Otobüs biletleri uçak biletleri ile yarışıyor!

Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamların ardından şehirler arası otobüs bilet fiyatları da yükseldi. Bazı iller arası yolculukta otobüs bilet fiyatları, uçak bilet fiyatlarıyla yarışır durumda. Hâl böyle olunca otobüs firmaları da adeta iflasın eşiğine geldi. Normal şartlarda bayramdan dolayı en yoğun günlerini geçirmeleri gereken firmalar, şuan da bir otobüsü bile dolduramaz durumda. 2 yıllık pandeminin ardından toparlanma sürecine giren otobüs firmaları, adeta yaşanan ekonomik kriz sonrası pandemi günlerini arar vaziyete geldi. Bunların yanı sıra üniversite öğrencileri de artan fiyatlardan dolayı bayramda evine gidemeyeceklerini ifade etti.  Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını aktaran otobüs firma sahipleri bilet fiyatlarına gelen zamların % 100’ü geçtiğini söyledi.

EKONOMİ 20.04.2022, 17:13 21.04.2022, 09:10
Otobüs biletleri uçak biletleri ile yarışıyor!

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ--- ÖZEL

Son dönemlerde artan şehirler arası otobüs fiyatları, neredeyse uçak biletlerini yakaladı. Elazığ – İstanbul arası otobüs fiyatı 450 TL iken, uçakla aynı yolculuk fiyatı 470 TL’den başlıyor. Son 2 yıl içerisinde yaşanan pandemi sürecinde şehirler arası otobüs taşımacılığına getirilen kapasitelerin yarı oranında taşıma zorunluğu ile bilet fiyatları iki katına yükselmişti. Geçtiğimiz Mart ayında yüzde 50 koltuk sınırlamasının kaldırılmasından sonra şehirler arası otobüs bilet fiyatlarının düşmesi beklenirken tam aksine, otobüs bilet fiyatları gün geçtikçe daha da artarak adeta uçak biletleriyle yarışır hale geldi. Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden otobüs firma sahipleri bilet fiyatlarına gelen zamların %100’ü geçtiğini söyledi.

BAYRAMI SEVDİKLERİYLE BİRLİKTE GEÇİRMEK İSTEYENİN CEBİ YANACAK!

Bayram öncesi ana baba günü olması gereken şehirler arası otobüs terminalinde adeta in cin top oynuyor. Geçen sene Elazığ- İstanbul arası 200 lira iken bu yıl 450 liraya çıktı. Yine bir otobüs geçen sene ortalama 8 bin lira maliyet ile İstanbul’a giderken bu yıl 18 bin liraya kadar çıktı. Artan fiyatlarla birlikte ne kimse bir yere gidebiliyor ne de firmalar para kazanabiliyor.  Önceleri otobüste yer bulamama telaşı artık yerini otobüs var mı telaşına bıraktı. Çünkü artan maliyetle birlikte otobüs seferleri de azaldı.  Normal şartlarda bayramdan dolayı en yoğun günlerini geçirmeleri gereken firmalar, şu anda bir otobüsü bile dolduramaz duruma girdi. Otobüs fiyatları uçak fiyatları ile yarışırken birçok üniversite öğrencisi ise evlerine gidemez duruma geldi.

“MAZOTUN YÜKSELMESİ ULAŞIMI ÇOK ETKİLEDİ”

Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden otobüs firma sahibi Sami Bosat; “Mazota gelen zamlardan dolayı bayramda yaşadığımız hareketlilik yok oldu. 2 yıldır pandemi süreciyle cebelleşiyorduk. Pandemi süreci bitti rahatlayacağız derken ekonomik kriz meydana geldi. Mazotun yükselmesi ulaşımı çok etkiledi. 10 kişilik yolcuyu bir arada gördüğümüzde şükrediyoruz. Otobüsler bu yolcu sayısıyla masrafını çıkartamıyor. Eskiden bayramlarda vatandaş yer bulamıyordu. En az 10 gün öncesinden arar yer ayırtırlardı. Örneğin İstanbul’a geçtiğimiz senelerde bayramlarda en az 4 otobüs çıkartıyorduk. Şimdi ise 1 otobüs yollayamıyoruz. Yolcu olmayınca otobüs boş gidip geliyor. Bu da bizi ciddi anlamda hem ekonomik olarak hem de psikolojik olarak sıkıntıya sokuyor” şeklinde konuştu.

“ZAMLAR %100’Ü GEÇTİ”

1974 yılından beri vatandaşa hizmet verdikleri ve bu yıla kadar böyle bir ekonomik kriz içerisine girmediklerini iddia eden Bosat; “Geçen seneki fiyatlar ile bu yılki fiyatlar arasında uçurum var. Geçen sene İstanbul otobüs fiyatı 200 lirayken şimdi ise 450 lira. Yarın öbür gün bu 450 lira 500’ü bulur ve geçer. Çünkü önceki yıllarda İstanbul’a gidiş geliş 7 bin lira ile 8 bin lira arasında değişirken şimdi ise 18 bin lirayı geçti. Zamlar %100’ü geçti. Mazot 8 liradan 22 liraya çıktı. Çok eski bir firmayız. 1974’ten beri vatandaşa hizmet veriyoruz. Bugüne kadar hiç böyle bir kriz yaşamadık. Son iki yıldaki kısıtlama bizi yıprattı” diyerek mazota gelen zamların ulaşım sektörünü ciddi manada etkilediğine vurgu yaptı.

“SEFERLER İPTAL EDİLDİ”

“Otobüste yer bulamam telaşı yerini otobüs var mı? Telaşına bıraktı” diyen Bosat;  “Artık yer ayırtma gibi bir durum kalmadı. Otogara geldiğiniz zaman araç çıkarsa her türlü yer var. Çünkü otobüs boş oluyor. Ama şöyle de bir şey var otobüs yolcu olmadığı için sefer yapmaya da biliyor. Seferlerde kısıtlamaya gidildi. Eskiden yer bulayım telaşı varken şimdi ise acaba otobüs var mı? Telaşındalar. 3 kişiyle otobüs nasıl İstanbul’a Antalya’ya gitsin? Mersin Adana yolu biraz yoğun oluyordu. Ankara ve İstanbul’da uçaktan dolayı rehavet düştü. Vatandaşın artık otobüs tercihi eşya taşımak oldu. Uçak çok eşya alamıyor o yüzden bazı vatandaşlar otobüsü tercih ediyor. Otobüs fiyatları uçak fiyatlarıyla yarışıyor. Uçak mazotu düşük fiyata alıyor. Bizim aldığımız tarifede almıyorlar. O yüzden uçak bileti fiyatlarında otobüs biletleri fiyatları kadar bir artış olmadı” dedi.

“PANDEMİYİ ARAR HALE GELDİK”

Akaryakıta gelen zamlardan dolayı iş yapamaz hale geldiklerini belirten otobüs firma sahibi Sebahattin Gültekin; “Pandemiyi arar hale geldik. Keşke pandemi geri gelse de bu zamlar olmasa. Bir buçuk senelik bir süre zarfında pandemiyle uğraştık. Pandemiyi atlattık işler rayına girdi kendimize biraz geleceğiz derken zamlar peş peşe geldi. Bu zamları görünce de pandemi sürecine şükreder olduk. Araçları gönderemez hale geldik. İki üç firmayı birleştirip bir sefer çıkarmaya çalıştık. Oda olmadı. Firmaları birleştirip tek sefer yapmaya çalıştık yine masraflar çıkmıyor. Eskiden İstanbul’a gidiş geliş maliyetimiz 6 bin 7 bin liraydı şimdi ise 18 bin lira. Gelen zamlarının tamamını yolcu biletlerine de yansıtamıyoruz. Yansıtamadığımız için de çok büyük bir çıkmazın içerisindeyiz. Suç teşkil etmezse büyük bir ihtimalle otobüs sektörü kontak kapatmaya gidecek. Suç teşkil ettiği için kimse bir şey yapamıyor” dedi.

“FİRMALARI BİRLEŞTİRİP TEK SEFER YAPTIK”

Artan fiyatlardan memnun olmadıklarını dile getiren Gültekin; “Bitlis kısa mesafe olmasına rağmen otobüs bilet fiyatı 200 lira. 4 saatlik bir yol. 2019 yılında Bitlis otobüs fiyatı 70 liraydı şimdi ise 200 lira. Arasındaki fark çok fazla.  Artan fiyatlardan bizler de memnun değiliz. Fiyatların artmasıyla bilet satamaz hale geldik. Mazota gelen zamlar hem bizi hem de vatandaşı çok zor bir duruma soktu. Bayram yaklaştığında otogar cıvıl cıvıl oluyordu. Şu an otogar bomboş. Elazığ otogarından Antalya’ya 3 sefer vardı. Elazığ’ın iki yerli firması Antalya seferlerini iptal etti. Tek bir yolcusu vardı Bingöl’den gelen Antalya otobüsüne verdiler. O aracın Antalya’ya gidip gelmesi 20 bin lira. Tek yolcuyla sefere çıkan bir kişi bir daha teker çeviremez. Bayram üstü ek seferler çıkarılırdı. Ek seferlerden umudumuzu tamamıyla kestik. Şu şartlarda ek sefer göndermenin hiç imkânı yok. Çünkü ek seferler karşılığı olmayan seferlerdir” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM SEKTÖRÜNÜN BEL KEMİĞİ ÖĞRENCİLER”

Otobüs sektörünü ayakta tutan kesimin öğrenci olduğunu dile getiren Gültekin; “Ekonomik sıkıntı yaşayanların başında öğrenciler geliyor. Bizim sektörümüzü de ayakta tutan kesim öğrenciler. Bu tip krizlerde her zaman etkilenen sektör vardır. Birde sektörün faydalandığı kişiler vardır. Şuan da zamlardan dolayı en çok etkilenen sektör ulaşım sektörüdür. Bunun kargosu, nakliyesi vs. var. Bu sektörler şuan akaryakıttan mustarip sektörler.  Ulaşım sektörünün bel kemiği öğrenciler. Çünkü esnaf kesim otobüslerle artık seyahat etmiyor. Şuan fiyat konusunda otobüs sektörü uçak sektörüyle yarışır bir şekilde. Hava yolu şirketleri otobüslerden daha ucuza yolcu götürüp getiriyorlar.  Uçaklar akaryakıtı ÖTV’siz alıyorlar. Uçakların avantajı otobüslere göre daha fazla. Dolayısıyla öğrencilerin fiyatlardan dolayı muzdarip olması gayet normal. Biz rahat edemezsek öğrencilerde rahat edemez. Otobüs sektörünü ayakta tutan öğrenciler. Maalesef bu şartlarda da öğrenciler rahat edemeyecek. Keşke mazot eski fiyatına düşse de biz de fiyatları tekrar düşürsek ama öyle bir ihtimal yok. Gidişat daha da kötüye gidiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ÖĞRENCİ: OTOBÜS BİLETLERİ, UÇAK BİLETLERİNİ SOLLAMAYA ÇALIŞIYOR!

Otobüs bilet fiyatlarına gelen zamlara tepki gösteren üniversite öğrencisi Ahmet Çelik; “ İstanbul’da yaşıyorum. Şuan Elazığ’dan İstanbul’a gidebilmek için otobüs biletine 450 TL ödemem gerekiyor. Öğrenci olduğum için bütçem uçak biletine yetmiyordu. Şuan da otobüs biletleri uçak biletlerini sollamaya çalışıyor. Akaryakıta peş peşe gelen zamlardan dolayı bilet fiyatları bu kadar yükseldiğini söylüyorlar. Firmalarda haklı. Maliyetler arttı bunun faturasını bir yerden çıkartması lazım. Pandemi döneminde de ulaşım fiyatları artmıştı ama bu kadar artmamıştı. Bayram yaklaşınca her yıl olduğu gibi bu yılda bilet fiyatlarına zam geldi. Bu bayram aileme gidemeyeceğim ekonomik durumum 450 TL’yi bilet parasına verecek durumda değil. Umarım ülkemiz biran önce kendine gelirde biz de perişan olmayız” dedi.

ÖĞRENCİ: CEBİMİZ BOŞ KALDI!

Artan maliyetler sebebiyle otobüs bilet fiyatlarının yükseldiğini aktaran üniversite öğrencisi Fatma Dağdelen; “Maalesef her şeye zam geldi. Otobüs biletleri ciddi anlamda yükseldi. Maliyetler artıyor bu yüzden otobüs biletlerinin artması bekleniyordu. Pandemi döneminden bu yana yaptığım yolculuklarda çoğu kez otobüs boş oluyor. Pandemi döneminde otobüs yolcu sayısına bir kısıtlama gelmişti. Kısıtlamadan dolayı otobüs fiyatları bir hayli yükselmişti. Şimdi o kısıtlama kalktı ama bu seferde sürekli mazota, benzine zam geliyor. Gelen zamlar otobüs firmalarını sıkıntıya soktu. Böyle olunca fiyatlarda uçtu. Şuan İzmir’e gitmek istesem 500 liramdan olacağım. Bayram geldiğinde insanlar tatil turuna çıkardı. Sevdikleriyle birlikte olurlardı ama şuan çok lüks kalıyor. Bir öğrenci için 500 liraya çıkan bilet parası çok fazla. Zaten şehir içindeki ulaşıma da zam geldi. Okula mecbur otobüsle gidip gelmek zorundayız. Hesaplandığımız zaman cebimiz boş kalıyor” şeklinde konuştu.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Mart 2023
İmsak 04:45
Güneş 06:08
Öğle 12:33
İkindi 16:04
Akşam 18:49
Yatsı 20:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 26 49
4. Sakaryaspor 27 49
5. Pendikspor 26 47
6. Keçiörengücü 27 47
7. Bodrumspor 27 42
8. Manisa FK 26 42
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 27 25
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13