Hem işveren hem de işçiler asgari ücretin artmasından kaygılı

2022 yılında asgari ücrete iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan %50’lik zammın ardından 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret, brüt 6 bin 471, net 5 bin 500,35 olarak belirlendi. Belirlenen asgari ücret kimi işçiyi sevindirirken kimi işçiyi de üzdü.  Asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizliğin arttığını iddia eden işveren ve işçiler 2023 yılında asgari ücrete yapılacak zamla birlikte binlerce kişinin işsiz kalacağını belirtti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde basın mensuplarıyla bir araya gelen Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Sıtkı Erman, asgari ücretin artırılmasının işverenler için çok büyük bir dezavantaj olduğunu söyledi. Aynı zamanda kayıt dışı çalışmalar hakkında uyarılarda bulunan Müdür Erman; “Kayıt dışı çalışmalarda en büyük sıkıntımız yabancı uyruklular” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu; Eylül 2022 iş gücü istatistiklerini de açıkladı.  Bu verilere göre işsiz sayısı 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre 120 bin kişi artarak 3 milyon 482 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşti.

EKONOMİ 10.11.2022, 16:50 21.11.2022, 17:37
Hem işveren hem de işçiler asgari ücretin artmasından kaygılı

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Milyonlarca çalışan 2023 yılı için uygulanacak asgari ücretin açıklanmasını bekliyor. Asgari ücreti; yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.  2022 yılında asgari ücrete iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan %50’lik zammın ardından 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret, brüt 6 bin 471, net 5 bin 500,35 olarak belirlendi. Belirlenen asgari ücretle birlikte birçok kişinin işsiz kaldığını iddia eden vatandaşlar; “Asgari ücretin artması bizi sevindirmiyor aksi takdirde asgari ücret arttığında işsiz kalacağız diye endişeye giriyoruz” dedi.  

İŞTEN ÇIKARMALARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Çoğu kişinin halen daha 4 bin 250 liradan çalıştığını belirten vatandaşlar; “Yapılan zamlarla işsizliğin önüne geçebilirlerse asgari ücrete zam yapsınlar. 5 bin 500 lira olan asgari ücreti halen daha alamayan birçok çalışan var. Asgari ücret artsa ne artmasa ne. Ülkemiz yabancı uyruklularla dolu.  Yabancı uyruklular hem sigortasız hem de cüzi bir ücretle çalıştıkları için işverenler bizim Türk vatandaşlarına ihtiyaç duymuyorlar artık. Bu konu da denetim yetersiz” diyerek iş yerlerine denetim yapılmasını istedi. 

SGK İL MÜDÜRÜ ERMAN: KAYIT DIŞI ÇALIŞMALARI MİNİMUMA İNDİRMEK İSTİYORUZ

Çalışanlar açısından kayıt dışı istihdamın olumsuz etkilerine dikkat çeken Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sıtkı Erman; "Kayıt dışı istihdama neden olan birçok etkenden bir tanesi de çalışanların ve işverenlerin sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini yeterince bilmemeleri ve sosyal güvenliğin önemi konusunda yeterli bilinç seviyesine sahip olmamalarıdır. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, rehberlik anlayışını esas alan bir yöntem ile kayıtlı istihdamı teşvik etmeye çalışmaktayız. Ülkemizde işverenlerin üzerindeki mali yükleri azaltarak, kayıtlı istihdamı artırmak amacıyla 18 farklı sigorta primi teşviki uygulanmaktadır. Bu teşvikler neticesinde, sosyal güvenlik primlerinin önemli bir kısmı devlet tarafından karşılanabilmektedir. Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır. Bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

SGK İL MÜDÜRÜ ERMAN: ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI İŞVERENLER İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR DEZAVANTAJ

Müdür Erman; “Brüt asgari ücret arttıkça işverenin ödeyeceği prim oranı da ister istemez artıyor. Asgari ücretin artırılması bu anlamda sıkıntı. Asgari ücretin artırılması işverenler için çok büyük bir dezavantaj. Devlette bunun önüne geçmek için asgari ücret desteği veriyor. Şu anda 2022 yılı için 75 lira asgari ücret desteği veriyor sigortalı başına. Önümüzde ki dönem için bu olur mu olmaz mı? Bilemiyorum. Devletin, hükümetin alacağı karara bağlı” şeklinde konuştu.

SGK İL MÜDÜRÜ ERMAN: EN BÜYÜK SIKINTIMIZ YABANCI UYRUKLULAR

“Kayıt dışı anlamında en büyük sıkıntımız yabancı uyruklular” diyen İl Müdürü Erman; “Arkadaşlar denetime gittiklerinde bu tür sorunlarla karşılaşıyorlar, bu anlamda sıkıntımız büyük. Ekonomik sıkıntıların yanı sıra insan kaynaklı sıkıntılarımız da var. İşveren kayıt dışı çalıştırarak ve çok cüzi miktarda çalıştırarak kâr güdüyorlar. Bu sorunların tedbirlerinin alınması lazım. Bu Türkiye’de ciddi bir problem. İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar var.  Kayıt dışı SGK yönünden hiç bildirilmemesi, ücretinin eksik bildirilmesi ve teşviğinin bildirilmemesine kayıt dışı diyoruz. Kayıt dışını kamu kurum ve kuruluşlarının tuttukları raporlar.  Kayıt dışına karşı caydırıcı cezalarımız var. Ekonomik sıkıntı, deprem, pandemi süreci işverenlerimizi sıkıntıya soktu. Bu aynı zamanda bizleri de sıkıntıya soktu” dedi.

İŞVEREN: ÇOĞU YERDE KAYIT DIŞI İŞÇİLER ÇALIŞTIRILIYOR

Asgari ücrete yapılacak olan zammın işçi için iyi fakat işveren için fazla olacağını vurgulayan işveren; “Asgari ücret artınca çalışanlar elbette mutlu olacaktır.  Asgari ücret arttıkça işverenin ödeyeceği prim oranı da artıyor. Kimse bu açıdan bakmıyor. Ülke olarak ekonomik sıkıntılar içerisindeyiz. Çoğu yerde kayıt dışı işçiler çalıştırılıyor. Bizim burada bunu yapmak mümkün değil. Bu bir insanlık mevzusu vicdana dayalı bir şey. İşçinin hakkını vermeden işçi çalıştıramam.  Çalışmak için bizlere başvuru yapan çoğu kişi sigortasız çalışmak istiyor. Yeter ki işim olsun diyorlar. Bu durum içler acısı. Biz bu durumu kabul etmiyoruz. Ama çoğu iş yerinde bu tür olaylar mevcut. Çünkü bu durum işverenin de işine geliyor” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTMASI BİZİ SEVİNDİRMİYOR”

Asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizliğinde artacağını vurgulayan vatandaş Arif Demir; “2022’’de asgari ücret arttığında çoğu arkadaşımız işsiz kaldı. 2022 yılında asgari ücret 2 defa arttı. Asgari ücretin artması bizi sevindirmiyor aksi takdirde asgari ücret arttığında işsiz kalacağız diye endişeye giriyoruz. Çünkü asgari ücret arttığında her şey artmış oluyor. Şimdiden çalıştığım yerde asgari ücret artınca acaba kim işten çıkarılacak diye konuşmalar başladı. Bu bizim ülke olarak ne kadar aciz bir durumda olduğumuzun göstergesidir. Bugün ekmeği 4 liradan alıyoruz. Daha asgari ücret zammı gelmeden ekmek fiyatının artacağını söylüyorlar. Biz asgari ücretin artmasını değil, artan fiyatların eski haline dönmesini istiyoruz” dedi.

“HAKSIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM”

2022 yılında asgari ücrete yapılan ara zamla birlikte işsiz kaldığını iddia eden H. O.; “Çalıştığım yer güzellik merkeziydi. Patron hepimizi çağırdı bize güzel bir dille asgari ücrete yapılan zammın çok olduğunu, eğer bize 5bin 500 TL maaş verirse kazancının olmayacağını söyledi. Aramızdan ya birini işten çıkaracaktı ya da eski maaşla devam edecektik. Eski maaşı kabul etmediğimiz için o şanslı kişi ben oldum ve aynı zamanda işimden de oldum. Çok adaletsizce bir durum gerçekleşti. İnşallah asgari ücret artınca tekrar bu olaylar olmaz. Çünkü asgari ücretten sonra binlerce kişi işsiz kaldı. Yapılan bu haksızlığın önüne geçilmesi lazım. Bakın asgari ücreti arttırdım işçinin yanındayım demekle olmuyor. Böyle yaparak işçileri daha zor duruma sokuyorlar. Ülkenin ekonomik durumu zaten ortada. Böyle giderse ne yapacağız? Evimize ekmek götüremeyecek duruma geleceğiz. Söyledikleri gibi her şey güllük gülistanlık değil. Umarım ülke olarak eski günlerimize döneriz” şeklinde konuştu.

“ÇOĞU KİŞİ HALEN 4 BİN 250 LİRADAN ÇALIŞIYOR”

Çoğu arkadaşının halen daha 4 bin 250 liradan çalıştığını belirten vatandaş Ö.K.; “Yapılan zamlarla işsizliğin önüne geçebilirlerse asgari ücrete zam yapsınlar. Yoksa biz zam istemiyoruz. Şu anda çalıştığım yerde çoğu arkadaşımız halen daha 4 bin 250 liradan çalışıyor. 5 bin 500 lira olan asgari ücreti halen daha alamayan birçok kişi var. Asgari ücret artsa ne artmasa ne. Şimdi çalışmayın hakkınızı savunun diyecekler. Öyle konuşmakla olmuyor. Eğer bu ücreti kabul etmezsem komple işsiz kalacağım. Çünkü benim gibi bu paraya ihtiyacı olana binlerce kişi var. Ülkemiz yabancı uyruklularla dolu. Girdiğimiz her mekânda onlar var. Yabancı uyruklular hem sigortasız hem de cüzi bir ücretle çalıştıkları için işverenler bizim Türk vatandaşlarına ihtiyaç duymuyorlar artık. Bu konu da denetim yetersiz. Denetim yapılmalı” diye konuştu.  

“ASGARİ ÜCRETE GELEN ARA ZAMDAN SONRA ÇOĞU KİŞİ İŞSİZ KALDI”

Bir diğer çalışan ise “Sabah sekiz akşam sekiz çalışıyorum. Gün boyunca ayakta kalıp müşterilere hizmet veriyorum. Bu benim işim elbette yapacağım ama bazı günler bu saatler dışında da çalışıyorum. Evliyim, çocuğum var. Çalışırken hep onları düşünüyorum. Onca emeğimin biranda yok sayılmasını kaldıramam. Çoğu insan mağdur olacak. Cumhurbaşkanımız asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı zannetmiyorum demişti. Ama asgari ücrete gelen ara zamdan sonra çoğu kişi işsiz kaldı. Asgari ücretin artırılmasıyla birlikte bence ülkemizde işsizlikte artacak” dedi.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 05:52
Güneş 07:19
Öğle 12:19
İkindi 14:47
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4