başından beri ifade ettiğimiz şekliyle 8 yılını dolduran öğretmene uzman 4 yıl uzmanlık yapan öğretmene de başöğretmen unvanı ve tazminatı verilmelidir. Eğitim Bir Sen olarak toplu sözleşme teklifimiz esas olsun sınav tartışması son bulsun diyoruz. Bizler yetkili sendika olmanın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilinciyle kanun çıkmadan önce toplu sözleşme döneminde hazırladığımız teklife uygun şekilde 8 yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olanlara uzman öğretmen, en az 4 yıl süreyle fiilen uzman öğretmenlik yapmış olan öğretmene ise başöğretmen özel hizmet tazminatı ödenmesini istiyoruz. Öğretmenlik mesleği zaten kariyer mesleğidir” şeklinde görüş bildirdi.

“ÖĞRETMENLER, RAHATÇA GEÇİNEBİLECEKLERİ MADDİ BİR GELİR SAHİBİ OLMAK İSTİYOR”

“Öğretmenlerimizin tek derdi unvan sahibi olmak değil, ekonomik olarak rahatça geçinebilecekleri bir maddi gelir sahibi olmaktır” diyen Bahşi; “Kanunun bu haliyle uygulanması okullardaki çalışma barışını bozacak, bu durum da eğitim öğretime olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Hükümetimizi ve siyasi partilerimizi, mecliste mevcut yasa ile ilgili düzenleme yapmaya davet ediyoruz. Sınavı iptal edin, öğretmeni üzmekten, germekten vazgeçin” diyerek eğitim ve öğretimde huzur ortamı kalmazsa sağlıklı bir eğitim öğretim süreci dönemi geçirmenin mümkün olmadığı notunu düştü.

“MESLEK KANUNU; KÖSTEK DEĞİL, DESTEK KANUNU OLSUN”

“Meslek kanunu; köstek değil, destek kanunu olsun!” diyen Bahşi; “Öğretmenlerin 60 yıllık hayâli olan ve bir oldu bitti ile yasalaştırılan Öğretmen Meslek Kanunu; öğretmene destek kanunu olsun, öğretmenlerin kâbusu olmasın, Hükümeti sesimizi duymaya ve yasal düzenleme yapılarak bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Meslek kanunu köstek, değil destek kanunu olsun. Öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanması için ilçe emrinin açılması ve mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz” diyerek Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun nasıl olması gerektiğine açıklık getirdi.

“BANKA PROMOSYONLARI ERİYİP GİTTİ”

Banka promosyonlarının da eriyip gittiğine değinen Bahşi; “Enflasyon ateşinin sabit gelirlileri tüm şiddetiyle yaktığı bugünlerde alınan banka promosyonları anlamını yitiriyor ve eriyip gidiyor. Yapılan üç yıllık anlaşmalar karşılığında çalışanlara ödenen rakamların bir an önce güncellenmesini veya ihalelerin tek taraflı iptal edilerek yeniden yapılması için yaptığımız başvuru gereği acilen adım atılmalıdır. Mevcut sözleşme imzalanan banka protokolün feshedilmesi konusunda kolaylık sağlanmalıdır” dedi.

“FERYADIMIZI DUYUN!”

Feryatlarının duyulmasını isteyen Bahşi; “Başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkililer duyarlı hareket etmelidir. Feryadımızı duyun. Diğer kurumlar 25-30 bin TL üzerinde promosyon alırken, bizim 2020’de imzalanan 2-3 bin bandında aldığımız para pul oldu. Bu uçurumu görün ve hakkettiğimiz rakamı almak için destek verin. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünden bir kez daha sesleniyoruz Yardımcı Hizmet Sınıfı (YHS) kaldırılmalıdır; ‘Huzur, hukuk ve hüküm eksikliğiyle çalışmak zorunda bırakılan YHS ayıbından kurtulmanın zamanı geldi’ diyoruz. Görev tanımları görevde yükselme imkânları, ek gösterge hakları olmayan mevcut YHS personelinin diğer hizmet sınıflarına geçirilmesini istiyoruz” dedi.

“EKONOMİK SARSINTI; EĞİTİM ÇALIŞANLARININ BELİNİ BÜKTÜ”

“Kadrolu istihdam kamuda esas alınmalıdır” diyen Bahşi; “Burada Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin yaşadığı yemek sıkıntısı giderilmeli ve öğlen yemeği hizmeti verilmelidir.  Yine Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarımıza ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla belediye ile özel indirim kartı anlaşması yapılmalıdır. Enflasyonun yukarı yönlü hareket ettiği, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının  yoksulluk oranını artırdığı bir zeminde günlük hayatı zorlaştıran ve etkisini yoğunlaştıran ekonomik sarsıntı,  eğitim çalışanlarının da belini bükmüştür” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET, SESİMİZİ DUYMALI!”

Devletten alacaklı, millete ise borçlu olduklarını belirten Bahşi; “Eğitim çalışanlarının ücretlerinde oluşan kayıpları telafi edecek ve enflasyona karşı memurunu ezdirmeyecek bir iyileştirmeyi hükümetten istiyoruz. Evet devletten alacaklıyız ama biz bu millete de borçluyuz. Bu şiarla milletimiz ve çocuklarımız için gece gündüz demeden çalışacağız. Devletimizin de bize hak ettiğimiz itibarı vermesi ve ekonomik şartları sunmasını beklemek en doğal hakkımızdır. Ben basın açıklamamıza katılan tüm eğitim çalışanlarımıza ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum” diyerek açıklamasını tamamladı. Eğitimciler eylemlerinde sık sık taleplerine yönelik sloganlar attı.

  

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 05:55
Güneş 07:19
Öğle 12:42
İkindi 15:30
Akşam 17:55
Yatsı 19:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 26
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 22 19
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 21 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Celta Vigo 20 23
12. Almeria 19 22
13. Girona 19 21
14. Sevilla 19 21
15. Espanyol 20 21
16. Valencia 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9