Prof. Dr. Hikmet Esen, "Teşvikler elektrikli araçlara ilgiyi artıracak"

Tüm dünyada elektrikli araç kullanımı gün geçtikçe hızla yaygınlaşıyor. Buna bağlı olarak altyapıdaki çalışmalar ve gelişmeler de tüm hızıyla devam ediyor. İlerleyen dönemde artık insanların alışkanlıkları değişecek. İnsanlar; akaryakıt istasyonundan enerji almak yerine evlerinde, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, dinlenme tesislerinde, otoparklarda araçlarını şarj edebilecek. Kamu tarafından yapılan düzenlemeler ve teşvikler, altyapının daha sağlıklı ve sistemli olabilmesini sağlayacak. 2030'a gelindiğinde Türkiye'de her 10 otomobilden 7’sinin elektrikli olacağı tahmininde bulunuluyor. Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Yenilenebilir Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Esen, gazetemize ilerleyen zamanlarda adını çokça duyacağımız benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanması eğilimlerini ve bu eğilimlerin beraberinde elektrikli araçların popülaritesini arttırması ile şarj istasyonları ağlarının durumunu değerlendirdi. Prof. Dr. Hikmet Esen Avrupa Parlamentosunun aldığı karar ile artık 2035 yılından sonra benzinli ve dizel araçların olmayacağı göz önünde bulundurulduğunda ülkemizin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 24.08.2022, 16:39 25.08.2022, 14:55
Prof. Dr. Hikmet Esen, "Teşvikler elektrikli araçlara ilgiyi artıracak"

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda elektrikli araçlara ilgi artıyor. Araçların kullanımının yaygınlaşması için şarj istasyonlarına erişim önem arz ediyor. Tüm dünyada elektrikli araçlara dönüşüm hızlanırken, Türkiye’de de bu pazarı hareketlendirecek önemli adımlar atılıyor. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamlar, elektrikli araçlara yönelik ilgiyi artırıyor. Yaşanan ekonomik ve çevre sorunlarıyla birlikte otomotiv sektöründe çevreci ve ekonomik seçeneklere talep arttı. 2021’de elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç satışları, pandemiye rağmen artış gösterdi. Ülkemizde TÜİK’in Ocak 2022 verilerine göre trafiğe kaydı yapılan 41 bin 839 adet otomobilin %9,3'ü elektrikli veya hibrit araç olduğu belirtildi.

“GES’LERDEKİ PİK DURUMU ELEKTRİKLİ ARAÇ VE ŞARJ İSTASYONLARINDA DA YAŞANACAK”

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Yenilenebilir Enerji Sistemleri Anabilim Dalı, Prof. Dr. Hikmet Esen, günümüzde fosil yakıtların azalması ve mevcut fosil yakıtlı araçlardan yayılan CO2 emisyon zararlarının artması ile küresel ısınmanın olumsuz etkilerini, elektrikli araçlara olan ilgiyi ve Ar-Ge çalışmalarının hızlandığını, bu hızlanış ile şarj istasyon sayılarının da arttığını belirtti. Prof. Dr. Esen, Dünya’da elektrikli araçların pazar payının 2012’de %0,2 seviyesinde bulunurken, geçen yıl rekor satışla %8,3’e ulaştığını ve yakın yıllarda iki veya üç tekerli elektrikli araçların yanı sıra elektrikli otobüs ve kamyon üretiminde yaşanan teknolojik gelişmeler ile elektrikli araç pazarının büyümesinin oldukça yüksek oranda olduğunu vurguladı. 10 yıl önce dünyada toplam elektrikli araç sayısısın 17 bin dolaylarında olduğunu, sadece 2019 yılında 2,1 milyon elektrikli araç satışının olduğunu ve toplam elektrikli araç sayısının da 7,2 milyona ulaştığını gazetemiz okuyucularına anlattı. Prof.Dr. Esen, gelecek yıllarda özellikle güneş enerjisi santrallerinde olan pik durumunun elektrikli araç ve şarj istasyonlarında da yaşanacağını söyledi. Prof. Dr. Hikmet Esen, 2020 yılı sonlarında Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlanan rapora göre toplam elektrikli araç sayısının %47’si Çin’de bulunduğunu ve 100 binin üzerinde elektrikli araca sahip olan ülke sayısının 9 olduğunu belirtti.

AP, 2035 YILINDAN İTİBAREN YENİ BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLARIN SATIŞINI YASAKLADI

Esen, 11 Mayıs 2022 tarihinde çıkan haberlerde Avrupa Birliği Parlamentosunun 2035 yılından itibaren yeni benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanmasına ilişkin resmi önergeyi oylamaya katılan milletvekillerinin, taşıtlara yeni karbon emisyon standartları getirecek düzenlemeye ilişkin pozisyonlarını 339 "evet", 249 "hayır" ve 24 "çekimser" oyla kabul ettiği bilgisini paylaşarak;  “ Avrupa Birliği 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarının %55 azaltılmasını, bunun için endüstri ve enerji sektörünün yanı sıra trafikte de daha kararlı adımlar atılmasını istiyor. Öte yandan, milletvekilleri 2030 yılı için otomobillerinin emisyon düşürme hedefinin yüzde 55'ten yüzde 70'e çıkarılmasına ise destek vermedi. Bu karar araç satışlarının emisyonsuz ve elektrikli modellerle sınırlanması anlamına gelmektedir. Tasarının yürürlüğe girmesi için üye ülkelerle yapılan müzakerelerin sonuçlanması beklenmektedir” dedi.

TÜRKİYE’DE OTOMOBİL PAZARI VE ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN DURUMU

Prof. Dr. Hikmet Esen,  ülkemizde TÜİK’in Ocak 2022 verilerine göre trafiğe kaydı yapılan 41 bin 839 adet otomobilin %71,6'sının benzin, %17,7'sının dizel, %9,3'ünün elektrikli veya hibrit ve %1,4'ünün ise LPG yakıtlı olduğunu vurguladı. Ocak ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 13 milyon 747 bin 672 adet otomobilin ise %37,6'sı dizel, %35,8'i LPG, %25,6'sı benzin yakıtlı olup, %0,7'si elektrikli veya hibrit olduğunu belirtti. Yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı ise %0,3 olduğunu ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)’nin Ocak-Temmuz 2022 arasında yaptığı Otomobil Pazar Analizi verilerinde Hibrit otomobil satışlarının 30 bin 417 adetle %9,5 paya, elektrikli otomobil satışının ise 2 bin 532 adet ile gerçekleştiğini ve oranın TÜİK’e göre biraz daha fazla olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Hikmet Esen,  ODD’nin Ocak-Temmuz 2022 verilerinde Türkiye’nin otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,3 oranında azalarak 410 bin 110 adet olarak gerçekleştiğini açıkladı.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN ŞARJ ALTYAPISI VE TEŞVİKLER

Prof. Dr. Esen, 22 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair bir yönetmelik yayınlandığını ve bu yönetmelik ile birlikte “Ekonomik etki düzeyi yüksek ve birden çok sektörde gelişimi hızlandırma potansiyeline sahip mobilite alanında elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonlarının kurulmasına yönelik yatırımların desteklenmesinin teşvik edildiğini açıkladı. Esen, “Yatırımların bugün Türkiye’de yaklaşık 7 bin araç ve bu araçlara hizmet veren en son Şubat 2021'de yapılan düzenleme ile motor gücü 85 kW'ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranının %10, motor gücü 85 kW ile 160 kW arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranın %25, motor gücü 160 kW geçen elektrikli otomobillerin ise ÖTV oranı ise %60 olarak belirlenmiştir” dedi.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE ŞARJ İSTASYONLARI BİRBİRLERİNİ TAMAMLAR, BİRİ OLMADAN DİĞERİNİN VARLIĞI İŞLEV OLUŞTURAMAZ”

Esen, açıklamalarının devamında; “Ülkemizde son yıllarda çoğu vatandaşlarımızın bildiği elektrikli araç konusunda radikal ve önemli bir adım atılarak doğuştan elektrikli araç üretimi projesini hayata geçirmek üzere TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) oluşturulmuştur” diye konuşarak TOGG’un, 2022 yılında doğuştan elektrikli C segmentinde sportif amaçlı otomobil üretmeyi amaçladığını ve 2022 yılı sonunda üretim bandından indirmeyi hedeflediğini aktardı.  Geliştirilip üretilecek elektrikli araçların akıllı ekosisteme sahip olduğunu ve oluşturulan ekosisteme bağlanabilen araçların entegrasyonla bir şarj altyapısı birbirini tamamlaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Hikmet Esen, bu bakımdan elektrikli araçlar ve şarj istasyonlarının birbirlerini tamamlayan bir bileşke sistemi oluşturduklarını ve biri olmadan diğerinin varlığının bir işlev oluşturamadığını belirtti. Prof. Dr. Hikmet Esen, Türkiye’nin 2022 yılı elektrikli araç şarj ünitesi sayısı 21 Şubat 2022 tarihinde 3 bin 457 olarak açıklandığını ve istasyon sayısının bin 700 civarında olduğunu tahmin ettiğini belirterek bu entegrasyonda en önemli kavramlardan olan şarj istasyonlarına dair bilgilendirmelerde bulundu.

“TEŞVİKLER SONRASINDA ELEKTRİKLİ ARAÇLARA OLAN İLGİ DE ARTACAK”

Teşvikler sonrasında elektrikli araçlara olan ilginin de artacağını işaret eden Esen, gündemdeki teşvikler konusuyla ilgili olarak değerlendirmelerini paylaştı. Esen, “Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan teşvik programında ayrıca 2022 yılı sonuna kadar, belirlenen asgari düzeyde şarj ağının kurulmasının garanti altına alınması ifade edilmiştir. Ancak, bu yatırımların özel sektör tarafından yapılmasının, sürdürülebilirlik açısından kritik olduğu değerlendirilmektedir. Kamu yatırımlarının uzun vadede sektörün gelişimine olumsuz etki edebileceği düşünülmektedir. Bu bakımdan, özel sektörün gerekli asgari yatırımı yapmasını sağlamak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bir destek programı hazırlanmıştır. Bu program ile hızlı şarj istasyonu kurulumuna % 75’e varan hibe desteği verilecektir. Program kapsamında, ilçe ve karayolu detayında belirlenen asgari yatırımlara yönelik yatırım paketleri sunulmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında elektrikli araçlar için şarj istasyonları için hızlı şarj istasyonu hibe programı başvuruları 15/06/2022 tarihinde son bulmuş ve daha sonra sonuçlanarak açıklanmıştır ve 46 firma istasyon kurmak için destek almıştı” ifadelerini kullandı.

“ŞARJ İSTASYONU KURULUMUNA % 75’E VARAN HİBE DESTEĞİ VERİLECEK”

Sözlerini sürdüren Prof.Dr. Hikmet Esen; “Her bir ünite, iki elektrikli araca aynı anda hizmet verebilecek şekilde en az iki hızlı şarj soketine sahip olmalıdır. Kurulacak üniteler asgari 90 kW hızlı şarj kapasitesine sahip olmalıdır. İkiden daha fazla sokete sahip ünite tercih edilmesi durumunda soket başı asgari 45 kW şarj kapasitesi gerekmektedir. Destek kapsamına alınacak üniteler, tüm elektrikli araç kullanıcılarının kısıtsız erişimine açık yerlerde kurulmalı ve 2 Nisan 2022 tarih ve 31797 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Şarj Hizmeti Yönetmeliği hükümlerine göre halka açık şarj istasyonu şeklinde işletilmelidir. Yerleşim yerleri içinde kurulan şarj üniteleri arasında asgari 1 km erişim mesafesi bulunmalıdır. Karayolları üzerinde ise aynı yöndeki iki ünite arasındaki erişim mesafesi asgari 10 km olmalıdır. Karayolları üzerinde kurulan ünitelerin karayoluna erişim mesafesi azami 200 metre olmalıdır. Her bir şarj ünitesi için destek tutarı en fazla 250.000 TL olup en fazla % 60 oranında hibe niteliğindedir. Hızlı şarj ünitesinin toplam gücü 120 kW ve üzeri ise destek oranına %20 ilave edilir. Yapılacak ünite yatırımında ihtiyaç duyulacak dağıtım trafosu yatırımı için 30 bin TL’yi aşmamak üzere % 30 oranında hibe desteği sağlanır. Şarj ünitelerinin asgari % 25’inin yerli malı belgesine sahip olması halinde, yerli malı belgeli şarj üniteleri için verilecek desteğin %20’si ilave edilerek hesaplanır. Artırılarak sağlanacak destek miktarı, ilgili şarj ünitesinin yatırım maliyetinin % 75’ini geçemez” diye konuştu.

“ABD, ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA VERGİ İNDİRİMİ UYGULAYACAK”

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde ise ABD’nin yeni ve ikinci el olduğuna bakılmaksızın satın alacakları arabanın elektrikle çalışma özelliğini taşıması durumunda, belirli ölçüde vergi indiriminden faydalanabileceği açıklandığını söyleyen Esen; “ Yeni yasa tasarısı, 31 Aralık 2023'ten sonra hizmete giren kullanılmış elektrikli araçlar için ek olarak 4 bin $’a kadar yeni bir vergi kredisi imkânı sunuyor. Tasarıda yer alan bir maddeye göre, Çin veya Rusya’da dâhil olmak üzere ‘endişe duyulan yabancı kuruluşlardan’ herhangi bir mineral veya bileşen tedarik edilen araçlar söz konusu vergi indiriminden yararlanamayacak. Uluslararası Enerji Ajansı'nın bu yıl içinde yaptığı analize göre mevcut elektrikli araçlardaki birçok bileşenin ve pil hücrelerinin büyük çoğunluğunun Çin'den tedarik edildiğini gösterse de, ikinci el elektrikli araçlar söz konusu kısıtlamalardan muaf tutulacak. ABD'nin söz konusu yasa tasarısını AB endişeyle karşıladı ve bu girişimin ‘yabancı üreticilere karşı ayrımcılık’ anlamına geldiğini ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla uyumlu olmadığı basında bahsedildi” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN MEVZUATLAR

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2 Nisan 2022 tarihindeki Resmi Gazete’deki karar ile Şarj Hizmeti Yönetmeliği yayınlandığını kaydeden Esen,  bu yönetmeliğe dair bilgiler paylaştı. Bu Yönetmelik ile elektrikli araçlara elektrik enerjisi temininin sağlandığını şarj ünitesi ve istasyonlarının kurulması, şarj ağı ve şarj ağına bağlı şarj istasyonlarının işletilmesi ile şarj hizmetinin sunulmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendiğini dile getiren Prof. Dr. Hikmet Esen,  bu yönetmeliğe dair önemli mevzuları ise şu şekilde ifade etti:

•Lisans alan işletme kuruluşu hiçbir şekilde lisansını devredemez (özel durumlar hariç),

•Kurumdan lisans alan kişiler, ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra, diğer mevzuat hükümlerine de uymak zorundadır.

•Elektrik piyasasında faaliyet gösteren ve tarifesi düzenlemeye tabi olan lisans sahibi tüzel kişiler, şarj ağı işletmeci lisansı başvurusunda bulunamaz ve şarj hizmeti sunamaz.

•Her ne ad altında veya yöntemle olursa olsun ticari faaliyet göstermeyen özel şarj istasyonlarının ve kullanıcıların kendi ihtiyacı için kurduğu şarj ünitelerinin bir şarj ağına bağlanmaları zorunlu değildir.

•Tüzel kişiler lisans almak için başvurabilir, önce yazılı ön başvuru daha sonra 5 gün içeresinde online başvuru yapılmaktadır. Tüzel kişi anonim, limited şirketler ve kamu iktisadi teşebbüsler olabilir.

•İlk başvuru yapıldığında kurum tarafından 10 gün içerisinde değerlendirme yapılır düzeltme gerekirse 15 gün süre verilir ve bu 15 gün içerisinde düzeltme yapılmayıp tekrar başvurulmadığı takdirde başvuru yapılmamış sayılır. Ve şirket vazgeçtiğini kuruma bildirirse sunduğu belgeleri ve lisans alma bedelini iade alır.

•Değerlendirmeye alınan lisans başvurusu en geç 30 gün içerisinde karara bağlanır ve alınan karar ilgiliye tebliğ edilir.

•Yıllık lisans bedeli (bir sonraki yılın 31 Temmuz tarihine kadar Kurum hesabına yatırılır) lisans sahiplerinin yıllık gelir tablolarında yer alan lisans kapsamında yürüttükleri şarj hizmeti faaliyetine ilişkin net satışlar tutarı ile Kurulca her yıl belirlenecek katsayının çarpılmasıyla hesaplanır.

•Lisans en fazla 49 yıla kadar verilir.

•Çok sorulan Lisans Tadil mevzusu da şu şekilde özetlenebilir; Lisansa kayıtlı bir bilginin değişmesi veya lisansa bilgi eklenmesinin veya lisanstan bilgi çıkarılmasının gerekmesi halinde, bu durumun vuku bulmasından veya lisans sahibi tarafından öğrenilmesinden itibaren en geç 30 gün içerisinde lisans sahibi, gerekli tüm bilgi ve belgelerle birlikte Kuruma başvuruda bulunarak lisansının tadil edilmesini talep etmek zorundadır.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNE, ULAŞMAK İSTEYENLER…

Prof. Dr. Hikmet Esen, okuyucuların EPDK’nın resmi internet sayfasında enerji dönüşümü kısmında yer alan Elektrikli Araç Şarj Hizmetleri yönetmeliğinin, mevzuatının, lisans işlemlerinin ve Ar-Ge projeleri kısımlarının detaylarını görebileceğini aktardı.  2022 yılında uygulanacak olan lisans alma, lisans tadili ve lisans sureti çıkarma bedellerinin sırasıyla 300 bin, 14 bin ve 3 bin olarak belirlendiğini söyleyen Esen, yine bu yıl Şarj Hizmeti Yönetmeliği’nin 6. maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde şarj ağı işletmeci lisansı başvurusunda bulunacak tüzel kişiler için asgari sermaye tutarının “dört milyon beş yüz bin TL” olarak belirlendiğini dile getirdi.

“FİRMALAR, KRİTERLERE UYGUN ŞARJ AĞINI OLUŞTURMAK ZORUNDALAR”

Esen; “Yönetmeliğe göre şarj ağı işletmeciliğini alan firmalar, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak şekilde şarj ağını oluşturmak zorundalar. Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az %5’i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ve devlet yollarında yer alan şarj ünitelerinin en az %50’sinin DC 50 kW ve üzeri güçteki şarj ünitesi niteliğinde olması zorunluğu vardır” dedi. 

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ AĞI İŞLETMECİSİ LİSANSI VERİLEN ŞİRKETLER…

Geçtiğimiz günlerde EPDK tarafından elektrikli araç şarj ağı işletmecisi lisansı verilen şirketlerin belli olduğunu ve konuya ilişkin ilanın Resmi Gazete’de yayımlandığı bilgisini de veren Prof. Esen, “ Buna göre Armatec Enerji ve İnşaat Limited Şirketi, En Yakıt AŞ, FCTR Elektrikli Araçlar Enerji Teknolojileri ve Hizmetleri AŞ, RHG Enertürk Enerji Üretim ve Ticaret AŞ ve Kalyon Electrical Vehicle Enerji Yatırım AŞ'ye 49 yıl süreli şarj ağı işletmeci lisansı verildi. Söz konusu 5 şirket, Şarj Hizmeti Yönetmeliği kapsamında Türkiye'de şarj ağı işletmeci lisansı verilen ilk şirketler olarak kayda geçti. Türkiye’nin 81 ilinde, Kıbrıs ve Karadağ’da şarj hizmeti veren ZES (Zorlu Energy Solutions) 1913 istasyon ile en fazla noktada şarj altyapısı kuran firma konumunda. Yerli ekipman geliştirip kurulum yapan Gersan ve Voltrun ise bu alanda öncü olmayı sürdürüyor. Armatec, En Yakıt, FCTR, RHG Enertürk, Eşarj, Sharz.net, ZES, Voltrun, Gersan-G-Charge, Tesla Supercharger, Togg Şarj İstasyonları ve Kalyon EV Türkiye’de elektrikli araç istasyonu bulunan ve şarj hizmeti vereceğini açıklayan firmalardır” diye belirtti.

ELAZIĞ’DAKİ ELEKTRİK ŞARJ İSTASYONLARI FİRMALARI VE KONUMLARI…

Elazığ’daki elektrik şarj istasyonları firmaları ve konumlarından bahseden Esen,  en çok şarj istasyonu olan firmanın Voltrun firması olduğunu söyledi. Esen; “Elazığ’da 14 adet lokasyonda bulunmaktadır. Bunların altısı Rüstempaşa 1. Etap TOKİ’de, dördü Elysium AVM’de, üçü Mustafa Paşa mahallesindeki Elazığ TOKİ’de ve sonuncusu da ENS Akaryakıt Shell istasyonunda bulunmaktadır. ZES firmasının elektrikli araçlar için Elazığ’da 6 adet şarj hizmeti veren ünitesi bulunmaktadır. Lokasyonları Park 23 AVM, Park Dedeman Oteli, Akçakiraz Lukoil Hasis Petrol, Akçakiraz Saray Sofrası, TP Kovancılar Karamazı Petrol’dır. Altıncı lokasyon haritada tanımsız bir yer olarak görünmektedir. Sharz.net firması da ilimizde 4 istasyon ile hizmet vermektedir. Elysium AVM, Ens Akaryakıt Shell, Elazığ Rüstempaşa 1. Etap TOKİ ve Mustafa Paşa mahallerindeki TOKİ lokasyonlarıdır. Gersan-G-Charge firması da Elazığ’da TOKİ Deprem konutları bölgesinde 22 kW’lık bir adet şarj istasyonu ile hizmet vermektedir. Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de Türkiye’de üst düzey firmanın Elektrikli araç şarj istasyonu kuruyor” diye konuştu.

“ARAÇLARI ŞARJ ETMEK ARTIK İNSANLARIN ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRECEK”

Prof. Dr. Hikmet Esen,  bu sistemlerden araçları şarj etmenin artık insanların alışkanlıklarını değiştireceğini, yakıt istasyonlarından aracımıza enerji sağlamak istediğimizde yakıt istasyonları yerine konutların, iş yerlerinin, alışveriş merkezlerinin, okulların, hastanelerin, dinlenme tesislerinin otoparklarında araçlarını şarj etme imkânının doğacağını dile getirdi. Hükümet uygulamalarında yapılan düzenlemeler ve teşvikler ile altyapının daha sağlıklı ve sistemli olabilmesi de sağlanacağını ifade eden Esen; ülkemizde elektrikli araç sayılarının artmasına bağlı olarak yeni şarj istasyon ağı işletmecilerinin yatırım yapacağını açıkladı ve yazılım teknolojilerinin, mobil uygulamaların ve ödeme sistemlerin etkileşimli bir şekilde sistemlerle entegre edilmesi ile araç kullanıcılarının daha doğru ve düzgün çalışan şarj istasyon ağı kültürüne kavuşmuş olacağını belirtti.

“ŞARJ İSTASYONLARI KURULUMUNUN İLK YATIRIMINA GERİ DÖNÜŞÜM SÜRESİ 10 YIL OLARAK HESAPLANIYOR”

 İstasyonlarda genellikle talebe göre birden fazla ünite kurulması gerekebileceğini kaydeden Esen; “Tıpkı ülkemizde ve dünyada yenilenebilir enerji sistemlerine yapılan yatırım ücretlerinin geçmiş yıllara göre çok ucuzlayacağını şarj ağı istasyon işletmeciliğinde de göreceğiz. Hızlı şarj istasyonu için kurulacak şarj üniteleri maliyetinin bugünün güncel döviz kurları ile ünitenin şarj hızı kapasitesine göre ile 20 bin $ ile 152 bin 500 $ arasında değiştiğini söyleyebiliriz.  Hızlı şarj ünitelerin çekeceği elektriği sağlamak için gereken elektrik altyapı maliyeti ise ünitenin gücüne göre 3 bin 50 $ ile 10 bin 200 $ arasında değişiyor. İstasyonlarda genellikle talebe göre birden fazla ünite kurulması gerekebilecektir. Eğer en az 2 hızlı şarj ünitesinden oluşacak hızlı bir şarj istasyon maliyetini hesaba katmış olursak 51 bin $ ile 305 bin $ arasında yatırım yapmış olmalıyız. Okuduğumuz bilgilendirme haberlerinde şu anda sahip olduğumuz son teknoloji ile hızlı şarj istasyonları araçların güçlerine göre 30 dakika ile 2 saat arasında şarj edebilme kabiliyetine sahip olduğu söyleniyor. Şarj istasyonları kurulumunun ilk yatırımına geri dönüşüm süresi 10 yıl olarak hesaplanıyor” ifadelerini kullandı.

“2035 YILINDAN İTİBAREN DİZEL VE BENZİNLİ YENİ BİNEK OTOMOBİLLERİN VE HAFİF TİCARİ ARAÇLARIN SATIŞI YASAK!”

Yapılan yeni düzenleme ve teşviklerle ülkenin gelecekte fosil akaryakıt bağımlılığının önüne geçmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Esen, yeni üretim benzinli ve dizel araçların Avrupa Parlamentosunun aldığı karar ile artık 2035 yılından sonra olmayacağı göz önünde bulundurulduğunda ülkemizin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.  

banner3
Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak 04:46
Güneş 06:08
Öğle 12:19
İkindi 15:42
Akşam 18:21
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1