Aile hekimlerinin sorunları bir türlü çözülmüyor

Elazığ Aile Hekimleri Derneği (ELAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Gönül ile sağlık sisteminin birinci basamağı olan aile hekimlerinin genel sorunlarını tüm boyutları ile ele aldık. Sistemin önemli sac ayağı olan aile hekimlerinin, itibar kaybı, hasta sayısının fazlalığı, gereksiz muayene ve ilaç yazdırma talepleri, sosyal güvencesi olmayanların usulsüz ilaç yazdırma noktasında sahtekârlıklarına aile hekimlerini dahil etmek istemeleri, kiralarda adaletsizlik, her geçen gün listeye eklenen yeni görevler, şiddet, çalışma güvencesizliği gibi birçok sorunla baş etmek zorunda olduklarını ifade eden Dr. Murat Gönül; adeta sorunlar yumağı ile mücadele ettiklerini belirtti. Gönül, “Neredeyse destan gibi birikmiş sorunlarımız var. Kimsenin inanası gelmiyor, “Yok canım ne sorunları olabilir ki?” dediklerini çok duyuyoruz. En önemli sıkıntılarımızdan biri de bu zaten. Kimseye ne derdimizi anlatabiliyoruz ne de inandırabiliyoruz” diyerek aile hekimlerinin sorun ve beklentilerini sıraladı.

ELAZIĞ 11.09.2022, 18:12 12.09.2022, 14:34
Aile hekimlerinin sorunları bir türlü çözülmüyor

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Türkiye’de sağlık sistemi içinde en önemli uygulamalardan biri ‘aile hekimliği olmasına rağmen Aile hekimlerinin sorunları bir türlü çözülmüyor. Aile hekimleri hasta yoğunluğundan, şiddet vakalarına kadar birçok sorun yaşıyor. Aile hekimlerinin yaşadıkları sorunları konuştuğumuz Elazığ Aile Hekimleri Derneği (ELAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Gönül, “Neredeyse ‘destan’ gibi birikmiş sorunlarımız var, umarım siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla bu sayıyı birlikte düşürürüz” dedi.

“SAĞLIK OKURYAZARLIĞININ ARTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Aile hekimlerinin sorun ve beklentilerini sıralayan Dr.Murat Gönül; öncelikle sağlık okuryazarlığının artırılmasını istediklerini söyleyerek; “Maalesef halkımız sağlık ve sağlık hizmeti konusunda son derece yetersiz. Çünkü eğitim sistemimizin içinde geçmişte bunlar yoktu, yeni müfredatlarda vücudumuzla ilgili bazı tıbbi bilgiler var ama onlar da o yaş için gereksiz. Vatandaşlarımızın temel sağlık hastalıklarına yönelik bilinçlendirilmesi, sağlık hizmeti alımı için de bilgilendirilmesi gerekiyor. Bilinçsiz şuursuz ilaç kullanımı, ilaç yazdırma, serum taktırma talebi ve gereksiz muayene talepleri had safhada fazla” dedi.

“HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI İTİBAR VE SAYGI AZALMASI SÖZ KONUSU”

Gereksiz talepler ve medyatik politikalar neticesinde hekimlere ve sağlık çalışanlarına karşı itibar ve saygı azalmasının söz konusu olduğunu dile getiren Dr. Gönül, bu durumun ise hekime, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti ve hastaya karşı da ilgisizliği körüklediğini kaydetti.

“AŞIRI HASTA GELİŞİNİN MUTLAKA ISLAH EDİLMESİ LAZIM”

Aşırı hasta gelişinin mutlaka ıslah edilmesi gerektiğine vurgu yapan Gönül, “Gün gezmesi yapar gibi, AVM gezisi gibi Aile Sağlığı Merkezlerine gelenler var. Hatta bir ilimizde 1 vatandaşımız 1 yılda 265 kez giriş yapmış. Daha hastanelere girişlerini bahsetmedim” diye konuştu

“TOPLAMDA 250’Yİ GEÇEN RAPOR BAŞLIĞI OLDU”

Dr. Murat Gönül, konuşmasında aile hekimlerinin, sürekli artan iş yüklerinin yanı sıra kendilerinden talep edilen ve sayısı artan raporlar sebebiyle mesleklerini yapamaz hale geldiklerini ifade ederek, rapor konusunda da sorun yaşadıklarını dile getirdi ve “Her kurumda ilgisiz alakasız kişilerin kafasına göre talep ettikleri rapor istekleri var. Toplamda 250’yi geçen rapor başlığı oldu. Öğrencilerin satranç turnuvası için bile rapor isteniyor. İşe girişler için işyeri hekimlerinin vermesi gereken raporlar bile bize yönlendiriliyor” diyerek aile hekimlerinin de neredeyse ‘rapor isteme raporu’ var mı diye rapor isteyecek noktaya geldiklerini işaret etti.

“BAŞKALARININ ADINA İLAÇ YAZDIRMAK İSTEYENLER; SAHTEKÂRLIKLARINA BİZLERİ ALET ETMEK İSTİYOR”

Başkalarının adına, SGK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvencesi olmayanların usulsüz ilaç yazdırma talepleriyle de çok fazla karşılaştıklarını söyleyen Dr. Gönül “Sahtekârlıklarına bizi alet etmek istiyorlar” dedi.

“ARTAN KİRA ÜCRETLERİ, DEVLETİMİZİN BİZE VERDİĞİ KİRA KARŞILIĞININ ÇOK ÜZERİNE ÇIKTI”

Kamu binalarında hizmet vermek istediklerini dile getiren Dr. Gönül; “Özel binaların altında, giriş katlarında hizmet vermek istemiyoruz. Kamu binalarında çalışmak istiyoruz. Maalesef artan kira ücretleri devletimizin bize verdiği kira karşılığının çok üzerine çıktı. Bu yüzden işyeri maliki tarafından çıkarılan Aile Sağlığı Merkezleri duymaya başladık, bu giderek çoğalacak” şeklinde konuştu.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ, TİCARETHANE DEĞİLDİR”

“Aile Sağılığı Merkezleri (ASM) ‘ticarethane’ değildir” çıkışında bulunan Dr. Murat Gönül, “Sattığımız bir şey yok! Ama maalesef elektrik-doğalgaz-su tarifelerimizin mesken üzerinden ücretlendirilmesi lazım” diyerek konunun çözüm noktasında öneride bulundu.

“BU KADAR İŞ YÜKÜ ALTINDA ASIL MESLEĞİMİZİ NASIL İCRA EDEBİLİRİZ?”

Giderek reçete hekimliğine dönüştürüldüklerini ifade eden Gönül, iş yükü altında ezildiklerine vurgu yaptı ve “Biz aile hekimiyiz, asli görevimiz ‘koruyucu hekimlik’ olmalıdır. Maalesef giderek ‘reçete hekimliğine’ dönüştürüldüğümüz gibi, TSM (Toplum Sağlığı Merkezi), SHM (Sağlıklı Hayat Merkezi), OSGB ( Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) İşyeri Hekimlerinin hatta Diyetisyenlerin angaryaları bile bize yıkılmaktadır. Bu kadar iş yükü altında asıl mesleğimizi nasıl icra edebiliriz?” dedi.

“AŞI VE İZLEME GELMEYEN VATANDAŞLARIN CEZASI VE HESABI BİZDEN SORULUYOR”

Sözlerini sürdüren Dr. Murat Gönül; “Yetmiyormuş gibi de; aşı ve izleme gelmeyen vatandaşların cezası ve hesabı bizden soruluyor, bundan dolayı benim ve birçok meslektaşımın maaşım kesildi.  Ben de sizlerin vicdanına soruyorum: Başka hangi kurumda böylesi bir uygulama var?” diyerek serzenişte bulundu.

“AŞI BOZULURSA CEZA ÖDÜYORUZ”

Aile Sağlığı Merkezlerindeki dolaplarda bulunan aşıların bozulmaları yüzünden adeta bedel ödediklerini belirten Gönül; “Aşılar bozulmasın diye de evimizde dahi nöbet tutuyor, diken üstünde uyuyoruz. Karşılığında da ücret almıyoruz, ama aşı bozulursa ceza ödüyoruz, bedeli katmerli bir şekilde bizden tahsil ediliyor” diye konuştu.

“ÜCRETSİZ İZİN HAKKIMIZ YOK; BU DURUM ULUSLARARASI ANTLAŞMA VE SÖZLEŞMELERE AYKIRI”

“Ücretsiz yıllık izin ve nöbet iznimiz olmalı” diye konuşan Dr. Murat Gönül; “Yine hiçbir kurum ve kuruluşta karşılaşmayacağınız üzere, Aile Hekimliğinde ücretsiz izin hakkımız yok maalesef” diyerek bu durumun Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) gibi uluslararası antlaşma ve sözleşmelere bile aykırı bir durum olduğunu anımsatarak, bu sorunun da maalesef hala düzeltilmediğini kaydetti.

“SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI ÇALIŞAN HEKİMLER ARASINDA ÜCRETLENDİRMEDE ADALETSİZLİK VAR”

Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ihtar puanı almamış olmak şartıyla aile hekimlerine ne kadar çok hastaya bakarlarsa o oranda 'teşvik ödemesi' yapılacağına ilişkin değerlendirmede bulunan Dr. Murat Gönül; “Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan hekimler arasında ücretlendirmede adaletsizlik var. Diğer hekimlere verilen özlük ve maaş haklarının bizlere de yansıtılmasını, adaletsizliğin kaldırılmasını bekliyoruz. Temmuz zammından önce 6 bin 600 TL ücret alan elimde bordrosu olan arkadaşlarımız vardı, yerel basın mensuplarımızla da bu bordroyu paylaştım. Bakanlığın açıkladığı ücret müjdeleri ise bize gelince hep şartlı şurtlu oluyor. O şartları tedarik edebilmek birçoğumuz için mümkün değil. Mesela en son çıkarılan teşviki alabilmemiz için 6 dakikada 1 hasta bakmamız lazım. Herkeste bu sayılar olmadığı gibi, ben reçete doktorluğu mu yapacağım koruyucu hekimlik mi?” diyerek koşullarının iyileştirilmesini beklediklerini ifade etti.

HAKLI TALEPLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA ZAMAN ZAMAN EYLEM YAPMA İHTİYACI DUYUYORUZ”

Koşullarının iyileştirilmesi ve haklı taleplerinin doğrultusunda zaman zaman eylem yapma ihtiyacı duyduklarını dile getiren Dr. Gönül, “İdareciler ve yöneticiler 1. Basamakla iletişim kurmuyor. Sağlık ve hekimlik demek sadece ‘hastanecilik’ demek değildir. O yüzden yukarıda sıraladığım haklı taleplerimiz için zaman zaman eylem yapma ihtiyacı duyuyoruz. Çünkü ‘dil- iletişim’ olarak 3 yöntem var: kelam dili, beden dili, eylem dili... Biz öncelikle ilk ikisini deniyor ve talep ediyoruz ancak maalesef üçüncüsüne mecbur bırakılıyoruz” dedi.

“KİMSEYE NE DERDİMİZİ ANLATABİLİYORUZ NE DE İNANDIRABİLİYORUZ”

Dr. Gönül, son olarak “Bakın neredeyse ‘destan’ gibi birikmiş sorunlarımız var, umarım siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla bu sayıyı birlikte düşürürüz. Kimsenin inanası gelmiyor, “Yok canım ne sorunları olabilir ki?” dediklerini çok duyuyoruz ama maalesef bunların hepsi doğrudur. İstediğiniz tanışınızdan her maddesini teyit ettirebilirsiniz. En önemli sıkıntılarımızdan biri de bu zaten. Kimseye ne derdimizi anlatabiliyoruz ne de inandırabiliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
20
kapalı
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:13
Öğle 12:18
İkindi 15:36
Akşam 18:13
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 7 11
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Girona 7 8
12. Mallorca 7 8
13. Rayo Vallecano 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1