Başkan Şerbet; “Tüm üyelerimiz ile ahenk içerisinde çalışıyoruz”

İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Şeffaf ve katılımcılığı esas alan, vatandaş odaklı, yenilikçi bir şekilde üstlenmiş olduğu rolünü sürdüren İl Özel İdaresi’nin karar organı olan İl Genel Meclisi’nin yaptığı çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Başkan Şerbet, İl Genel Meclisi olarak tüm üyelerle ahenk içerisinde toplantılarını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Şerbet, yaptıkları toplantılarda, hizmet kalitesinden ödün vermeden, hizmet ve faaliyetlerde hukuki, adil ve etik kuralları gözeterek Elazığlı vatandaşların memnuniyeti için kararlar aldıklarını kaydetti.

ELAZIĞ 04.09.2022, 16:32 05.09.2022, 14:02
Başkan Şerbet; “Tüm üyelerimiz ile ahenk içerisinde çalışıyoruz”

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Kanunlarla belirlenen yetki ve görevler dâhilinde ilimizdeki kişi ve kuruluşlara yönelik, başta kırsal kalkınma olmak üzere, ilimizin eğitim, kültür ve sosyal refahının arttırılması, sağlık, tarım, çevre ve bayındırlık alanlarında hizmetleri adil, katılımcı, etkin, saydam, hesap verebilirlik ilkesi çerçevesinde yürütmek amacıyla çalışmalarını yürüten İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet ile İl Genel Meclisinin çalışmalarına ilişkin detayları görüştük.

“ÖZEL İDARE’NİN KARAR ORGANI OLARAK GÖREV YAPIYORUZ”

İlin kaynaklarını planlı, akılcı biçimde dağıtımını ve kullanımını sağlayarak, sürdürülebilir bir kalkınma hedefiyle ilimizi ülke genelinde tercih edilen marka bir şehir yapmak hedefiyle çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Şerbet, “Elazığ’ımızda, 547 köyümüze, 711 mezramıza hizmet ediyoruz. İl Genel Meclisi olarak 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ive İl Genel Meclis Çalışma Yönetmeliği çerçevesinde çalışmalarımızı 30 İl Genel Meclis Üyelerimizle birlikte sürdürüyoruz. Partilere göre dağılımımızı ifade edecek olursam Meclisimiz; 20 AK Parti, 7 MHP, 1 CHP, 2 bağımsız üyeden oluşmakta. Özel idarenin karar organı olarak görev yapıyoruz. 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10. Maddesinde İl Genel Meclisinin görev ve yetkileri zaten belirtilmiştir. İl Genel Meclisi Başkanı olarak benim de görev ve yetkilerim bilinmektedir. Ben de kanunlar çerçevesinde görevimi layıkı ile yürütme gayretindeyim” dedi.

“2022 YILI BÜTÇEMİZİ 377 MİLYON TL’YE ÇIKARDIK”

Her yıl Kasım ayında bütçe görüşmeleri sırasında yatırım programı hazırlandığını hatırlatan Başkan Şerbet, İl Özel İdaresinin 2022 yılı bütçesinin 249 Milyon TL olduğunu ancak sonrasında ek bütçe ile 377 Milyon TL’ye çıkarıldığını aktardı. Başkan Şerbet, “Meclis toplantılarımız her ayın ilk haftası yapılmaktadır. Her ayın ilk mesai gününe denk gelen gün olmak üzere her ayın ilk 5 günü toplantılarımızı gerçekleştirmekteyiz. İlk göreve geldiğimizde 5 yıllık stratejik plan hazırlandı.  Özellikle kasım ayında 20 gün çalışırız. Her yıl 3 defa da olağanüstü toplanırız. Mesela geçtiğimiz kasım ayında 2022 yılı için gelir ve giderleri bir birine denk 249 milyon TL İl Özel İdaresi bütçesi yaptık. Daha sonra 128 milyonluk ek bütçe ile bu bütçeyi toplamda 377 milyona çıkardık. Bu ödeneği adil ve verimli bir şekilde kullanmaktayız. Her köye eşit bir şekilde elzem olan durumlar ön plana çıkarılarak kullanılıyor. Toplantılarımızda her ay görüşmek üzere gündem maddelerini hazırlarım. Sayın Valimiz tarafından gelen yazılar da görüşülmek üzere gündem maddesi olarak alınır” diye konuştu.

“MECLİSTE DEMOKRATİK ÇERÇEVEDE YAPTIĞIMIZ TARTIŞMALAR, BAZEN YANLIŞ MECRALARA ÇEKİLEBİLİYOR”

Toplantılarda gündem maddeleri görüşülürken tartışmalar yaşandığına dair kendisine yönelttiğimiz sorumuzu da yanıtlayan Başkan İbrahim Şerbet, “Bu maddeler görüşülürken söz almak isteyen üyelerimiz olabiliyor. Fikrilerini ortaya koyduktan sonra bazen tartışmalar da olabiliyor. Bu tartışmaları çok büyütmemek lazım... Dışarıdan izleyenler için özellikle belirtmek isterim ki bu tartışmalar, bizim daha sağlıklı kararlar almamıza vesile olabiliyor. Fikir birliği ile kararlarımızı almamıza vesile oluyor. Bu tartışmalar sayesinde hem fikir olup kararlarımızı alıyoruz. Gündem maddeleri üzerinde ne kadar tartışılsa da alınan kararların yüzde 90-95’i oy birliği ile alınmaktadır.  Yeri gelmişken sizlerin aracılığı ile belirtmek isterim ki; toplantılarımız televizyonlarda vs dışarıdan izlendiğinde ne kadar hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyor gibi görünse de neticesi çok olumlu oluyor. Mecliste demokratik çerçevede yaptığımız tartışmalar, bazen yanlış anlaşılabiliyor ve devamında farklı yanlış mecralara çekilebiliyor. Hangi partiden olursa olsun tüm İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile ahenk içerisinde çalışıyoruz. Toplantılarımızda Cumhur İttifakı içinde tartışma yaşandığına dair söylentiler çıkıyor. Şunu da belirtmek isterim ki Meclisimizde Cumhur İttifakı ile yaşanan herhangi bir sorunumuz da yoktur. Bu zamana kadar da olmamıştır.  Zaten İl Genel Meclisi Toplantılarımız halkımıza ve basınımıza açıktır. İsteyen gelip izleyebilir. Teknik olarak incelenmesini gerektiğini düşündüğümüz bazı konular da İl Genel Meclisi ihtisas komisyonlarımızca incelemesi yapılır, raporlarını meclisimize sunarlar ve orada bu konuları görüşmesini de yaparız” diye belirtti.

“2 YILDAN BERİ ÖNCELİĞİMİZ İÇME SUYU”

Yatırım kararları alırken belirli kriterleri olduğuna da değinen Başkan Şerbet, kararları alırken önceliklerinden bahsetti ve “Hizmetin halka eşit ulaştırılabilmesi için geneli göz önünde bulunduruyoruz. Az önce de belirttiğim gibi bizim bütçemiz 249 milyon, bu parayı nerelerde kullanabiliriz? 2 yıldan beri içme suyu önceliğimiz, daha sonra tarımsal sulama ile ilgili çalışmalarımız var, tarımdan uzaklaşma konusunda insanları yeniden tarıma yönlendirebilmek adına yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımları elzem olan yerlerde kullanmaya çalışıyoruz.  Yeni dönemde de yatırımları artırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Vaatlerimizi eksiksiz yerine getirmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

“DİĞER İLLERİN YEREL İDARELERİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ”

Başka illerdeki yerel idarelerle de işbirliği yaptıklarının bilgisini de paylaşan Başkan Şerbet; “Farklı mahalli idareler ile de işbirliği çerçevesinde çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda Elazığ İl Genel Meclisi Üyelerimizle birlikte Kütahya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Şerbet;  Bilindiği üzere Sayın Valimiz Dr. Ömer Toraman Kütahya'da görev yapmış olması hasebiyle bizleri komisyon olarak Kütahya’ya yönlendirdi. Orada yapılan çalışmaları özellikle sıcak asfaltlama çalışmalarını detaylıca yerinde inceleme fırsatımız oldu. Bizler de ilimizde sıcak asfalt dökmeye başladık. Özellikle merkezde 24 köyden fazla köyde köylerin girişine kadar ana yola çıkılan bölümüne kadar sıcak asfalt yaptık. Diyarbakır yolu üzerindeki köylerden, Malatya yoluna kapısı açılan köylere, Baskil, Keban yoluna açılan köylere kadar bu sıcak asfalt çalışmasını gerçekleştirdik. Bu çalışmalar devam etmekte. Bu aşamada sizlerin aracılığı ile Sayın Valimize de bizlere önderlik ettiği için teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah finişer makinelerimizin sayısını artırabilirsek, daha iyi olacak. Köylerimizin tamamının yollarını sıcak asfaltla donatmayı hedefliyoruz. Yine dediğiniz gibi yurt içi ve yurt dışı yerel idarelerle de işbirliği anlamında çalışmalar yapmayı da planlıyoruz” diye konuştu.

“5 BİN 449 KM YOLUN 3 BİN 500 KM’YE YAKINI ASFALTLANMIŞ DURUMDA”

İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet sözlerinin devamında; “Su sorunumuz yok, yol sorunumuz da tamamen yok. Sadece bir iki köyümüzde suyumuz yok; taşıma ile sağlıyorlar. Oralarda da ya su çıkmıyor ya da çıkan su sağlıklı değil. Diğer köylerimizde şebeke suyu mevcut. Hangi köye giderseniz gidin hepsinin yolu asfalt. 5 bin 449 km yolun 3 bin 500 km’ye yakını asfaltlanmış durumda. Mezralarda biraz aksamalar olabilir ancak köy girişlerine kadar asfaltlama yapılmış durumda. Hatta son dönemlerde köylerimizin önemli sorunları çözüldüğü için artık bizden çocuk parkı yapma talepleri geliyor. Gerçekten faydalı yatırımlar, hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Bu şekilde devam edersek ileriye dönük sorunumuz da olmaz” dedi.

“DIŞARIDAN BAKINCA NE KADAR BASİT GÖRÜNSE DE HAKİKATEN ZOR BİR GÖREVDEYİZ”

Başkanlık sürecinde milletvekilleri veya parti teşkilatı ile sorunlar yaşayıp yaşamadıkları yönündeki sorumuza da yanıt veren Başkan Şerbet; “Dışarıdan bakınca ne kadar basit görünse de hakikaten zor bir görevdeyiz. Kurum olarak zor bir kurum. Örnek vermek gerekirse; 133 köy muhtarımız var. Onların talepleri oluyor. Bu talepleri gerçekleştirmek elbette bizim görevimiz; biz bu talepleri imkânlarımız dâhilinde yapmakla mükellefiz. Ancak birçok talebi gerçekleştirilip bir tanesi gerçekleştirilmediği zaman adil davranmayıp eleştirilebiliyorsunuz. Kişileri eleştirmek çok basit. Ama benim kapım herkese açık. Elimizden gelen hürmeti saygıyı da herkese gösteriyoruz. Gönül ister ki elimizde imkân olsa herkesin her istediğini yapalım ancak bizler de imkânlar dâhilinde gerçekleştirebiliyoruz. Hizmetlerimizi layıkı ile yapmak gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

“BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANIYOR”

Açıklamasına devam eden Şerbet, “Vekillerimiz,  bizim partimizin vekilleri, başımızın tacı; teşkilatımızda da ben 11 yıl il genel sekreter, başkan yardımcısı olarak görev yaptım Parti siyasetini bilen bir insanım. O yıllardan bugüne kadar birlikte uyum içerisinde çalıştık. Partimi, Sayın Cumhurbaşkanımı çok seven bir insanım. Partimizle, milletvekillerimizle sorunlarımız bugüne kadar olmadı olmaz. Hatta yatırımlarımızla ilgili sorunlarımız olduğu zaman onlardan yardım istiyoruz, onlar da destek veriyorlar; ellerinden geleni yapıyorlar. Sorunlarımızın çözülmesi noktasında etkili oluyorlar. Beklentilerimiz karşılanıyor. Devletimiz çok güçlü, dünyada da krizler yaşanıyor bu durumda devletimiz yine hizmetlerinde durmak yok yola devam diyor. Her anlamda vatandaşının yanında devletimiz. Devletimizin Elazığ’a gönderdiği destek ve yardımlar için devlet büyüklerimize de teşekkürlerimi ifade ediyorum” dedi.

“ELAZIĞ’IMIZA NASIL DAHA İYİ HİZMET VEREBİLİRİZİN GAYRETİNDE VE ÇABASINDAYIZ”

Başkan İbrahim Şerbet; “Öncelikle Fırat gazetesi ailesine çok teşekkür ediyorum.  Sizlerin aracılığı ile başta Sayın Valimiz olmak üzere,  İl Özel İdare Genel Sekreterimize, Genel Sekreter Yardımcılarımıza, birim müdürlerimize, İl Genel Meclisi Üyelerimize, tüm İl Özel İdare personeline şükranlarımı ifade etmek isterim. Sayın Valimiz de çalışmaları yerinde inceliyor, yapılması gerekenleri yerinde not alıyor, yaptırıyor. Bu anlamda duyarlılığından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. İl Genel Meclisinde görev yapan tüm İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarım, Elazığ’ımıza daha iyi nasıl hizmet yapabilirizin, Elazığ’ın gelişmesi için neler yapabilirizin gayretinde ve çabasındalar, gece gündüz çalışmaktalar. Bu anlamda tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Bu şehir hepimizin şehri, bu şehrin menfaatleri için meclisimizde 30 kişi elimizi taşın altına koymuşuz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak 04:47
Güneş 06:09
Öğle 12:19
İkindi 15:40
Akşam 18:19
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1