PAZAR ESNAFI: PANDEMİ YERLİ ÜRETİMİ ARTIRDI!

Pazar tezgâhlarında sebze ve meyve fiyatlarındaki mevsimsel düşüşler, vatandaşın yüzünü güldürdü. Daha birkaç hafta öncesine kadar ateş pahası olan bazı sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan bu düşüş, en çok tüketiciyi sevindirdi.

ELAZIĞ 01.07.2021, 17:13 01.07.2021, 17:13
PAZAR ESNAFI: PANDEMİ YERLİ ÜRETİMİ ARTIRDI!
Pazar tezgâhlarında sebze ve meyve fiyatlarındaki mevsimsel düşüşler, vatandaşın yüzünü güldürdü. Daha birkaç hafta öncesine kadar ateş pahası olan bazı sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan bu düşüş, en çok tüketiciyi sevindirdi. Kış aylarında 8 liraya satılan domatesin kilosu 2,5 liradan alıcı buluyor. Sebze ve meyve fiyatlarında mevsimsel bir düşüşün olduğunu belirten pazar esnafı; yerli ürünlerin çıkmasıyla birlikte fiyatların daha da düşeceğini söyledi. Öte yandan sebze ve meyve fiyatlarında bu kadar düşüş olmasına rağmen satışların iyi gitmediğini iddia eden pazar esnafı; “Fiyatlar çok uygun ama vatandaşın alım gücü yok” diyerek sitem etti.

 

 

Haber: Aysun ÇETİN/ÖZEL

Geçtiğimiz aylarda meyveden, sebzeye, bakliyattan, ete tüm ürün fiyatlarındaki artış tüketiciyi oldukça zor bir duruma sokmuştu. Fiyatlarda ki artış vatandaşın pazara gidip eli boş dönmesine sebep olurken, pazar esnafı da satış yapamadan evine dönmek zorunda kalıyordu. Neyse ki serada yetişen sebze ve meyveler havaların ısınmasıyla birlikte yerini doğal ortama bıraktı. Havaların ısınması ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarında önemli oranda düşüş yaşandı. Daha birkaç hafta öncesinde fiyatların yüksek olmasından dolayı tezgâhlara yaklaşılamazken bugün pazar tezgâhındaki fiyatlar vatandaşın yüzünü güldürdü. Mevsimsel düşüşlerle birlikte vatandaşlar, pazar tezgâhındaki renkliliği artık sofralarına taşıyabilecek. Sebze ve meyve fiyatlarında mevsimsel bir düşüşün olduğunu belirten pazar esnafı yerli ürünlerin çıkmasıyla birlikte fiyatların daha da düşeceğini söyledi. Pandemi sürecinde kentten köye göç yaşandığını belirten pazar esnafı; “Bu sene ne kadar kuraklık vursa da verim az olsa da pandemi de kentten köye göç eden vatandaşlarımız olduğu için yerli üretim çok arttı. Sıkıntıdan bile bahçe ekenler oldu. Bundan dolayı yerli üretim arttı” dedi. Öte yandan sebze ve meyve fiyatlarında bu kadar düşüş olmasına rağmen satışların iyi gitmediğini vurgulayan pazar esnafı; “Fiyatlar çok uygun ama vatandaşın alım gücü yok” diyerek sitem etti.

“YERLİ ÜRÜN ÇIKINCA FİYATLAR DÜŞÜYOR”

Yerli ürünlerin çıkmasıyla birlikte fiyatların daha da düşeceğini belirten pazar esnaflarından Fatih Öcal; “Pazar tezgâhında meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel düşüşler başladı. Fiyatlar şuan çok normal. Ülke genelinde kuraklıktan dolayı, tarımda yaşanan sorunların etkisini şükür Elazığ’da çok görmedik. Yerli ürünlerimiz henüz tam anlamıyla çıkmadı. Elazığ’da sebze üretimi henüz başlamadı. O nedenle fiyatlar dışarı fiyatları. Şuan da yerli üretimden salatalık var. Onlar da sera malları. Tarlalarda sürüme geçilmedi. Şuan da fiyatlar gayet uygun. Tabi daha da düşmesini bekliyoruz.  Yaz gelirse sürüm artarsa haliyle fiyatlarda da düşüş olacaktır. Hem mevsimler olarak hem de yerli ürünlerden dolayı bir düşüş daha olacak. Yerli ürün çıkınca fiyatlar da düşüyor. Bu da köylülerimizin ürünü ekmesi durumuna bağlı. Her sene bu vakitlerde 30 torba salatalık getiren köylümüz bu sene 8 çuval salatalık getirdi. Verimde düşüş var. Verimde düşüş yaşanmasına rağmen fiyatlar normal. Bu sene ne kadar kuraklık vursa da verim az olsa da pandemi de kentten köye göç eden vatandaşlarımız olduğu için yerli üretim çok arttı. Sıkıntıdan bile bahçe ekenler oldu. Bundan dolayı yerli üretim arttı. Bu da vatandaşın ihtiyacını karşılayabiliyor. Önümüzde ne olur bilemeyiz bir hastalık veya aksi bir durum olmadığı taktirde meyve ve sebze fiyatlarında daha da düşüşler olacaktır” dedi.

“FİYATLARDAN MEMNUNUZ”

Fiyatlardan memnun olduklarını belirten vatandaş Hatice Güven; “Geçen seneye göre fiyatlar çok uygun. Geçen sene bu vakitlerde fiyatlar çok yüksekti. Zaten hastalıktan dolayı dışarı çıkmaya bile korkuyorduk. Şimdi her şeyin fiyatı düşmüş. Çok şükür fiyatlardan memnunuz. Marketler pazara göre daha pahalı. Biz hem tazeliğinden hem de fiyatından dolayı pazarı tercih ediyoruz. Kışın fiyatlar pazarlarda da çok pahalıydı. Domatesin kilosu 8 liraydı, şimdi ise 2,5- 2 lira arası değişiyor. Bence fiyatlar çok uygun. Belki halen daha maddi durumdan kaynaklı alamayan kardeşlerimiz vardır ama bundan daha da düşük olmaz. Mevsimsel düşüşler başladı. Ayrıca yerli üretim çıkmaya başladı. Bu mevsimsel düşüşlerden dolayı biraz rahatladık diyebiliriz. Bu mevsimde sebze olsun meyve olsun çok alıp, kışa hazırlık yapıyoruz. Bu da bizim için güzel bir şey. İnşallah fiyatlarda artış olmaz. Böyle giderse bizim için iyi” ifadelerini kullandı.

“PAZARA GELİP ELİ DOLU GİDEN İNSAN SAYISI AZ!”

Pandemi sürecinde pazar esnafının zorluklar yaşadığını ifade eden pazar esnaflarından Bekir Can Kurt; “Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte birçok şey değişti. Aylarca pazarlarda bir şey satamaz olduk. İnsanlar dışarı çıkmaya korkuyorlardı. Pazara gelen de zaten eli boş dönüyordu. Fiyatlar ciddi anlamda yüksekti. Fiyatların yanı sıra vatandaşların alım gücü yoktu. Şuan da fiyatlar çok uygun ama yine pazara gelip de eli dolu giden insan sayısı az. Niye? Çünkü alacak paraları yok. Meyve ve sebzede mevsimsel düşüşler başladı. Bu vakitlerde vatandaşlar fiyatlardan dolayı birçok şey alıp kışa hazırlık yapardı. Ama şuan o da yok. Pandemi sürecinde büyük bir gerçeğimiz vardı. Oda işsizlik. Aylarca esnaflar kapalı kaldı. O esnafların yanında çalışan binlerce insanımız vardı. İşten çıkarılan vatandaşlarımız oldu. İş yoksa para nasıl olacak? Geçim nasıl olacak? Zaten pazara gelen kesim belli. Pandemi sürecinde ciddi anlamda biz pazarcılar zorluk çektik. Sadece biz değil, bizim gibi birçok sektör zorluklar yaşadı. Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtik. Çok şükür artık normale dönmeye çalışıyoruz” dedi.

“ŞİMDİKİ FİYATLAR KIŞA GÖRE ÇOK UYGUN”

Kuraklıktan dolayı verimin düştüğünü fakat istenilen verimin alınmamasına rağmen fiyatlarda mevsimsel bir düşüşün olduğunu aktaran Kurt; “Şimdiki fiyatlarımız kışa göre çok uygun. Mevsimsel düşüşler başladı. Meyve ve sebze fiyatlarında ciddi anlamda bir düşüş var. Yerli mallar tam anlamıyla çıktığında daha da düşüşler olacak. Ama bu kadar düşüş olmasına rağmen hala satışlarımız iyi değil. Çünkü millette para yok. Vatandaşın alım gücü yok. Eski senelere bakacak olursak işimizde yüzde 80 oranında bir düşüş var. Ama fiyatlar gerçekten uygun. Eskiden en az 20 kasa domates satardık şimdi akşama kadar 10 kasa satamıyoruz. Mallar elimizde kalıyor. Markette domates biberin kilosu 4 liradan satılırken biz pazardan 2,5 liradan veriyoruz. Fiyatlar bu kadar uygunken millet bir şey alamıyor. Kışın 8 liradan verdiğimiz biber şuan 2 lira ama alan yok.  Ayrıca kuraklık etkiledi. Köylerdeki arkadaşlarımız kuraklıktan dolayı istediği verimi alamadılar. İstenilen verim olmamasına rağmen fiyatlar gerçekten çok düşük. Vatandaşlar ne kadar fiyatlardan memnun kalsa da eskisi gibi alım gücü yok” şeklinde konuştu.

“FİYATLAR UYGUN AMA MİLLETİN ALIM GÜCÜ YOK!”

Mevsimine göre fiyatların düşük olduğunu fakat fiyatların düşük olmasına rağmen vatandaşların meyve ve sebze alacak gücünün olmadığını iddia eden pazar esnaflarından Kaya Tuncel; “Mevsimine göre fiyatlar çok güzel ama iş yok.  Vatandaşlarda para yok. Eskiye oranla işlerimizin 3’te birini ancak yapamıyoruz. 10 sene öncede patlıcan bu mevsimde 2 liraydı şimdide 2 lira ama satamıyoruz. Milletin alım gücü yok. Pandemi bizleri mahvetti. Millet işsiz kaldı. Fiyatlar çok uygun olmasına rağmen gelen müşterimiz istediği kadar mal alamıyor. Sebze alan meyve alamıyor, meyve alan sebze alamıyor. Fiyatlar daha da düşecek. Elazığ’ın yerli ürünü çıktığı zaman fiyatlar daha da düşecek. Şuan tezgâhtaki ürünlerin hepsi dışarıdan geliyor. Domates şimdi 2 lira ile 3 lira arası değişiyor 1 ay sonra domates olacak 1lira 1 buçuk lira. Pazar kalabalığı hiç yok! Eskiden pazardan geçecek yer bulamazdınız ama şimdi pazarlar neredeyse boş. Fiyatlar çok uygun hele ki kışa göre çok uygun. Vatandaşların istediği ürünü alamaması fiyatlarla alakası yok. Ceplerinde meyve sebze alacak paraları yok” ifadelerini kullanarak,  vatandaşların meyve ve sebze alım gücünün olmadığına vurgu yaptı.

“SEBZE FİYATLARI 1 AY İÇERİSİNDE CİDDİ ANLAMDA DÜŞTÜ”

Seralarda yetişen sebze ve meyvelerin havaların ısınmasıyla birlikte doğal ortamlarında yetişmeye başlamasının fiyatları oldukça etkilediğini söyleyen pazar esnafı; “Yaşanan ucuzlamaya rağmen vatandaşlarımız halen pahalılıktan şikâyetçi oluyor. Daha birkaç ay öncesine kadar özellikle sebze fiyatlarında önemli oranda yükselme vardı. Sebze fiyatları 1 ay içerisinde ciddi anlamda düştü. Buna rağmen vatandaşlarımız pahalılıktan şikâyetçi oluyorlar. Geçen sene yaşanan aşırı soğuklar, yoğun kar yağışı ve don, ülke genelinde tarım sektörünü de üretimi olumsuz olarak etkiledi. Azalan üretimle beraber meyve ve sebze fiyatlarında ciddi anlamda bir fiyat artışı oldu. Geçen sene yükselen meyve sebze fiyatları adeta vatandaşların cebini yaktı. Bu sene mevsimin normale dönmeye başlaması üreticiyi ve tüketiciyi sevindirdi. Bu sene istenilen verim yoktu. Ama buna rağmen fiyatlar gayet uygun. Her yıl olduğu gibi bu yılda mevsimsel düşüşler oldu. İlerleyen günlerde fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“PANDEMİDE KENTTEN KÖYE GÖÇ YAŞANDI!”

Pandemi sürecinde kentten köye göç yaşandığını vurgulayan vatandaş; “Pandemi süreci herkesi ne kadar zorlamış olsa da iyi yönleri de oldu diyebileceğimiz birkaç şey oldu. Bunlardan bir tanesi de unuttuğumuz, görmeye bile gitmediğimiz köylerimiz oldu. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasakları olduğu vakitlerde köyde kimin bahçesi varsa, izin alıp tarımla uğraşıyorum deyip köylere göç ettiler. Aylarca hatta yıllarca uğramadığımız köylerimize gittik. Eskiden köyden kente göç olurdu pandemide ise kentten köye göç oldu. Millet köye gidince ne oldu? Bahçe ekmeye başladı. Çünkü köyde yapabileceği başka bir şey olmadı. Vatandaşlar, tarıma yöneldiler, böylece yerli üretim arttı. Vatandaşlar hem kendilerine yetecek hem de satacak kadar ürün ektiler. Daha yerli ürün tam anlamıyla çıktı diyemeyiz. Ama sebze ve meyvelerde mevsimden dolayı bir düşüş var. Kışın ateş pahası ve soframızın vazgeçilmez sebzelerinden olan domatesin fiyatı oldukça düştü. Sadece domates değil; salatalık, biber, patlıcan, patates, soğan gibi sebzelerde de büyük oranda bir düşüş var. Yerli ürünler çıkmaya başlayınca pazar tezgâhındaki fiyatlar daha da düşecek” dedi.
banner3
Yorumlar (0)
-1
kapalı
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:40
İkindi 15:18
Akşam 17:41
Yatsı 19:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 22 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Göztepe 23 27
14. Galatasaray 22 27
15. Giresunspor 22 26
16. Kasımpaşa 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Tottenham 19 36
7. Arsenal 20 35
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 21 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 20 31
9. Valencia 22 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Celta Vigo 22 27
12. Espanyol 22 27
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11