Evveli rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına erişmiş olmanın sevincini yaşamaktayız. Hepimize mübarek olsun diyen Müftü Üstündağ; “ Hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmış, Peygamber Efendimiz bu ayda peygamberlikle görevlendirilmiştir. Bu ayın gündüzlerinde oruç tutmak farz kılınmıştır. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in kendisinde indirildiği bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi vardır. Bu ayın gecelerinde teravih namazı kılmak sünnettir. Ramazan ayında bir yandan Allah’a ibadet ederken diğer yandan da zekât, fıtır sadakası ve iftar ikramlarımızla insanlara karşı merhametimizi ortaya koyarız. Bir yandan Rabbimizi değer yandan da insanları memnun ederiz.  Peygamberimiz Ramazan ayı gelmeden önce ashabını ve aile efradını Ramazanın feyiz ve bereketinden gereği gibi istifade etmeleri için ikaz eder onlarında bu rahmet ikliminden gereği gibi istifade etmelerine gayret ederdi. Efendimizin kendisi de ramazan ayında diğer mevsimlere göre iyiliklere daha çok koşardı. Hz. Aişe, Peygamber Efendimizin ramazanını şu şekilde anlatmaktadır. “Hz. Peygamber hayır konusunda insanların en cömerdi idi. Özellikle Ramazan ayında Hz. Cebrail ile görüştüğünde bu cömertliğinin sınırı kalmazdı. Hz. Cebrail ile görüşmesi ise Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleşirdi. Onun da hayır hasenattaki cömertliği esen rüzgâra benzerdi.”

Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifademizi artırmak için Elazığ İlimizde çeşitli hazırlıklar yaptık. Camilerimizin temizlik ve düzeni ses sistemleri yeniden gözden geçirildi. Tüm camilerimizde çeşitli vakitlerde mukabele programları düzenlendi. İhsaniye Camii, Evliya Mescidi, İmam-ı Azam Camii, TOKİ Emekliler Camii, Nailbey Camii, Sara Hatun Camii’nde teravih namazları hatimle eda edilecek. Saray Camiinde her öğle namazı vakti o gün okunan cüzün özet tefsiri yapılacak.

Kadir gecesinde Elazığ genelinde Ramazan ayı boyunca okunan tespit edebildiğimiz hatmi şeriflerin duası yapılacak. Öğle namazlarından önce İzzetpaşa Camiinde her gün vaaz programı uygulanacak. Bazı Camilerimizde iftar programlarımız düzenlenecek. Kur’an Kurslarımızda yetişkinler ve 4-6 yaş öğrencileri için uygulayacağımız Ramazan faaliyetleri olacak. KYK yurtlarında ve konteynerlerda kalan depremden etkilenen kardeşlerimize yönelik faaliyetlerimiz olacak. İmam-ı Azam Camii ve Yurtbaşı Merkez Camiine Din İşleri Yüksek Kurulumuzun belirlediği mahya metinleri asılacak. Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubemize hayırsever vatandaşlarımızın emanet ettiği zekat, fitre ve bağışları ramazan ayı içerisinde hak sahiplerine ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.