Elazığ, sizlerle gurur duyuyor! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Elazığ, sizlerle gurur duyuyor!

Bu haber 09 Aralık 2020 - 18:52 'de eklendi.

İnsanlık, nadir görülmüş bir salgın ile karşı karşıya. Hayatlarımız ise salgın tehlikesini bertaraf etmek için aldığımız önlemler doğrultusunda yeniden şekilleniyor. Bu süreçte yani pandemi ile mücadelede dünyanın dört bir yanından bilim insanları yoğun çaba sarf ederken, olan bitenleri endişe ile takip eden halk da haliyle güvenilir bilgiye ulaşmak istiyor. Bu anlamda  koronavirüsle ilgili her şey Elazığlılardan sorulur hale geldi. Koronavirüs gündeme çıktığından beri halkımızı aydınlatan, tüm Türkiye’nin ilgi ve sempati ile takip ettiği Elazığlı hemşehrilerimiz Hacettepe  Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, DSÖ Türkiye Ofisi Program Yöneticisi ve Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Toker Ergüder, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde toplumun bilinçlenmesi gibi kutsal bir amaca hizmet ediyorlar. Aynı zamanda da nitelikli bireyler yetiştiren ilimizi başarıyla temsil ederek bizleri gururlandırıyorlar. Fırat Gazetesi olarak; kentimizin ileri gelenlerine sesleniyor ve bu kıymetli hocalarımızın isimlerinin yaşatılması önerisinde bulunuyoruz. Birbirinden kıymetli bu dört bilim insanı hemşehrimiz hayattayken bu gururu yaşamaları ve insanlığa ne kadar değer kattıklarını yaşarken görmelerinin de önemli olduğu ifade ediyoruz.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ ÖZEL

Hayatın hiç olmadığı gibi aktığı, dünyanın adeta yeni bir hızla döndüğü sıra dışı bir dönemden geçiyoruz. Salt pandemiye değil, tarihe tanıklık ettiğimiz bu günlerde, alışkanlıklarımız, beklentilerimiz, bildiklerimiz ve umduklarımız büyük bir değişime uğruyor. Bir yandan hayatta kalma mücadelesi verirken, öte yandan şimdiye kadar el birliğiyle başardıklarımızın, hayata kattıklarımızın sarsılmaması adına gayret gösteriyoruz. Kendimizi ve sevdiklerimizi pandeminin etkisinden korumak; işimize ve gündelik yaşamlarımıza dönmek yalnızca fiziksel değil, psikolojik zorlukları da içinde barındıran çok daha meşakkatli bir süreç haline geliyor.

TOPLUMSAL FAYDAYI ÖN PLANDA TUTUYORLAR

Bu sürecin, bilimin ışığında, titizlikle, şeffaflıkla ve kapsayıcı biçimde “çalışılması” hepimiz için büyük önem arz ederken; toplum, bu zorlu süreçte aklın, bilimin, uzmanlığın önemini onların verdiği bilgilerle daha iyi anladı. Halkı salgın hakkında bilim ışığında aydınlatan, olabildiğince yalın, net ve anlaşılır bir dille insanları bilinçlendiren Elazığlı bilim insanları Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Prof. Dr. Toker Ergüder, Prof. Dr. Necmettin Ünal toplumsal faydayı ön planda tutarak,  insanların algılama eşiğini zorlamayacak tarzdaki konuşmaları ile büyük takdir topluyor.

AÇIKLAMALARI İLE ÖNEMLİ ETKİLER YARATMAYA DEVAM EDİYORLAR

Dünya ve ülkemiz milyarlarca insanın geçimini, sosyal hayatını ve hepsinden önemlisi sağlığını bedenen ve ruhen sarsan, Covıd-19 diye adlandırılmış bir pandemi döneminden geçiyor.

Olabildiğince halkla iletişim içinde olmaya, onları bilgilendirmeye gayret sarf eden birbirinden kıymetli bilim insanlarımız bu dönemde uzmanlık alanları ile ilgili gece gündüz çabalayarak, halkı aydınlatma konusunda büyük özveri gösterenlerin başında yer alıyorlar. Halkı aydınlatma konusunda büyük gayret sarf eden Elazığlı bilim insanları salgının en az kayıpla sonlandırılabilmesi için Covıd-19‘u bilimsel veriler ışığında irdeleyerek, bu süreçte yaptıkları açıklamaları ile önemli etkiler yaratmaya devam ediyorlar.

İLİMİZİN PANDEMİ SÜRECİNİ DE SÜREKLİ TAKİP EDİYORLAR

Erken dönemden itibaren hastalıkla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi ve topluma doğru mesajların aktarılması açısından önemli katkıları olan bilim insanı hemşehrierimiz; ilimizin bu süreçteki durumunu da bu süreçte sürekli takip ediyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte yaptıkları açıklamalarla ülkemizin en çok tanınan isimlerinden olan hemşehrilerimiz; Elazığ medyası aracılığı ile Elazığlıların toplumsal farkındalığının artmasını da sağlamaya yardımcı olmayı ihmal etmiyor.

BİLGİ KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEDE DE ETKİLİ OLUYORLAR

Dünyayı saran koronavirüs salgınına karşı toplumun sağlığını korumak için gece gündüz demeden çalışan Elazığlı bilim insanları; kamuoyunu sürekli TV, radyo ve gazetelerden gelen röportajlarla vatandaşları virüse karşı nasıl korunmaları gerektiği konusunda gerek uyararak, gerekse bilgilendirerek birbirinden özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliğini önlemede de etkili oluyor.

TÜRKİYE’NİN EN GÜVENDİĞİ İSİMLERDEN OLDULAR

Ekranlarda da en sık gördüğümüz simalardan olan Elazığlı bilim insanlarımız bilgileri, uzmanlıkları ve kendilerine yöneltilen her soruyu detaylarıyla, sabırlı açıklamalarıyla Türkiye’nin en güvendiği isimlerden oldular. Covid-19 salgını ile ülkemizin en medyatik yüzleri haline gelseler de onların amacı toplumun doğru bilgi almasını sağlamak.

TOPLUMA ŞEFFAF, AÇIK, ANLAŞILIR VE GÜVENİLİR MESAJLAR VERİYORLAR

İletişim teknolojilerinin her geçen gün daha popüler hale geldiği günümüzde,  özellikle de sosyal medya salgın döneminde popülerliğini artırdı. Sosyal medya aracılığı ile dolaşıma giren yanıltıcı bilgilerin virüsle ilgili gelişmeleri anlamayı ve önlem almayı zorlaştırdığı zorlu süreçte, verdikleri doğru bilgiler ile virüsle ilgili farkındalığın oluşmasında şeffaf, açık, anlaşılır ve güvenilir olarak mesajlar veren hemşehrilerimiz; sürekli pandemi ile mücadelede bütün toplumun birlikte ve dayanışma içerisinde olması gerektiği vurguladılar.

İNSANLIĞA NE KADAR DEĞER KATTIKLARINI YAŞARKEN GÖRMELERİ İÇİN İSİMLERİ YAŞATILMALI

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın ismi, memleketi Tokat´ın Niksar ilçesinde bir caddeye verildi. Biz de Elazığ olarak birbirinden kıymetli bu dört bilim insanı hemşehrimiz hayattayken  bu gururu yaşamaları ve insanlığa ne kadar değer kattıklarını yaşarken görmelerinin de önemli olduğu kanaatindeyiz ve İlimizin ileri gelenlerine bu hemşehrilerimizin isimlerinin yaşatılması önerisinde bulunuyoruz. Ellerinden geldiğince sadece televizyonlarda değil başka ortamlarda da Elazığlı olduklarını gururla dile getiren bilim adamlarımıza koronavirüs ile mücadelede yapmış oldukları çalışmalar için teşekkür ediyor, onların sayesinde salgını yeneceğimize inancımızın tam olduğunu belirtiyoruz.

BİLİM ADAM HEMŞEHRİLERİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ?

Covid-19 salgını ile mücadelede adeta kilit isimler haline gelen, yapmış oldukları çarpıcı açıklamalar ile dikkatleri çeken, tüm Türkiye’nin ilgi ve sempati ile takip ettiği bu dört kıymetli bilim adamı hemşehrimizi ne kadar tanıyoruz? Bu mücadelede yarattıkları güven duygusuyla,  kamuoyuyla etkili bir iletişim halinde olan bu kıymetli hocalarımız hakkında merak edilen bazı bilgiler…

PROF.DR. MEHMET CEYHAN KİMDİR?

Hıdırbaba eski adıyla Dişidi Köyünden olan Prof.Dr. Mehmet Ceyhan 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasına başladı ve 1985 yılında ihtisasını tamamladı. 1983-1985 yıllarında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucu, bu dalda bilim uzmanlığı derecesi aldı. Askerlik hizmetini Adana Askeri Hastanesi’nde 1985-1987 yıllarında, zorunlu hizmetini ise 1987-1989 yıllarında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getirdi. 1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti oldu. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yandal ihtisası yaptı. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları profesörü oldu. 1998 yılında A.B.D’nde Cincinnati Childrens Hospital’da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nde çalıştı. Dr. Ceyhan 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik, 1986 yılında ikincilik; 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülünü kazandı. İmmünizasyon serolojik ve klinik etkinliği, enfeksiyon hastalıklarının moleküler genetik yöntemlerle tanımlanması, enfeksiyon epidemiyolojisi ve bakterilerde antibakteriyal ilaç genlerinin tanımlanması üzerinde çalışmaktadır. Halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürüten Dr. Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

PROF DR. TOKER ERGÜDER KİMDİR?

Sakin bir tutumla çok önemli ve güvenli bilgileri paylaşan Ergüder; aynı zamanda Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi… İlimizin Aydınlar Köyünden (eski ismi Hedi )olan Prof.Dr.Toker Ergüder; Tıp doktoru ve halk sağlığı uzmanı olup, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisinde Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’de bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, kontrolü, yönetim ve tütün kullanımı le mücadele konusunda Sağlık Bakanlığına, STK’lara ve diğer ilgili kuruluşlara teknik destek vermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nde çeşitli görevler üstlenmeden önce, 2002-2007 yılları arasında Sağlık Bakanlığında çalışmalar gerçekleştirerek, Tütün İle Mücadele Daire Başkanlığını kurdu. Özellikle 2003 yılı sonrasında Türkiye’nin Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesinin imzalanması ve ardından da Ulusal Tütün Kontrol Programının oluşturulması ve 2007 yılında da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları le Türkiye’yi dumansız hale getiren 4207 sayılı Kanunun güncelleşmesi çalışmalarında bulunmuştur

PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN KİMDİR?

Nitelikli ve bir o kadar nazik bir bilim insanı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. M.Necmi İlhan’ı ise pandemi sürecinde insanlar daha sık görmeye başladı. 1971 Elazığ, Harput doğumlu olan İlhan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 1995 mezunudur. İlk ve Orta Öğrenimini Ankara’da yapmıştır. Gazi Üniversitesinde 1998 yılında Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışmalarına başlamış, 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör olmuştur. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Gazi Teknopark Yönetim Kurulu Üyesidir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Tanıma ve Denklik Komisyonu Sağlık Bilim Alanları Danışma Komisyonu Yürütücülüğü, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Tıp-Sağlık Eğitim Konseyi Koordinatörlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Komitesi YÖK Temsilciliği ve Komisyon Başkanlığı yapmaktadır. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Bilim Kurulu Üyesi (2009-), Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesidir (2020-). Akademik çalışmaları daha çok Sağlık Yönetimi, Sağlık Ekonomisi, Toplum Ruh Sağlığı, Madde Bağımlılığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, Epidemiyoloji alanlarındadır. Kasım 2020 itibarı ile Web of Science da 86 makalesi ve 826 atıfı, ulusal dergilerde yayınlanmış 79 makalesi vardır, 56 adet tez yönetmiştir, 23 adet kitap ve kitap bölümü bulunmaktadır,  6 ulusal, 23 uluslararası, projede yönetici ve danışman olarak görev almıştır. H indeksi 16’dır. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı (2017-2020), Gazi BEST Kurulu Üyesi (2018-2020), Etik Komisyon Başkan Yardımcısı (2016-2019), Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi (2011-2014), Başhekim Yardımcısı (2008-2011), Dönem I ve VI Koordinatör Yardımcısı (2005-2008) olarak görev yapmıştır. TBMM’de Sağlıkta Şiddetin Engellenmesi, Soma Maden Kazasının Araştırılması ve Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları amacıyla kurulan Araştırma Komisyonlarında Danışman ve Uzman olarak görev almıştır. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında pek çok komisyon ve projede görev almıştır. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Birlemiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Sağlık Örgütünde (WHO) Türkiye Delegasyonu Üyesi, Konsültan, Danışman, Uzman olarak çalışmış ve çalışmaktadır. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ile onurlandırılmıştır.

PROF.DR. NECMETTİN ÜNAL KİMDİR

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Necmettin Ünal, Elazığ merkez köyü olan Etminik (Altınçevre) köyünden..Ekranlarda en sık gördüğümüz simalardan olan hemşehrimiz Prof.Dr. Necmettin Ünal, Türkiye’de yürütülen aşı çalışmalarına destek vermek ve  aşı karşıtı kampanyaları kırmak amacıyla koronavirüs aşısı denemelerinde gönüllü denek olarak örnek temsil etti. Bilgisi, uzmanlığı ve her soruyu detaylarıyla, sabırla açıklamasıyla Türkiye’nin en güvendiği isimlerden biri oldu. Koronavirüs ile mücadelede, halka güvenilir bilgi sağlama kaygısıyla öne çıkan Profesör Doktor Necmettin Ünal, 1961 yılında Elazığ’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun oldu. 2.5 sene Turhal’da hükümet tabipliği yaptı. Ankara Hastanesi’nde anestezi asistanlığı görevini gerçekleştirdi. Sonrasında istifa etti. Birinci TUS sınavına girdi. Tek tercih olarak anesteziyi yazdı. İlk tercihi olan Ankara Tıp Anestezi’yi kazandı. Asistanlığını Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümü’nde yaptı. Uzman doktor olduktan sonra Ankara Tıp Fakültesinde kaldı. Uzman olduktan kısa sonra yurt dışındaki işleri tamamlamak için bir süreliğine yine Rotherdam’a gitti. Bir süre daha orada çalıştı, araştırmalarını tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.