Özel Haber: Remziye KÖKBURİ

GSB Yurt Yerleştirme Sonuçlarının açıklamasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yüzde 87 oranında yerleştirmenin gerçekleştirildiğini yedek yerleştirmelerin süreceğini söyledi. Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren ise ilimiz GSB yurtları hususunda açıklama yaparak “Bu yılda Elazığ’da yurt yerleştirmeleri ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını düşünmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Bakan Bak'ın açıklamaları şöyle…

Bakan Bak, “Yurt yerleştirme sürecinin ilk aşaması tamamlanmıştır. Yapılan başvurular 12 kamu kurumu tarafından analiz edildi. Yurt kapasitemiz geçen yıla oranla artış gösterdi 822 yurt ve toplam 950 bin yatak kapasitesiyle gençlerin hizmetindeyiz. Yapımı hızla devam eden yurtlarımız var, onlar da kısa zamanda tamamlanacak. Kısa zamanda 1 milyon yatak kapasitesine ulaşacağız. Dünyanın en büyük yurt sistemini yönetiyoruz. Barınma değil, beslenme, hijyen, sportif aktivitelerde gençlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Tercih edilme oranımız bunun en büyük ispatı. Banyo ve tuvaletler eskiden odaların dışında, duş için sıcak su belirli günlerde veriliyordu. Geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanımızın büyük emekleri var. Yurtlarımız sadece öğrencilere değil zor zamanlarda milletin tümüne kapılarını açmıştır. Pandemi, yangın, deprem ve sel felaketlerinde binlerce vatandaşımızı yurtlarda ağırladık” dedi.

Bakan Bak: Yüzde 87'lik yerleştirme oranıyla rekora imza attık

Bakan Bak, “2023-2024 yılı yurt başvuruları oranımız yüzde 87'lik yerleştirme oranıyla rekora imza attık. Tarihin en yüksek yerleştirme oranına ulaştık. E-Devlet üzerinden sonuçlara ulaşabilirler, yedek yerleştirme olacak. Pazartesi ve perşembe günü olmak üzere yedek yerleştirmeleri açıklayacağız. Kalan öğrencileri de kısa sürede yerleştirmiş olacağız. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla olan yurt sayılarımızın sayını artırmaya devam edeceğiz. Gençler hayatlarının en önemli kavşağındayken bizler gençlerin yarınlarını müreffeh şekilde planlamaktır. Kredi geri ödemelerinde enflasyon etkisini kaldırdık. Bütün öğrencilerimize hoş geldiniz diyorum, sürecin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Elazığ GSB yurtlarına 3 bin 950 öğrenci başvurdu”

Elazığ GSB Yurt Yerleştirme Sonuçlarına ilişkin açıklamada bulunan Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren; “Elazığ GSB yurtlarına 3 bin 950 öğrenci başvurdu. Başvuru yapan kız öğrencilerimizin tamamı yerleştirilirken erkek öğrencilerden 46 kişi yedekte kaldı Fakat 2 Ekim’de açılacak yurtlar için tahmini olarak beş kez yerleştirme olacak. Yedek yerleştirme sürecinde kaydını yapmayan, yurt başvurusunu yapmayan öğrencilerin yerine yedekte kalan öğrencilerin alımı gerçekleştirilecek. Bu uygulama 81 il de eş zamanlı yapılacak. Elazığ GSB yurtlarına başvuran öğrencilerin 2 Ekim tarihine kadar yerleşeceğini öngörmekteyiz. 3 bin 950 başvuru yapan öğrenci sayısı ciddi bir rakam ve yurt hizmetlerimizin geniş ağda olması ise yerleştirilecek öğrencilerimiz sayısı açısından olumlu bir sonuç doğuruyor. Ayrıca yüksek lisans, doktora, özel yetenek ile kazananlar ve yatay geçiş ile gelen öğrenciler henüz yurt başvurusunda bulunmamışlardır. Bu öğrencilerimizin de başvurularını yapmalarının akabinde tam anlamıyla başvurularımızı tamamlamış olacağız. Bu yılda Elazığ’da yurt yerleştirmeleri ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını düşünmekteyiz” dedi.