Evrimdışı

Siyasette çalkantı son zamanlarda tam anlamıyla kendini göstermiş durumda. Genelden özele doğru indirgemiş olursak Elazığ’da siyasette tırmanış söz konusu. Siyasiler son zamanlarda bir hayli aktif. Bakalım siyasilerin aktifliği seçmenin kararına etki edecek mi?

2023 yılına merhaba derken şehrin siyasi olgusuna değinmekte fayda var. Geçen yılların ardından gerek olumlu gerekse de olumsuz eleştirilerle karşılaşan siyasiler şimdi vatandaş ile daha fazla temas halinde. Vatandaşların tepkisini hepimiz neredeyse az çok biliyoruz. Elazığ’da deprem ve pandemi döneminin ardından siyasilere tepkili olan Elazığlılar bakalım günümüzde siyasi temaslara ne tepki verecekler? Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile birlikte diğer siyasilerin vatandaşa olan yakınlığı ne derece ve nasıl olmalı? Vatandaş ne istiyor? Siyasilere kızan seçmenler ile partilerine küs olan seçmenler ne karar verecekler? Tabi birde partisini terk edip diğer görüşlerin kendilerine cazip gelmesiyle denge değişikliği mümkün olacak. İktidar ve muhalefet partilerinde seçim çalışmaları bayağı çekişmeli geçecek gibi görünüyor. Mahalle mahalle sokak sokak gezen ve ilçeleri de ihmal etmeyen siyasiler karşılaştıkları vatandaştan aldıkları tepki elbette ki önemli süreci takip ederken danışmanlara bir hayli iş düşecek. Kendilerine tepki verecek seçmene karşı sükunetini koruyan siyasiler olumlu yaklaşmaları ve seçmenin gönlünü alarak artı puan almış olacaklardır. Siyasette çekişme olacağı takdirde basında yorulacak. Aslında işin rengi biraz da bu noktada değişiyor. Basının gücü elbette görmezden gelinemez haber takip noktasında her bir siyasinin içeriği kalemlere göre şekillenecektir. Basın mensuplarının işledikleri siyasi konular bir yandan siyasileri törpülerken diğer yandan da vatandaşı törpüleyecek. Belki de basının etkisiyle birçok kişi oy kullanacaktır. Kararsız olan basın ile karar verecektir. Siyasiler basın ile çalışmalarına eklemeler çıkarımlar yapacaktır. Elazığ’da renklilik biraz daha farklı olacak bu hususta çünkü her an dengelerin değiştiği bir şehirde sabah nokta diyerek akşam virgül olunabiliyor. Ben bir gazeteci olarak açıkçası seçmenin tutumunu çok merak ediyorum. Gelenler gidenler yerinde sayanlar derken 2023’ün nabzının kaç atacağı bir hayli etkileyecek bizi. Tahminlerim gazeteci gözüyle elbette var fakat oda azıcık bende kalsın(!)

Velhasıl kelam “Mevlâm Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler” diyerek; 2023’e merhaba derken sağlık, huzur, mutluluk, kariyer ve herkesin hak ettiği hayatı yaşamasını temenni ediyorum. Mutlu senelere.

Sevgim üzerinize olsun…