Haber: İrem Ancil & Beyza Bişkin

Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ Elazığ İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ şubesi tarafından Elâzığ’da ilmi değerlere verilen önem, yetimlere, ihtiyaç sahibi kimselere yapılan yardımlar ve her yaştan insana dini eğitim vermek için yapılan çalışmaları anlattı.

Elazığ İl Müftüsü Üstündağ deprem nedeniyle birkaç projenin ertelenmek zorunda kaldığını ancak deprem sonrası Elazığlılar tarafından depremzedelere yapılan yardımlarla Elazığ’ın kadirşinaslığını bir kez daha gösterdiğinin altını çizdi.

Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ çeşitli kurumlarda manevi rehberlik hizmetlerinin olduğunu belirterek; “Müftülüğümüz yürütmüş olduğu rutin işleri var bunlar camilerimizin ve kuran kurslarımızın açık tutulması zaten rutin olarak yürüyor. Bunun dışında bizler çeşitli kurumlarla protokollerimiz var bu protokoller çerçevesinde o kurumlarda manevi rehberlik hizmetleri veriyor mesela Kredi Yurtlar Kurumlarının hepsinde bizim birer tane manevi danışmanımız var hocamız günün belirli saatlerde orada bulunuyor oradaki öğrencilerimizin manevi destekleriyle ilgileniyorlar. Bu kız yurtlarımızda da var erkek yurtlarımızda da var. Yine hastanelerde de var manevi rehberlerimiz odalarımız var orada bazen hastalarımızı ziyaret ediyoruz, isteklerine bağlı olarak bazen hastalarımız veya hasta yakınlarımız kendileri geliyor orada sohbet ediyorlar. Çocuk evleri oralarda yine bizim manevi danışmanlarımız var ceza tutuk evlerinde özellikle kadrolu personelimiz bulunuyor orada aynen bir öğretmen gibi ders yapıyorlar salonlarda veya koğuşları ziyaret ederek ders yapıyorlar, tabi ki kadrolu hocalarımızın yetmediği durumlarda bizim oralara görevlendirdiğimiz hocalarımızı da oluyor. Üniversitemizde iki tane gençlik merkezimiz var kadın erkek öğrencilerimize yönelik. Okul açık olduğu süre içerisinde devamlı bir manevi rehber hocamız bulunuyor çeşitli programlar icra ediyoruz. Aynı şekilde camilerimizde de küçükte olsa gençlik merkezlerimiz var orada da mahallenin gençlerine yönelik olarak hizmetler veriyoruz” ifadelerini kullandı.

"Aile ve dini rehberlik büromuz var kadın ve aile konusunu çalışıyor"

Aile ve dini rehberlik bürolarının olduğunu söyleyen Müftü Üstündağ; “Yine aynı şekilde bizim aile ve dini rehberlik büromuz var kadın ve aile konusunu çalışıyor. Orada bir koordinatörlük içerisinde kadınlarla aileyle ilgili sorunlar ailenin geliştirilmesi ve güzelleştirilmesi, aile ortamındaki huzurun sevginin saygınlığın arttırılması için gayretler sarf ediyoruz” dedi.

Engelli bireylere yönelik 3 kurum ile yürütülen yeni bir proje hayata geçirildi

Engelli bireylere yönelik yeni bir projenin de hayata geçirildiğine dikkat çeken Üstündağ; “Engelli koordinatörlüğümüz var engelli kardeşlerimizle ilgileniyorlar bununla ilgili olarak resmi kurumlarımızdaki engelli kardeşlerimizin yanında evlerde bulunan engelli kardeşlerimizle de irtibat kuruyoruz. Bununla ilgili olarak şu an üç müdürlükle, Milli Eğitim, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve müftülük olarak birlikte organize etiğimiz bir projemiz var. İmzadan çıktı yeni yürürlüğe koyduk. Engelli kardeşlerimizle hayatı paylaşma yani üniversite öğrencileriyle onları buluşturma hem farkındalık oluyor hem de güzel bir kaynaşma oluyor” şeklinde konuştu.

Müftü İrfan Üstündağ mahallerde talep üzerine kursların açılabileceğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti; “Bizim İl Müftülüğümüz önemli bir görev alanlarından bir tanesi kuran kurslarımız var bu kuran kurslarımız ihtiyaç odaklı kursalar mesela herhangi bir mahallede hanımefendiler veya beyefendiler biz burada biz kurs istiyoruz derlerse uygun bir mekân olursa veya biz kendi mekanlarımızda kurs açıyoruz. Bu kursa gelenler genellikle büyükler oluyor ama öğrencilerimize yönelikte açabiliyoruz”

"4-6 yaş kurslarımızda bizim karşılaştığımız sıkıntı mekân eksikliği"

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan 4-6 yaş kurslarında Elazığ ili olarak en büyük sıkıntının mekan olduğunu belirten Müftü Üstündağ yakın zamanda birkaç mekanın temelinin atılacağını söyledi.

Üstündağ açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “4-6 yaş kurslarımız var bizim şu an revaçta olan kursların başında geliyor. Şu anda Elazığ’ımızda bin 12 başvurumuz oldu bu kurslara. 4-6 yaş kurslarımızda bizim karşılaştığımız sıkıntı mekân eksikliği çünkü buraların mekanların birazcık farklı olması gerekiyor. Mekanları tamamlarımız gerekiyor bu noktada çeşitli gayretlerimiz var inşallah yakın bir zamanda bir iki temel atmış olacağız böyle geniş bir arazi içerisinde sadece bu kurs olacak yani 4-6 yaş grubu için olacak içeride oyun salonu olacak oyun alanları olacak bahçede oyun alanları olacak belki başka yerlerden servisle gelecekler. Böyle birkaç tane yapıyı Elazığ’a kazandırmayı düşünüyoruz. Tam netleşmediği için o konuda bir şey söyleyemiyorum ama inşallah beklentimiz o yönde.”

"Yatılı Kuran kursundaki öğrencilerimiz gerçekten başarılılar"

Elazığ’da Yatılı Kuran kurslarında kalan hafız öğrencilerin yarışmalarda devamlı başarı elde ettiklerini belirten Üstündağ; “Bizim yatılı Kuran kurslarımız var. Yatılı kuran kurslarımız genellikle hafızlık yapan öğrencileri barındırıyor ortaokul ve lise öğrencilerimizi ayrı ayrı kurslara alıyoruz. Yatılı kurslarımız ile ilgili şunu söyleyebilirim bu kurslarımızda ki öğrencilerimiz gerçekten başarılılar Türkiye çapında birçok derece yapıyoruz. Mesela geçen yıl hafızlık yarışmasında Türkiye üçüncülüğünü aldık kızlarda ve erkeklerde. Bu sene geçtiğimiz hafta sonu Zeynep Karabulut isimli kızımız Çatalçeşme Yatılı Kız Kuran Kursunda Türkiye üçüncüsü oldu bu güzel bir başarı. Yine bir öğrencimiz hafızlık bölge yarışmasında birinci oldu. Şimdi cumartesi günü Türkiye finaline katılacak erkek öğrencimiz inşallah onunda derece getireceğini ümit ediyoruz” dedi.

Elazığ’da umre müracaatları emsal illere göre daha fazla

İl Müftüsü Üstündağ, emsal illere bakıldığında Elazığ’ın umre müracaatlarında daha önde olduğunu ve özel uçak kaldırdıklarını söyleyerek; “Hac hizmetlerimiz rutin olarak devam ediyor. Zaten bunun nüfusa göre belirli bir kontenjanı var o kontenjanı kullanıyoruz. Umre hizmetlerinde de ilimizde güzel bir teveccühün olduğunu ifade edebilirim. Emsal illerimize baktığımız zaman umre müracaatlarımız ve ziyaretçilerimiz çok daha fazla. Biz Elazığ’da özel uçak kaldırıyoruz yani bu her zaman yapılabilecek bir şey değil bu sene de üç tane özel uçak planladık yani bu demek oluyor ki bizim Elazığlı umrecilerimiz dolduruyor hepsini” açıklamalarını noktaladı.

Sabah namazı buluşmaları kaldığı yerden devam edecek

Deprem öncesinde sabah namazı programlarını sürdürdüklerini ancak deprem sonrası aksamalar yaşandığını belirten müftü Üstündağ “ Şuanda bir deprem yaşadık depremden sonra yaz tatili falan oldu bu önümüzdeki dönemle ilgili birkaç tane projemiz uygulamamız olacak inşallah. Bunları zaman içerisinde daha da artıracağız. Sabah namazı buluşmalarımızın ilanlarını çıkardık afişlerini dağıttık. İnşallah bu önümüzdeki Pazar günü Harput’ta ilk sabah namazı buluşmamızı yapacağız. Sara hatun camiinde buluşacağız. Ondan sonra da her hafta bir camide her hafta bir mahallede. Böyle değişik mahallelerimiz de böyle değişik bir gün yaşansın diye ramazan ayına kadar böyle devam edeceğiz.” dedi.

Perşembe günleri akşam hatim duası yapılacak

Perşembe akşamları bizim memleketimizde Anadolu’muzda adettir Perşembe akşamını Cuma akşamını değerlendirmek diyen Müftü Üstündağ “Bunu bir plan şeklinde yapacağız. Her hafta içi camilerimizde hatmi şerif okutacağız. Geçen sene biraz yaptık deprem olunca durmak zorunda kaldık. Her camiimizde hafta içi hatim okunacak Perşembe günü akşam da okunan o hatim duasını yapacağız camilerimizde. Bunu da inşallah yaygınlaştırmaya daha da köklüleştirmeye çalışacağız. Değerlerin dünyası diye bir proje üzerinde arkadaşlarımız çalışıyor. Her ay bir değerimizi alıp onu tanıtmak istiyoruz. Tüm camilerimizde tüm kurslarımızda bunu gündemde tutacağız.” Şeklinde konuştu.

Hac kayıtlarında son gün 11 Ekim

Hac kayıtlarının başladığını vurgulayan Müftü Üstündağ “Hac kayıtlarımızın başlamış olduğunu ifade edeyim. Dün itibariyle hac kayıtlarımız başladı 11 Ekime kadar da devam edecek. Önceki döneme kayıt olan kardeşlerimizin bir kayıt yenilemesi gerekmiyor. Onların kaydı otomatik olarak yenilenecek ama hiç kaydı olmayan kardeşlerimizin bu tarihler arasında haclarının kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Mevlidi nebi ve camiler haftası birlikte kutlanacak

Mevlidi nebi haftası ile camiler haftasının peş peşe olması nedeniyle birlikte kutlayacaklarını belirten Müftü Üstündağ “Mevlidi nebi haftası inşallah eylül ayının son haftası başlamış olacak. Camiler haftası da ekimin ilk haftasıydı. Bu ikisi birleştiği için bu sene de mevlidi nebi ve camiler haftası ortaklaşa birlikte kutlanacak. Mevlidi nebi haftasında inşallah peygamber efendimiz iman ve istikamet konusu işlenecek.” Dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı ile ihtiyaç sahiplerine yardım

Türkiye Diyanet Vakfı ile ihtiyaç sahibi kimselere çok daha kolay ulaştıklarını ve yaptıkları çeşitli yardımları anlatan Müftü Üstündağ “Türkiye Diyanet Vakfımız var Türkiye Diyanet Vakfının genel merkezi Ankara da ilçelerimizde ve illerimizde Türkiye geneli diyanet vakfının şubeleri var. Bizim ilimizde de şubesi var. Bu şube vasıtasıyla vatandaşlarımız bize hayırlarını emanet ediyor. Bizde bu hayırları çeşitli vesilelerle ihtiyaç sahiplerine gelmiş olduğu amaca göre dağıtıyoruz. Bununla ilgili birkaç sayı verecek olursak mesela bu sene deprem nedeniyle 2 bin adet yardım kartı dağıttık tanesi 500 lira bunun. Yardımlarımızı dağıtırken cami hocalarımız ya da kuran kursu hocalarımız etraflarındaki ihtiyaç sahiplerini tespit ediyorlar bizde bunu emanet ediyoruz onlar da imza karşılığı dağıtıp dokümanları bize getiriyorlar. Ayrıca giyim kartı dağıttık çok sayıda gençlerimiz için. Kurban döneminde bizim ilimizde yurt için 2335 adet kurban bağışı oldu. Yalnız internet yoluyla yapılan bağışlar bunun dışında bu rakamlar müftülüğümüze gelerek yapılan bağışların rakamları 2335 adet. Buda geçtiğimiz yıllara göre bayağı bir artış gösterdi. Diyanet vakfımızın genel merkezinden bize 7 bin kilogram et gönderildi bizde bu etleri yine hocalarımız sayesinde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıttık. Yine kurban döneminde 1500 gıda ve hijyen paketi geldi bunları da biz yine dağıttık kardeşlerimize.” İfadelerine yer verdi. 

Unutursan Yetim Kalır Projesi ile eğitime destek

Vakıf aracılığıyla birçok projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getiren Müftü Üstündağ “Vakfımız aracılığıyla yürüteceğimiz ve benim de çok önemsediğim bir proje var “Unutursan Yetim Kalır” diye bir proje bu proje inşallah kartopu gibi büyüyecek. Projenin özeti şu vakfımızla yürüteceğiz. Bir yetim kardeşimize 12 ay boyunca 600 lira burs vereceğiz. Bu kişi öğrenci olacak yardım geldikçe biz bu öğrenci sayısını artıracağız. Şu anda ilana çıktık fazla tanıtım yapmadığımız halde güzel yardım geliyor. Yardım sever vatandaşımız ya peşin olarak 12 aylığı yatırıyor ya da her ay 600 lira yatırıyor. Biz bunun ikisini de kabul ediyoruz böyle bir söz geldiği zaman hemen havuzumuza bir kardeşimizi kaydediyoruz. Yatılı kuran kurslarımızın birçok ihtiyacını vakfımız karşılıyor. Camilerimizin veyahut başka kurslarımızın bir takım ihtiyaçları oluyor onları da karşılıyoruz.” İfadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.