Birliktelik kısa sürdü!  Maden çıkmazındayız

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en yüksek maden rezervinin Elazığ’ın madenleriyle ünlü Maden ilçesinde görülmesi Elazığ’da büyük bir heyecana neden olmuş ve kentin bütün dinamikleri; bürokratlar, siyasiler, STK temsilcileri ve medya Elazığ’ın bu maden zenginliğinden son derece kârlı çıkacak şekilde faydalanması yönünde görüş bildirmişti. Hatta Elazığ genelinde özlenen birliktelik tablosu da yansımıştı. İhale tarihinin değişmesi ama şartnamenin pek istenilen düzeyde şekillenmemesinin ardından maden özelinde oluşan güzel tabloya gölge düştü.  Bu birliktelik kısa sürdü.  CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, maden ihalesini bir kez daha TBMM’de gündeme getirerek, ihalenin şartlarını eleştirerek; “Kim cesaret edip bu ihaleye girebilir?” şeklinde düşüncelerini aktardı. Önceki akşam ise AK Parti kanadı da dün Maden’de yapılacak toplantıya katılmayacağını ifade etti. Bu gelişmelere rağmen dün Maden Belediyesi ev sahipliğinde planlanan toplantı gerçekleştirildi. Yani bütün söylemlerden hareketle ihale henüz gerçekleşmeden Elazığ, maden ihalesinin çıkmazına girdi. Değerlendirilmesi yapılmaya başlandı.

ELAZIĞ 14.04.2022, 17:15 17.04.2022, 13:14
Birliktelik kısa sürdü!  Maden çıkmazındayız

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Elazığ’ın zengin maden rezervine kavuşacak olması heyecanı yerine endişeyi bıraktı. Çünkü henüz zengin maden rezervlerine yönelik ihale gerçekleşmeden, ciddi bir kriz patlak verdi. Geçtiğimiz haftalarda bir ve beraber hareket ederek; Elazığ’ın zenginliğinden Elazığ’ın en iyi şekilde faydalanması adına birlikte hareket eden kitleler arasında ciddi fikir ayrılıkları meydana geldi ve bu durumda kamuoyuna yansıdı. Haliyle Elazığ’da özlenen birliktelikte kısa sürmüş oldu.

MADEN’DEKİ TOPLANTI MI BİRLİKTELİĞİ BALTALADI?

Bu süreçte aktif rol alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, tarihi 21 Nisan’a ertelenen ihalenin şartnamesinin hâlâ beklentileri tam olarak karşılamadığını ifade etmişti.  İşte Başkan Arslan’ın bu konu özelinde Maden Belediyesin de bir istişare toplantısı da yapacağını duyurmasının ardından adeta kızılca kıyamet koptu ve sağlanan birliktelik bu gelişmelerle bir hayli baltalandı. Bu gelişmelerin ardından ayrı ayrı dikkat çeken açıklamalar geldi. İşte bu açıklamalardan önemli birkaç kesit…

VEKİL EROL: TARİHİ DEĞİŞEN İHALEDE ŞARTNAME; ESKİ TAS ESKİ HAMAM!

Türkiye Cumhuriyeti’nin en zengin maden rezervinin ihale tarihi değişse de şartnamede beklenen bir takım düzenlemelerin olmaması fikir ayrılıklarını da beraberinde getirdi.  Elazığ genelinde maden rezervleri noktasında güzel bir birliktelik olduğunu ifade eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, maden ihalesine dair fikirlerini TBMM’de aktardı ve ihaleye ilişkin; “En az 30 milyar dolarlık bir rezerv alanı.  Buradaki konuşmalarımız sonucunda, ilimizin milletvekillerinin, ayrım yapmadan tüm parti milletvekillerimizin AK Parti milletvekillerimizin de tüm belediye başkanlarımızın, siyasi parti il başkanlarımızın, hepimizin, herkesin emeği ve katkısı var.  İhale 2 defa iptal edildi, daha doğrusu ertelendi. Ertelenme gerekçesi ne? Şartnamenin revize edileceği, katılımın daha yüksek olması, ihalenin daha şeffaf olmasına yönelik. En son yine ertelendi, şartnameler değişiyor, eski tas eski hamam. Değişen bir şey yok!” dedi.

VEKİL EROL: BU İHALENİN REDEVANS SİSTEMİ İLE YAPILMASI ELAZIĞ’IN YARARINADIR

TBMM’deki konuşmasında bu konuya geniş yer ayıran Vekil Erol; “30 milyar dolarlık bir ihale süreci, Elazığ bu süreci doğru yönetirse, redevans sistemiyle bu ihale yapılırsa Elazığ'ın yararınadır. Yoksa  Keban Barajı'nı, deprem sürecini nasıl doğru yönetmediysek bu süreçte Elazığ'ın lehine dönen hiçbir süreç olmayacak. Ayrıca, kamu yararı da yok. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin, tarihimizin en büyük maden rezerv alanının tespit edildiği ve cumhuriyet tarihimizin en büyük ihalesi. Ben 2 dosya hazırlamıştım, bir dosyayı AK Parti Grup Başkan Vekiline verdim. Bir dosyayı Özgür Özel Bey'e, kendi partimin Grup Başkan Vekiline verdim. Bu kürsüden dedim ki, ihaleden sonra bu dosyayı açın, bu ihaleyi kimin alacağına dair iddialarla ilgili söylemler bu dosyada var. Şimdi, ayın 21'inde ihale var. Bakacağız, bu ihaleye kaç kişi katılacak, katılabilecek olan, cesaret eden var mı ve ihaleyi kim alacak?” ifadelerini kullanarak sadece ihale takviminin değişmesi ile de bir şeylerin değişmesinin zor olduğuna dikkat çekti.

AK PARTİLİLER, SESSİZ KALMADI VE MADEN’DE TOPLANTI YAPILMASINI ELEŞTİRDİ

Tüm bu yaşananların ardından AK Parti grubu da sessizliğini bozdu. AK Parti Elazığ İl Başkanı, milletvekilleri ve belediye başkanı maden sahasının ihalesi ile ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirerek, Maden’de gerçekleşecek bu toplantıya katılmayacaklarını aktardı. AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Milletvekilleri; Metin Bulut, Sermin Balık, Tolga Ağar ve Zülfü Demirbağ ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 21 Nisan’da yapılacak olan maden rezerv ihalesi ile ilgili ortak açıklama yaparak görüşlerini kamuoyuna yansıttı.

AK PARTİ HEYETİ: BİZLER İNSANLARIMIZIN TALEBİNİ KARŞILADIK!

AK Parti heyeti tarafından yapılan açıklamada; “Maden sahasının tespiti, sonraki süreç milletvekillerimizin yakın takibinde gelişmiştir. Maden sahasının en etkili ve en verimli şekilde işletilmesi için başlatılan süreci yakından takip ediyoruz. Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin talep ve beklentilerini önceliyoruz. Bu talep ve beklentileri karşılamak için milletvekillerimiz defaaten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile ve ilgili kurumların bürokratlarıyla görüşmeler yaptık. Birinci ihalenin ertelenmesi, şartnamenin değiştirilmesi, flotasyon ve ek tesisler yapılması, maden sahasında çalışacak işçilerin % 60’ının Elazığlı olması bu çabalar sonucunda şartnameye eklenmiştir. Ayrıca son düzenlemeyle MTA’nın payı %100 arttırılmıştır. Tüm bu talepler bölgede yaşayan insanımızın talepleriydi ve bizler insanımızın talebini karşıladık” ifadeleri yer aldı.

AK PARTİ HEYETİ: ELAZIĞLILIK KİMLİĞİ ÜZERİNDEN AÇIKCA MÜTEAHHİT FİRMA TEMSİLCİLİĞİNE SOYUNULMAMALI!

İhale sürecinin hukuk çerçevesinde gayet şeffaf ve erişilebilir bir şekilde işlediğini kaydeden AK Parti heyeti; “Aynı şeffaflığı ‘Elazığlılık’ kimliğini kullanarak müteahhit firma temsilcisi gibi hareket eden kişi ve kurumlardan da bekliyoruz. İhale süreci ile birlikte başlatılan tartışmaları manidar buluyoruz. Böylesine büyük bir maden rezervini bulmuş olmanın sevincini gölgelemek için üretilen güdümlü haber ve söylemlerin süreci sabote etmeye dönük olduğu açıktır. Hiç kimsenin firmalar arası rekabete Elazığ’ı ve Elazığlıları alet etmeye hakkı yoktur. Açıkca müteahhit firma temsilciliğine soyunan ve özellikle bir firma adına kamuoyu oluşturmaya çalışan kişi ve kurumların Elazığlılık vurgusu üzerinden yürüttüğü şaibeli ve şeffaf olmayan duruş asla kabul edilemez. Bu duruşun karşısındayız. Önümüzdeki günlerde tavır ve beyanlarımızın bu doğrultuda daha net ve daha açık olacağının bilinmesini istiyoruz!” şeklinde görüş bildirdi.

AK PARTİ HEYETİ: TÜRKİYE’NİN BU BÜYÜK KAZANIMININ GÖLGELENMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Açıklamanın devamında ise AK Parti heyeti, maden sahasının AK Parti kadrolarının gayreti ile ortaya çıktığının vurgusunu da yaparak; “Maden sahası AK Parti kadrolarının çaba ve gayretleri ile ortaya çıkarılmıştır. Bugün bu tartışmaları körükleyen ve yönlendiren hiç kimse bu süreçlerin herhangi bir yerinde yoktu. Unutulmamalıdır ki; maden sahasının tespiti ve işletilmesi için ortaya konulan irade Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesidir! AK kadroların iradesidir!  Bizim irademizdir! Ülke ve bölge ekonomisini canlandıracak Türkiye’nin bu büyük kazanımını hiç kimsenin şahsi ikbali veya kurumsal ikbali için gölgelemesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ HEYETİ, ‘MADEN İLÇESİNDEKİ TOPLANTI POPÜLİST VE İYİ NİYETTEN UZAK!’ DEĞERLENDİRMESİ YAPARAK, TOPLANTIYA KATILIM SAĞLAMADI

“Maden sahasını işletilmesi ile ilgili ihale tarihi ve şartları bellidir” diyen ve zehir zemberek açıklamalarını sürdüren AK Parti heyeti; “Bu tarih ve şartlar usuller içerisinde ilan edilmiştir. Hal böyle iken süreci gölgeleyecek hiçbir girişimi doğru ve yerinde görmüyoruz. Maden ilçemizde konuyla ilgili yapılacak olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak görüyoruz. Bu sürecin istişaresini yapmak hiç kimseye hiçbir fayda sağlamaz. Bu sebeple herhangi bir temsilcimiz bu toplantıya katılmayacaktır” denilerek açıklama sonlandırıldı.

ELAZIĞ’IN BİRLİKTELİĞİNE ASLA GÖLGE DÜŞSÜN İSTEMİYORUZ!

AK Parti heyetinin zehir zemberek bu açıklamasının ardından toplantı yine de dün Maden Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Tüm bu yaşananlar da; ‘maden çıkmazı, madenden daha derin’ şeklinde yorumları beraberinde getirdi. Fırat gazetesi olarak bizler de; “Birlikteliğimiz gölgelenmeden Elazığ’ımızın da Elazığlıların da menfaatine sonuçların ihaleden çıkmasını temenni ediyor. Elazığ’ın birlikteliğine gölge düşmesinin Elazığ’ın ve insanlarının zararına olacağı unutulmadan hareket edilmeli!” diyoruz.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Mart 2023
İmsak 04:52
Güneş 06:14
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:45
Yatsı 20:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13