Fırat Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Uğur, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 yılı verilerine göre dünyada 537 milyon diyabetli hasta olduğunun bildirildiğini, bu rakamın 2045 yılında 780 milyona çıkacağının ön görüldüğünü ifade etti. 

HER YIL 6.5 MİLYON İNSAN DİYABET HASTALIĞINDAN HAYATINI KAYBEDİYOR

Doç. Dr. Kader Uğur, Ülkemizde diyabet hastalığının oldukça hızlı ilerlediğini, eğer durdurulmaz ise ilerleyen yıllarda Avrupa da birinci sırada yer alacağının ön görüler arasında bulunduğunun altını çizdi Dr. Uğur, her yıl 6.5 milyon insanın diyabet hastalığından hayatını kaybettiğini, diyabet hastalarının %34’ ünün diyabetik ayak problemleri ile karşılaştıklarının rapor edildiğini, yine hastaların diyabetik ayağa bağlı parmak, ayak ya da uzuv kaybına kadar gitmekte olduklarını söyledi.

“DİYABET HASTALIĞI FARKINDALIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Doç. Dr. Kader Uğur, hem ölüm riski açısından hem de organ hasarı açısından bizlere zararlı olan diyabet hastalığının farkındalığının çok önemli olduğunu ifade etti. Fırat Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kader Uğur, diyabet hastalarının ve diyabetik ayağı olan hastaların eğitimi açısından doktor, hemşire, fizyoterapist, diyetisyen, ve psikologla birlikte hastalara yardımcı olabilmek, hem de daha rahat bir ortam sağlayabilmek ve hastaların farkındalıklarını arttırabilmek amacı ile bir toplantı yaptıklarını, yapılan bu toplantının devamını da ileriki zamanda düşündüklerini ifade etti.