EKONOMİMİZ S.O.S VERİYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

EKONOMİMİZ S.O.S VERİYOR!

Bu haber 06 Aralık 2020 - 16:41 'de eklendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Elazığ’ın 2020 yılı kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. 2019 yılı kasım ayında Elazığ’da 14 milyon 226 bin dolar ihracat yapılırken, 2020 yılının kasım ayında ise 13 milyon 458 bin dolarlık ihracat yapıldı. Yani Elazığ’ın ihracat oranında geçen yılın aynı ayına göre 768 bin dolar düşüş yaşandı. Hem deprem hem de pandemiyle mücadele ederken ekonomimiz iyiden iyiye  can çekişmeye başladı. İhracat rakamlarımız bölgemizdeki diğer illerle kıyaslandığında hep iyi bir noktadayken artık ihracatımız mum gibi eriyor. Kentimizin ekonomisinin çökmemesi adına gerçekten ciddi bir ayrımcılık ortaya konulmalı. Bir yılda ihracatta iki basamak birden geriledik. Sizce de bu ürkütücü değil mi?

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Önce 24 Ocak Depremi ardından pandemi süreci ile karşı karşıya kaldık.  Bütün bu zorlu süreçler ilimiz ekonomisini alt üst etti. İlimizin yeniden toparlanması adına kentimize muhakkak ayrımcılık yapılması gerektiğini kaydedip duruyoruz.

EKİM KASIM ARASI İHRACATIMIZ 5 MİLYON 324 BİN DOLAR AZALDI!

Üstelik sadece gecen yıl kasım ayıyla bu yılın kasım ayı arasında da düşüş söz konusu değil. 2020 ekim ayında da bu yılın kasım ayına göre ihracatımız daha iyi bir seviyedeymiş ekim ayında Elazığ’ın ihracat rakamları 18 milyon 782 bin dolar olurken, kasım ayında ise Elazığ’ın ihracat rakamı 13 milyon 458 bin dolar oldu. Yani bir önceki aya göre Elazığ’ın ihracat rakamı 5 milyon 324 bin dolar birden düştü.

İHRACAT SIRALAMASINDA GERİLİYORUZ!

2019 yılı ile bu yılın ihracat oranları değerlendirildiğinde ciddi bir düşüş olduğu görülüyor. Geçen yılın ilk 11 ayında ilimizde 198 milyon 1700 bin dolarlık ihracat yapılırken Elazığ en çok ihracat yapan 42’nci şehir olmuştu. Ancak bu yıl Elazığ, 143 milyon 214 bin dolarlık ihracat oranıyla Türkiye genelinde 2 basamak gerileyerek 44’üncü sırada yer aldı.

İYİ Kİ MADENLERİMİZ VAR!

Madencilik sektörümüz ihracatta yine aslan payını sırtladı. Kasım ayı ihracatımızın 11 milyon 11 bin dolarlık madencilik sektörümüz ihracat gerçekleştirdi. Madencilik sektörünü mobilya, kâğıt ve orman ürünleri takip etti.

İLİMİZE AYRIMCILIK ŞART!

Boşuna bu zorlu süreçlerde bizler Elazığ’ımıza ayrımcılık yapılmalı çağrısında bulunmuyoruz. İş dünyamız devlet destekleri ile ciddi bir şekilde desteklenmeli çünkü ilimiz ekonomisi ciddi ciddi S.O.S veriyor. İlimiz ekonomisi çökmeden herkes gayretli çalışmalarda kenetlenmeli.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.