ELAZIĞ EKONOMİSİNE DEPREMİN ETKİLERİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ EKONOMİSİNE DEPREMİN ETKİLERİ

Bu haber 05 Mart 2020 - 7:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizde yaşadığımız büyük depremin yankıları tüm alanlarda olduğu gibi ekonomimizde de devam ediyor. Yıkılan ve hala yıkılacak olan birçok binadan ve meskenden bahsederken bu binaların altında bulunan dükkânlar ve aynı zamanda iş merkezlerinde bulunan ve ciddi hasar almış iş yerleri göz ardı ediliyor. Ticari faaliyetine devam edebilmek adına yeni bir yer arayışında olan esnaf ve iş sahipleri, bir yandan yeni bir iş yeri bulma konusunda sıkıntı çekerken diğer yandan ise deprem sonrası oluşan genel ekonomik durgunlukla boğuşuyor.

 

 

Deprem anında yıkılan binaların sayısının az olması ve giden her canın bizi derinden üzmesinin yanı sıra bu sayının nispeten depremin şiddetine bakıldığında az olması ilk etapta biraz olsun yüreklere su serpmişti. Fakat asıl büyük bilanço deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarından sonra oluşmaya başladı. Ağır hasarlı binlerce binanın olduğu ve acil yıkılması gereken sayısı yüzlerle ifade edilen binaların varlığı söz konusuydu. Bu da binlerce ailenin çadırlarda ve deprem sonrası vatandaşlar için ayrılan toplu yaşam alanlarında kalmasına neden oldu.

Tüm bunlar yaşanırken şehirde ticari hayat neredeyse durma noktasına gelmişti. Birçok aile evsiz kaldığı gibi birçok işveren de dükkânından ve iş yerlerinden olmuş durumdaydı. Devletimiz tüm vatandaşların yanında olduğu gibi esnafında tüm gücüyle arkasında durmak adına acil destek kredileri ile ilgili çalışmalar başlattı. Fakat gerek bu krediler için esnafın ağır bir evrak ve prosedür yükü altına sokulması gerek ise yapılacak olan desteklerin bir türlü hayata geçirilmemesi ticari hayatın daha da zorlaşmasına neden oldu. KOSGEB ve açıklanan devlet destekli bankalar tarafından esnafa faizsiz şekilde verilmesi planlanan bu krediler işverenlerde ve ilimiz esnafında ciddi bir beklenti oluşturmuştu. Ancak bu kredilerin hala esnafa dağıtılmaya başlamamış olması iş sahiplerinin bu beklentilerini boşa çıkardığı gibi, ciddi bir çıkmazın içine soktu.

Ayrıca şehrimizde başlayan göç dalgası, bir üniversite kenti olan ilimizde genç öğrencilerinde şehri terk etmeye başlamasına neden oldu. Fırat Üniversitesi’nde eğitim ikinci dönem için geç başlamış olmasına rağmen ilimize şehir dışından gelen birçok öğrenci hala memleketinden geri dönmemiş durumda.  Elazığ ekonomisinde ciddi bir rol oynayan bu genç nüfusun kaybedilmesi tüm ticareti daha da olumsuz bir hale sokmuş durumda.

Esnafın ve işverenlerin borçları ertelendi ertelenmesine ama hiçbiri silinmedi. Borç bugün olmasa bile yarın yine gelip kapıyı çalacak. İş yapamayan işveren borçlar da kapıya dayandığında ya kepenk kapatacak ya da maliyetleri düşürebilmek adına istihdamını düşürecek. Hal böyle olunca zaten var olan işsizlik sorunu artarak devam edeceği gibi ekonomik olarak ciddi bir daralma ve küçülme söz konusu olacak.

Bu kötü senaryonun tersine döndürülmesi adına ilk etapta sözü verilen faizsiz kredilerin en kısa zamanda fiiliyata geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda işverenlere bölgesel SGK ve BAĞ-KUR teşvikleri uygulanabilir.Ayrıca genç nüfusun burada kalması için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmekle birlikte, gerekirse ilimizde okuyan üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burs tutarları artırılabilir. Yine genç öğrenci nüfusunu desteklemek adına ulaşım ücretleri başta olmak üzere belediyemizin elinde bulunan tüm imkânlar için öğrenci ücretleri düşürülebilir. Genç girişimcileri desteklemek adına var olan mevcut SGK ve BAĞ-KUR teşviklerinin kapsamı bölgesel olarak genişletilebilir. Bunlar ilk etapta akla gelen ve yapılması mümkün olabilecek birkaç öneri. Bunların kapsamını genişletmek ve sektörel olarak sorunları daha detaylı bir şekilde masaya yatırıp çözümler sunabilmek adına gerek esnaf odaları gerek ise ticari sivil toplum kuruluşları kendi alanlarında çalışmalar yapabilirler.

İçinde bulunduğumuz bu ekonomik darboğazdan en az yarayı alarak çıkmak ve bu yaralarımızı devletin sağlayacağı imkânlarla sarabilmek ümidiyle…

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.