El Sanatları Eğitim Merkezi iş imkânı sunuyor! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

El Sanatları Eğitim Merkezi iş imkânı sunuyor!

Bu haber 17 Eylül 2020 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi; gerçekleştirdiği projeler ve kurslarla kadınlar başta olmak üzere bir çok vatandaşa istihdam alanı sağlanıyor. Merkez, düzenlediği kurslarla ev hanımlarına el işi öğreterek onların ailelerine katkı sunmalarını sağlarken Elazığ’da eleman açığı olan sektörlere eleman yetiştirerek bir çok kişinin iş sahibi olmasına vesile oluyor. Bunun yanında koranavirüs zamanında boş durmayan kurum açtığı kurslarda bir yanda maske üretirken diğer yandan da kadınların ev ekonomisine de katkı sağlıyor.

 

 

Haber: Aysun ÇETİN / ÖZEL

Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü, düzenlediği kurslarla vatandaşlara istihdam sağlıyor. 45 personel ile kentte hizmet vermeye devam eden merkez Elazığ’ın sanat konusunda gelişimine katkıda bulunuyor. Merkez aynı zamanda düzenlediği kurslarla unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının da yaşatılmasını sağlıyor. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde harçlıklı 910 kursiyer için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde projeler kabul gördü. Bir yandan kurslar devam ederken diğer yandan da açılacak kursların hazırlığı yapılıyor. Yine vatandaşlar tarafından istenen kurslarda yeterli sayının tamamlanması ile merkez tarafından açılarak eğitime başlanıyor. El sanatları denince akla gelen ilk yer haline gelen merkez yine Elazığ’ın değerli madenlerinden olan vişne mermeri gibi ürünleri sanat ile buluşturarak Elazığ’ı dünyaya tanıtıyor.

“PANDEMİ KURALLARINA UYGUN ÇALIŞMA ORTAMI VAR!”

Merkez hakkında bilgi veren Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar Aktar, “El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde halen 18 memur, 4 işçi, 3 geçici işçi ve 20 ders ücreti karşılığında çalışan usta öğretici olmak üzere 45 personel görev yapmaktadır. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları doğrultusunda bakanlığımızda kullanılmak üzere, maske yapımına başladık bu süreçte kurs ve kursiyer sayımızı yarı yarıya düşürdük. Eğitim gören kursiyerlerimizin sosyal mesafe, temizlik ve maske kullanımı kuralına titizlikle uymasını sağladık.  Ayrıca Sağlık Bakanlığının yayınladığı 14 kurala uyma konusunda gerekli hassasiyet gösterildi” dedi.

“KURSİYERLERİN İŞ SAHİBİ OLMASI BİZİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını gün yüzüne çıkardıklarını vurgulayan Aktar, “Amacımız, bu alanda eğitim gören kursiyerlerimizin istihdamını sağlamak için çalışmalar yapmak, daha çok çiftçi çocuklarına ve kırsal alanda yaşayan nüfusa el sanatlarını öğretmek, onları meslek sahibi yapmak için projeler üretmek. Ayrıca onların yaptıkları sanatsal ürünler için pazar oluşturmak ve bu ürünlerin arz ve talebini oluşturmaktır.  Kurslarımızın amacı eğitim ve öğretim olmakla beraber, kurslarımıza gelen hemşehrilerimizin bazıları bir meslek sahibi olmak için gelenler olduğu gibi hobi amaçlı gelenlerde oluyor. Bizim amacımızda gelen kursiyerlere iyi bir ortam hazırlayıp atölyelerde öğrenmek istedikleri sanatı icra edebilmek için ortam hazırlamaktır.  Şimdiye kadar net bir sayı vermek çok zor, bizim asıl amacımız el sanatları konusunda eğitim ve öğretim vermek çoğu zaman bizden mezun olan kursiyerlerimizin esnaflık yaptığını, usta öğretici olarak çalıştığını, iş adamı ve iş kadını olduklarını görüyoruz. Biz sürekli ara elaman yetiştiren bir kurum haline geldik. Kafelerde, lokantalarda, sanat atölyelerinde ve mermer fabrikalarında yetiştirdiğimiz kursiyerlerimiz çalışıyorlar, onları çalışırken çalıştığını ve bir iş sahibi olduklarını görmek bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.

“AMACIMIZ KIRSAL ALANDA YAŞAYAN NÜFUSA, EL SANATLARINI ÖĞRETMEK VE ONLARI MESLEK SAHİBİ YAPMAK”

Vizyonlarından bahseden Aktara,  “Mahalli motifleri yaşatmak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde araştırma ve inceleme yaparak unutulmaya yüz tutmuş, otantik değerlere sahip milli kültür ve motiflerimizi ortaya çıkararak yaşatmaktır.  Misyonumuza gelince el sanatları konularında çalışanların bilgi ve becerilerini arttırmak, el sanatları konularında milli kültür ve değerlerimizi koruyucu ve geliştirici şekilde eğitim yapmaktır. Yine hizmet içi eğitim programları uygulamak, el sanatları ürünleri için pazar taleplerini takip etmektir. Çiftçi çocuklarına ve kırsal alanda yaşayan nüfusa el sanatlarını öğretmek ve onları meslek sahibi yapmak” şeklinde konuştu.

“ELAZIĞ’I DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Elazığ’ın sanat konusunda gelişimine katkıda bulunduklarını aktaran Aktar, “Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları konusunda eğitim vererek istihdam sağlıyoruz. Elazığ’ın değerli madenlerinden olan vişne mermeri gibi ürünleri sanat ile buluşturarak Elazığ’ı dünyaya tanıtıyoruz. Elazığ tarihi mekanlarından olan Harput’ta El Sanatları sergisi açarak sanat severleri Elazığ tarihi mekanı olan Harput’un tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Kursiyerlerimiz genelde çiftçi çocuklarına ve kırsal alanda yaşayan nüfusa el sanatlarını öğretmektir. Misyonumuz, geleneksel el sanatlarını öğrenmek isteyen kursiyerler hafta içi her gün günlük 6 veya 8 saat boşluğu olan, eğitim almaya müsait olan bütün vatandaşlarımız tarafından oluşmaktadır” dedi.

“SANAT DEYİNCE ELAZIĞ’DA AKLA GELEN KURUM HALİNE GELDİK”

Şimdiye kadar yaptıklarının yapacaklarının göstergesi olduğunu dile getiren Aktar, “Sanat deyince Elazığ’da akla gelen kurum haline geldik. Bu yeterli mi?  Tabi ki biz Valilikten ve Belediyemizden Harput’ta yer talebinde bulunduk.  Amacımız Harput’ta GESEM(Geleneksel El Sanatları Eğitim Merkezi) kurmak, eğer yer konusunda yardımcı olurlarsa Harput’ta büyük bir katkı yapmış oluruz. Kurslarımızın planlamasını yıllık olarak yapmaktayız. Bu yıl için açacağımız kursları yılbaşında planlamış şekilde açacağız. Bu yıl harçlıklı 910 kursiyere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde projelerimiz kabul görmüştür. Elazığ Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde istihdama yönelik kurslar düzenlemekteyiz bununla beraber harçlıksız kurslarda yapmaktayız.  Ayrıca bu yıl projelerimiz arasında açmayı düşündüğümüz çeşitli kurslarımız var bunlar başta yapımı bitmek üzere olan kursiyerlerini bekleyen Kuaförlük ve Güzellik Salonu olmak üzere bakır işlemeciliği, cam üfleme sanatı, çömlekçilik, Keçecilik gibi sanat dallarını Elazığ’a kazandırmak için projeler gerçekleştiriyoruz. Şuan Kuaförlük ve Güzellik Salonu hazırlıklarımız bitmiş olup en kısa zamanda kursumuzu başlatacağız. Şuan devam eden kurslarımızdan iki tanesi erkeklere yönelik kurslar, Talep oldukça erkeklere yönelik kurslarımıza devam edeceğiz. Bayanların daha çok rağbet etmesinden dolayı genelde kadın ağırlıklıdır. Bunun nedeni kadınlar evlerde edinebilecekleri bir hobi olarak el sanatlarına daha çok ilgi gösteriyor. Ve kadınlar el sanatlarına daha elverişli olduğundan çabuk öğrenip sürekli kendilerini yenileme fırsatı olmaktadır” dedi.

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.34.01

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.31.52

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.31.52 (1)

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.29.02

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.29.01

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.29.01 (1)

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.29.00

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.26.51

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.26.50

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.24.51 (1)

Whatsapp Image 2020 09 14 At 10.24.50

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.