Elazığ’ın yerli dilencilerinin yansıra çevre illerden gelen dilencilere bir de ithal dilenciler eklenince sayı her geçen gün artıyor.

Kavşaklar parsellenmiş

Özellikle Suriye’den gelen dilenciler Elazığ Bingöl karayolunda yol boyu ışıklarda çocukları ile dilencilik yapıyorlar. Işıklarda duran araçlardan para isteyen dilenciler zaman zaman tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar.

18 yıldır Elazığ sokaklarında salep satıyor 18 yıldır Elazığ sokaklarında salep satıyor

Bir taraftan cam silmek için araçların önüne atlayan gençler bir taraftan yanlarındaki çocuklarla arabalara saldıran dilenciler, sürücülere zor anlar yaşatıyorlar.

Hastane önlerini mesken tuttular

Komşu illerden gelen dilenciler Elazığ’a geldikten sonra belirledikleri yerlere dağılarak dilenmeye başlıyorlar. Özellikle hastane önlerini mesken tutan dilencilerin hepsinin yanlarında çocuklarının olması dikkat çekiyor. Her dilencinin yanında ve kucağında bir çocuk var.

Şehir merkezinde özellikle çocukların dilendirilmesine bazı vatandaşlar teki gösterirken bazı vatandaşlarda o acıma duygusuyla para vermeden geçemiyorlar.

Tepki veren vatandaşlar, “Bu çocuklara para vermek, onlara iyilik yapma anlamına gelmiyor. O çocuk eve para götürdüğü sürece dilendirilecektir. Ona para vererek kötülük yapıldığı bilinmeli. Okul çağındaki çocukların dilendirilmesi çok kötü, Zabıta ara ara denetim yapıyor ama yetersiz bu duruma köklü bir çözüm getirilmeli, Okul çağındaki çocuklar dilendirilmemeli” dediler.

Elazığ’da dilenciler artık her sokak başını mesken tuttular Elazığ’da dilenciler artık her sokak başını mesken tuttular