Başgün: Yangınlara karşı Elazığ’ı 4 noktadan kontrol edeceğiz

Hemen hemen her gün medyada yer bulan; kritik anlardaki kurtarışlarıyla alkışlanan, ateşin kahramanları itfaiyeciler, insan ve hayvanların hayatını kurtarmak için 24 saat görevini yapıyor. Tüm gün canla başla çalışan, kendi canından önce başkasının canını ve malını ön planda tutan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, 105 kişilik personelle son bir haftada 14 itfaiye olayına müdahale ederek, 43 cana hayat verdi.  Öte yandan yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte hava sıcaklarının artmasıyla beraber başta kuru otlardan kaynaklı olmak üzere yangın riskinin arttığı bir döneme girdiğimizi belirten Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; vatandaşların çıkabilecek yangınlara karşı tedbirli ve dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti.

ELAZIĞ 05.06.2022, 16:07 12.06.2022, 11:58
Başgün: Yangınlara karşı Elazığ’ı 4 noktadan kontrol edeceğiz

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ/ ÖZEL

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, 105 kişilik personeli ile 24 saat aralıksız görev başında kalarak hem can hem de mal kaybının önlenmesi için yoğun mesai harcıyor. Avrupa standartlarında ekipmanlara sahip olan itfaiye ekipleri, kentte son bir haftada 14 itfaiye olayına müdahale ederken, 43 kurtarma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte vatandaşların yangına karşı tedbirli davranılması uyarısında bulunan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün; “Yazın, haftada yangınlarımız 100’ün üzerine çıkmaktadır. Günlük yangınlarımız 25’in üzerine çıkmaktadır. Bu sene yağış dolayısıyla otlar fazla. Bu nedenle ciddi anlamda yangınlarda da artış olacağını tahmin etmekteyiz. Orman yangınlarının yüzde 99’u insan kaynaklıdır” dedi.

“ELAZIĞ’I 4 NOKTADAN KONTROL EDECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Başgün; “Biz Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak 3 vardiya halinde görev yapmaktayız. Merkez binamız var, 12 mahalleyi biz buradan kontrol ediyoruz. Bir de Abdullahpaşa Mahallesinde bir gurubumuz var. Oda özellikle Abdullapaşa, Cumhuriyet Mahallesi, Sürsürü’nün bir kısmı 8-10 mahallemizi de oradan kontrol ediyoruz. Bazı merkezi noktalara da 2 ekibi birden çıkarıyoruz. Hangisi erken ulaşırsa onlar müdahale ediyor. Başkanımızın talimatları doğrultusunda şuanda Güney Çevre Yolu’nda bir şube yapma çalışmamız var. Bir de Çaydaçıra Mahallesinde bir gurubumuz olacak. Bu konuda başkanımız gerekli talimatı verdi. Başkan yardımcımızla birlikte biz bu çalışmaları yürütmekteyiz. İnşallah en kısa zamanda o şubeleri de devreye soktuktan sonra Elazığ’ı 4 noktadan kontrol edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZ TALEPLERİMİZİ ANINDA YERİNE GETİRDİ”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın itfaiyenin taleplerine kayıtsız kalmayarak isteklerini yerine getirdiğini ifade eden Başgün; “Elazığ depremden sonra yapılan TOKİ’lerden dolayı bayağı yayıldı. Bizde bu duruma paralel şekilde itfaiye olarak gerekli tedbirlerimizi aldık. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde devam edecek. Bünyemizde 105 personel var. 10 personel 122 Komuta Merkezi’nde çalışıyor. Diğer personelimizin bir kısmı merkez binamızda bir kısmı da Abdullahpaşa Mahallesinde 24 iş 48 istiharet esasına göre çalışıyor. Olağan üstü durumlarda, büyük yangınlarda biz tüm personelimizi toplarız. 105 personelimizin hepsi sahadadır. Gece gündüz mesai mefhumu gözetmeksizin hizmetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Allah’a hamd olsun şuana kadar başkanımızdan ne kadar talebimiz olmuşsa anında yerine getirmiştir” dedi.

“İTFAİYEMİZ TÜRKİYE’NİN SAYILI İTFAİYELERİNDEN BİRİ”

İyi hizmet verebilmek için güçlü bir itfaiyeye ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Başgün; “ Şu anda da itfaiyemiz Türkiye’nin sayılı itfaiyelerinden biridir. Araç gereç, malzeme, ekipman her yönden son derede donanımlıyız. Elazığ’daki 24 Ocak depreminde de itfaiyemiz yaklaşık 3 ay sahadaydı. İlk saatlerde zaten sahada olan birimlerin başında itfaiye geliyordu. Dediğim gibi yaz mevsimi geliyor. Her mevsimin özelliğine göre itfaiye olayları değişmektedir. Mesela yaz mevsiminde arazi, anız, bahçe, çatı, ev yangınlarında bir yoğunlaşma oluyor. Kışın ise kazan dairesi, doğalgaz, LPG ve çatı yangınları oluyor.  Özellikle elektrik kaynaklı yangınlar ön planda” ifadelerini kullandı.

“HER MEVSİMİN ÖZELLİĞİNE GÖRE İTFAİYE OLAYLARI DEĞİŞMEKTEDİR”

“Biz şimdi yaz mevsimine girdiğimiz için özellikle yangınların yoğun olacağını tahmin etmekteyiz” diyen Başgün; “Bu sene yağışlar baya fazlaydı. Meteorolojinin haberinde son yılların en yüksek mayıs ayı sıcaklıkları bu sene yaşandı. Sıcaklıkların yüksek olması, arazide ekinin ve kuru otların fazla olması bir noktada yangınları da tetikliyor. Ekip olarak gerekli toplantı ve hazırlıklarımızı yaptık. Başkanımıza bilgi verdik. Şu anda teyakkuzda beklemekteyiz. Yazın vatandaşlarımıza da düşen bazı görevler var. Halkımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Sigara içen vatandaşlarımız sigarasını söndürmeden kesinlikle sağa sola atmasın. Çünkü sigaranın ucundaki sıcaklık 800 derecedir. Son derece yüksektir. Yangının çıkması için zaten her türlü fiziki ortam mevcut. Sigara ateşi gelince önünü alman mümkün değildir. Bu konu hem sağlımıza zarar verdiği gibi hem de çevremize zarar vermektedir” dedi.

“VATANDAŞLAR DUYARLI DAVRANMALI”

Vatandaşların duyarlı davranması gerektiğine değinen Başgün; “Vatandaşlar piknik yerlerine akın ediyor. Piknik ateşlerini söndürmeden, söndüğünden emin olmadan oradan ayrılmaları çok tehlikelidir. Küçük bir rüzgâr çıkmasıyla yangını tetikler. Bir kıvılcımla büyük bir arazi veya alan yanar. Orman yakında ormanlık alan zarar görür. Ormanlar aynı zamanda hayvanların evidir. Özellikle bu konuda vatandaşlarımıza son derece duyarlı olmak düşüyor. Cam şişeleri sağa sola fırlatmak yangına davetiye çıkarmaktır. Özellikle öğlen saatlerinden sonra 38 derece sıcaklıkta etrafında kuru ot, kâğıt veya bez parçası olursa o cam şişeler mercek vazifesi görür. Orada yangın çıkarır. Böyle yaşadığımız yüzlerde yangın hadisesi vardır” şeklinde konuştu.

“ANIZ YAKMAK YASAK”

Sözlerini sürdüren Başgün; “Yine temizlik yapmak amacıyla bahçeyi temizlemek için yakıyorlar. Yanınca söndüremiyorlar ve kontrolden çıkıyor. Ağaçlar, ahır ve samanlık yanıyor. Bunlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Anız yakmak zaten yasaktır. Ama günümüzde devam ediyor. Vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olurlarsa iyi olur. Anızı yakınca tarladaki tüm hayvanlar zarar görüyor. Onun dışında da kontrolden çıktığı anda anız yakayım derken, kendi evini, bahçesini yakıyor.  Ya da çevredeki komşularına zarar veriyor” dedi.

“HER EVDE MUTLAKA YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI OLMASI GEREKİYOR”

Her evde mutlaka yangın söndürme cihazı olması gerektiğine vurgu yapan Başgün; “Evlerde, mutfaklarda kullandığımız ısıtıcılar, aynı prizden birden fazla elektrikli cihazı çalıştırmak istediğimiz zaman eğer o elektrik kablolarımız da yeteri kadar dirençli değilse mutlaka ya kısa devre yapar. Orada bir kıvılcım atar ve mutlaka yangın çıkar. Her evde mutlaka yangın söndürme cihazı olması gerekiyor. Özellikle o evdeki kadınların yangın söndürme cihazını kullanabilmesi şarttır ve bunu öğrenmesi gerekiyor. Bir evi itfaiyecisi o evin kadınıdır. Yangın riskinin yüksek olduğu yer mutfaklardır. Mutfakta da daha ziyade kadınlar bulunmaktadır. Onların yangın söndürme cihazıyla ilgili belli bilgilere mutlaka sahip olması gerekiyor. Kettle aşırı derece de enerji ile çalışan bir ısıtıcıdır. Bunları kullanmak son derece yanlıştır. Dikkat etmemiz gerekiyor” diyerek uyarılarda bulundu.

“ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 99’U İNSAN KAYNAKLIDIR”

Orman yangınlarının insan kaynaklı olduğuna değinen Başgün; “Geçen sene Manavgat yangınlarında Başkanımız Şahin Şerifoğulları doğrultusunda 2 araç, 10 teknik personel yangına gitti. Arkadaşımız orada uzun zaman kaldı. Yangınlarla ilgili çekimler yaptı. Geldikten sonra onlarla bu konuları tekrar görüştük. Orman yangınlarının yüzde 99’u insan kaynaklıdır. Orman yangınlarının çıkış sebebi olduğu gibi insanla alakalı bir konudur. Tabiat olaylar, yıldırım düşmesi veya bir türlü şeyler yüzde 1’i bile bulmaz. Ya arazi edinmek için çıkarılan yangınlardır ya da terör amaçlı çıkarılan yangınlardır. Geçen sene zaten hepimiz takip ettik. Aynı anda 130 noktada ülkemizin en güzel yerlerinde yangınlar yaşandı. Bunların sabotaj olduğu yakalanan suçlular tarafından da itiraf edildi” diye konuştu.

“ORMAN YANGINLARINDA MÜDAHALE ŞEKLİ ÇOK ZORDUR”

 “Ormanlar bizim milli servetimizdir” diyerek sözlerini sürdüren Başgün; “Orman yangınlarında özellikle büyük görev, güvenlik görevlilerin düşmektedir. Şüpheli şahısların ormanlık alanlarla sokulmaması lazım. Belli sıkıntılı yerlerde pikniğe ve gezmeye müsaade etmemek lazım. Ormanlar bu memleketin can damarlarıdır. Orman yangınlarında müdahale şekli çok zordur. Orman yangınında ağaçlar tek tek söndürülmediği müddetçe o yangının önüne geçemezsin. Birde orman yangınını tetikleyen faktörler var. Bunlardan biri rüzgârdır. Rüzgâr yön değiştirdiği anda ne kadar önlem alırsan al, yangının seyri ve yönü değişiyor. Kızılcam ağaçları ve kozalakları var. Kozalak yandığı zaman yaklaşık 15 metre mesafeye yangını sıçratıyor.  Ormanlarda ara boşluklar ve yollar var. Devletimiz gerekli önlem ve tedbirleri alıyor. Biz vatandaş olarak da önlem almak ve tedbirli olmak zorundayız. Orman bizim milli servetimizdir” dedi.

 “ORMANLARI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Harput bizim için son derece değerli bir yerdir. Orada ormanlarımız var. Biz mümkün mertebe yazın o yangınların yüksek olduğu dönemlerde Harput’ta mobil araçta bekletiyoruz. Biz ihbar olsun olmasın dumanı gördüğümüz anda ekip çıkartıyoruz. Bu konuda başkanımız bize son derece yetki vermiştir.  “Tehlikeli durumlarda üstünüze düşeni yapın” dedi. Biz de bu tür durumlarda hem şehir merkezinde hem ilçelerde büyük olaylara mutlaka destek gönderiyoruz. İlçelerimize, beldelerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önemli olan yangın çıkmadan alınması gereken tedbirlerdir. Orman için en önemli şey budur. Bizim orman bölge müdürlüğü üstüne düşeni yapıyor ve ekipleri var.  Vatandaşın şüphelendiği şeyi anında 112’ye ihbar etmesi gerekiyor.  Bu milli bir olay ve mili bir meseledir. Hepimizin meselesidir. Tüm kurum ve kuruluşların ortak meselesidir. Biz elimizden geldiğince ormanları korumak zorundayız” dedi.

“BELEDİYE SINIRLARI İÇERİSİNDE ASLİ GÖREV YAPIYORUZ”

Başgün; “Biz il itfaiyesiyiz. Yani bir noktada biz belediye sınırları içerisinde asli görev yapıyoruz. Ama yangında diyelim ki bir ilçede büyük bir yangın var. Biz gitmiyoruz diye bir şey olmaz, gideceğiz. Ama büyük şehirler bize göre bu konuda daha avantajlı. Çünkü tüm ilçeler büyükşehir itfaiye daire başkanlığına bağlı olduğu için her ilçede kendi tedbirini alıyor. Biz bu konuda biraz sıkıntı çekiyoruz. İlçelerde bulunan itfaiye teşkilatlarımız güçlü olursa hem oradaki vatandaşa hizmet konusunda daha iyi bir hizmet verirler hem de büyük hadiseler dışında bizim ilçelere gitmemize gerek kalmaz” dedi.  

“YAZIN, YANGINLAR HAFTADA 100’ÜN ÜZERİNE ÇIKMAKTA”

Son bir haftada yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Başgün; “Son bir haftada 12 yangına müdahale ettik. Bunlardan biri gazi caddesindeki çatı yangınıydı. Oraya 60 itfaiyeci 9 arasöz ile müdahale ettik. Bunların hepsi ev ve çatı yangınları gibi büyük yangınlardı. 2 sıkışmalı trafik kazasına müdahale ettik. 26 iş yerinin yangın güvenliği kontrol edilerek ruhsat verildi. 43 kurtarma yaptık. Bunun 27’si insan kurtarma, 15’i hayvan kurtarmadır. Yazın, haftada yangınlarımız 100’ün üzerine çıkmaktadır. Günlük yangınlarımız 25’in üzerine çıkmaktadır. Bu sene yağış ve beraberindeki otlar fazladır. Ciddi anlamda yangınlarda da artış olacağını tahmin etmekteyiz. Bununla ilgili belli çalışmaları yaptık. İnşallah tahminlerimiz tutmaz, yangın olmaz” şeklinde konuştu.  

“SEL BASKINLARINDA TÜM EKİBİMİZLE BİRLİKTE SAHADAYDIK”

Elazığ’da geçtiğimiz aylarda mevsim normallerinin üstünde gerçekleşen şiddetli yağışlar sonrası kent genelinde bir çok ev ve işyeri zarar görmüş alt geçitlerde yaşanan su baskınları nedeniyle araçlar mahsur kalmıştı. Yangınların yanı sıra doğal afetlerde de görev alan itfaiye ekipleri yaşanan sel felaketinde sahada vatandaşların yanında olmuşlardı. Etkili olan yağışlar sonrası şehir genelinde meydana gelen sel felaketlerinde sahada görev aldıklarına da değinen Başgün, “Bu yıl birde yağışlar ile ilgili çalışmalarımız oldu. Yağışların fazla olmasından dolayı 15 ila 20 mahallemizde sel baskınları yaşandı. Sel baskınlarında yine tüm ekibimizle birlikte 4 gün boyunca sahadaydık. Belediye başkanımızın koordinesinde muhtarlarımızla, belediye meclis üyelerimiz ile birlikte vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:09
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:58
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31