Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Milletvekilleri Ejder Açıkkapı, Erol Keleş ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Murat Çiçek, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek katıldı.

Elazığ’a getirilmek istenen 45 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi Elazığ’a getirilmek istenen 45 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi

Elazığ Ticaret Borsası Genel Sekreteri Murat Çiçek heyete sunum yaparak Ticaret Borsası’nın proje ile ilgili talepleri ve ilerde yapılması muhtemel ilave projeler ile ilgili bilgi verdi.

Sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek kapsamlı bir proje

Başkan Mehmet Ali Dumandağ yaptığı açıklamada; Türkiye Yüzyılı Projeksiyonu çerçevesinde, Elazığ Hayvan Ürünleri TDİOSB içerisinde yer alan sanayi kuruluşlarımıza ham madde tedariği sağlayacak, ayrıca gelecekte oluşacak sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek kapsamlı, modern, genişleyebilir ve verimli bir Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi kurulması planlanmaktadır. Elazığ Ticaret Borsası Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Muş illerinde faaliyet gösteren bölgesel nitelikte bir borsadır. Dolayısıyla, Borsamızın faaliyet gösterdiği illerin yanı sıra Ağrı, Van ve Diyarbakır’da bulunan işletmeler projeden yararlanacaklardır. Proje kapsamında, tüm bölgeye hizmet sunacak, 1.000 adet büyükbaş veya 3.000 adet küçükbaş hayvan barınma kapasitesine sahip toplam 5.000 m2 kapalı ve yarı kapalı padoklar, 800 m2 sosyal tesis ve idari bina, 600 m2 Elektronik Satış Salonu, acil kesim ve karantina alanı içeren bir tesis inşa edilecektir” dedi.

Dumandağ, kamu desteğinin katkısının arttırılmasını talep etti

Başkan Dumandağ Proje hakkında bilgi verdikten sonra, Gümüşkavak mevkiinde 47.369,24 m2’lik arsa için Fırat Kalkınma Ajansı aracılığı ile Bakanlığınıza sunulan arsa zeylinin uygun görülmesini ve Proje künyesinde belirtildiği gibi projenin onaylanmış bütçesi 27.842.486,00-TL, Güdümlü Proje Desteği 13.921.243,00-TL olup, pandemi, yaşanan kur dalgalanmaları ve savaşlar sebebiyle yaşanan fiyat artışları göz önünde bulundurularak Güdümlü projelerde kamu desteğinin katkısının arttırılmasını talep etti.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise açıklamasında Elazığ’da hayvancılık sektörünü hak ettiği yere gelmesi ve bu konuda cazibe merkezi haline gelmesi için gerekli olan projeler bütünün bir parçası olduğunu, bu nedenle son derece önemli bir proje olduğunu ifade etti.

AK Parti Milletvekilli Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı ise, Elazığ için son derece önemli olan bu projede Borsa’nın ve Elazığ Belediyesi’nin taleplerinin ilgili mercilere iletilmesi ve takibi noktasında iktidar milletvekilleri olarak her zaman Elazığ için gerekeni yapacaklarını belirttiler.