Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Fırat Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu

Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Elazığ’a geldiği sırada kendisi ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında birçok memurun maaşının yoksulluk sınırının altında kaldığına açıklık getiren ve memurun alım gücünün de azaldığına dikkat çeken Yalçın;  memura yansıtılacak en iyi zammın ne şekilde sağlanacağını belirterek; “Hangi zammı alırsanız alın, memur için en iyi zam; düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Düşük enflasyon ve piyasa istikrarının olmadığı yerde aldığınız tüm kazanımı kaybedersiniz. Dün memurun ev alma imkânı ile bugün gelinen noktada ev alma imkânı karşılaştırıldığında günümüzde bu durum bir hayâle dönüşmüş durumda. Bu açıdan bunun yolu piyasa istikrarını sağlamaktır ve düşük enflasyonu temin etmektir. Bunun için siyasi irade ne yapmalı ne etmeli düşük enflasyonu sağlamalı ve piyasa istikrarını temin etmelidir” diyerek siyasi iradeye ciddi bir iş düştüğüne de işaret etti.

EKONOMİ 09.05.2022, 16:36 10.05.2022, 14:12
Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Fırat Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu


Röportaj: Kübra TÜRKAN

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile kamu çalışanlarının hakları ile ilgili ve Elazığ özelinde kısa da olsa yoğun programı sırasında bir söyleşi geçekleştirdik. İşte Yalçın ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Elazığ 24 Ocak 2020 Depreminin ardından kiraların yükseldiği hayatının pahalı olduğu şehirlerden biri oldu ve bundan dolayı memur şehri olma özelliğini de bir nebze olsa kaybetmeye başladı. Sizce Elazığ yeniden memurların eskiden olduğu üzere tercih etiği şehirlerden olabilir mi? Elazığ’da yaşayan memurlara özgü sendika olarak farklı çalışmalarınız söz konusu mu?

“DEPREM SIRASINDA TALEPLERİN AKTARILMASINDA VE YARALARIN SARILMASINDA ROL ALDIK”

Biz Memur- Sen olarak deprem sürecinde buradaydık. Deprem sürecinde buradaki sahayı izleyip gözlemlediğimiz gibi buradaki talepleri de etkili makamlara taşıdık. Buradaki talepleri yetkili makamlara taşıdık. O süreçte bazı ilçelerde ödenekten kısa süre mahrum kalan ilçelerdeki kamu çalışanların deprem ödeneklerinden faydalanmasını sağladık.  Çalışmalarımızın bir kısmında muvaffak olduk. Bir kısım taleplerimizde ise sonuç alamadık.  Biz Elazığ’a duyarlı davrandık ve Memur-Sen ailesi olarak o gün buraya geldiğimizde AFAD’a bir meblağda bırakarak,  deprem yaralarının sarılması noktasında elimizi taşın altına koyduk. Memur- Sen ailesi olarak her afette hassasiyet gösterdik. Elazığ’da da bu hassasiyeti sergileme fırsatı bulduk.

“ÖNEMLİ OLAN AFETLERİN ARDINDAN YANSIYAN OLUMSUZLUKLARI TELAFİ EDEBİLMEKTİR”

Ondan sonraki süreçte Memur- Sen İl Temsilciliğimizde buradaki atmosferi hep merkezimize taşıyarak, merkezi ile diplomasi yapan bir süreç içerisinde oldu. Evet deprem sonrası buradaki yapı stoğu elden geçirildi. Ağır hasarlı olan yapıların tamamı yıkıldı ve bunun yerine yeni konutlar yapıldı ve bunlara da insanlar taşındı ama hala belli tartışmalar var ve bunlar kamuoyuna yansıdı. Tabi ki bu da normal. Çünkü afet ve felaket anlarında % 100 memnuniyet sağlamak amaçlansa bile olumsuzluklar olur. Önemli olan yansıyan olumsuzlukları telafi edebilmektir. Bu konuda gayret gösterilmesi gerekir. Burada memurların beklentilerini karşılamak ve memurların beklentilerini de  dikkate almak gerekiyor.

“ELAZIĞ’IN YENİDEN MEMUR KENTİ OLMASI ADINA MEMURLAR, UYGUN KOŞULLARDA EV SAHİBİ YAPILABİLİR”

Buranın yeniden memur kenti olması adına Elazığ’ı cazip hale getirmek için bir takım şeyler yapılabilir. Mesela ilk olarak bir arazi temini yapılarak TOKİ ile burada memurlara cazip şartlar sunularak ev sahibi olmaları sağlanabilir. Bunu yaparken de tüm memurları kapsayan bir hamle yapılmalı! Bu şekilde memurun ev sahibi olması bu şehirde özendirilebilir. O zaman Elazığ memurlar açısından cazibesi yüksek bir şehir olabilir. Ben buna inanıyorum. Çünkü depremden sonraki süreçte buradaki kiraların ve benzeri giderlerin burada artmış olması memurlar açısından bir dezavantaj olarak bize de yansıyan başlıklardan biriydi. Ben bu açıdan buradaki siyasilerden ve yerel muhatapların mutlaka ama mutlaka memurların bu beklentisini karşılayacak şekilde arsa üretimi sağlayarak, TOKİ üzerinden burada memurun konut sahibi olmasının sağlanması adına bir seçenek sunması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bir girişim başlatmalarının Elazığ’ın geleceği açısından, Elazığ’daki çocukların eğitimi açısından yani öğretmen boyutundan baktığımız zaman son derece kıymetli olduğunu düşünüyorum.

“HER SORUNA DUYARLI DAVRANDIK YİNE DUYARLI DAVRANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Ayrıca deprem esnasında Elazığ Öğretmenevi de zarar görmüştü. Bu konuda sendikamız çok ciddi bir gündem oluşturdu. Bu konuyu biz bakanlığımıza da taşıdık ve Sayın bakanımız buraya geldiğinde buna kayıtsız kalmadı. Bu konuda gerekli adımların atılacağını müjdeledi. Bunu kıymetli buluyorum. Çünkü buradaki örgütlü yapımız memurların sorunlarına da Elazığ’ın sorunlarına da vakıf. Elazığ’daki kamu görevlilerinin beklentilerini kamuoyuna taşıyacak kadar yetkin. Ben bu konuda İbrahim Bahşi başkanımıza da buradaki bu temsil açısından da liderlik etmesi ve koordinasyonu sağlaması açısından da özellikle teşekkür ediyorum. Bizler elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Teşkilatlarımızın bize taşıdığı her soruna duyarlı davrandık yine duyarlı davranmaya devam edeceğiz.

Memurların çoğu yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkûm bunun değişmesi adına neler yapılabilir? Sonuçta asgari ücretle çalışanlar da açlık sınırının altında bir yaşama mahkûmken bu durum değişebilir mi?

“MEMUR İÇİN EN İYİ ZAM; DÜŞÜK ENFLASYON VE PİYASA İSTİKRARIDIR”

Enflasyonist ortamda memurun alım gücünü korumanın yolu Eşel Mobil sistemini uygulamaktan geçiyor. Memurun alım gücünü yükseltmenin çaresi ise mevcut enflasyonun üzerinde ilave kazanımlar oluşturacak şekilde bir zam yapılmasından geçiyor. Bu açıdan sendika olarak bizim temel varlık nedenimizde bu. Bunun için uğraşıp bunun için varlık gösteriyoruz. Bizler meselenin farkındayız ama şunun altını özellikle çiziyorum. Hangi zammı alırsanız alın, memur için en iyi zam; düşük enflasyon e piyasa istikrarıdır. Düşük enflasyon ve piyasa istikrarının olmadığı yerde aldığınız tüm kazanımı kaybedersiniz. Dün memurun ev alma imkânı ile bugün gelinen noktada ev alma imkânı karşılaştırıldığında günümüzde bu durum bir hayâle dönüşmüş durumda. Bu açıdan bunun yolu piyasa istikrarını sağlamaktır ve düşük enflasyonu temin etmektir. Bunun için siyasi irade ne yapmalı ne etmeli düşük enflasyonu sağlamalı ve piyasa istikrarını temin etmelidir.

Geçmişte kamu personeli yani memurlar daha güvenceli bir haldeydi oysa siz sözleşmeli çalışanların sayısının 520 bine ulaştığını ifade ettiniz. Bu durum kamu çalışma koşullarını da güvensizleştirmiyor mu? Yani bu durum kamu çalışanlarını da endişelendirmiyor mu?

“TÜRKİYE’NİN GÜVENCELİ İSTİHDAM BOYUTUNDAN VAZGEÇMEMESİ GEREKİYOR”

Evet kamuda istihdam biçimi olarak, devletin gücü memurdur. Güçlü devlet güçlü memur ile mümkün olur. O yüzden devlette güvenceyi ortadan kaldırıldığı zaman aslında devletin de bu anlamdaki gücü ortadan kaldırılmış olur. Dünya 5’ten büyüktür diyoruz ama o 5 büyük devletin tamamında memur kitlesinin güvencesi, hakları son derece önemli ve altı çizilmiştir. Bu açıdan Türkiye’nin de güvenceli istihdam boyutundan vazgeçmemesi gerekiyor.

“KAMU BU DENLİ ÇEŞİTLİ İSTİHDAMI KALDIRMAZ!”

Sözleşmeli istihdam güvenceli bile gözüküyor olsa da ortaya çıkardığı bir takım bir takım durumlardan dolayı yeniden toparlanmaya ve bunların kadroya alınması gerekiyor. Bu nedenle bu konuya yoğunlaşıyoruz. Çünkü bu durum sonucunda kamuda çalışma düzeni bozuldu. Bunun yolu da yeniden kadroya almaktır. Bu alanda istihdamı tipleştirmek mevzuatı da tekleştirmek gerekiyor. Kamu bu denli çeşitliliği kaldırmaz.

Son olarak Elazığ’a depremde gelmiştiniz. Birde bugün şehrimizde vakit geçirme fırsatı buldunuz. Dışarıdan gelen biri olarak Elazığ’da bir değişim yaşanıp yaşanmadığı konusundaki fikriniz nedir?

“ELAZIĞ’DA MUHTEŞEM BİR DEĞİŞİKLİK VAR! ELAZIĞ; EN İYİ HİZMETLERİ HAK EDEN BİR ŞEHİR”

Elazığ’da muhteşem bir değişiklik var. Bir defa bugün bir araya geldiğimiz Elazığ Fuar ve Kongre Merkezinin bu konferans salonu bile bunun en önemli göstergelerinden birisi. Ben bu açıdan Elazığ Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum. Çünkü çok nefis bir kongre merkezi olmuş. Bu fuar alanı ve kongre merkezi Elazığ’a bir katma değer katacaktır. Bu salonda da ilk toplantıyı da bizler yaptık. İnşallah bu da hayra vesiledir. Elazığ’da hem yeni konutların yapılması hem de deprem sonrası yaraların sarılması noktasında çok ciddi bir mesafe alınmış ama aynı gayret hiç hız kesmeden devam etmeli. Çünkü Elazığ en iyi hizmetleri hak eden bir şehir.

banner3
Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:03
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:36
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31