ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUARINA NE GEREK VARDI? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUARINA NE GEREK VARDI?

Bu haber 05 Aralık 2018 - 9:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ…

Son çeyrek yüzyılda bir garip şehir oldu.

İnsanlar; İdeolojilerin, akıllı teknolojinin ve mantar gibi bitiveren tarikatların mahkumu haline dönüştüler.

Elazığ’da Elazığ Kültürü yok oluyor.

İnsanlar eskisi gibi sosyalleşmiyorlar. Bunun için gerekli alt yapı yapılmıyor. Ama Kentsel Dönüşüm Masalı ile 5 katlı apartmanlar 12- 15 kata çıkartılarak Rantsal Dönüşüm yapılıyor. Belediyeler de buna her ne hikmetse destek oluyorlar.

Belediyelerin birinci görevi maddi ve manevi açılardan altyapı sorunlarını çözmektir. Elazığ’da olmayan hizmetleri Elazığ’a getirmek, halka sunmakta belediyenin görevleri arasındadır.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ’IN 5 yıllık hizmet dönemi içerisinde yaptığı çok güzel hizmetler var. Toplu taşımaya verilen önem bunların başında gelmektedir. Kültürpark, Zafran Mesire Yeri, Cip Mesire Yeri gibi güzel hizmetler halkımızın takdir ettiği güzel hizmetlerdir. Kavşak ve alt-üst geçit çalışmaları da bu güzel hizmetler arasındadır.

Şehirdeki parklara, bulvar, cadde ve sokaklara verilen tüm isimler ise ayrı bir eleştiri ve tartışma konusudur. Bu isimleri kim veya kimler hangi kriterlere göre belirlemiştir? Şehir halkı bunu merak ediyor, bizlere şikayette bulunuyorlar.

Bu sene Elazığ Belediyesi bir başka yanlış hizmete daha imza attı.

Önce Naci Sönmez’in adını bir parka verdiler.

Ardından Naci Sönmez ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUARI’nı kurdu.

Buna neden ihtiyaç duyuldu?

Naci Sönmez neden böyle bir oluşuma öncülük ederek Belediye Konservatuarına şef oldu?

Elazığ’da Musiki alanında hizmet veren böyle bir kurum yok muydu?

50 yıllık bir Elazığ Musiki Konservatuarımız var.

Kültür Bakanlığı Devlet Korosu var.

FÜ Konservatuarı’nın akademik seviyede korosu var.

Bizim bildiğimiz Naci Sönmez;

50 yıllık Elazığ Musiki Cemiyeti’nin kurucularından ve de eski Başkanlarından sevdiğimiz bir arkadaşımızdır. Allah var çalışkandır. Ama kolektif çalışmayı ve paylaşmayı hiç sevmez. Her zaman en önde ve tek tabanca olmak ister. Musiki Cemiyeti Başkanlığı döneminde çok acımazdı.

NACİ SÖNMEZ’İN KARŞINA

ADAY ÇIKINCA

BAKIN NELER OLDU?

Bir gün Naci Sönmez Konservatuarda seçime giderken bir grup arkadaş Uluova gazetesinde Aydın Meral ile kendi aramızda Naci Beyi kızdırmak için bir durum değerlendirmesi yaptık. Sonunda Naci Sönmez’in karşısına bir Başkan adayı çıkartmaya karar verdik.

Naci Sönmez’in karşısına benim aday olmam istendi.

Hemen yazılı bir basın açıklaması kaleme aldım ve yerel gazetelere elden gönderdim. O zaman bilgisayar ve internet ortamı yoktu. Daktilo kullanıyorduk. Dijital Devrim henüz yapılmamıştı. 1980’lerin ilk yıllarıydı.

Haber yayınlanınca Naci sönmez ve o zamanki taraftarlarının hedefi haline geldim. Seçime bir hafta vardı. Bir hafta bunun bir şaka olduğunu bir sır gibi sakladık. Derken seçim günü geldi. Kongre Salonunda herkes iki de bir kapıya bakıyordu“Mehmet Topal geldi mi” diye. Vakit dolunca seçime geçildi. Naci Sönmez tek liste ile yeniden Elazığ Musiki Cemiyetinin Başkanı seçildi. Seçimden sonraki ilk hafta Naci Sönmez beni üyelikten ihraç ederek yazılı tebligatını da yaparak sözüm ona benden intikam alıyordu. Bizler gazetede haftalarca Naci Sönmez’in hırçınlıklarına gülüyorduk.

Bizler gülmekten kırılıyoruz.

Naci Sönmez ise farklı duygularla bize bakıyor ve hiç konuşmuyordu.

Artık dayanamayıp bunun bir şaka olduğunu söyledikse de inandıramadık.

Beş yıl konuşmadı bizimle küs kaldı.

Sonunda dedi ki;

“Mehmet Bey insan böyle şaka yapar mı ya? Öldüm öldüm dirildim.”

Aradan 35 yıl geçti.

Naci Sönmez gene aynı kafada…

Gelinen noktada öğrendiğime göre, Elazığ Musiki Cemiyeti’ni kendisine sorunsuz teslim etmiyorlardı.

En kestirme yol Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı bunun bir ihtiyaç olduğuna inandırarak belediyeye bir konservatuar kurdurmaktı. Böylece kurucusu olduğu Musiki Cemiyetine mesajlar vermekti.

Naci Sönmez istediğini yaptı!

Mesajı alındı mı, yoksa alınmadı mı orası zaman gösterecek!

Peki Belediye Konservatuarı Mücahit Yanılmaz’ın görev süresi bitince devam edecek mi acaba? Orası da belli değil. Bunu da önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.

Bütün kaprislerine rağmen seni seviyorum sevgili Naci Sönmez.

Keşke Musiki alanında ismini böyle basit şeylerle yıpratmamış olsaydın. Zamanı geldiğinde çekilmek lazım güzel kardeşim. İnsan bir yerde fazla kaldığı zaman yıpranır hala öğrenemedin mi Aziz kardeşim?

Sahi;

Elazığ’ın onlarca çözüm bekleyen sorunu varken,

ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUARINA NE GEREK VARDI?

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.