Elazığ, Rektörünün arkasında! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Elazığ, Rektörünün arkasında!

Bu haber 14 Ekim 2019 - 18:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un,  Yerel Kalkınmaya Katkı dalında 2019 YÖK Üstün Başarı Ödülüne layık görülen F.Ü. Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ ‘ı sert bir dille azarladığı ileri sürülmüştü. Bakan Kurum ile F.Ü. Rektörü Kutbeddin Demirdağ arasında geçen nahoş diyalog ilimizde birçok kesimin eleştirilerine ve kınamalarına sebebiyet verdi. Şehrimize davet edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından Rektör Demirdağ’a ve şehrin bürokrasisine yapılan incitici davranışların şehrimize yapıldığı ileri sürüldü.  Başta Fırat Üniversitesi akademisyenleri olmak üzere birçok camiadan yaşanan olaya kınama mesajları geldi.

 

 

 

Haber: Songül DURSUN /ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da çeşitli incelemelerde ve ziyaretlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemeler esnasında yetkililerden bilgi aldı bu sırada Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Katarlı İşadamlarıyla ortaklaşa yaptıkları yatırımları anlatarak; Yurtbaşı Beldesinde Fırat Üniversitesi’ne ait birkaç dönümlük alanda ekim yapmayı planladıklarını ancak ekim yapmayı planladıkları alanın Fırat Üniversitesine tahsisli olduğunu söyledi. Fırat Üniversitesi Rektörünün bu arsayı kendilerine vermediğini söyleyen Ticaret Borsası Başkanı Dumandağ, Bakan Kurum’dan bu konuda destek istedi. Sonrasında ise Bakan Kurum,  Rektör Kutbettin Demirdağ’ı dinlemek için Rektör Demirdağ’ı çağırdı. Bakan Kurum ile Rektör Demirdağ, arasında geçen diyalog basına yansıdı. Akabinde ise birçok camiadan Rektör Demirdağ’a  destek, Bakan Kurum’a ise kınama mesajları yağdı.

“DEMİRDAĞ, BÜROKRASİYE KARŞI DİK DURUŞ SERGİLEDİ”

Mesajlarda ise. “Üniversite arazilerinin birilerine peşkeş çekilmesine müsaade etmeyen Rektör Demirdağ, tüm bürokrasiye karşı dik duruş sergilemiş ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumuştur Sayın Rektörümüzü takdirle karşılıyor ve de destekliyoruz” denildi. F.Ü. ’nün itibarını ve haklarını koruyan rektörün arkasında olduklarını belirten akademisyenler;  üniversite arazilerine göz dikenlere karşı Elazığ’ın da tepki koyması gerektiğini aktararak,   İktidar milletvekillerinin de rektöre baskı kurmaktan vazgeçmelerini söyledi.

“ÜNİVERSİTE ARAZİSİ POLEMİK KONUSU YAPILMAMALI”

Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Kenan Peker “Şehrimizde yürütülen projeleri yerinde incelemek için ziyaretlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Üniversite Rektörümüz arasında yaşanan diyaloğun sosyal medyada abartı mecrasına taşındığı düşüncesindeyiz. Diyalog üniversitenin ve iş dünyasının ortak girişimcilikleri ile şehrin gelişmesine yönelik birlikte çalışılması şeklindedir. Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ görev yaptıkları 7 yıllık sürede her zaman için şehrin ve iş dünyasının yanında yer almıştır. Üniversite arazisinin polemik konusu yapılması yerine üniversite –özel sektör işbirliğinde yapılacak her türlü gelişmede daha başarılı işler yapılacağı düşüncesindeyiz. Mehmet Ali Dumandağ Bey ilimizin hayırsever ve yıllarca hizmet etmiş bir başkan olup, rektörümüzle birlikte faydalı işler yapmak amacındadır. Konu kişiler arası bir çekişme değildir. Üniversite de Ticaret Borsası da Elazığ için önemli değerlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi. F.Ü. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Serdar Yavuz “Daha düne kadar Fırat Üniversitesinin Hankendi’deki arazisinin yabancı bir firmaya verilmesi için çaba sarf edenler bugün yine üniversitenin başka bir arazisi için hakem tayin edildiler. Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ arazilerin peşkeş çekilmesine izin vermeyecektir” dedi.

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANININ YAPTIĞI HADSİZLİĞİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

F.Ü. İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aksın “Birileri Fırat Üniversitesinin arazilerinin üzerine çökme projelerine akademik ve idari personelinin de destekleriyle engel olup; planlarını bozan Rektörümüz Kutbeddin Demirdağ’a Çevre ve Şehircilik Bakanının yaptığı hadsizliği şiddetle kınıyorum” dedi.

“YATIRIM DEDİKLERİ 50 HAYVANLIK AHIR”

F.Ü. Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Birol Bulut, “Yatırım dedikleri 50 hayvanlık ahır… Bu yatırımlara sadece F.Ü.’nün arazileri mi uygun? F.Ü. Necmettin Erbakan Bulvarı için arazisini verdi, yol için yetinmediler; sağlı sollu imara açtılar. Sonra Kesikköprü arazisine göz diktiler, şimdi de Yurtbaşı” dedi.

“REKTÖRÜMÜZE YAPILAN HAKSIZLIĞI KINIYORUM”

F.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu , “Erzurum, Malatya ikinci üniversitelerini açtı.  Kayseri 4. Teknoparkı  açtı, Elazığ’da arazi mafyası arsa kalmadı Fırat Üniversitesi’nin arsalarının peşine düşmüş… Rektörümüze yapılan haksızlığı kınıyorum. Fırat Üniversitesi Bilimin Parlayan Yıldızıdır” dedi.

“ÜNİVERSİTE ARAZİSİNİN BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

F.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat Aygen “Elazığ MİSİAD ( Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneği) Şube Başkan’ı ve 2.Başkan’ı Aydın Polat ve yönetim kurulu olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından Sayın Rektörümüz Kutbettin Demirdağ’a yapılan hakaretler bu şehre yapılmıştır. Olayı kınıyor ve olayın takipçisi olacağımızı Üniversite arazisinin birilerine peşkeş çekilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Geçmişte Kesikköprü üniversite arazisinin de peşkeş çekilmesine müsaade etmemiştik. Yine aynı karardayız ve aynı noktadayız” dedi.

“İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ REKTÖRE BASKI KURMAKTAN VAZGEÇSİN”

F.Ü. Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan “ Fırat Üniversitesinin itibarını ve haklarını koruyan sayın rektörümüzün arkasındayız. Üniversite arazilerine göz dikenlere karşı Elazığ tepki koymalıdır. İktidar milletvekilleri rektöre baskı kurmaktan vazgeçsin” dedi. Veysel Aslan Arpaca “Elazığ Sermaye piyasaları, Rektörümüz Prof. Dr. Kutbeddin Demirdag ‘ın il çapında yapmış olduğu çalışmalar dolayısıyla yanında olup, desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ali taş Ekim 16, 2019 / 07:38 Cevapla

elazığlılar tayyipin yanındadır rektörün değil..