Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Keleş, TBMM Genel Kurulunda konuştu

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, TBMM Genel Kurulunda Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesi üzerine konuştu.

AK Parti Grubu adına konuştu.

Konuşmasının başında, geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve sonra da hayatını kaybeden Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e başsağlığı dileklerini ileten Prof. Dr. Keleş; “Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e Allah’tan rahmet, ailesine, Saadet Partisi Grubuna ve Gazi Meclisimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Keleş’in TBMM Genel Kurulundaki konuşması şöyle;

“21 yıllık AK Parti iktidarımız döneminde sağlık her zaman temel önceliklerimiz arasında yer almış, sağlık alanında devrim niteliğinde projeler ve yenilikler hayata geçirilmiştir. “Önce sağlık” sloganıyla yola çıkarak “Herkes için sağlık” ilkesiyle büyük değişimler yaşanmış, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sosyal güvenlik sistemlerinin birleştirilmesi, tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılmıştır. TÜSEB üzerine söz aldım ancak konuya girmeden önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da “hayalim” diye nitelendirdiği şehir hastanelerimizle ilgili birkaç cümle kurmak istiyorum. Şehir hastanelerimiz sağlık hizmetlerinin yanı sıra eğitim ve sağlık araştırmalarında da önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle pandemi, Elâzığ ve Kahramanmaraş merkezli deprem felaketlerinde Elâzığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde o dönemki başhekim olarak hem nitelik hem de nicelik bakımından şehir hastanelerinin ne denli önemli olduğunu çok yakinen müşahede ettim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün öngörüsüyle şehir hastanelerini ülkemiz ve milletimizin hizmetine sunmuş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

“Önemli projelerin hayata geçirilmesine büyük katkı sağladı”

TÜSEB 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle sağlık sektöründe yerli ve millî ürünlerin geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu alanda önemli bir vizyoner liderlik sergilemiş, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırmak ve sürekli kılmak için önemli adımlar atmıştır. TÜSEB bünyesinde 9 enstitü ülkemizde yetkin personellerin yetiştirilmesine ve önemli projelerin hayata geçirilmesine büyük katkı sağlamıştır. Özellikle Türkiye Ulusal Genom ve Biyoinformatik Projesi gibi devasa çalışmalar sağlık alanında büyük gelişmelerle birlikte ülkemizin bu alanda uluslararası düzeyde lider olma yolunda ilerlemesine yardımcı olmuştur. Değerli milletvekilleri, bilimsel araştırma ve geliştirmeye yönelik projeler TÜSEB’in en önemli faaliyet alanları arasında olup, son üç yılda sağlık alanında AR-GE projelerine aktarılan bütçe yüzde 560 artarak 360 milyon liraya, bu projelerin sayısı ise yüzde 1.110 artarak 847'ye ulaşmıştır. TÜSEB 30 bilimsel alan çerçevesinde lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinden akademisyenlere kadar, devlet kurumlarına ve özel kuruluşlar da dâhil olmak üzere bilimsel araştırma ve geliştirmeye yönelik projelere destek vermektedir. Ülkemizde AR-GE’ye 847 adet bilimsel projenin desteklenmesi ve yürütülmesiyle katkı sağlamaktadır. Kırım Kongo kanamalı ateşi, spinal müsküler atrofi, subakut sklerozan panensefalit, duchenne musküler distrofi ve deprem felaketi sonrası oluşan sağlık problemlerinin çözümü ve ihtiyaçlarının sağlanması, tıbbi cihaz gibi stratejik konular dâhil, bu projeler desteklenmiş ve desteklenmeye devam etmektedir.

“TÜSEB ihtiyaç duyulan medikal teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük etmiştir”

Covid-19 pandemisi sırasında TÜSEB’in rolü dünya çapında takdir toplamıştır. Turkovac Türkiye'nin geliştirdiği ilk aşı olarak hem pandemiyle mücadelede önemli bir adım hem de klinik araştırma süreciyle tarihimizin en kapsamlı sağlık projelerinden biri olmuştur. Bu başarı, ülkemizin sağlık alanındaki yenilikçi ve proaktif yaklaşımlarının bir göstergesidir. Ayrıca, TÜSEB, ruhsatlanmış tek Covid-19 tanı kitini geliştirilmiştir. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Sağlıkta Yapay Zeka Yarışmaları’yla TÜSEB, genç neslimizi bilim ve teknoloji alanında çalışmaya teşvik etmekte ve Türk Tıp Dünyası Kurultayı’yla uluslararası iş birliklerini güçlendirmektedir. TÜSEB, bilim insanlarımızın uluslararası düzeyde katkılarını ve hizmetlerini takdir etmek amacıyla düzenlediği Aziz Sancar Bilim, Hizmet, Teşvik ve Özel Ödülleri’yle de bilim dünyamıza değer katmaktadır. TÜSEB, son yıllarda yaşanan deprem felaketinin ardından biyonik el ve yapay zekâ tabanlı protez geliştirilmesi gibi alanlarda önemli çalışmalara imza atarak felaket sonrası ihtiyaç duyulan medikal teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Değerli milletvekilleri, TÜSEB’in bu başarıları ve vizyoner projeleri ülkemizin sağlık alanında ilerlemesini ve uluslararası rekabet gücünü artırma yönündeki kararlılığını göstermektedir. Bu başarılar, Hükûmetimizin sağlık politikalarının ne denli doğru ve etkin olduğunun bir kanıtıdır”

Editör: Haber Merkezi

16 Ara 2023 - 22:00 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.