“Ekonomik krizin bedelini emekçiler ödüyor” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Ekonomik krizin bedelini emekçiler ödüyor”

Bu haber 30 Nisan 2019 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yarın, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, bu anlamlı bayram işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmakta… Bu vesile ile ‘Önce İnsan Önce Emek’ sloganını benimsemiş, Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olma yetkisine sahip olan Hizmet-İş Sendikası’nın Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı ile bir röportaj gerekleştirdik. Cavlı, 1 Mayıs’ın önemine değinerek,  1 Mayıs’ta dile getirecekleri taleplerini anlattı. Başkan Cavlı ayrıca yaşanan ekonomik sıkıntının emekçileri etkilediğini ifade ederek “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin bedelini emekçiler ödüyor” dedi.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

İşçilerin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de 1923’ten beri  resmî olarak kutlanıyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları dolayısıyla Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızın detayları ise şu şekilde…

İlk olarak, 1 Mayıs’ın önemine değinir misiniz?

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

1 Mayıs insan haklarının, işçi hakların yok olduğu bir dönemde ortaya çıkmıştır. O dönemde haksızlıklar, işçilerin işten çıkarılması, işçiyi 8 saatten fazla çalıştırmak gibi emeğin üzerinde çok büyük baskılar vardı.1 Mayıs’ ta işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bırakmışlar. Uygulanan yasal baskılara karşı işçilerin gösteri yapması engellenmiş fakat zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edilmiştir. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazanmıştır.1 Mayıs ile ilgili ne zaman olsa Türkiye’nin neresinde olursa olsun biz kutlamaya gideriz. Emeğimizin karşılığını orada dile getiririz. Mücadelemize devam ederiz.

1 Mayıs  işçi ve emekçiler tarafından kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak biliniyor. Siz bu mücadelenin gerekliliği konusunda neler söyleyeceksiniz?

“SESİMİZİ DUYURMANIN EN UYGUN ZAMANI 1 MAYIS”

1 Mayıs daha önceki yıllarda sağlıklı bir şekilde ve sürekli kutlanmıyordu. 1 Mayıs’ın kutlanmasının çok büyük faydası var. Sendikalar etkili oluyor, emekçilerin eksiklerini, taleplerini, isteklerini ilgililere duyurmak adına çok verimli oluyor. Mücadelenin bu anlamda şart olduğunu söyleyebilirim. Mücadele olmayınca olmuyor. ‘Ağlamayan bebeğe mama yok’ demiş büyüklerimiz. Ama illa ki talepleri de dile getirmek lazım. Bunları duyurmak lazım… Bunun da en uygun yeri 1 Mayıs…

Hizmet-İş sendikası hakkında kısaca okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

“ELAZIĞ’IN EN BÜYÜK İŞÇİ SENDİKASI”

Hizmet-İş Sendikası hizmet iş kolunda Türkiye’nin en büyük sendikası özelliğini taşıyor. Konfederasyon olarak 2. Konfederasyonuz. Hizmet –İş olarak 350 bin üyemiz bulunuyor. Kendi iş kolumuzda birinci sendikayız. Hak-İş olarak Elazığ şubesi olarak 7 bin, Hizmet-İş olarak 4 bin 500 üyemiz bulunuyor. Diğer kardeş sendikalarımızın üye sayısı ile birlikte 7 bin üyeye sahibiz. Elazığ’da da işçi sendikası olarak en büyük sendikayız. Hizmet-İş; çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, karşılıklı çıkarların adil bir şekilde korunacağı diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. Çalışma barışı ve iş huzurunun çalışma hayatının temel zemini olduğu düşüncesindedir. Dili,dini,rengi, cinsiyeti, ne olursa olsun, herkesin insanlık aleminin saygın bir bireyi olma hakkına sahip olduğunu kabul eden,hizmetle emek arasında bir tamamlayıcılık olduğundan hareketle, ‘Önce İnsan Önce Emek’ sloganını benimseyen,gün geçtikçe  güçlenen ve büyüyen faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdüren bir sendikayız.

1 Mayıs için ne gibi hazırlıklar yaptınız,  1 Mayıs’ta talepleriniz neler olacak?

“HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI”

1 Mayıs ile ilgili tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Genel merkezimize de bildirdik. Allah nasip ederse bin kişi ile kutlamalara Şanlıurfa’da katılacağız. Bu yıl sendikalar farklı yerlerde kutlama programları hazırladı. Bizim de 1 Mayıs programımızın organizesi Şanlıurfa’da yapılacak. Allah sağlıklı huzurlu bir şekilde gidip gelmeyi nasip etsin inşallah.

“ÖNCELİKLİ TALEBİMİZ KIDEM TAZMİNATI OLACAK”

Öncelikli talebimiz kıdem tazminatı olacak. Kıdem tazminatımıza dokunulmasın,  Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)’in mecburi kılınmaması talebimizi ileteceğiz. Ayrıca işçi kıyımına son verilmesi talebimiz olacak. Ana temalarımız bunlardan ibaret olacak.

Geçtiğimiz günlerde Hükümetten kıdem tazminatı müjdesi gelmişti. Siz bu müjdeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“BES’İN MECBURİ KILINMASINI KABUL ETMİYORUZ”

Kıdem tazminatına bir gün bile olsa rızamız yok. Şayet öyle bir şey olursa biz Hizmet-İş olarak sokaklardayız. Bunun için gerekli mücadeleyi veririz vermeye de başladık zaten. Bakanlıklar ile ilgili gerekli görüşmeler genel merkezimiz tarafından başladı. İlgili bakanlarımızla genel başkanımız tarafından görüşmeler yapılarak dile getiriliyor. Bir gün değil yarım gün dahi olsa bu konuda taviz vermemiz mümkün değil. Hükümet tarafından müjde olarak dillendirildi ama biz müjde olarak kabul etmiyoruz. Ayrıca BES’lerin mecburi olmasını da kabul etmiyoruz. İnsanlar kendi rızası ile yatırmak isterse yatırır. Ama mecbur kılmanın bir anlamı yok…

Bilindiği üzere son dönemlerde ülke genelinde bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Ekonomik krizin faturasını emekçiler ödüyor diye ifade ediliyor. Siz bu düşünceyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“KRİZİN BEDELİNİ EMEKÇİLER ÖDÜYOR”

Ekonomik krizin faturasını emekçilerin ödememesi lazım. Ancak bir taraftan emekçilere mal ediliyor. Yani bir sözleşmeye oturduğunuz vakit Türkiye’de ekonomik sıkıntı var denilip, sözleşmeyi dahi rahat yapamıyorlar. Bundan dolayı ekonomik krizi işçiler yaratmış gibi görünüyor. Bedelini emekçiler ödüyor.

Kadın emekçilerin ne gibi sorunları var, onların ne gibi talepleri var?

“KADINLARA BİR TÜRLÜ MOBİNG UYGULANIYOR”

Kadın emekçilerimizin sayısının artması çok sevindirici bir şey… Mesela daha önce bizim sendikamızın kadın emekçi üye sayısının az olması hasebiyle kadın kolları başkanlığı için bulmakta sıkıntı yaşarken bugün itibarı ile 250 ye yakın kadın üyemiz var. Bu sevindirici bir olay… Ben bu sayının daha da artmasını temenni ediyorum. Çünkü kadının olduğu yerde hayır vardır,  bereket vardır;  kadın elinin değdiği yerde daha çok kazanç, daha çok çalışma vardır. Daha da iyi olacağını tahmin ediyorum. Kadın emekçilerimizin özellikle 696 sayılı kanun ile 2 nisan 2018 tarihi itibarı ile kadroya geçen arkadaşlarımız var. Resmi dairelerde idareciler, hatta memurlar kadınlarımıza insan muamelesi yapmıyorlar. Bir türlü mobing uyguluyorlar. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz, idarecilerimize bunu anlatmaya çalışıyoruz. İdarecilerimiz anlıyor, bir kısım amirler, memurlar anlamıyor. Yani insanlara insan muamelesi yapmalarını istiyoruz. Bu da kadınların en tabii hakları…

Emekçilerin, işçilerin emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyor musunuz?

“696 SAYILI KANUN İLE KADROYA GEÇENLERİN ÜCRETLERİ ÇOK DÜŞÜK”

Bizim üyemiz olan daha önceden kadro alan işçiler, belediyede çalışan işçiler vs hepsi emeklerinin karşılığını alıyorlar. Ancak 696 sayılı kanun ile kadroya geçen arkadaşlarımızın ücretleri çok düşük. Bu konuda da taleplerimiz var zaten. Şanlıurfa’da da genel başkanımız yine dile getirecek. Aylık artışlarla ilgili faizlerin ortaya çıkmasından dolayı ek bir ücret verilmesi, bu konuda bir iyileşme yapılması talebimiz var. Zaten kanun gereği 2020 yılının onuncu ayına kadar devlet bunlarla bir sözleşme yapamıyor. Kendi nezdinde bir genelge yayınladı. Bu genelge doğrultusunda cüzi bir şekilde asgari ücreti kurtaracak şekilde bir ücret arıyorlar. Bu da kadrolu işçilere yakışmıyor, emeğinin karşılığını alamıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu vesile ile bütün emekçi işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Gününü kutluyorum. Bütün mücadelemiz, işçi kardeşlerimizin hak mücadelesidir, onların tüm haklarının iyileştirilmesidir, insana insan değeri verilmesi içindir. Fırat gazetesine de duyarlılığından dolayı özellikle teşekkür ediyoruz.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.