Prof.Dr. Ömer Atalar, 'Olmaz' denileni başardı!

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda gazetemiz kıymetli kalemlerinden Prof. Dr.

ELAZIĞ 30.06.2021, 16:50 30.06.2021, 16:50
Prof.Dr. Ömer Atalar, 'Olmaz' denileni başardı!

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda gazetemiz kıymetli kalemlerinden Prof.Dr. Ömer Atalar, olmaz denileni başararak; mucizevi bitki olarak bilinen, dünyanın bir numaralı tescilli sarımsağı olan Kastamonu Taşköprü sarımsağıElazığ’da yetiştirerek;  hasadını da gerçekleştirdi. İlimiz tarımına büyük katkı sağlayacağını ve Taşköprü sarımsağının Elazığ’da yetiştirilmesinin tarımsal stratejik bakış açısını da değiştireceğini ifade eden Prof.Dr. Ömer Atalar, “Kendi memleketimde en faydalı ne yetiştirebilirim düşüncesiyle stratejik öneme haiz Taşköprü sarımsağını yetiştirdim. Hem insanlara nasıl örnek olabilirim hem istihdamı nasıl arttırabilirim hem de bu potansiyeli, bizim elimizde olan cevheri başka yerlerde de bu ürünü yetiştirebilir miyiz? Düşüncesiyle Taşköprü sarımsağını Elazığ’da denedik. ‘Olmaz’ dediler, Taşköprü’deki insanlar dahi öyle dediler. ‘Bizim Taşköprü sarımsağı başka yerde yetişmiyor, yetişmez’ dediler. Ama oldu. Çok titiz ve uğraşı veren bir süreç geçirdik” dedi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Kastamonu Taşköprü Sarımsağının üretimi artık Elazığ’da da yapılıyor.  Elazığ merkeze bağlı Cip Köyünde yetiştirilmeye başlanan Taşköprü Sarımsağının hasadı da gerçekleşti. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Atalar, ‘olmaz’ denileni başararak; Kastamonu’nun Taşköprü İlçesine ait sarımsağını Elazığ’da yetiştiriyor.

“‘OLMAZ’ DİYE ÇEKİNEN ÇİFTÇİLER, BÖYLE BİR IŞIK BEKLİYORMUŞ”

Taşköprü Sarımsağını yetiştirme yolculuğunu gazetemizle paylaşan Prof.Dr. Atalar;  “Benim açımdan çok önemli bir şey. Şahsi olarak başladım. Bu işle ilgilenen ancak bir şekilde cesaret edemeyen veya projeleri olup da yöneticiler tarafından dinlenilmeyen bazı müteşebbisler olduğunu gördüm. Benim yapmış olduğum işten bir şekilde zaten olmaz diye çekinen çiftçilerle, müteşebbisler ile iş adamlarıyla bazı temaslarımız oldu. Anladık ki insanlar meğerse böyle bir ışık bekliyorlarmış” dedi.

“‘OLMAZ’ DEDİLER AMA OLDU”

Taşköprü Sarımsağını yetiştirme fikrine karşı çevresindekiler tarafından olumsuz eleştiriler aldığını belirten Atalar, “ ‘Olmaz’ dediler ama oldu” diyerek çok titiz ve meşakkatli bir süreçten geçtiğini aktardı. Prof.Dr. Atalar; “Hem kendi memleketimde en faydalı ne yetiştirebilirim düşüncesiyle hem insanlara nasıl örnek olabilirim hem istihdamı nasıl arttırabilirim hem de bu potansiyeli bizim elimizde olan cevheri kendimiz tutup başka yerlerde de bu ürünü yetiştirebilir miyiz? Düşüncesiyle Taşköprü Sarımsağını Elazığ’da denedik. ‘Olmaz’ dediler, Taşköprü’deki insanlar dahi öyle dediler. ‘Bizim Taşköprü Sarımsağı başka yerde yetişmiyor, yetişmez’ dediler. Ama oldu. Çok titiz ve uğraşı veren bir süreç geçirdik. İnternetten, yurtdışı makalelerden, hem de Taşköprü ‘deki çiftçilerden, ziraat mühendislerinden vs bilgiler aldım. İnanın Taşköprü ile Elazığ’ın iklimsel değişikliklerinden nem oranına, rüzgarından gece- gündüz ısı farkına kadar; toprak analizlerine kadar incelemeler yaptım. 6  ay kadar projenin üzerinde çalıştıktan, istişareler yaptıktan ve çalışmalarım sonrasında  tohum istettim.  Zaten daha önceki yıllarda 2 yıl Kastamonu Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı görevinde bulunmuştum. Dolayısıyla bu 2 yıllık süreçte Taşköprü Sarımsağı, Tosya Pirinci, Siyez Bulguru gibi Kastamonu’nun yöresel ürünlerini tanıma imkânım oldu. Kastamonu’nun endemik tıbbi aromatik bitki yoğunluğu çok yüksek. Ancak şöyle bir sıkıntıları var; aynı hataya biz de düşmeyelim diye belirtmek istiyorum; tohum olarak üretimini sarfiyatını yapıyorlar. Benim asıl amacım tohum yaygınlaştıktan sonra işlem noktasında projelendirme yapmak. Bu anlamda da bakanlık ile istişarelerimiz devam ediyor” İfadelerinde bulundu.

“ATA TOHUMUNU MUHAFAZA ETMEK DURUMUNDAYIZ”

Piyasada satılan bazı bal çeşitlerinde taklitlerin olduğuna dikkat çeken Atalar, Taşköprü Sarımsağının da taklitlerinden sakınmak gerektiğini aktararak; “Ata tohumu bulduk,Taşköprü’nün Kırha denilen bir köyünden temin ettim. Bozulma olmasın istedim çünkü oralarda dahi bozulma ve hibritasyon var maalesef. Oradaki dostlarımızın görüşlerini değerlendirdik. Ucuz mu değil, olmamalı da bence. O da ayrı bir konu. Taşköprü Sarımsağının da taklitlerinden sakınmak, ata tohumunu muhafaza etmek ve bu ilacın hakkını korumak durumundayız diye düşünüyorum. Hem fiyat konusunda hem hibrit tohum konusunda Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal da çok titizlikle davranıyor; bu da çok sevindirici bir durum” dedi.

“SARIMSAK, STRATEJİK ANLAMDA EKONOMİK ÖNEMİ YÜKSEK OLAN BİR BİTKİ”

Taşköprü Sarımsağını yetiştirme amacının insanlara örnek olabilmek olduğunu kaydeden Atalar; “Zaten buradaki en büyük amaçlarımdan bir tanesi; örnek olabilmekti Çünkü Elazığ’da tarım; hep buğday,  arpa gibi bilinen ürünler üzerine yoğunlaşmış durumda. Böylesi stratejik anlamda ekonomik önemi yüksek olan bitkiler; Elazığ’da olmaz gözüyle bakılıyor, cesaret edilememiş; alışılagelen geleneksel düzeyde tarımla,  insanlar iktifa etmişler. Yani onunla yetinmeye çalışmışlar. Üniversiteden bir öğretim üyesinin, bir profesörün bahçesinde hem kendi uğraşıyla hem de işçilerle birlikte bir şeyler yapması örnek oldu. Ben onlara bir çalışma örneği olması hasebiyle temsil olsun istedim” diye konuştu.

“SARIMSAK GİBİ BİTKİLER, ATEŞSİZ SİLAH GİBİDİR”

Atalar konuşmasında,  sarımsağın yüzyıllar boyunca insanlığa şifa kaynağı olduğunu söyleyerek; sarımsağın faydalarına değindi ve; “Sarımsak gerçekten mucize bitki olarak biliniyor. Yıllardan beri, yüzyıllardan beri şifa kaynağı olarak kullanılmış; o zamanlar hep deneme yanılma yoluyla yani hastalıkların belirtilerini kesmesiyle kullanılmış ama artık bunu tıbbi gerekçelerle bilim açıklayabiliyor. Mesela içerisinde kalsiyum var, sülfür var, vitamin e var, vitamin c var, selenyum var. Bundan dolayı bilim artık, şu hastalıklara iyi geliyor diye bilimsel bir altyapıyı oturtabiliyor. Yani bu yeni değil. Sarımsak,  önemi yüzyıllardır bilinen bir bitki. Bu bakımdan mucize bitki olarak adlandırılıyor. Sarımsak, stratejik bir bitki,  tıbbi aromatik bir bitki; kükürtten dolayı antikanserojen etkisi ispat edilmiş. Bunun için böylesi bitkiler ateşsiz silah gibidir. Dünya piyasası ve ülkemiz için stratejik öneme haizdir. Dünya ilaç ve silah piyasası üzerine dönüyor. Kapitalist bir sistem tarafından İnsanlar hasta ediliyor ya da insanlar birbirleriyle savaştırılıyor. Onların çarkları dönsün diye insanların bir taraflarını yaparken bir taraflarını yıkıyorlar. Onların tek derdi kendi çarklarını döndürmek. Şimdi burada sarımsak gibi mucizevi bir bitkiden bahsediyoruz. Dünyada şeker hastalığı fazla şekere iyi geliyor, kanser hastalığı fazla kansere iyi geliyor, enfeksiyonları fazla enfeksiyon hastalıklarına iyi geliyor. Böyle bir bitki yeterince tanıtılmazsa, işlenmezse, muhafaza edilmezse büyük bir silahımızı kaybederiz. Ülkemizde mesela Taşköprü Sarımsağı dünya tarafından artık biliniyor, tescillendi. Sertifika aldı ve içerdiği enzimler bakımından birinci sınıf olarak tescillendi. Yalnız halkta hatalı bir algı var. Örneğin, sarımsak ne kadar büyükse o kadar iyidir veya rengi ne kadar beyazsa o kadar iyidir. Hâlbuki bunların hiç alakası yok. Bilimsel anlamda bunların altı tamamen boş”  dedi.

“TOHUM İHRACATINA KARŞIYIM”

Kökeni tarım ve hayvancılığa dayanan ülkemizin bu alanda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle gerilediğine dikkat çeken Atalar; “Bu sarımsağın muhafazası lazım.  Ben bu işin ihracatına bile karşıyım çünkü bu tohumu alıyorlar, bizim elimizden gidiyor. Bize de Çin ve İran sarımsağı pompalanıyor. Bunlar hibrit tohumlar. Bunların sonunda muhakkak üretiminde bir sıkıntı çıkıyor ve körleniyorlar. Biz tarımda bu hatayı geçmişten günümüze yaptık. Hibrit tohumları ülkemize getirdik; kendi yerli tohumlarımızı da onlara kaptırdık. Sadece tarımda değil. Ben veteriner hekimim; mesela Ankara tiftik keçisini bizim elimizdeki o güzel altını Avrupa’ya verdik; şimdi onun tiftiğini bize satıyorlar. Korkunç bir şey bu... Bunun bu şekilde ihracatına karşıyım ama işlenmek suretiyle ihraç edilebilir fakat asla tohum olarak değil. Nasıl ki onlar bizden tohum aldılar ya da anaç olarak hayvanı aldılar, sonra onlar bize işlenmiş olarak ancak gönderiyorlar; kendilerine ait türleri muhafaza ediyorlar, asla yurt dışına çıkarmaları yasak. Hediye olarak bir çift bile göndermezler yani. Fakat biz bu politikaları senelerce yaptık ama yanlış yaptık. Bizim duygusal tarafımız maalesef bizi böyle durumlara itti. Netice itibarı ile kökeni tarım ve hayvancılığa dayalı olan Türk milleti tarım ve hayvancılık konusunda çok gerilere düştü” şeklinde konuştu.

“İRAN VE ÇİN SARIMSAĞININ, ENZİM VE MİNERAL ORANI; SIFIR”

Sözlerini sürdüren Prof.Dr. Ömer Atalar, “Rusya sürekli bizden sarımsak istiyor ve Aksaray’da sürekli gönderiyor. Bunu bir stratejik hata olarak görüyorum. Bunu devletimizin muhakkak kesmesi lazım . Çünkü yakın gelecekte onlar bizim tohumlarımızı alıp bir vesile ile Çin’den geldi, İran’dan geldi diye bozuk tohum sokarak, bizim tohumlarımızı nötralize edecek, körleştirecekler, üreme kabiliyetini yitirtecekler. Bizi de böylece kendilerine muhtaç edecekler. Onlar onunla ilaç yapacaklar, Sarımsak; antibakteriyel özelliği olan bir bitki, antioksidan özelliği olan, intektisit özelliğine sahip bir bitki. Hasat yaptığımız zaman hiç böcek yoktu bahçemizde yani böceksavar bir bitki. Mesela şampuan yapıyorlar sarımsak özlü, tırnak ve saça iyi gelen bir bitki, şeker hastalığına, kalp ve damar hastalıklarına, kansere, enfeksiyona iyi gelen bir bitki. Şimdi İran ve Çin sarımsağı ülkemize giriyor. Gümrük vergisi eklendiği için piyasayı düşürüyor. Fakat bunların enzim ve mineral oranı sıfır. Halk tabiriyle kof... Eğer dert sadece sarımsak tadı ve aroması ise sarımsak esansı kullansın insanlar. Ama dert tıbbi aroma, tıbbi aromatik bitki ise o zaman bizim kendi sarımsaklarımız bunun da başında tabi ki Taşköprü Sarımsağı geliyor” dedi.

“BAKAN YARDIMCISI IŞIKGECE, SINIRSIZ DESTEK OLACAĞINI BELİRTTİ”

Geçtiğimiz günlerde ilimizde bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşehrimiz Ayşe Ayşin Işıkgece’nin de projeye destek verdiğini belirten Atalar, projenin Elazığ’ın tarımını, ekonomisini değiştireceğine işaret ederek;  “Bakan yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece  geldi bahçemize, o da sağ olsun çok ilgili davrandı. Bakan yardımcımız adeta açık çek sundu bize, sınırsız destek olacaklarını taahhüt ediyorlar. Genel müdür de bakan da Elazığ’da böyle bir şeye öncü olduğumuz için ayrıyeten teşekkürlerini ilettiler. Bakan bey cumartesi günü Taşköprüye gidecekmiş, beni de davet ettiler. Ben de onların davetlerine icabet etmeyi düşünüyorum.  Öyle zannediyorum ki Elazığ’da tohum tutturulursa belki ileride rekabet durumu da ortaya çıkacaktır. Rekabet güzel bir şeydir. Kavgaya dönüşmediği müddetçe ülkelerin gelişmesini sağlar. Ben rekabet yöreleri geliştirir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BU İŞİ DAHA İYİ YERLERE GÖTÜRECEĞİZ; ELAZIĞ’IN TARIMINI, EKONOMİSİNİ DEĞİŞTİRECEK”

Hayata geçirdiği projeye dair hedeflerini de gazetemizle paylaşan Atalar; “Bunu milli bir mesele olarak görüyorum çünkü Elazığ’ın tarımını, ekonomisini değiştirecek. Düşünün ki, Elazığ’ın istihdamına da katkı sağlayacak yani daha fazla gelir elde edilmesi demek. İlimize gelen gidenin daha fazla olması demek. Ben inanıyorum ki bu işi daha iyi yerlere götüreceğiz, daha profesyonelce yapacağız, sarfiyatı azaltacağız, bu konuda konuşacak çok şey var Özellikle sarımsakta çok ürün sarfiyatı var. Sarımsak, farklı metodolojilerle işlenirse yeşilinden tutun da sapına, köküne kadar istifade edilebileceği kanaatindeyim. Yapmış olduğum çalışmalar bunu gösteriyor. Kadınları da sarımsağı soyduk, dövdük kültüründen de kurtaracağız İnşallah. Ancak taşradan işleri yürütmek pek kolay olmuyor. Ankara’da olsak ya da Ankara’ya yakın olsak; gidiş gelişlerimiz daha rahat olsa daha iyi işler başaracağız diye ümit ediyorum. 3,5-4 dönüm bir yer ektim. Orada 20 tane işçi ekmeğini kazandı. Buna vesile olmak bile büyük mutluluk.  Bu vesile ile insanlara bir şeyler anlatabilme şansınız var. Daha önceden olsa insanlara sarımsağı anlatsam ‘sen veteriner hekimsin derlerdi.’ Şimdi yetiştirici olarak diyorum ki sarımsak stratejik bir bitki bunu dışarıya ham olarak satmayın. İşleyelim satalım. Farklı sektörlerde kozmetikten tutun da gıdaya cilt bakımından saç bakımında kullanılan çok değerli bir bitki. E vitamini var” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ ELAZIĞ İÇİN UMUT VERİCİ”

Atalar, sözlerinin sonunda hayata geçirdiği projenin “Elazığ için umut verici olduğunu” söyleyerek, “Ben bunu tamamen kendi imkânlarımla devlet desteği almadan yaptım; sadece hasat da destek aldım.  Bundan sonraki süreç Elazığ için umut verici diye düşünüyorum” diyerek konuşmasını noktaladı. 

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-2
açık
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:38
İkindi 15:12
Akşam 17:34
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Samsunspor 19 30
8. Adanaspor 19 29
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 19 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11