'HEDEFE ODAKLANARAK, GELİŞİYORUZ!'

ELAZIĞ'DA KORUMA ALTINDA BULUNAN DAĞ KEÇİLERİ SÜRÜ HALİNDE GÖRÜNTÜLENDİ. (ERKAN BAY/ELAZIĞ-İHA) Elazığ'da koruma altında bulunan dağ keçileri sürü halinde görüntülendi.

ELAZIĞ 28.06.2021, 17:28 28.06.2021, 17:28
'HEDEFE ODAKLANARAK, GELİŞİYORUZ!'
Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini kapsayan TRB1 Bölgesinde sağladığı pozitif değişimle ülkemizin gelişmesine ilham kaynağı olan Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) yaptığı çalışmalar ile şehrimizin ve bölgemizin kalkınmasına katkı sağlıyor. Fırat Kalkınma Ajansı bünyesinde şehrimiz için neler yapıldığına dair merak edilenleri Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya sorduk. Çalışmalar hakkında bilgi verip, yatırımların ilimizdeki başarısını değerlendiren Yoğunlu; “Ajans olarak yaptığımız çalışmalarda bölgemizi bir bütün olarak ele alıyoruz. Her ilimizin farklı özellikleri var. Bu özellikleri değerlendirmek ve geliştirmek adına iller bazında çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda temel hedefimiz ulusal kalkınma ile belirlenen hedeflere yönelik, bölgesel gelişmeyi harekete geçirmek. Hedefe odaklanarak, gelişiyoruz. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın vazgeçilmezi olan yatırımların bölgemize kazandırılmasına yönelik ciddi çalışmalar yapıyoruz. İllerimizde paydaşlarımızla birlikte uyguladığımız projelerle hem bölgelerarası hem de bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmayı amaçlıyoruz. Bu projelerin geliştirilmesinde ihtiyaçları ön planda tutuyoruz ve hızlı şekilde sonuç alabileceğimiz projelere odaklanıyoruz. Bu da başarıyı getiriyor” dedi.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ---ÖZEL

Teknolojinin sürekli ilerleme kaydettiği bir dönemde yaşıyoruz. Gelişmenin ve geliştirmenin en önemli parçası olan yatırımlar, yenilikçi yapının zeminini oluşturuyor. Fırat Kalkınma Ajansı’nın sorumlu olduğu TRB1 Bölgesinde özellikle ilimizde bu zemini irdelemeye yönelik Fırat Kalkınma Ajansı’nda hangi alanda ne tür yatırımlar yapıldığını öğrenmek istedik ve Genel Sekreter Dr. Abdulvahap Yoğunlu ile konuştuk. Yoğunlu; “İlimizde bizleri ciddi şekilde etkileyen bir deprem yaşadık, arkasından pandemi süreci başladı ve diğer bölgeler gibi bizler de etkilendik. Tabi bir toparlanma sürecine de bugünlerde girdik. Bu olumsuzlukların etkisini minimuma indirmek adına ilgili tüm paydaşlarla birlikte daha fazla çalışmamız gerekiyor. Umudumuzu kaybetmeden ve şehrimizin kaynaklarına güvenerek hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Elazığ her yönden zengin olan bir şehrimiz. Sürdürülebilir projelerle, sıkı işbirlikleriyle hem Bölgemizi hem de ilimizi daha ileriye götüreceğimizi belirtmek istiyorum. Devletimizin, Elazığ’a olan yatırımları çok iyi şekilde yapılıyor. Elazığ’ı güzel günler bekliyor” ifadelerini aktardı. Şehrimizde yapılan yatırımlar işte haberimizin detayında…

“YENİLİKÇİ, GİRİŞİMCİ FİRMALARIMIZ İÇİN ORTAK KULLANIM ALANI SAĞLADIK!”

Organize Sanayi Bölgemize kurulan İnovasyon Merkezi ile Yenilikçi girişimci firmalarımız için ortak kullanım alanı sağladıklarını belirten Yoğunlu; “İnovasyon Merkezi dediğimizde bizden uzak bir şeyler üretilmiyor. Yenilik demek burada olmayan bir şeyleri üretmek değil. Var olanı farklılaştırmakta önemli hususlardan biridir. Özellikle makine parçalarının temininde firmalarımıza önemli bir kolaylık sağlandı. Önceden haftalar hatta aylar süren bu parça tedarikinde üretim duruyordu ve ciddi bir ekonomik kayıp yaşanıyordu. Şimdi firmalarımız ihtiyaç duydukları makine parçalarını birkaç günlük bir sürede temin edip üretimlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve BAYKAR işbirliğinde düzenlenen TEKNOFEST’e katılan gençlerimize de önemli imkânlar sunuluyor. Bu sayede gençler ekipler halinde projeler geliştiriyor ve işin mutfağında yer alma imkânına kavuşuyor. Benzer şekilde istihdamın artırılması amacıyla Organize Sanayi Bölgesinde yer alan 5. kısım 2. etapta tekstil firmalarımızın doğrudan üretime geçecekleri bir tekstil kent oluşturuyoruz. Bu sene tamamlanmasını beklediğimiz bu proje ile yaklaşık 3bin ilave istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

“SON 3 YILDA ORGANİZE SANAYİ BÖLGEMİZE 33 MİLYON TL DESTEK SAĞLADIK!”

Sözlerine devam eden Yoğunlu; “Son 3 yılda organize sanayi bölgemize 33 milyon TL destek sağladık. Mevcut imkânları bakımından yatırımcı dostu bir organize sanayi bölgemizin olduğunu söyleyebiliriz. Altyapısını tamamlamış, ortak kullanım alanları, sosyal ve iş donatıları ile yatırımcılara önemli avantajlar sunan organize sanayi bölgemize ciddi destekler sağladık. Aynı şekilde Ticaret ve Sanayi Odası ile çok iyi bir işbirliğimiz var, uyumlu şekilde çalışıyoruz. Bölgeyi kalkındırmaya yönelik kurumlar ile hedef birliğimiz var. Bundan dolayı, sıkı işbirliklerimiz sürüyor. Sanayi ve imalat alanında bölgeye göre gelişmiş yapımız var. İstikrarın sağlanması ve ulusal alandaki pazarlarda tecrübelerimizin artması adına firmalarımızı ihracata teşvik etmek istiyoruz. Bu doğrultuda Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve başarılı bulunan Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi Projesi ciddi bir altyapı oluşturacak. Proje ile dış ticarete yönelik hedef pazar ve müşteri analizlerinin yapılacağı ve firmalarımızın bu alanda işlerini kolaylaştıracak bir merkezi ilimize kazandırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETİMİ, PAZARA YÖNLENDİRECEK KOOPERATİFLER ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ!”

Kırsal kalkınmaya yönelik bizzat üretim yapanların, pazara girmelerine imkân sağlayacak kooperatifler üzerine çalıştıklarını belirten Yoğunlu; “Kırsal kalkınmaya yönelik bölgemizde ciddi bir potansiyelin olduğunu biliyoruz. Bu potansiyelin geliştirilmesine ve ekonomiye kazandırılmasına yönelik hedef birliğimizin olduğu kurumlarla birlikte önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Elazığ Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz Fuar Merkezi Projesine 9 milyon TL desteğimiz var. Yapım aşamasında olan fuar merkezi ile bölgesel, ulusal ve uluslararası pazarlarda pay sahibi olacağımıza inanıyorum. Fuar merkezi ile firmalarımız sadece ürün özelinde değil güncel teknoloji ve trendlere ulaşma bakımından da önemli bir avantaj elde edecektir. Belediye Başkanımız da fuar merkezine ciddi kaynak sağladı. Bu şekilde ilimizde ve bölgemizde gerek özel sektöre yönelik gerekse kamuya yönelik hemen sonuç alacağımız katma değerli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

“HIZLI BİR İLERLEME VAR!”

Hızlı şekilde ilerleme kaydedildiğini aktaran Yoğunlu; “Sayın Valimizin liderliğinde İl Özel İdaresi ile birlikte hayata geçireceğimiz, kent merkezimizdeki en eski kamu binası olan Valilik binasını Kent Müzesine dönüştüreceğiz.  Gelecek sene tamamlanmasını öngördüğümüz bu proje ile turistler için önemli bir destinasyonu ilimize kazandırmış olacağız. Aynı zamanda kapalı çarşı ile entegre olacak bu müze ile şehrimizin kültürünü de gelecek nesillere aktarma imkanımız olacak.  Benzer şekilde Harput’ta bulunan Hünkâr Konağı’nı da şehrimizin ekonomisine ve turizmine kazandırıyoruz. Elazığ Belediyesi ile birlikte bu konakta şehrimizin önemli bir değeri olan Harput Musikisini sergileyebileceğimiz yeni nesil bir müzeyi de hayata geçiriyoruz. Bu şekilde şehrin değerlerini yansıtan donatıların sayısının artması sadece turizme değil aynı zamanda ekonomiye şehrin hafızasına da önemli ölçüde katkı sağlayacak.  Zengin bir mutfağa sahip olan ilimizin bu alanda da gelişmesine katkı sağlayacak bazı çalışmalarımız var.  Ziyaretçilerimizin daha uzun süre kalabileceği ve şehrimizin değerlerini tanıtabileceğimiz yapılara olan ihtiyacımıza yönelik bu çalışmaları yapıyoruz.  Özellikle Harput’a gelen ziyaretçilerin hem daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak hem de yeni nesil uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz” iddialarında bulundu.

“HEP BİRLİKTE PROJELERİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Yoğunlu; “Hep birlikte projelerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Kalkınmanın en önemli bileşeni şüphesiz işbirliği. İlimizin ve bölgemizin gelişmesine yönelik ciddi bir işbirliğinin olduğunu söyleyebilirim. Tabi kurumlarımızla birlikte projelerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bizler bu anlayışla güzel projelere imza attık. Bunlardan bir kısmına daha değinecek olursak; ilimizin önemli bir gelişme alanı olan Sivrice’de, Su Sporları Merkezi Projesini hayata geçiriyoruz. Hazar Baba Kayak Merkezi önemli bir değer ve burayla entegre şekilde Türkiye’nin en uzun zipline hattına sahip olan Macera Parkı projesini de hayata geçirdik. Son yıllarda ilimizi geliştirmek için nokta atışı projeleri hayata geçiriyoruz, kısıtlı kaynaklar ile verimli projeler yapmayı hedefliyoruz. İlimizde bizleri ciddi şekilde etkileyen bir deprem yaşadık, arkasından pandemi süreci başladı ve diğer bölgeler gibi bizlerde etkilendik. Tabi bir toparlanma sürecine de bugünlerde girdik. Bu olumsuzlukların etkisini minimuma indirmek adına ilgili tüm paydaşlarla birlikte daha fazla çalışmamız gerekiyor. Umudumuzu kaybetmeden ve şehrimizin kaynaklarına güvenerek hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Elazığ her yönden zengin olan bir şehrimiz. Sürdürülebilir projelerle, sıkı işbirlikleriyle hem bölgemizi hem de ilimizi daha ileriye götüreceğimizi belirtmek istiyorum. Devletimizin Elazığ’a olan yatırımları çok iyi şekilde yapılıyor. Elazığ’ı güzel günler bekliyor” dedi.

 

 

 

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
8
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:16
Öğle 12:17
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7