24 Ocak 2020 Elazığ Depremi’nin ardından Elazığ genelinde on binlerce sağlam, güvenli TOKİ konutu yükseldi ve hak sahipleri de konutlar tamamlanır tamamlanmaz güvenli yuvalarına kavuştu. Vatandaşlar; güvenli yuvalarına kavuştular kavuşmasına ama bazı TOKİ’lerde işçiliğin göz ardı edilmesi ve işçilik işleri yapılırken sağlıklı denetimlerin olmaması sonucunda TOKİ’ler sorun yumağına döndü.

Son olarak  Aksaray TOKİ konutlarında etkili olan yağışlar sonrası evlerin tavanları akıtmaya başladı. Özellikle çatı katında oturan vatandaşlar yağmur suları ile evinde oturamaz durama geldi.

“TOKİ yaptığı binaları doğru dürüst yapmadı”

Evlerinin adeta başına aktığını iddia eden TOKİ sakinlerinden Ayhan Türkel, yaşanan sıkıntılar karşısında muhatap bulamadıklarını da öne sürerek; “Durum ortada çatılar akıtıyor. Kime gidiyorsak kimse sorumluluk kabul etmiyor.  Yönetime gidiyoruz “TOKİ’nin sorumluluğunda, TOKİ yaptığı binaları doğru dürüst yapmadı ki cezasını biz çekelim. Bu durum tamamen TOKİ’nin sorumluluğunda” diyor” diyerek muhatap dâhi bulamadıklarından dert yandı.

“TOKİ’nin sorumluluğunda değil, teslim edilmiş”

Serzenişine devam eden Türkel; “TOKİ’yi arıyoruz ulaşamıyoruz. Bir müdür ile görüştük bize dediği “TOKİ’nin sorumluluğunda değil, teslim edilmiş. Buna rağmen vatandaşlar mağdur olmasın diye yaptıracağım” dedi. Bir ekip gönderdi, gelen ekip çatılara köpük sıktı, köpükle çatının onarımını ilk defa görüyoruz, yapılan köpük sıkmanın hiçbir işe yaramadığını gördük, halen akıyor. Arıyoruz kimseye ulaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bir yapı üç yılda damlayacaksa bizi neden evlere soktular?”

“Siyasileri bilgilendirdik gelip yapacaklar dediler, ancak halen yapılan bir şey yok” diyen Türkel; “Yapılan işler aceleye getirildi. Kontrolü de tam anlamıyla yapılmadı. Buraya taşınalı üç yıla yakın oluyor deprem sonrası yapıldı. Bir yapı üç yılda damlayacaksa bizi neden evlere soktular? Aksaray’da elli yıllık eski evlerimizde damlama görmedik. TOKİ’nin yaptığı evlerde damlama oluyorsa artık diyecek bir şey bulamıyoruz. Bu binalar yapıldıktan sonra her yağışta aynı sorunla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Elazığ'da öğretmenlerde akran zorbalığına dikkat çeken eTwinning projesi Elazığ'da öğretmenlerde akran zorbalığına dikkat çeken eTwinning projesi

“Benzer sorunların tüm TOKİ’lerde var”

Apar topar yapılan işler yüzünden TOKİ konutlarında yaşayanların mağduriyet yaşadığını ifade eden Türkel; “Çatı ustaları ile görüştük tüm TOKİ’lerde aynı sorun olduğunu söylediler. Burada çok sayıda evde damlama oluyor. Apar topar yapılan işlerin sonucu bu işte” dedi.  Açıklamasını sürdüren Ayhan Türker Babasının Aksaray TOKİ’lerde oturduğunu kendisinin de Mustafapaşa TOKİ’lerde oturduğunu benzer sorunların tüm TOKİ’lerde olduğunu da iddia etti.

“Hırsızlar elini kolunu sallayarak geziyor”

TOKİ sakinlerinin sorunlarının bir hayli fazla olduğuna değinen Türkel; “Ben Mustafa Paşa TOKİ’lerde oturuyorum. Bizim apartmanda da asansörlerin bakımı yapılmadığından dolayı belediye, asansörlere kırmızı etiket vuracak. Bizler de konutlarımıza taşınalı iki yıl oluyor. Ayrıca bizim otoparkta çalınan kapılarımız var. Yönetim şikâyetini geri çekmiş hırsızlar elini kolunu sallayarak geziyor” ifadelerini kullandı.

“Ortada kalmışız ve sesimizi duyuramıyoruz”

Sorumlu bulamadıklarının en temel sorunları olduğuna dikkat çeken Türkel; “Elazığ’da ki TOKİ’lerin hepsinde sıkıntı var. Bizim şu an aidatlar 441 TL ama 700 lira olacak, hizmet deseniz yok! Yönetime gidiyoruz “TOKİ” diyor TOKİ’ye gidiyoruz; “Biz devretmişiz” diyor öyle ortada kalmışız ve sesimizi duyuramıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.  

Editör: Şah İsmail Gezici