Türkiye su ürünleri konusunda son derece zengin olsa da su ürünlerini tüketme konusunda henüz istenen düzeyde değiliz. Yurt içinde yeterli Pazar bulunmadığı için birçok su ürününü de ihraç ediyoruz. Yani su ürünlerini tüketmeyi bizler henüz alışkanlık haline getirememiş olsak da su ürünleri ülke ekonomisine bir hayli katma değer sağlamaya devam ediyor. Peki Elazığ’daki Kapalı Çarşı önündeki balıkçıların işleri nasıl? Elazığ halkı balığa rağbet gösteriyor mu? Balık fiyatları nasıl? Bu ve benzeri soruların cevapları da haberimizin detayında…

“Bölgenin insanı kırmızı et tüketmeyi seviyor!”

Uzun yıllardır geçimini balık satarak kazandığına dikkat çeken balıkçı; “Doğu Anadolu Bölgesi’nde insanlarımız daha çok kırmızı et tüketiyor. Oysa balık özellikle çocukların gelişiminde son derece önemli bir besin. Bundan dolayı mutfakların baş tacı edilmeli su ürünleri.  Üstelik kırmızı et fiyatları ile karşılaştırma yapıldığında da balık hem daha ucuz hem de sağlıklı. Ama kar yağmadan balık satışlarında ciddi bir hareketlilik olmaz. Ne yazık ki kar yağar işte o zaman bizim işler daha bir açılır” dedi.

“Bu aylarda; çupra, palamut ve levrek güzel olur”

Kar yağmadan işlerinde ciddi bir haraketliliğin olmayacağını kaydeden bir diğer balıkçı ise “Bu aylarda; çupra, palamut ve levrek çok daha güzel olur.  Ama kimisinin de tercihi göl balıkları oluyor. Yani damak zevkinden damak zevkine tüketim alışkanlıkları da değişiklik gösterebiliyor. Bir de çoğu kişi balığın kulağına kar suyu kaçmadan balığın lezzetlenmediğini düşünüyor. Bundan dolayı da her daim balık tüketiliyor diyemiyoruz. Yani işlerimiz henüz tam olarak açılmadı” şeklinde konuşarak görüş bildirdi.

Başkan Şevket Toraman Elazığ’ın ulaşım durumunu açıkladı! Başkan Şevket Toraman Elazığ’ın ulaşım durumunu açıkladı!

Tezgâhlardaki balık fiyatları

Bir diğer balıkçı ise balık fiyatlarının kırmızı ete kıyasla hemen hemen her bütçeye uygun olduğunu vurgulayarak; balık fiyatları hakkında da bilgi verdi. “Doğal alabalık; 95 TL Hamsi kilogram; 85- 90 TL,  İstavrit kilogram; 90 TL, Çupra 130TL , Levrek 180TL  ve Sazan kilo 65 TL” diyerek tezgâhında bulunan 11 kiloya ulaşmış bir Sazan Balığının  aynı anda birçok kişiyi doyurabileceğine  dikkat çekti.