Günümüzde en temel ihtiyaçlardan biri haline gelen enerjinin kullanımı ile doğal kaynaklar hızla tükenmekte, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve enerji için yüksek maliyetler oluşabilmektedir. Enerji verimliliği ile yaşam standartlarımızı düşürmeden kullandığımız enerji miktarını azaltarak, enerji tüketiminde yapacağımız küçük önlemlerle büyük tasarruflar sağlayarak gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakabiliriz anlayışıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Tasarruf İçin Enerjik Eğitim” projesi hazırlandı.

Proje kapsamında okul ve kurumlarda enerji tasarrufu konusunda çeşitli toplantı, panel ve seminerler düzenlenerek enerji tasarrufu konusunda farkındalık oluşturulması planlanıyor.

Türkiye genelinde yapılan projeler incelendiğinde yapılan bütün projelerde sadece bir alandaki tasarruf ele alınmışken, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede üç alanda da kullanılan enerji kaynaklarının kıt olduğunu ve birlikte tasarruf edilmeleri gerektiğini düşünülerek 3 alanın tasarrufuna yer verildi.

Proje İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit ve Fırat Elektrik AŞ Müdürü Müjdat Çelik tarafından Mesleki Eğitim Şube müdürü Metin Özgen ve proje yürütücülerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde imzalandı.

Fırat Elektrik AŞ Müdürü Müjdat Çelik imzalanan proje ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlardaki enerji tasarrufunun artmasının ve enerjinin öneminin öğrenciler tarafından kavranmasının amaçlandığını söyledi.

Okulların 6 aylık enerji tüketimleri baz alınarak en fazla enerji tasarrufu yapan okullar ödüllendirilecek

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit Enerji Verimliliği Haftasına denk gelen bu haftada böyle bir projenin imzalanmasının kendileri için mutluluk verici olduğunu ifade etti. Yiğit;

Bu yemek tüm önyargıları yıkıyor! Bu yemek tüm önyargıları yıkıyor!

“Bu proje ile her kademede okuyan öğrencilerimizin enerjinin etkin kullanımı ve israfının önlenmesi ve okullarımızdan başlamak üzere bunun bir kültür haline gelmesi için alanında uzman kişiler tarafından okullarımızda seminerler verilecek, okullarımızın 6 aylık enerji tüketimleri baz alınarak en fazla enerji tasarrufu yapan okullarımıza hediyeler verilecektir. Ayrıca öğrencilerimiz arasında şiir, fikir yarışması ve senaryoya dökme ve kompozisyon yarışmaları yapılacak ve dereceye giren öğrencilerimize çeşitli ödüller verilecektir.

Projemizin hazırlık aşamasından bugüne kadar gerek maddi, gerekse manevi anlamda bize desteğini esirgemeyen Fırat Elektrik Elazığ İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz.  Yine projenin okullarımızda daha etkili yürütülmesi ve yapılacak olan seminerlerde bize personel desteği sağlayacak olan Aksa Doğalgaz ve DSİ 8.Bölge Müdürlüğümüze de şükranlarımızı sunuyoruz. Projemizin ilimiz özelinde ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi