Özel Haber:  Beyza Bişkin - İrem Ancil

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Adnan Karayel, Elazığ Emniyet Müdürü olarak atandı. Geçtiğimiz haftalarda göreve başlayan Karayel’in talimatları ile Elazığ’da denetimler sıkılaştırdı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube, Asayiş Şube ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kent genelinde asayiş ve trafik denetimleri artırıldı.

Uyuşturucu tacirlerine göz açtırılmıyor

Son haftalarda yapılan baskınlar ve denetimlerler deyim yerindeyse Elazığ sokakları zehir tacirlerinden temizleniyor. Elazığ’ın yanı sıra doğudan batı illerine yapılmak istenilen uyuşturucu sevkiyatları da Elazığ Emniyeti’nin dikkati sayesinde önleniyor.

Sokak satıcılarına ilişkin yapılan çalışmaların yanı sıra bu ay içerisinde yürütülen çalışmalarda en dikkat çekici operasyonlardan birinde 9 kilo 620,30 gram ot esrar maddesi ele geçirilmişti. İstihbarat bilgilerinin değerlendirilerek yapılan bir operasyonda ise sevkiyatı yapılan 3 kilo 961 gram metamfetamin maddesi ele geçirilmişti.

Hırsızlık suçuna karışanlar tek tek yakalanıyor

Uyuşturucu operasyonlarının yanı sıra kent genelinde asayişi sağlamak adına devam eden çalışmalarda farklı hırsızlık olayına karışan çok sayıda şüpheli şahıs yakalanarak tutuklandı.  Yapılan çalışmalarda yine en dikkat çekicisi olan 42 adet suç kaydı olan bunlardan 7 hırsızlık ve yağma olaylarının faili olarak tespit edilen E.K. (24), emniyet ekipleri tarafından yakalandı.

Yine geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalar neticesinde farklı tarihlerde, 3 adet motosiklet hırsızlığı, 2 adet otomobil hırsızlığı, cep telefonu hırsızlığı, bakır kablo hırsızlığı, iş yerinden akü ve kombi hırsızlığı, otomobilden hırsızlık olaylarının faillerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan güvenlik kamerası ve saha çalışmaları sonucunda A.P. isimli şüpheli şahıs toplam 9 ayrı olayın faili olduğu tespit edilip yakalandı.

Trafik ekipleri denetimlerini arttırdı

Elazığ'da motosikletin üzerine yatan bir sürücünün trafikteki tehlikeli yolculuğu, başka bir sürücü tarafından kaydedilmişti. Görüntülerin ardından tespit edilen ve 15 yaşında olduğu belirlenen sürücüye cezai işlem uygulandı.

Ayrıca Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, trafik kazalarında en sık rastlanan hatalı sollama konularına engel olmak ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla mobil kamera eşliğinde ve dron ile havadan denetim gerçekleştirmeye devam ediyor.

Vatandaşlar denetimlerden ve çalışmalardan memnun

Yapılan çalışmaları Fırat Gazetesi web sitesine değerlendiren vatandaşlardan Servet Polat; “Elazığ bu konuda çok şanslı Elazığ’a gelen bütün emniyet müdürlerimizin hepsi de çok iyiler, çok iyi niyetliler. Yani bu konuda biz Elazığ halkı olarak çok şanslıyız” dedi.

Görüşlerine başvurduğumuz diğer vatandaşların ve esnafların düşünceleri ise şöyle;

“Yeni emniyet müdürümüz denetimleri oldukça arttırdı bunu Elazığ haberlerinde de görüyoruz. Emniyet Müdürümüzden memnunuz.”

“Bence ne kadar değişirse o kadar iyi. O kadar güzel iyi insanlar başa gelse daha iyi. Denetimlerin arttığını görebiliyoruz. Çünkü akşamları balkonda otururken gezen polis arabalarını, bekçileri görüyoruz. Birde son zamanlarda sürekli haberlerde uyuşturucu satıcılarının ve hırsızların yakalandığını okuyoruz. Bu tabi vatandaşlar için çok önemli kendimizi güvende hissediyoruz.”

“Denetimlerin artması esnaflar açısından çok iyi oldu. En azından akşam dükkanı kapatıp eve gittiğimiz zaman hırsızlık olur mu diye daha az düşünüyoruz. Çünkü görüyoruz ki sürekli devriye arabaları geziyor böyle olunca da hırsızlar cesaret edemez dükkanlara girmeye.”