Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından Ankara’da Yemen Şehitleri anma programı düzenlendi. Düzenlenen programda; Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi, Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Orhan Kılıç, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yemen Tarihçisi Doç. Dr. Cengiz Çakaloğlu ve tarihçi uzman Yurdal Demirel Yemen Şehitleri hakkında konferans verdiler. Konferansın bitimin de ise; Kültür Turizm Bakanlığına bağlı devlet sanatçısı Çiğdem Gürdal Yemen Türküsünü seslendirdi.

Yemen Şehitleri Anma Programının açılışında konuşan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar;“22 Aralık-1914-17 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış’ta, 1915-1916’da Çanakkale’de yaşanan savaşlar yaşamamızın çok önemli olayları olarak tarihimizde yer almış olup, şehit düşen askerlerimizi her yıl anarken onlara saygı ve minnet borcumuzu göstermeye çalışmaktayız. Aynı şekilde Kore ve Kıbrıs gazilerimizi dile getirip onlarla övünürken, Yemen Şehitlerinden yeteri kadar söz edilmemesinin, bir başka ifade ile Yemen olayının fazla gündeme getirilmemesinin çok ciddi bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Çanakkale ve Sarıkamış’ta verilen mücadele ile yaşananlar ve sonuçları çok önemli ve değerlidir. Bu konuda çok şey yazılmış ve tartışılmış olduğu için Yemen şehitlerinin hikayesi dile getirmeye çalışacağız. Osmanlıya kadar uzanan ve üzerinde çok fazla durulmayan, ancak binlerce evladımızı şehit verdiğimiz Yemen, Osmanlı  topraklarına katıldıktan sonra Osmanlı buradaki hükümdarlığını sürdürmek için çok büyük bir bedel ödemiştir. Yemen’in yabancılara karşı korunması ve Osmanlının varlığını sürdürmesi amacıyla burada savaşmak zorunda kalmış, Anadolu ve Rumeli’den asker sevkiyatı yapmak zorunda kalmıştır. 7 Temmuz 1905 Cuma günü Elazığ’da bulunan 1’nci Redif Taburu Yemen’e hareket etmiştir. Anadolu’dan bu dönemde Yemen’e giden 100 bin 150 bin arasındaki çocuk yaşta askerlerimizin şehit olduğu açıklanmaktadır. Bu sadece son dönemde şehit olan askerlerimizin sayısıdır. Daha önceki isyanlarda verdiğimiz şehitlerle birlikte neredeyse 700 bin dolayında Türk evladının Yemen ellerinde şehit olduğu belirtilmektedir.

Elazığlılar Dikkat! Her yer karanlıklara boğulacak! Elazığlılar Dikkat! Her yer karanlıklara boğulacak!

Yaşanan bütün bu acıları anlatan ve halkın dilinden düşürmediği Elazığ’ın ünlü 2 Yemen Türküsü bu hikayenin özelliğini ve izlerini günümüze kadar taşımıştır. Türkü Yemen’de savaşta şehit olan askerlerimiz için yakılmış bir ağıttır. Bugün sadece bu ağıtlarla hatırlamaya çalıştığımız Yemen şehitlerinin her yıl Elazığ’da törenlerle anılmasını ve hatırlanmasını şehit düşen evlatlarımıza karşı bir vefa borcumuz olarak değerlendirilmesini düşünüyoruz. Bu nedenle Yemen şehitlerinin unutulmaması ve anılması için bir kutlama gününü tespit edilmesini öneriyoruz.” dedi.

Programa ayrıca Elazığlı Yemen Gazisi Mehmet Arif Seyhun’un kızı Yüksel Akşehirli’de katıldı ve programın sonunda günün anısına bir plaket takdim edildi.  

Editör: Haber Merkezi