Evrimdışı

Kitlelerin değişmez kaderi var olan düzeni yarı çaplı sorgulamak, kendisine yakın olmayan eylemleri red etmek ve dogmatik gerçeklerini savunup karşı tarafa empoze etmek. Elazığ’ın da kulis bilgileri de tam olarak böyle başlıyor.

Doğma büyüme bir Elazığlı olarak gördüğüm, sorguladığım başlı başına konular iyi-kötü değil. Var olan asıl gerçek nerede durduğun? Nasıl ifade ettiğin? Hepsi bu kadar. Elazığ’da yöneticiler ve vatandaş kavramı dar bir kavram üzerine kuruludur. Topyekûn ya bir noktadasındır ya da değilsindir. Karşıda durduğun anda farklılık oluşturursun. Bence şehir için herkes, hatta aynı düşüncede olsan insanlar bile tartışsın ve fikrini beyan etsin. Bu olması gereken bir tutumdur. Çünkü insanlar o kadar ortak noktanın dışında ilerlemiştir ki kendi benliğinin dışında ne düşünceyi ne de bir yapılanmayı kabul etmez. Elazığ’ın kulis sevdası derindir. En yakın gelecek zaman dilimine bakarak yorumlama yapmak gerekirse 31 Mart Yerel Seçimleri için hangi kulis bilgileri dönüyor? Herkes ben merkezli benim istediğim olsun diyor. Yalan mı? Gerçek mi? Elbette tartışmaya kapalı bir şekilde gerçek. Benim desteklediğim, benim çıkarlarımın konuşacağı, benim baskınlık kuracağım aday adayları aday olsun denilerek genel bir algı var. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, MHP Elazığ İl Başkanı Yunus Bal, AK Parti geçmiş dönem Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Metin Bulut, Ömer Serdar, Elazığ Belediyesi bir önceki dönem başkanı Mücahit Yanılmaz ve daha önceki dönem başkanı Süleyman Selmanoğlu, 2023 Genel Seçimlerinde Elazığ Bağımsız Adayı Prof. Dr. Yasemin Açık, MHP’de var olan sonrasında ise bağımsız bir şekilde genel seçimlere giden Prof. Dr. Bilal Çoban ve aleni bir şekilde aday adayı olduğunu açıklayan AK Parti eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, CHP’den ise kimsenin ihtimal veremeyeceği bir isim olduğu duyumları gezinmekte. İsmi bende çok merak ediyorum. Kimsenin ihtimal veremeyeceği isim kim olabilir? Saadet Partisi’nden İl Başkanı Abdullah Akın’ın Belediye Başkanı aday adayı olacağı söylenmekte. Daha bunlara eklenecek çok daha isimler vardır illaki. Çünkü bunlar sadece söylentiler. Bunlara ek olarak şaşıracağımız sürprizler olabilir.

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver katıldığı bir TV Programında MHP İl Başkanı Yunus Bal’ın başarılarına değindi. Akabinde ise kimse olmazsa bile ben buradayım dedi. MHP Belediyeleri Allah’ın izniyle alacak dedi. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz vatandaşımız için imkânlarımızı her koşulda seferber edeceğiz. Bugün için değil, şehrin geleceği için çalışmaya devam dedi. Ak Parti geçmiş dönem Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ kendisiyle yaptığım röportajda üç dönem vekillik yaptım aday adayı olmam doğru olmaz dedi. Hizmet et denilirse hizmet ederim dedi. Bana göre birazcık yeşil ışık yaktı gibi. Metin Bulut, Ömer Serdar isimleri ise ihtimal olarak söylenilen isimler. Mücahit Yanılmaz ismi bir ay öncesine kadar çok çarpıcı şekilde dilden dile dolanıyordu. Kendi açıklamaları ile Yanılmaz aday adayı olmayacağını söyledi. Tabi ki bu durumda da değişiklik olur mu? Olabilir de olmayabilir de. Hiçbir şey son ana kadar kesinlik kazanmaz. Süleyman Selmanoğlu, Bilal Çoban ve Yasemin Açık ismi de aday adayı olacak mı olsa ne olur ne olmaz diye söylenilen isimler. Ramazan Gürgöze de en erken dönemde aday adayı olacağını beyan eden isim oldu. CHP’den sürpriz isim diye bahsedilen kişinin kim olacağı ise muamma. Abdullah Akın’ın aday adayı olması yönündeki söylentiler şaşırtmadı beni.

Şimdi yazımın en başına gidelim! Vatandaşımız ve destekleyen kitle ne diyor? Bana en yakın olan olsun benim istediğim olsun bana ne şehirden diyor. Ben öyle düşünmüyorum sevgili okur. Şahsıma ait düşünceyi beyan ederken gönül rahatlığıyla şunu söylemek istiyorum. Şehrin geleceği, hizmetleri ve gelişimi esas konunun bütünüdür. Elazığ zor bir şehir. İdaresini ele almak ise daha da bir zordur.

Yarınlarımız aydınlık olsun. Sevgim üzerinize olsun…