Birliktelik kısa sürdü!  Maden çıkmazındayız

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en yüksek maden rezervinin Elazığ’ın madenleriyle ünlü Maden ilçesinde görülmesi Elazığ’da büyük bir heyecana neden olmuş ve kentin bütün dinamikleri; bürokratlar, siyasiler, STK temsilcileri ve medya Elazığ’ın bu maden zenginliğinden son derece kârlı çıkacak şekilde faydalanması yönünde görüş bildirmişti. Hatta Elazığ genelinde özlenen birliktelik tablosu da yansımıştı. İhale tarihinin değişmesi ama şartnamenin pek istenilen düzeyde şekillenmemesinin ardından maden özelinde oluşan güzel tabloya gölge düştü.  Bu birliktelik kısa sürdü.  CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, maden ihalesini bir kez daha TBMM’de gündeme getirerek, ihalenin şartlarını eleştirerek; “Kim cesaret edip bu ihaleye girebilir?” şeklinde düşüncelerini aktardı. Önceki akşam ise AK Parti kanadı da dün Maden’de yapılacak toplantıya katılmayacağını ifade etti. Bu gelişmelere rağmen dün Maden Belediyesi ev sahipliğinde planlanan toplantı gerçekleştirildi. Yani bütün söylemlerden hareketle ihale henüz gerçekleşmeden Elazığ, maden ihalesinin çıkmazına girdi. Değerlendirilmesi yapılmaya başlandı.

ELAZIĞ 14.04.2022, 17:15 17.04.2022, 13:14
Birliktelik kısa sürdü!  Maden çıkmazındayız

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Elazığ’ın zengin maden rezervine kavuşacak olması heyecanı yerine endişeyi bıraktı. Çünkü henüz zengin maden rezervlerine yönelik ihale gerçekleşmeden, ciddi bir kriz patlak verdi. Geçtiğimiz haftalarda bir ve beraber hareket ederek; Elazığ’ın zenginliğinden Elazığ’ın en iyi şekilde faydalanması adına birlikte hareket eden kitleler arasında ciddi fikir ayrılıkları meydana geldi ve bu durumda kamuoyuna yansıdı. Haliyle Elazığ’da özlenen birliktelikte kısa sürmüş oldu.

MADEN’DEKİ TOPLANTI MI BİRLİKTELİĞİ BALTALADI?

Bu süreçte aktif rol alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, tarihi 21 Nisan’a ertelenen ihalenin şartnamesinin hâlâ beklentileri tam olarak karşılamadığını ifade etmişti.  İşte Başkan Arslan’ın bu konu özelinde Maden Belediyesin de bir istişare toplantısı da yapacağını duyurmasının ardından adeta kızılca kıyamet koptu ve sağlanan birliktelik bu gelişmelerle bir hayli baltalandı. Bu gelişmelerin ardından ayrı ayrı dikkat çeken açıklamalar geldi. İşte bu açıklamalardan önemli birkaç kesit…

VEKİL EROL: TARİHİ DEĞİŞEN İHALEDE ŞARTNAME; ESKİ TAS ESKİ HAMAM!

Türkiye Cumhuriyeti’nin en zengin maden rezervinin ihale tarihi değişse de şartnamede beklenen bir takım düzenlemelerin olmaması fikir ayrılıklarını da beraberinde getirdi.  Elazığ genelinde maden rezervleri noktasında güzel bir birliktelik olduğunu ifade eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, maden ihalesine dair fikirlerini TBMM’de aktardı ve ihaleye ilişkin; “En az 30 milyar dolarlık bir rezerv alanı.  Buradaki konuşmalarımız sonucunda, ilimizin milletvekillerinin, ayrım yapmadan tüm parti milletvekillerimizin AK Parti milletvekillerimizin de tüm belediye başkanlarımızın, siyasi parti il başkanlarımızın, hepimizin, herkesin emeği ve katkısı var.  İhale 2 defa iptal edildi, daha doğrusu ertelendi. Ertelenme gerekçesi ne? Şartnamenin revize edileceği, katılımın daha yüksek olması, ihalenin daha şeffaf olmasına yönelik. En son yine ertelendi, şartnameler değişiyor, eski tas eski hamam. Değişen bir şey yok!” dedi.

VEKİL EROL: BU İHALENİN REDEVANS SİSTEMİ İLE YAPILMASI ELAZIĞ’IN YARARINADIR

TBMM’deki konuşmasında bu konuya geniş yer ayıran Vekil Erol; “30 milyar dolarlık bir ihale süreci, Elazığ bu süreci doğru yönetirse, redevans sistemiyle bu ihale yapılırsa Elazığ'ın yararınadır. Yoksa  Keban Barajı'nı, deprem sürecini nasıl doğru yönetmediysek bu süreçte Elazığ'ın lehine dönen hiçbir süreç olmayacak. Ayrıca, kamu yararı da yok. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin, tarihimizin en büyük maden rezerv alanının tespit edildiği ve cumhuriyet tarihimizin en büyük ihalesi. Ben 2 dosya hazırlamıştım, bir dosyayı AK Parti Grup Başkan Vekiline verdim. Bir dosyayı Özgür Özel Bey'e, kendi partimin Grup Başkan Vekiline verdim. Bu kürsüden dedim ki, ihaleden sonra bu dosyayı açın, bu ihaleyi kimin alacağına dair iddialarla ilgili söylemler bu dosyada var. Şimdi, ayın 21'inde ihale var. Bakacağız, bu ihaleye kaç kişi katılacak, katılabilecek olan, cesaret eden var mı ve ihaleyi kim alacak?” ifadelerini kullanarak sadece ihale takviminin değişmesi ile de bir şeylerin değişmesinin zor olduğuna dikkat çekti.

AK PARTİLİLER, SESSİZ KALMADI VE MADEN’DE TOPLANTI YAPILMASINI ELEŞTİRDİ

Tüm bu yaşananların ardından AK Parti grubu da sessizliğini bozdu. AK Parti Elazığ İl Başkanı, milletvekilleri ve belediye başkanı maden sahasının ihalesi ile ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirerek, Maden’de gerçekleşecek bu toplantıya katılmayacaklarını aktardı. AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Milletvekilleri; Metin Bulut, Sermin Balık, Tolga Ağar ve Zülfü Demirbağ ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 21 Nisan’da yapılacak olan maden rezerv ihalesi ile ilgili ortak açıklama yaparak görüşlerini kamuoyuna yansıttı.

AK PARTİ HEYETİ: BİZLER İNSANLARIMIZIN TALEBİNİ KARŞILADIK!

AK Parti heyeti tarafından yapılan açıklamada; “Maden sahasının tespiti, sonraki süreç milletvekillerimizin yakın takibinde gelişmiştir. Maden sahasının en etkili ve en verimli şekilde işletilmesi için başlatılan süreci yakından takip ediyoruz. Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin talep ve beklentilerini önceliyoruz. Bu talep ve beklentileri karşılamak için milletvekillerimiz defaaten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile ve ilgili kurumların bürokratlarıyla görüşmeler yaptık. Birinci ihalenin ertelenmesi, şartnamenin değiştirilmesi, flotasyon ve ek tesisler yapılması, maden sahasında çalışacak işçilerin % 60’ının Elazığlı olması bu çabalar sonucunda şartnameye eklenmiştir. Ayrıca son düzenlemeyle MTA’nın payı %100 arttırılmıştır. Tüm bu talepler bölgede yaşayan insanımızın talepleriydi ve bizler insanımızın talebini karşıladık” ifadeleri yer aldı.

AK PARTİ HEYETİ: ELAZIĞLILIK KİMLİĞİ ÜZERİNDEN AÇIKCA MÜTEAHHİT FİRMA TEMSİLCİLİĞİNE SOYUNULMAMALI!

İhale sürecinin hukuk çerçevesinde gayet şeffaf ve erişilebilir bir şekilde işlediğini kaydeden AK Parti heyeti; “Aynı şeffaflığı ‘Elazığlılık’ kimliğini kullanarak müteahhit firma temsilcisi gibi hareket eden kişi ve kurumlardan da bekliyoruz. İhale süreci ile birlikte başlatılan tartışmaları manidar buluyoruz. Böylesine büyük bir maden rezervini bulmuş olmanın sevincini gölgelemek için üretilen güdümlü haber ve söylemlerin süreci sabote etmeye dönük olduğu açıktır. Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları alet etmeye hakkı yoktur. Açıkca müteahhit firma temsilciliğine soyunan ve özellikle bir firma adına kamuoyu oluşturmaya çalışan kişi ve kurumların Elazığlılık vurgusu üzerinden yürüttüğü şaibeli ve şeffaf olmayan duruş asla kabul edilemez. Bu duruşun karşısındayız. Önümüzdeki günlerde tavır ve beyanlarımızın bu doğrultuda daha net ve daha açık olacağının bilinmesini istiyoruz!” şeklinde görüş bildirdi.

AK PARTİ HEYETİ: TÜRKİYE’NİN BU BÜYÜK KAZANIMININ GÖLGELENMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Açıklamanın devamında ise AK Parti heyeti, maden sahasının AK Parti kadrolarının gayreti ile ortaya çıktığının vurgusunu da yaparak; “Maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile ortaya çıkarılmıştır. Bugün bu tartışmaları körükleyen ve yönlendiren hiç kimse bu süreçlerin herhangi bir yerinde yoktu. Unutulmamalıdır ki; maden sahasının tespiti ve işletilmesi için ortaya konulan irade Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesidir! AK kadroların iradesidir!  Bizim irademizdir! Ülke ve bölge ekonomisini canlandıracak Türkiye’nin bu büyük kazanımını hiç kimsenin şahsi ikbali veya kurumsal ikbali için gölgelemesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ HEYETİ, ‘MADEN İLÇESİNDEKİ TOPLANTI POPÜLİST VE İYİ NİYETTEN UZAK!’ DEĞERLENDİRMESİ YAPARAK, TOPLANTIYA KATILIM SAĞLAMADI

“Maden sahasını işletilmesi ile ilgili ihale tarihi ve şartları bellidir” diyen ve zehir zemberek açıklamalarını sürdüren AK Parti heyeti; “Bu tarih ve şartlar usuller içerisinde ilan edilmiştir. Hal böyle iken süreci gölgeleyecek hiçbir girişimi doğru ve yerinde görmüyoruz. Maden ilçemizde konuyla ilgili yapılacak olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini yapmak hiç kimseye hiçbir fayda sağlamaz. Bu sebeple herhangi bir temsilcimiz bu toplantıya katılmayacaktır” denilerek açıklama sonlandırıldı.

ELAZIĞ’IN BİRLİKTELİĞİNE ASLA GÖLGE DÜŞSÜN İSTEMİYORUZ!

AK Parti heyetinin zehir zemberek bu açıklamasının ardından toplantı yine de dün Maden Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Tüm bu yaşananlar da; ‘maden çıkmazı, madenden daha derin’ şeklinde yorumları beraberinde getirdi. Fırat gazetesi olarak bizler de; “Birlikteliğimiz gölgelenmeden Elazığ’ımızın da Elazığlıların da menfaatine sonuçların ihaleden çıkmasını temenni ediyor. Elazığ’ın birlikteliğine gölge düşmesinin Elazığ’ın ve insanlarının zararına olacağı unutulmadan hareket edilmeli!” diyoruz.

banner3
Yorumlar (0)
10
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:03
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:36
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31