Av. İbrahim Gök, “Siyasetçiler Azerbaycan Türk Üniversitesi’ni Elazığ’a kazandırsın!”

Yeniden Refah Partisi Bölge Koordinatörü Av. İbrahim Gök ile geçtiğimiz günlerde siyaset özelinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirirken bu söyleşimiz sırasında kendisi ile Elazığ’ın gündemine ilişkin bazı konuları da masaya yatırdık. Av. Gök; Elazığ’daki STK’lerin %10’nunun bile aktif olmadığına değinerek, STK’lerin cılız ses çıkarttığını belirtti.  Ayrıca Av. Gök; “Azerbaycan Türk Üniversitesi’nin merkezi Hazar Gölü olmalı! Siyasetçiler kendi geçimleriyle uğraşacaklarına; buna kafa yormalı!” diyerek bu işi halleden siyasilerin alınlarından öpeceğini ifade etti.

ELAZIĞ 03.09.2022, 14:25
Av. İbrahim Gök, “Siyasetçiler Azerbaycan Türk Üniversitesi’ni Elazığ’a kazandırsın!”

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Yeniden Refah Partisi Bölge Koordinatörü Av. İbrahim Gök ile hem siyaset hem de Elazığ gündemine ilişkin  bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Söyleşimizin siyaset ile ilgili kısmını siz değerli okurlarımıza sunmuştuk. Elazığ özelinde de hangi konuları konuştuğumuz söyleşimizin detayında saklı…

Sizler STK faaliyetleri içerisinde bulunan bir isimsiniz. Elazığ’da saymakta zorlanılacak kadar çok STK olmasına rağmen hepsi etkili STK’lerdir diyemiyoruz. Sizler Elazığ’daki STK’lerin faydalı işler yaptığını düşünüyor musunuz?

“ELAZIĞ’DA AKTİF STK’LER MEVCUT STK’LER İÇERİSİNDE NE YAZIK Kİ % 10 BİLE DEĞİL!”

Benim görev yaptığım STK’lerden iki tanesinin genel merkezi Ankara’da. Elazığ’daki STK’lerden bahsederken Elazığ’da 800’ün üzerinde vakıf ve dernek olarak tescillenen birimler var. Bunların ne kadarı gerçekten bu memleket için gayret içerisinde diye düşündüğünüzde ben %10’nun bu hususta çok yoğun olduğunu düşünmüyorum. %10’nun da altında bir sayıdan bahsetmek ne yazık ki mümkün olabiliyor. Geri kalan %90’nının tabela derneği tabela kurumu birimi olduğunu görmek bizi üzüyor.

“TÜRKİYE’DE YOĞUN BİR STK GÜCÜ YOK!”

Türkiye’ye de STK’cılık açısından baktığımızda Avrupa’yla kıyaslamada gerçekten STK’cılıkta çok iyi değiliz. Yoğun bir STK gücümüz yok. Daha doğrusu bu şekilde anlayışımız yok. Türkiye’de zannediyorum 0,7 kişi baş düşen STK üyelik oranı ama bu Avrupa’da 3. 4 arasında dolayısıyla yani her bir kişinin 3 veya 4 tane STK üyeliğinden bahsediyoruz. Orada da tabi ister istemez lobi olayı çok daha yoğun oluyor. Netice itibariyle siz hangi STK’da görev yapıyorsanız o STK’nın görevi ve konusu açısından bir gayret içerisinde oluyorsunuz.

“STK’LER SİYASETE ÇOK YAKIN VE CILIZ SESLER ÇIKIYOR”

Türkiye’deki STK siyasetle çok yakın ilişkili bir anlayışla yapılıyor. Bu çok önemli bir sıkıntı. Çünkü STK’ların cılız sesi çıkıyor.  Ama gerçekten sivil toplum örgütçülüğü kendi alanında çok güçlü şekilde yapan STK sayımız biraz evvel ifade ettim %10 dahi değil bu tabi çok üzücü bir durum. Neticede siz bir amaç için kuruluyorsunuz. Dernekte olsanız vakıfta olsanız bir hedefiniz amacınız var. Ekonomiyse ekonomi güzelleştirmeyse güzelleştirme. Ama bakıyorsun bunların çok ötesinde sadece siyasetçiyle yakın ilişki kurma adına veya bir siyasi baskı kurma adına hareket edildiği için STK’nin de geleceği açısından kötü sinyaller veriliyor. Buna kalkışanlar, siyasette de istediğini elde edemez.  Çünkü siyasete yol verecek yön verecek o lobiyi gerçekleştirecek güç olamaz.

Yeniden Refah Partisi olarak Elazığ’ı geleceğe taşıyacak bir takım projeleriniz olduğuna değinmektesiniz sizce bu projelerden en fazla hangilerinin üzerinde durulmalı?

“KATMA DEĞER SAĞLAYACAK İSTİHDAM ALANI OLUŞTURACAĞIZ”

Elazığ’la ilgili sadece üç projeden bahsedeyim ben size her biri birbirinden kıymetli projelerimiz var. Birincisi Elazığ bütün madenler açısından son derece zengin bir yer. Biz Maden ile Alacakaya arasında binlerce kişinin çalışacağı bunun beş yüz kişisinin beyaz yakalı dediğimiz mühendis ve teknik eleman olması kaydıyla krom çelik fabrikasını kuracağız. Yaklaşık yıllık giderimiz sekiz ile on milyar dolar yurtdışı çelik için harcadığımız paralar cebimizde kalacak. Birde bu bölgeye ihraç etmek suretiyle yaklaşık dört milyar dolarlık bir ihracat rakamına kavuşacağımız bir projeden bahsediyoruz. Üç buçuk milyarla dört milyar inşaat rakamları arttığı için rakamda bir değişiklik olabilir ama yuvarlak hesap dört milyar TL’ye mal olacak bir projeden bahsediyoruz. Böyle bir projeyi hayata geçireceğiz diyoruz. En düşük işçi maaşı tabi şu an devlet kurumlarındaki işçi maaşlarını biliyorsunuz. Normal asgari ücretin iki katı oranında işçi maaşı var. Bunları ödeyecek ve bunları sağlayacak bir istihdamdan da bahsediyorum.

“ELAZIĞ’IN DA BİR SİLİKON VADİSİ OLABİLİR”

İkinci projemiz ise Harput Teknoloji Yüksek Teknoloji Enstitüsünü kurmak.  Harput Yüksek Teknoloji Enstitüsünü ne demek? Derseniz Silikon Vadisi gibi düşünün. Teknokent gibi düşünün. Biz Harput Yüksek Teknoloji Enstitüsünü buraya kuracağız. Harput Yüksek Teknoloji Enstitüsünü kurduğumuzda ne olacak? Tabi ki artık üreten bir sistemi devreye sokacağız. Ciddi manada katma değer sağlayan bir sistemi kuracağız.

“ELAZIĞ’IN GÜNEŞ ENERJİ POTANİSYELİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Üçüncüsü şu an Elazığ da güneş enerjisiyle ilgili sorunlar var. En son geçen bir mesele açıklandı yer yerinden oynadı. Verdikleri ruhsatı bile iptal etmeye çalışıyorlar. Şimdi ben şunu soruyorum. Türkiye’nin şu an yıllık enerji maliyetlerine baktığınızda harcadığınız para ne kadar yaklaşık yetmiş beş ila doksan milyar dolar arası rakamdan bahsediyorum. Şimdi Türkiye’deki sadece güneş enerjisi potansiyeline baktığınızda Türkiye’nin yıllık tüketimi ne kadar diye baktığınızda yüz bin kilowatt saat  yüz bin kilowat saatlik bir tüketime sahipsiniz. Şimdi Türkiye’nin yüz bin kilowatt saatlik harcamasını karşılayacak bir enerji modeli gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki güneş enerjisi modeli üç yüz seksen bin kilowatt saatlik bir potansiyeli var. Türkiye’nin bu potansiyelin yüz bin kilowatt saatini harcayın yüz elli binini harcayın geri kalanını satacaksınız. Hem dışarıya giden yaklaşık yetmiş milyar dolarlık bir giderin önüne geçmiş olacaksınız hem de sattıklarınızdan para kazanacaksınız. Şimdi Elazığ güneş enerjisinden ışık alması açısından Türkiye’de ikinci derece önemli bir şehir.  O sulama projelerini güneş tarları ile yapacağız. Bunları yaparken de devlete yirmi beş kuruş yük bindirmeyeceğiz. Vatandaşa da yirmi beş kuruşluk vergi bindirmeyeceğiz. Bir metrekare yer dâhi satmayacağız. Tamamıyla öz kaynaklarla yapacağız. İşte bu kredilenme sistemiyle vatandaş nasıl yapıyorsa devlette öyle yapacak. Türkiye’nin bu imkânları varken siz halen ısrarla doğalgazla çalışan sistem kuracağım veya kömürle çalışan sistem kuracağım diyerek bu işte ısrar ediyor olmasında başka şeyler yatıyordur diye düşünmeden edemiyorum.   

Sık sık TOKİ’lere dair de ciddi problemler olduğuna değiniyorsunuz. TOKİ’lere gittiğinizde sizlere vatandaşlar ne gibi sıkıntılar iletiyor?

“CİDDİ KAOSLARIN YAŞANDIĞI TOKİ ANLAYIŞINDAN SÖZ EDİYORUZ”

TOKİ ne yazık ki ciddi manada sıkıntı veren bir uygulamayı Elazığ’da hayata geçirdi. Bir tarafta Afad bir tarafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü bağlantılı olarak yapılan çalışmalarda ciddi bir kaos oluştu. Düşünün bir apartmanda öyle bir durumlar yaşandı ki çevre şehircilikten riskli alan bölgesinden transfer edilen vatandaşta kentsel dönüşümden o apartmanda farklı şartlarda mesken sahibi oluyor. Ağır hasarlı olan yapı yani Afad tarafından yıkılması gereken binaya sahip olan vatandaşın da yapılan bir binada farklı şartlara çok daha adaletsiz şartlarda hak sahibi olduğunu görüyorsunuz. Bu tabi ciddi bir kaos oluşturuyor.  En son Mustafapaşada ki durumları biliyorsunuz.  Bütün blokların pis suları bir bloğun altına toplanmıştı. Orada açıklama yapacakken orada bir temizlik çalışması yapıldı. Vatandaşlar Allah razı olsun Yeniden Refah Partisinden sizin adınızı duydukları için bu temizliği yapıyorlar diyerek bize teşekkür etti. Bu kadar ciddi kaosların yaşandığı bir TOKİ anlayışından bahsediyoruz.

TOKİ’ye dair çok ciddi sorunlar var haliyle de bunun bir sonucu olarak onlarca davamız var. Bir gerçek var TOKİ’lerin her gittiği yerde oluşturduğu kaosun çok daha fazlası şu an Elazığ’da var. Bir şeyin altını çizmek lazım. TOKİ’yle bu işi çözmek yanlış. Keşke kendi evini kendin yap. Elazığ’ın şehir merkezinin yarısı harabe haldeydi. TOKİ’nin yaptığı evlerde normal şartlarda oturmanız mümkün değil. Bir kanepenin girmediği ciddi bir sıkıntı Elazığ şartlarında Elazığ kültüründe sizin öyle bir evde oturmanız mümkün değil. TOKİ evlerini ben bu nedenle TOKİ kümesleri olarak nitelendiriyorum. Çünkü Şehir merkezindeki bu harabe sorunu nasıl çözülecek? İnşaat maliyetlerinde ki yükselme nedeniyle müteahhitlerde buraya girmiyor.

“TOKİ’NİN YERELE NE KATKISI OLDU?”

TOKİ’nin yerele ne katkısı oldu? Diye sorarsanız hiçbir katkısı olmadı TOKİ, tüm inşaat malzemelerini dışardan getirdi. Hatta işçilerini bile dışardan getirdi sadece burada belki ekmeğini suyunu almıştır. Onun dışında Elazığ’a hiçbir faydası olmamıştır. Ama bizim getirdiğimiz modellemede ne vardı. Sen her bina için her daire için beş yüz lira mı belirliyorsun iki yüz lira mı belirliyorsun kardeşim senin iki yüz bin liran var ister yap ister yapma. Yaptığında her kademesi benim denetmenlerim, mühendislerim gelip kontrol edecek. Bundan bir beş yıl önce bazı deprem bölgelerinde bu yapıldı. Orda bittiği anda gelip bu paranı alacaksın modellemesiyle de hem işin içindeki bu mezbeleliği kaldırmış olurdunuz hem yerel müteahhitlere katkı sağlamış olurdunuz. Çünkü yerel müteahhitler bu işi yapmış olacaktı. Bu şekilde ekonominin kendi içinde ki döngüsünü sağlamış olurdunuz. Ayrıca  devlete de bu küçük mekânlar için ciddi bir maliyet çıkartılmamış olurdu.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“AZERBAYCAN TÜRK ÜNİVERSİTESİ’NİN MERKEZİ HAZAR GÖLÜ OLMALI! SİYASETÇİLER KENDİ GEÇİMLERİYLE UĞRAŞACAKLARINA; BUNA KAFA YORMALI!”

Bu günlerde gündemde olan bir konu var. Azerbaycan Türk üniversitesi bir örneği de Türkiye’de kurulacak. Hazar bağlantısıyla Küçük Hazar ve Büyük Hazar bağlantısıyla gerek oradaki büyükelçiyle gerek diğer arkadaşlarla görüşmelerimizi yaptık. Şimdi siyasetçi arkadaşlarımıza bir kez daha sizlerin aracılığıyla sesleniyorum. İki devlet tek millet anlayışını ön palana çıkardığımız iki devletin de kardeş olduğu bir operasyonda bu işin merkezinin Hazar Gölü olması lazım. Geç kalmış değiliz. Şu an kullanılan ve söylemleri geliştirilen bir operasyon.  Ben siyasetçi arkadaşlarımdan istirham ediyorum. Ve rica ediyorum. Lütfen bu güne kadar ne yaptınız ne ettiniz kamuoyu takdir edecektir. Ama bunu yapın inanın herkesin içinde çıkıp ben alnınızdan öpeceğim. Niye çünkü bu Elazığ’da Türkiye’de çok ciddi bir güç kazandıracak eğitim kadrosu çok üst kadro olacak buraya gelecek öğrenci kadrosu çok kaliteli bir kadro olacak. Bölgeye de çok ciddi katkı sağlayacaktır. Bu açıdan siyasetçi arkadaşlarım kendi geçim derdiyle uğraşacaklarına,  böyle bir anlayışa kafa yormalarını bekliyoruz. Ayrıca  sizin şahsınızda gazeteniz Fırat’a da bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.

banner3
Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak 04:47
Güneş 06:09
Öğle 12:19
İkindi 15:40
Akşam 18:19
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1