Otobüs biletleri uçak biletleri ile yarışıyor!

Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamların ardından şehirler arası otobüs bilet fiyatları da yükseldi. Bazı iller arası yolculukta otobüs bilet fiyatları, uçak bilet fiyatlarıyla yarışır durumda. Hâl böyle olunca otobüs firmaları da adeta iflasın eşiğine geldi. Normal şartlarda bayramdan dolayı en yoğun günlerini geçirmeleri gereken firmalar, şuan da bir otobüsü bile dolduramaz durumda. 2 yıllık pandeminin ardından toparlanma sürecine giren otobüs firmaları, adeta yaşanan ekonomik kriz sonrası pandemi günlerini arar vaziyete geldi. Bunların yanı sıra üniversite öğrencileri de artan fiyatlardan dolayı bayramda evine gidemeyeceklerini ifade etti.  Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını aktaran otobüs firma sahipleri bilet fiyatlarına gelen zamların % 100’ü geçtiğini söyledi.

EKONOMİ 20.04.2022, 17:13 21.04.2022, 09:10
Otobüs biletleri uçak biletleri ile yarışıyor!

Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ--- ÖZEL

Son dönemlerde artan şehirler arası otobüs fiyatları, neredeyse uçak biletlerini yakaladı. Elazığ – İstanbul arası otobüs fiyatı 450 TL iken, uçakla aynı yolculuk fiyatı 470 TL’den başlıyor. Son 2 yıl içerisinde yaşanan pandemi sürecinde şehirler arası otobüs taşımacılığına getirilen kapasitelerin yarı oranında taşıma zorunluğu ile bilet fiyatları iki katına yükselmişti. Geçtiğimiz Mart ayında yüzde 50 koltuk sınırlamasının kaldırılmasından sonra şehirler arası otobüs bilet fiyatlarının düşmesi beklenirken tam aksine, otobüs bilet fiyatları gün geçtikçe daha da artarak adeta uçak biletleriyle yarışır hale geldi. Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden otobüs firma sahipleri bilet fiyatlarına gelen zamların %100’ü geçtiğini söyledi.

BAYRAMI SEVDİKLERİYLE BİRLİKTE GEÇİRMEK İSTEYENİN CEBİ YANACAK!

Bayram öncesi ana baba günü olması gereken şehirler arası otobüs terminalinde adeta in cin top oynuyor. Geçen sene Elazığ- İstanbul arası 200 lira iken bu yıl 450 liraya çıktı. Yine bir otobüs geçen sene ortalama 8 bin lira maliyet ile İstanbul’a giderken bu yıl 18 bin liraya kadar çıktı. Artan fiyatlarla birlikte ne kimse bir yere gidebiliyor ne de firmalar para kazanabiliyor.  Önceleri otobüste yer bulamama telaşı artık yerini otobüs var mı telaşına bıraktı. Çünkü artan maliyetle birlikte otobüs seferleri de azaldı.  Normal şartlarda bayramdan dolayı en yoğun günlerini geçirmeleri gereken firmalar, şu anda bir otobüsü bile dolduramaz duruma girdi. Otobüs fiyatları uçak fiyatları ile yarışırken birçok üniversite öğrencisi ise evlerine gidemez duruma geldi.

“MAZOTUN YÜKSELMESİ ULAŞIMI ÇOK ETKİLEDİ”

Otobüs yolcu sayısının giderek azaldığını ve bu yüzden seferlere çıkan otobüslerin masraflarını çıkaramadıklarını ifade eden otobüs firma sahibi Sami Bosat; “Mazota gelen zamlardan dolayı bayramda yaşadığımız hareketlilik yok oldu. 2 yıldır pandemi süreciyle cebelleşiyorduk. Pandemi süreci bitti rahatlayacağız derken ekonomik kriz meydana geldi. Mazotun yükselmesi ulaşımı çok etkiledi. 10 kişilik yolcuyu bir arada gördüğümüzde şükrediyoruz. Otobüsler bu yolcu sayısıyla masrafını çıkartamıyor. Eskiden bayramlarda vatandaş yer bulamıyordu. En az 10 gün öncesinden arar yer ayırtırlardı. Örneğin İstanbul’a geçtiğimiz senelerde bayramlarda en az 4 otobüs çıkartıyorduk. Şimdi ise 1 otobüs yollayamıyoruz. Yolcu olmayınca otobüs boş gidip geliyor. Bu da bizi ciddi anlamda hem ekonomik olarak hem de psikolojik olarak sıkıntıya sokuyor” şeklinde konuştu.

“ZAMLAR %100’Ü GEÇTİ”

1974 yılından beri vatandaşa hizmet verdikleri ve bu yıla kadar böyle bir ekonomik kriz içerisine girmediklerini iddia eden Bosat; “Geçen seneki fiyatlar ile bu yılki fiyatlar arasında uçurum var. Geçen sene İstanbul otobüs fiyatı 200 lirayken şimdi ise 450 lira. Yarın öbür gün bu 450 lira 500’ü bulur ve geçer. Çünkü önceki yıllarda İstanbul’a gidiş geliş 7 bin lira ile 8 bin lira arasında değişirken şimdi ise 18 bin lirayı geçti. Zamlar %100’ü geçti. Mazot 8 liradan 22 liraya çıktı. Çok eski bir firmayız. 1974’ten beri vatandaşa hizmet veriyoruz. Bugüne kadar hiç böyle bir kriz yaşamadık. Son iki yıldaki kısıtlama bizi yıprattı” diyerek mazota gelen zamların ulaşım sektörünü ciddi manada etkilediğine vurgu yaptı.

“SEFERLER İPTAL EDİLDİ”

“Otobüste yer bulamam telaşı yerini otobüs var mı? Telaşına bıraktı” diyen Bosat;  “Artık yer ayırtma gibi bir durum kalmadı. Otogara geldiğiniz zaman araç çıkarsa her türlü yer var. Çünkü otobüs boş oluyor. Ama şöyle de bir şey var otobüs yolcu olmadığı için sefer yapmaya da biliyor. Seferlerde kısıtlamaya gidildi. Eskiden yer bulayım telaşı varken şimdi ise acaba otobüs var mı? Telaşındalar. 3 kişiyle otobüs nasıl İstanbul’a Antalya’ya gitsin? Mersin Adana yolu biraz yoğun oluyordu. Ankara ve İstanbul’da uçaktan dolayı rehavet düştü. Vatandaşın artık otobüs tercihi eşya taşımak oldu. Uçak çok eşya alamıyor o yüzden bazı vatandaşlar otobüsü tercih ediyor. Otobüs fiyatları uçak fiyatlarıyla yarışıyor. Uçak mazotu düşük fiyata alıyor. Bizim aldığımız tarifede almıyorlar. O yüzden uçak bileti fiyatlarında otobüs biletleri fiyatları kadar bir artış olmadı” dedi.

“PANDEMİYİ ARAR HALE GELDİK”

Akaryakıta gelen zamlardan dolayı iş yapamaz hale geldiklerini belirten otobüs firma sahibi Sebahattin Gültekin; “Pandemiyi arar hale geldik. Keşke pandemi geri gelse de bu zamlar olmasa. Bir buçuk senelik bir süre zarfında pandemiyle uğraştık. Pandemiyi atlattık işler rayına girdi kendimize biraz geleceğiz derken zamlar peş peşe geldi. Bu zamları görünce de pandemi sürecine şükreder olduk. Araçları gönderemez hale geldik. İki üç firmayı birleştirip bir sefer çıkarmaya çalıştık. Oda olmadı. Firmaları birleştirip tek sefer yapmaya çalıştık yine masraflar çıkmıyor. Eskiden İstanbul’a gidiş geliş maliyetimiz 6 bin 7 bin liraydı şimdi ise 18 bin lira. Gelen zamlarının tamamını yolcu biletlerine de yansıtamıyoruz. Yansıtamadığımız için de çok büyük bir çıkmazın içerisindeyiz. Suç teşkil etmezse büyük bir ihtimalle otobüs sektörü kontak kapatmaya gidecek. Suç teşkil ettiği için kimse bir şey yapamıyor” dedi.

“FİRMALARI BİRLEŞTİRİP TEK SEFER YAPTIK”

Artan fiyatlardan memnun olmadıklarını dile getiren Gültekin; “Bitlis kısa mesafe olmasına rağmen otobüs bilet fiyatı 200 lira. 4 saatlik bir yol. 2019 yılında Bitlis otobüs fiyatı 70 liraydı şimdi ise 200 lira. Arasındaki fark çok fazla.  Artan fiyatlardan bizler de memnun değiliz. Fiyatların artmasıyla bilet satamaz hale geldik. Mazota gelen zamlar hem bizi hem de vatandaşı çok zor bir duruma soktu. Bayram yaklaştığında otogar cıvıl cıvıl oluyordu. Şu an otogar bomboş. Elazığ otogarından Antalya’ya 3 sefer vardı. Elazığ’ın iki yerli firması Antalya seferlerini iptal etti. Tek bir yolcusu vardı Bingöl’den gelen Antalya otobüsüne verdiler. O aracın Antalya’ya gidip gelmesi 20 bin lira. Tek yolcuyla sefere çıkan bir kişi bir daha teker çeviremez. Bayram üstü ek seferler çıkarılırdı. Ek seferlerden umudumuzu tamamıyla kestik. Şu şartlarda ek sefer göndermenin hiç imkânı yok. Çünkü ek seferler karşılığı olmayan seferlerdir” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM SEKTÖRÜNÜN BEL KEMİĞİ ÖĞRENCİLER”

Otobüs sektörünü ayakta tutan kesimin öğrenci olduğunu dile getiren Gültekin; “Ekonomik sıkıntı yaşayanların başında öğrenciler geliyor. Bizim sektörümüzü de ayakta tutan kesim öğrenciler. Bu tip krizlerde her zaman etkilenen sektör vardır. Birde sektörün faydalandığı kişiler vardır. Şuan da zamlardan dolayı en çok etkilenen sektör ulaşım sektörüdür. Bunun kargosu, nakliyesi vs. var. Bu sektörler şuan akaryakıttan mustarip sektörler.  Ulaşım sektörünün bel kemiği öğrenciler. Çünkü esnaf kesim otobüslerle artık seyahat etmiyor. Şuan fiyat konusunda otobüs sektörü uçak sektörüyle yarışır bir şekilde. Hava yolu şirketleri otobüslerden daha ucuza yolcu götürüp getiriyorlar.  Uçaklar akaryakıtı ÖTV’siz alıyorlar. Uçakların avantajı otobüslere göre daha fazla. Dolayısıyla öğrencilerin fiyatlardan dolayı muzdarip olması gayet normal. Biz rahat edemezsek öğrencilerde rahat edemez. Otobüs sektörünü ayakta tutan öğrenciler. Maalesef bu şartlarda da öğrenciler rahat edemeyecek. Keşke mazot eski fiyatına düşse de biz de fiyatları tekrar düşürsek ama öyle bir ihtimal yok. Gidişat daha da kötüye gidiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ÖĞRENCİ: OTOBÜS BİLETLERİ, UÇAK BİLETLERİNİ SOLLAMAYA ÇALIŞIYOR!

Otobüs bilet fiyatlarına gelen zamlara tepki gösteren üniversite öğrencisi Ahmet Çelik; “ İstanbul’da yaşıyorum. Şuan Elazığ’dan İstanbul’a gidebilmek için otobüs biletine 450 TL ödemem gerekiyor. Öğrenci olduğum için bütçem uçak biletine yetmiyordu. Şuan da otobüs biletleri uçak biletlerini sollamaya çalışıyor. Akaryakıta peş peşe gelen zamlardan dolayı bilet fiyatları bu kadar yükseldiğini söylüyorlar. Firmalarda haklı. Maliyetler arttı bunun faturasını bir yerden çıkartması lazım. Pandemi döneminde de ulaşım fiyatları artmıştı ama bu kadar artmamıştı. Bayram yaklaşınca her yıl olduğu gibi bu yılda bilet fiyatlarına zam geldi. Bu bayram aileme gidemeyeceğim ekonomik durumum 450 TL’yi bilet parasına verecek durumda değil. Umarım ülkemiz biran önce kendine gelirde biz de perişan olmayız” dedi.

ÖĞRENCİ: CEBİMİZ BOŞ KALDI!

Artan maliyetler sebebiyle otobüs bilet fiyatlarının yükseldiğini aktaran üniversite öğrencisi Fatma Dağdelen; “Maalesef her şeye zam geldi. Otobüs biletleri ciddi anlamda yükseldi. Maliyetler artıyor bu yüzden otobüs biletlerinin artması bekleniyordu. Pandemi döneminden bu yana yaptığım yolculuklarda çoğu kez otobüs boş oluyor. Pandemi döneminde otobüs yolcu sayısına bir kısıtlama gelmişti. Kısıtlamadan dolayı otobüs fiyatları bir hayli yükselmişti. Şimdi o kısıtlama kalktı ama bu seferde sürekli mazota, benzine zam geliyor. Gelen zamlar otobüs firmalarını sıkıntıya soktu. Böyle olunca fiyatlarda uçtu. Şuan İzmir’e gitmek istesem 500 liramdan olacağım. Bayram geldiğinde insanlar tatil turuna çıkardı. Sevdikleriyle birlikte olurlardı ama şuan çok lüks kalıyor. Bir öğrenci için 500 liraya çıkan bilet parası çok fazla. Zaten şehir içindeki ulaşıma da zam geldi. Okula mecbur otobüsle gidip gelmek zorundayız. Hesaplandığımız zaman cebimiz boş kalıyor” şeklinde konuştu.

banner3
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:20
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:38
Yatsı 21:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31