ELAZIĞ ESNAFININ ÇIĞLIK ATACAK HÂLİ BİLE KALMADI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ ESNAFININ ÇIĞLIK ATACAK HÂLİ BİLE KALMADI!

Bu haber 02 Aralık 2020 - 18:23 'de eklendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı işyeri kapanan ve işleri düşen esnafımıza geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlanmalı ve esnaf kredilerinin ve vergilerinin de en az Haziran 2021’e kadar ötelenmeli,  küçük esnaf ve sanatkardan 2020 dönemine ilişkin vergi alınmamalı şeklinde bir açıklamada bulundu. Ayrıca pandemi gibi zorlu bir süreçten geçerken esnafın yerel idareciler tarafından da desteklenmesinin öneminden bahsederek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in esnafa bin 500 TL destek verip, su faturalarında ise % 50 indirim yaptığını ve Başkan Şahin’in bu davranışının diğer yerel idareciler tarafından da örnek alınmasını da vurgulamıştı. Başkan Keskin’in bu açıklamasının ardından komşudaki esnaf çığlığının aynısının ilimizden yükseldiğini de aktarmıştık. Ama 24 Ocak depreminde şehir merkezi depremden etkilenmeyen bir ildeki esnaf sadece pandeminin sıkıntısı ile bu hâle geldiyse Elazığ’daki esnafın yarasını varın bir de siz düşünün!  Depremin hemen ardından Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’ın kamuoyu ile paylaştığı rapor keşke dikkate alınsaydı belki tablo çok daha farklı olurdu ne dersiniz?

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Gazetemiz sesini duyurmak isteyen kitlelerin sesi olarak bu sesleri ilgili mercilere duyurmaya çalışıyor. İlimizdeki esnaflar da onların temsilcileri de 24 Ocak Depreminden bugüne kadar bir çok kez sorunlarını gazetemiz aracılığı ile ilgili mercilere ulaştırdılar ulaştırmasına ama.  Sesleri ulaştığı ile kaldı. Çünkü onlar talep etmiş olsalar da taleplerinin büyük çoğunluğu henüz karşılanmış değil!

ESNAF, KORONAVİRÜS YÜKÜ ALTINDA İNİM İNİM İNLİYOR!

MESOB Başkanı Şevket Keskin’in komşu şehirden yaptığı bu açıklamayı da bundan dolayı önemli bulmaktayım. Peki başkan ne demişti. Kısaca buna açıklık getirmekte fayda var. Başkan Keskin; Cumhurbaşkanının esnafların hâlini görmesini istedi. Koronavirüsün yükünü küçük esnafın çektiğine değindi. Pandemiden dolayı iş yapamayan esnafın bitme noktasına geldiğine ve bazı kısıtlama tedbirleri alınırken esnafın geçimini ne şekilde sağlayacağının düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

DERPEM HEM BİZİM HEM DE KOMŞUMUZUN CANINI YAKTI!

Esnafın sorunlarını da onların ne şekilde desteklenmesi gerektiğine de açıklık getiren Keskin’in bu açıklamasına farklı pencerelerden bakmak mümkün.  24 Ocak Depreminde hem bizim hem de komşumuz Malatya’nın şüphesiz canı bir hayli yandı. 41 vatandaşımız depremde hayatını kaybetti.

BOŞUNA ELAZIĞ’A POZİTİF AYRIMCILIK OLMALI DEMEDİK!

Ancak depremin bir de maddi hasarını göz önüne alırsak; bu depremde Malatya’nın kırsalı sadece zarar gördü. Oysa bu deprem Elazığ’ımızın merkezinde, ilçelerinde ve köylerinde ciddi hasarlara yol açtı. Yani boşuna Elazığ’a pozitif ayrımcılık istemiyoruz.  Deprem topyekûn fay hatları açtı ilimizde. Üstelik bu fay hatlarını kapatmakta öyle kolay olmuyor.

DEPREM SÜRECİNDE ELAZIĞ’IN RÖNTGENİ ÇEKİLMİŞTİ!

Sadece pandeminin etkisi ile üstelik büyükşehir statüsündeki bir şehrin esnafı bu duruma düşüyorsa, hem deprem süreci hem de pandemi sürecini yaşayan esnafların hâlini varın siz düşünün. Deprem olur olmaz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan herkesten daha fazla öngörülü davranmış ve bazı STK temsilcileri ile birlikte bir rapor hazırlayarak o günler Elazığ’ın röntgenini çekerek bunlar bunlar düzelmezse Elazığ 10 yılda kendine gelemez demişti. Üstelik o zaman tek gerçeğimizde; depremdi. Buna bir de pandemi eklendi!

ELAZIĞ’IN TOPLANMASI KAÇ YIL ALACAK?

Ama bu raporun ardından Başkan Arslan tek bırakıldı ve muhalefet yapmakla suçlandı.  Oysa bizi temsil etmesini beklediğimiz siyasiler bu raporu eleştirmek yerine bu rapora sımsıkı sahip çıkabilseydi belki şu an bu sorunlar sorun olmaktan çıkmıştı. Ne yazık ki bizler siyasilerimizden böyle bir adım görmedik. Şimdi aman Elazığ’a hiç mi bir şey yapılmadı? Diyecekler olacak, elbette Elazığ’ımıza çok şey yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.  Lâkin çok daha fazlası yapılmak zorunda! Çünkü depremin üzerinden yaklaşık 11 ay geçti ve hâlâ konuştuğumuz sorunlar aynı. Başkan Arslan, bunlar sağlanmazsa Elazığ 10 yılda kendini toplayamaz demişti.  O raporda olanlar sağlanmadı bir de üstüne pandemi geldi. Peki şimdi Elazığ kaç yılda toplanır?

BAZILARINA;  YAFTA KOLAY, UFUK İSE ZOR GELİYOR!

Eleştiri kavramı memlekete uğramamış gibi… Eleştiri kavramı bilinmeyince sorunları aktarmaya çalışanlar muhalif, iyi olanı açığa çıkardığınızda da yandaş yaftası yapıştırıp geçerler ne de olsa! Bu kötü alışkanlıktan vazgeçilmediği takdirde bir arpa boyu yol almamız bile mucize.  Aslında bazı işler olunca mucizeye şahitlik ediyoruz.  Oysa eleştiri ufuk açıcıdır ve hamle yapabilmek adına her şeyden evvel ufkumuz olmak zorunda!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.