Bakan Kirişci, sulama sorunlarının giderileceğinin sözünü verdi

Elazığ’da bir dizi temasta bulunan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Elazığ Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. Burada önemli mesajlar veren Bakan Kirişci; “Sözleşmeli üretim modeli ile artık fiyat istikrarı olacak ama üretici istediği ürünü artık gelişi güzel ekemeyecek; ektiği an devlet desteği alamaz” dedi. Elazığ’daki sulama projelerinin de tamamlanacağını noktasında söz veren Bakan Kirişci; üreticilerin karşılaştıkları faturaların da hizmet bedelini muhakkak ödemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Bakan Kirişci; Fırat Havzası Projesinin de yapılacağını bu şekilde üreten ellerin hep destekleneceğinin mesajını verdi.

ELAZIĞ 18.11.2022, 17:05 18.11.2022, 17:41
Bakan Kirişci, sulama sorunlarının giderileceğinin sözünü verdi

Haber: Kübra TÜRKAN

Elazığ’da gün boyu yoğun bir program geçiren Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişc, Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür Merkezi’nde Elazığ Tarım Sektörü Temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Kirişci’ye programlarında;  Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil,  Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman,  AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ,  Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, BKÜ Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Balta, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şeraffetin Yıldırım, Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, Elazığ İl Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Alı Kılıç ve STK temsilcileri eşlik etti. 

VALİ DR. TORAMAN: BUGÜN ELAZIĞ İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman; “Bugün Elazığ için önemli bir gün. Bakanımız bir gününü Elazığ’a  ayırdı. İlk olarak Murat Nehri Rehabilitasyon Projesi kapanış programı yapıldı. 9 yıla aşkın bir süredir üreticimize destek sağlandı. Teşekkürler. Valilikte koordinasyon toplantısı yapıldı. İlgili Müdürlerimiz gerekli bilgilendirmeyi yaptılar ve sizin belirttiğiniz koordinasyon şeklinde çalışacağız. Şimdi de doğrudan sektörün içinde olanlar dinlenecek bu önemli. Bu kişilerin tecrübesi büyük önem arz ediyor” dedi.

“GAKGOLAR DİYARINDA OLMAKTAN HOŞNUTUZ”

Programda kadın çiftçiler,  ‘’Sayın Bakanım Hoş geldin’ yazısı oluşturdu. Bakan Kirişci, kadın üreticilerin bu jestine yanlarına giderek teşekkür etti. Herkesi selamlayarak sözlerine başlayan ve üreticilerden ‘eli öpülesi’ diye bahseden Bakan Kirişçi; “Gakgoşlar diyarında olmaktan hoşnutuz. Elazığ’da kendi evimde olduğumu hissediyorum. Elazığ’ın mert ve yiğit insanları ile bir arada olmak güzel. Bana ve heyetime gösterilen ilgiden dolayı kent protokolüne ve vatandaşlara teşekkürler” dedi. 20 yılda çok güzel işler yaptıklarını ifade eden Bakan Kirişçi; “Artık sadece makyaj düzeyinde işler kaldı.” diyerek havalimanı sayısının 26’lardan 61’lere yükseldiğini değinen ve artık havayolunun da halkın yolu olduğunu aktardı. Kirişci, karayollarının da duble ve otoyollara kavuşturulduğunu ve köprüler ile uzakların yakın olduğunu belirtti.

BAKAN KRİŞCİ, TAHIL KORİDORU BAŞARISINDAN DA SÖZ ETTİ

Eğitimde de önemli adımlar atıldığını, hastaneler konusunda da ne gibi işler yapıldığını ifade eden Şehir Hastanesi’nin Depremdeki rolüne değinen Bakan Kirişci, depremde hayatını kaybedenleri andı ve pandemide sağlık ordusu ve sağlık neferleri ile pandemiyi de en az zararla atlatıldığına dikkat çekti. Savunma Sanayi’nde de hızlı büyümeye dikkat çeken Bakan Kirişci, yapılanların kendiliğinden olmadığını kaydederek; “Bunlar öylesine oldu dersek; Sayın Cumhurbaşkanımıza;  onunla yol yürüyenlere, bürokratlara ve üreten ellere haksızlık etmiş oluruz.   Eskiden Türkiye gündemi belirlenen ülkeydi ancak şimdi tarım koridoru noktasında nasıl bir tutarlılık izlediği belli. Dünyanın gıpta ettiği bir Cumhurbaşkanımız var. Tarım koridoru noktasında dünya panik halindeydi. Dünyada pandemi ile başlayan üretim ve tedarik zincirinde sorun vardı ve Rusya Ukrayna Savaşı ile bu iyice tırmandı. Cumhurbaşkanımız devreye girdi ve son olarak tahıl koridoru süresi uzatıldı. Gelişmiş ülkeler bile bu çalışmaları Türkiye ile yürüttüklerini belirtti” dedi.

“TARIM STRATEJİK BİR SEKTÖR; ÜLKEMİZDE KİMSE GIDA VE ENERJİ KRİZİ ENDİŞESİ TAŞIMIYOR”

Tarım herhangi bir sektör değildir, ben başka sektörde iş bulamadım diyenleri barındıran bir sektör değil stratejik bir konumdadır tarım” diyerek bir kez daha üreticilere şükranlarını sunan Kirişci
 “2021 yılında tarımda 25 milyar dolar ihracatın gerçekleşti ve bunun 35 milyar dolar olmasını istiyoruz. Kimsenin gıda endişesi, enerji krizi endişesi taşımıyor. Bu konuda üreticilerimize minnettarız. Bizler daha iyiyi bu ülkenin üreticilerine de insanlarına da sunmamız gerek dedik ve strateji tarım ürünleri ile ilgili neler yapacağımızı konuştuk” dedi.

“ÇİFTÇİLERİN İŞİNİ RAHATLATAN ÇÖZÜMLER SUNDUK”

 “2 haftalık iş ÇKS ile 2 dakikaya indi onlara hem ekonomik katkı sunduk hem de dijitalleşerek, çevreyi de düşünen adımlar atık” diyen Bakan Kirişci; “Destekler 6 ayda veriliyordu artık üretici tarlayı ekmeye giderken mazot ve gübre desteklerini ayni olarak vermeye başladık. Bu da yetmez dedik. Ziraat Bankasının 100 bin TL faizsiz kredi limitini 200 bin TL’ye çıkardık. TMO kendini adeta yollara döktü. 6,2 milyon ton buğday stoklarda var” ifadelerini kullandı.

“SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİ ŞART, FİYAT İSTİKRARI OLACAK”

Fiyatların istikrarlı hale gelmesi gerektiğini aktaran Bakan Kirişci; “Fiyatlar bir yıl yukarı bir yıl aşağı olunca üreticilerimiz rahatsız oluyordu oynak fiyat tutumundan bizler sözleşmeli üretim modelini konuşacağız ama bu TBMM’de görüşülüp karara bağlanacaktır. Et süt kurumu alım ve fiyat garantisi vermelidir. Bunu tüm Türkiye’ye yayacağız. Bazı haklı şikâyetlerin nasıl çözüleceğine ilişkin çözümleri de size aktaracağım. Almak isteyenler ile üretmek isteyenler bir sözleşme imzalarlarsa fiyat dalgalanması olmayacak ve üretici istikrarlı gelire ulaşacak” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ’DA TARSİM’Lİ SAYISI AZ!”

“Hükümet olarak ilklere imza atan projeleri hayata geçirdik” diyen Bakan Kirişci; “Tarım sigortası Atatürk’ün hayaliydi. 2005 yılında bunu devreye koyduk. 13 milyar TL bir sigorta prim desteği verdik  üreticiye ama Elazığ’da bu sigortaya ilgi çok az. Korkulu rüya görmektense, uyanık olmak iyidir. TARSİM’in içeriği gelişti. Üreticiler benim 10 dönüm tarlam var. Sigorta şirketi ile gelir poliçe düzenlemesi yapabilirsiniz. Gelirleriniz garanti altına alınacak” dedi.

“İSTEYEN İSTEDİĞİ YERE İSTEDİĞİ ÜRÜNÜ EKEMEYECEK”

Elazığ’da meyve ve sebze üretiminde zenginlik olduğunu ama üretim planlamasında artık isteyenin istediği yere istediği ürünü ekip dikemeyeceğini söyleyen Bakan Kirişci; “Üretici, istediğini dikerse beş yıl boyunca devlet desteklerinden faydalanmayacak. Yani üretici planlı üretime zorlanacak. Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünler üretilecek.  Her şehir kendi ihtiyacını üretsin istiyoruz” dedi. “Endüstriyel seralar ile şehrin Sera OSB’nin temeli İzmir’de atıldı. Ağrı’da de aynı şekilde temelleri atıldı” ifadelerini kullanan Bakan Kirişci, bu seralarda 10 bin kişinin istihdam edileceğini vurguladı.

“MURAT HAVZASI TAMAM, SIRADA FIRAT HAVZASI VAR!”

Çiftçiliğin itibarlı hale gelmesi adına çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Bakan Kirişci; “Muradımız kırsalı kalkındırmak.  Kırsalda üretim olmazsa şehir de ülke de kalkınmaz ve mutlu olmaz. ‘Murat Havzası tamam, ya Fırat Havzası?’ denildi. Bu projenin milli tarafı var bir de uluslararası organizasyon tarafı var diyelim; bu projeler onların destekleri ile yürütülmedi” diyerek gençlerin de tarıma katılması adına yerli ve milli bütçelerle bunları sağlayabileceklerinin sözünü verdi.

BAKAN KİRİŞCİ: SULAMA PROJELERİ TAMAMLANACAK

“Elazığ’ın istek ve ihtiyaçlarını masaya yatırdık” diyen Bakan Kirişci; “Göreve geldiğimizden beri bu tarz toplantılar yaptık. Elazığ; su kıtlığı yaşayan ve sulamaya ihtiyaç duyan bir şehir; sularla çevirili olmasına rağmen. Ama pomajlı sulama burada yapılabiliyor. İnşallah bu projelerin tamamlanması ve basınçlı sulama sistemine geçilmesi önemli. Bu konuda mutabık kaldık” diyerek sulama projelerinin tamamlanacağını belirterek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

BAKAN KİRŞCİ: ÜRETİCİ ELEKTRİK VE SU FATURALARINI ÖDESİN! HİZMET BEDELİ MUTLAKA ÖDENMELİ

Üreticiye de seslenen Bakan Kirişci; “Sizlerden de istirhamım var; su ve araziler arasında kot farkı var. GES’ler ile bu pompaj işlemini gerçekleştireceğiz. Elazığlı üreticiler siz de, size getirilen suyun kadrini kıymetini biliniz. Sudan doğan su faturalarınızı da, elektrik faturalarınızı da ödemek için gayret gösterin çalışmaların sürekliliği olsun. Şeker pancarı üreticileri sulamadan kaynaklı daha bin 400 TL destek veriliyor bu sene bu oldu. Veren el alan elden her zaman iyidir. Hizmetin bedelini mutlaka ödeyin” dedi.

“BİZLER, ÜRETENLERİN YANINDAYIZ”

Programın basına açık olan kısmında da Bakan Kirişci; “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütün bireyleri size hizmet etmekle mükellef; siz üretin bizler, sizlerin yanınızdayız” dedi ve programda sektör temsilcileri sorunlarını iletirken program basına kapalı bir şekilde sürdü. Toplantıda sektör temsilcilerinin sorunlarını dillendireceği kısım basın mensuplarına kapalı gerçekleştirildiği için sektörün sorunlarının ne şekilde ele alındığı konusunda bilgi sahibi olunamadı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 05:45
Güneş 07:12
Öğle 12:16
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Bodrumspor 14 22
8. Bandırmaspor 14 21
9. Manisa FK 13 20
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4