ELAZIĞ, TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ NEDEN OLMASIN? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ, TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ NEDEN OLMASIN?

Bu haber 23 Ocak 2020 - 18:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Etkili çalışmalara imza atan ve hayata geçirdikleri vizyonprojeler ile gerçek bir Sivil Toplum Kuruluşunun nasıl olması gerektiğini öğreten; Ankara Kültür ve Tanıtma Vakfı’nın güzel çalışmalarının bir kaçına açıklık getirerek; diğer STK’lerin de bu başarılı vakıftan örnek almasını istedik. Bu nedenle de Ankara Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ile görüştük. Başkan Çağlar ile hem yaptıkları etkili işleri masaya yatırdık hem de kendilerinden vakıf olarak adından söz ettirecek diğer proje çalışmalarını da öğrendik. Gazetemize özel açıklamada bulunan Başkan Çağlar, “2023 yılında Elazığ’ın; Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için çalışmalarımız olacak” dedi.  Ayrıca Başkan Çağlar, Elazığ’da onbeş yıldır konuşulan turizm ve Harput noktasında da istenilen adımların atılmadığını iddia ederek, Elazığ’da bu konularda güzel adımlar atılması adına Elazığ’ı harekete geçireceklerini ifade etti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Ankara Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ile vakıflarının 2019 yılında yaptıkları etkili ve adından bir hayli söz ettiren işlerini konuştuk. Ayrıca Çağlar’a bundan sonrada ne gibi projeler içerisinde olduklarını sorduk. Kendisine yönelttiğimiz sorulara içtenlikle cevap veren Çağlar’ın görüşleri ise şöyle oldu…

“2019’DA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRECEK, İLHAN VE ŞEHİT AİLESİNİ KKTC’DE ANDIK”

İlk etapta 2019 yılındaki faaliyetlerinden bahseden Ankara Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar; “2019’da birçok şey yaptık. 24 aralık 2019’da Kıbrıs’ta Nihat İlhan ve Şehit Ailesini Anma ve Panel etkinliğine katıldık. Elazığ Belediyesi, Elazığ İzzetpaşa Vakfı,  Atatürk Araştırma Merkezi ve Doğu Akdeniz Üniversite birlikte bu organizasyonu yaptık. Kıbrıs’ta ilk defa böyle bir program yapıldı. Öğrencilerle bir araya geliyoruz. Ayrıca ilk defa Ankara’da yaşayan Elazığlı kadınlarında bir arada olmasına olanak sağladık. 107 kadın bu programlarımıza katıldı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve eşi hanımefendi de bu programa katılım sağladı ve kendisi ile görüş alışverişinde bulunduk. Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yeniden birlikte olmak istediklerini de ifade ettiler” diyerek beğenilen ve takdir toplayan programlara imza atıyor olmanın güzelliğinden bahsetti.

“İLERLEYEN YILLARDA DA ETKİLİ PROJELERİMİZ İLE; ORTALIĞI DUMAN EDECEĞİZ”***

Ses getiren bir takım projeleriniz var Harput Senfonisi ve Harput’un UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine dahil olması konusunda önemli işlere imza attınız? Bundan sonra da ulusal çapta yankılanacak projelerinizi görebilecek miyiz? Şeklinde bir soru yönelttik. Sorumuza içtenlikle cevap veren Başkan Çağlar, “Felaket projeler göreceksiniz. Ortalığı duman edeceğiz. 2020’deki planımız; Cengiz Aytmatov Parkına bir anıt oluşturmak istiyoruz. Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Manas Kültür Evi ve Vakfımız olarak;  Malatya Üniversitesindeki Kırgız Profesöründe desteği ile orada bir anıt yapacağız. O parkı; belediye ile görüşerek anıtın dikilmesine hazır hale getireceğiz.  O anıtı dikerken Kırgızistan’ dan ve Türkiye Yazarlar Birliği’nden çok önemli kişileri Elazığ’a getireceğiz” dedi.

ELAZIĞ’IN; TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMASI İÇİN ÇALŞMALARIMIZ OLACAK!

İlerleyen yıllardaki planladıkları işlerden heyecanla bahseden Başkan Çağlar, “Akabinde ilk defa Elazığ için yeni bir hedef ortaya koyduk. 2023 yılında Elazığ’ın Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için Elazığ’ı aday yapacağız. Türkiye’den bugüne kadar bu unvanı alan iki şehrimiz vardı. Biri Eskişehir biri ise Kastamonu. Geçen sene ise Kırgızistan Oş şehriydi bu unvanı alan. 2020’de ise bu unvanı Özbekistan’ın bir şehrine verildi. İlerleyen yıllarda Elazığ’ımızın aday olmasını teklif edeceğiz. Bu konuyu Valilik ve Belediye ile paylaşacağız.  Ayrıca 2020 yılı için Harput Senfonisini İzmir’de de yapmak istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İzmir,  bizden ısrarla İzmir’de bu konserin olmasını istiyor. Bizler de buna göre planlamalarımızı yapıyoruz. 2020’de Kıbrıs’ta bir etkinlik planlıyoruz. Orada güzel ilişkilerimiz oldu ve orada Elazığ Kültür Tanıtım Etkinliği gündemimizde var” dedi.

“ELAZIĞ’DA KÜLTÜR VE SANAT BAĞI OLAN FESTİVALLER OLMALI! ELAZIĞ’A FİLM FESTİVALİ YAKIŞMAZ!”

Elazığ’da bir takım eksikliklerin olduğunu da gündeme getiren Çağlar, “Elazığ Orcik festivaline bizler karşıyız. Çünkü Elazığ’da kültür ve sanat bağı olan festivaller olmalı. Biz Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının yeniden yapılmasını istiyoruz.  Festival yapılacaksa Elazığ Müzik Festivali yapılmalı. Şimdi sağımız solumuz bir şey yapıyor. Malatya Film Festivali yapıyor diye bizler de film festivali yapalım demekteyiz. Elazığ’a film festivali yakışmaz. Malatya bunun başarı ile yapıyorsa;  biz bunu yapmamalıyız bizim müziğimiz var ve biz bunu öne çıkarmalıyız” diyerek Elazığ müziğinin ön plana çıkarılması gerektiğini savundu.

“UNESCO SÜRECİNDEKİ HARPUT’A DİKKAT ÇEKİLMELİ!”

Harput ve UNESCO söylemlerini sık sık dillendirerek bu konu üzerinde durulmasına da dikkat çeken Çağlar, “İnsanlara UNESCO Dünya Geçici Kültür Mirası Listesine alınan Harput’u görün demeliyiz. Bu ikisini öne çıkarak turizmle ilgili ivme kazandırılmalıyız. 2019’da seyahat acentelerini de ilimize getirdik. TURSAP ile anlaşarak 32 seyahat acente yetkililerini ilimize getirdik. Ama onların bir takım eleştirileri vardı. Harput’ta hizmet eksikliği olduğunu ve Harput’ta rehberin olmadığını belirttiler. O zamanlar bizler Elazığ’ın dersine çalışması gerektiğini ifade ettik” şeklinde görüş bildirdi.

“ELAZIĞ’IN DERSİNE ÇALIŞMASI İÇİN BASKI YAPACAĞIZ!”

Geçtiğimiz yıl Harput’taki eksikler konusunda Elazığ’ın dersine çalışması gerektiğini belirttiğini de hatırlatan Çağlar, “Elazığ dersine çalıştı mı? Elazığ’ın dersine çalışması için şimdi baskı yapıyoruz. Harput’a turist geliyor, Harput’ta konaklayacak yer yok. İstiyoruz ki;Elazığ turizm seferberliği yapsın. Bunu yaparken UNESCO Geçici Dünya Listesindeki Harput’u gezin demeliyiz. Turizm çünkü olmazsa olmaz önceliğimiz” dedi.

“2020’DE NE YAPIP YAPIPELAZIĞ’DA TURİZMİ HAREKETLENDİRMEK İSTİYORUZ!”

Şehrin turizm konusunda hiçbir adım atmadığını iddia eden Çağlar, “Ama şehir hiçbir adım atmadı. Şehre adım atma konusunda baskı yapacağız. 2020’de ne yapıp yapıp turizmi Elazığ’da hareketlendirmek istiyoruz. Bunlar çok önemli. Hatta bir projemiz var. Bunu da Vali Bey ile görüşeceğim. Bütün Türkiye genelinde sen de gel Harput’a bir konak yap çağrısında bulunacağız. Ülkemizde bir sürü zengin insan var. Onlara herkes kendi adına bir konak yapsın. Demeliyiz ama bu konakları da herkes başına buyruk yapmasın. Orada bir master planı yapılarak kimin ne yapacağı belirlenmeli. Tarihi ve kültürel dokuya uygun olsun. Sadece finansmanını konakta yaşamak isteyenler düşünsün” diyerek Harput’un tarihi ve kültürel dokusuna uygun bir mimari ile ön plana çıkması gerektiğini aktardı.

“KONUŞULUYOR, BİZLER ADIM ATILSIN İSTEMEKTEYİZ!”***

Harput ile ilgili çok şey konuşulduğunu ama etkili adımların atılmadığını ifade eden Çağlar,  “Harput ile ilgili adımlar atılmalı. Biz hâla konuşuyoruz bu konuda hiçbir adım atmadık. Onbeş senedir Harput demekteyiz.   Üç sendir ise UNESCO demekteyiz. Özetle onbeş senedir turizm diyerek hiçbir adım atmıyoruz. Bizler bu adımların atılmasını istiyoruz” dedi.

“ELAZIĞ’DA KALICI MARKA OLMALI!”

Elazığ’a marka kazandırdıklarına da dikkat çeken Çağlar, “Biz Elazığ’a iki tane marka kazandırdık. Bu markalardan birsi Harput senfonisi diğeri ise; Harput ‘un UNESCO süreci bir diğeri ise gerçekleştirirsek eğer;  Elazığ’ın Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasıdır. Elazığ’da başka bir marka var mı? Elazığ orciği marka yapmak istiyor. Ama orcikten marka olmaz. Orcik yenilir ve biter. Kalıcı marka olmalı. Biz markalaştırmazsak bu şehirdeki belirli şeyleri Elazığ’ı Türkiye’ye de dünyaya da tanıtıp, açamayız. Biz orcikle değil; Harput ile UNESCO ile ve de Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı ile anılmalı” diyerek sözlerini noktaladı.

ELAZIĞ’A BU UNVAN ÇOK YAKIŞIR!***

Fırat gazetesi olarak bizler de turizm konusunda kentimizin güzel bir ivme yakalamasını ayrıca Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen iller arasında şehrimizin isminin ilerleyen yıllarda geçirilecek olması en büyük temennimiz. Harput’un UNESCO Dünya Kültür Listesi Geçici Listesinden bir an evvel kalıcı listesine geçmesi de şehrimizin turizm açısından bir sıçrama yakalamasına vesile olacaktır. Dileriz bu güzellikler ilimize kısa sürede yansır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.