Enflasyondan kurtuluş reçetesi; gençlere yatırım!  

Enflasyonu artık rakamsal bir veri olarak düşünemiyoruz. Çünkü enflasyon her kesimin odak noktası haline geldi. Enflasyon baş döndüren bir hızla yükselmeye devam ettikçe vatandaşın alım gücü de ne yazık ki hızla düşüyor.  Her ne kadar 2022 yılının başında asgari ücrete rekor denilecek bir seviyede yani % 51’lik bir zam yapılmış olsa bile resmi enflasyonun bir hayli artması neticesinde asgari ücretle çalışan kitlenin geçmişe göre yaşam standartları bir hayli kötüleşti. Maaşları enflasyona bağlı hesaplanan kamu çalışanları da karşılaştıkları enflasyon rakamlarının maaşlarına gerçek manada yansımadığından dertli. Birçok kitle enflasyon karşısında inim inim inliyor. Kimisi açlık sınırında kimisi ise yoksulluk sınırında bir yaşam mücadelesi vermekte. Peki vatandaşın kâbusu haline gelen enflasyon nedir? Enflasyonla baş etmek adına ne gibi yollar izlemek gerekir. Bunu da Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yusuf Dündar’dan öğrendik.  Vatandaşın tek gündeminin; enflasyon olduğunu vurgulayan ve enflasyonun yükselmemesi adına yapılması gerekenleri de aktaran Dündar; “Elimizde bulunan ve en büyük gücümüz olan insan gücünü daha etkin kullanabileceğimiz eğitim politikalarına dönüş yapıp, yatırımımızı betona değil, bu ülkenin geleceği olan gençlere yapmalıyız” dedi.

EKONOMİ 30.05.2022, 16:55 12.06.2022, 11:58
Enflasyondan kurtuluş reçetesi; gençlere yatırım!  

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Son zamanlarda hemen her kesimin kâbusu haline gelen enflasyon son derece hızlı bir şekilde yükseliyor. Peki enflasyon nedir? Enflasyonun düşmesi ve vatandaşın alım gücünün artması mümkün olabilecek mi? Bunun ve diğer merak edilen soruların cevaplarını bizler de serbest muhasebeci mali müşavir aynı zamanda gazetemizin köşe yazarlarından olan Yusuf Dündar’dan öğrendik. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Dündar’ın açıklamalarının detayları ise şöyle…

“VATANDAŞIN TEK GÜNDEMİ; ENFLASYON!”

Fiyat artışlarının altında yatan en büyük neden vatandaşın kâbusu haline gelen enflasyon mu ve sizden enflasyonun tanımını yapmanızı istesek bizlere ne gibi bilgiler verirsiniz? Dememiz üzerine Dündar; “Son zamanlar ülke olarak çok fazla gündeme sahibiz. Ama bunlardan en önemlisi ve hatta toplumun tüm kesimlerini etkileyen tek bir gündem var diyebiliriz, o da yüksek enflasyon ile birlikte oluşan fiyat artışları. Artık haftalık veya günlük değil, saatlik fiyat artışları ile karşılaşıyoruz. Bu durumun altında yatan elbette birçok sebep sıralayabiliriz.  Bu sebeplerin başında tabi ki öncelik kur artışları ve yüksek enflasyon yer alıyor. Öncelikle enflasyonu anlamlandırmak için döviz kurları ve faiz üçgeninin çalışma prensibine bakmak lazım. Herkesin dilinde olan enflasyon; mal ve hizmetlerin fiyat seviyelerini belirleyen fiyatlama mekanizmasını ifade ediyor. Faiz oranı ise finansal piyasalarda ulusal paranın değerini gösterirken, döviz kurları ise yabancı paraların alım ve satım değerini göstermektedir. Bu göstergelerin uyumlu bir şekilde hareket etmesi, ekonomide üretim ve tüketimde dengenin sağlandığını gösterir. Bu göstergelerin her zaman için dengeli ve düşük seviyelerde olması istenir. Ancak bu şekilde ülkelerin makro ölçekte büyümesinden söz edilebilir. Fakat bazen ekonomilerin içine girdiği çeşitli sıkıntılardan dolayı bu denge bozulabilir. Bu dengenin bozulmasını, bu parametrelerden herhangi birinde meydana gelecek olumsuz değişiklikler tetikleyebilmektedir” dedi.

 “FAİZ ARTIRIMI İNSANLARI HARCAMA EĞİLİMİNDEN TASARRUF EĞİLİMİNE ÇEKER”

Faiz artırımı konusuna dair de bir takım bilgiler veren Dündar; “Ülkemiz’ de ekonominin geldiği bu durum döviz kurunda meydana gelen yükselişlerle başladı diyebiliriz. Üretimi dışa bağımlı ve ithal edilen ara mal oranı yüksek olan ülkelerde döviz kurunun artması demek girdi maliyetlerinde de artış anlamına geliyor. Bu da haliyle iç piyasada ki ürünlere doğrudan fiyat artışı olarak yansıyor. Döviz kurlarında ki meydana gelen artışlar sonucu oluşan fiyat yükselmeleri de haliyle enflasyonu yukarı yönde tetikliyor. Hal böyle olunca Merkez Bankası duruma en etkili şekilde müdahale edebilecek araçlarını devreye sokuyor. Bunlardan biri de para politikası araçlarından olan politika faizidir. Döviz kurlarının artığı bir ortamda piyasa ve devlet, borçlarından dolayı daha fazla dövize ihtiyaç duymaktadır. Faiz artırımı ise ülkeye girecek döviz, yani sıcak parada artış sağlayacağından ilk başvurulan politikalardan biridir. Faiz artırım kararının, insanları harcama eğilimden tasarruf eğilimine yönelteceği varsayılır. Bu sayede tüketimin azalacağı ve tasarrufun artacağı bir ortamda da enflasyonun düşmesi hedeflenir” dedi.

“YÜKSEK FAİZ; ÜRETİM VE YATIRIMI SEKTEYE UĞRATIYOR BU DA İŞSİZLİĞİ TIRMANDIRIYOR”

Sizin aktardığınız gibi faiz artırımı ile bir tasarruf söz konusu olabilecekse faiz konusunda neden beklenilen adımlar atılmıyor? Şeklindeki merak edilen bir diğer soruya da açıklık getiren Dündar; “Faiz politikası konusunda sert bir tutum sergilenmekte. Tabi ki bunun altında çok ciddi sebepler yatıyor. Çünkü yüksek faizin olduğu bir ortamda üretim ve yatırım sektöründe ciddi yavaşlamalar meydana gelmektedir. İnsanlar daha garanti getirisi olan faiz yatırımına başvuracağından, hem yabancı yatırımcı hem de ülke içindeki yatırımcılar varlıklarını faiz getirilerine yönelteceklerdir. Düşük faizle kredi imkânı bulamayan yatırımcılarda yatırımlarını kısacağından bu hem ciddi bir üretim krizine hem de üretimde yaşanacak azalmalar sonucu ciddi bir istihdam ve işsizlik sorununa neden olacaktır. Olaylara bu çerçeveden baktığımız zamanda ülkemizde yaşanan bu ekonomik durumun özetini şimdi daha da net çıkarabiliriz galiba” diyerek görüşlerini bildirdi.  

“ENFLASYON, DÖVİZ KURLARI VE FAİZ SARMALINDA DENGE BOZULDU”

Ülkemizin çeşitli sorunlarla karşı karşıya geldiğini ve bunun ekonomi üzerinde ciddi etkileri olduğunu da vurgulayan Dündar; “Ülkemizin etrafında yaşanan savaşlar ve bunun neticesinde oluşan göçmen sorunu, haince hayata geçirilmeye çalışılan bir darbe teşebbüsü ve sonrasında meydana gelen dış politika krizleri ve üstüne tüm dünyanın etkilendiği bir pandemi süreci ekonomik durumumuzu olumsuz yönde etkilemişken, politika uygulayıcıların maalesef bu süreci doğru ve etkin bir şekilde yönetemeyip yanlış kararlar almaları sonucunda vatandaşta ciddi bir güven problemi ortaya çıktı. Ülkenin resmi para birimine karşı, hem yurtiçinde hem de yurtdışında meydana gelen ciddi güven kayıpları kur artışını kaçınılmaz hale getirdi. Enflasyon, döviz kurları ve faiz sarmalında denge böylece bozulmuş oldu” dedi.

“POLİTİKA UYGULAYICILARI, EKONOMİNİN İÇİNDE OLDUĞU DURUMUN FARKINA VARMALI”

“Uygulanan yanlış politikalar yüksek kur, yüksek enflasyon ve yüksek faiz ekonomiyi ciddi bir tehdit altına soktu” diyerek açıklamasını sürdüren ve bu durumdan kurtulmanın bir nevi reçetesini de sunan Dündar; “İçine girmiş olduğumuz bu durumun çözümü için toplumun hemen hemen her kesiminin bir çözüm önerisi var. Tabi bu durumun çözümü olmadığının, artık bu şekilde yaşamaya alışmamız gerektiğini düşünen ve olaylara karamsar yaklaşan vatandaşların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Ben olaya bu kadar karamsar bakmıyorum. Ülke olarak geçmiş tarihlere bakıldığında çok fazla küresel veya ülke çapında oluşan ekonomik krizler gördük. Bu krizlerden çıkıp çok ciddi olumlu ekonomik büyüme parametrelerine de ulaşmıştık. Çözüm için ise her şeyden önce içinde olduğumuz durumu politika uygulayıcılarının ve karar alıcıların kabullenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“DIŞA BAĞIMLILIĞIN NEGATİF ETKİSİNDEN KURTULMALIYIZ”

“Oynanmış rakamlar üzerinden büyüme hayâlleri kurup, toplumun ciddi bir kesiminin içine girmiş olduğu bu dar boğazın göz ardı edilmemesi gerekir” diyen  Dündar; “Hep savunduğum bir şey var benim, özümüze dönmek. Yani bu topraklara, kendi imkânlarımıza. Durumu en başında açıklamaya başlarken döviz kurlarının fiyat artışlarına olan etkisiyle başlamıştık. Biz dışa bağımlılığımızı azaltıp, tüm unsurlarıyla üretimini kendi yapan bir ülkeye dönüşebilirsek o zaman bu dışa bağımlı olmanın getirdiği negatif etkilerden kurtulabiliriz “ dedi.

KALICI BİR REFAH SEVİYESİNE ULAŞMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER…

Yatırımın ülkenin gençlerine yapılması gerektiğinin altını çizen Dündar; “Elimizde bulunan ve en büyük gücümüz olan insan gücünü daha etkin kullanabileceğimiz eğitim politikalarına dönüş yapıp, yatırımımızı betona değil, bu ülkenin geleceği olan gençlere yapmalıyız. Teknolojiyi doğru kullanarak değişen çağa zamanında ayak uydurmalı ve katma değeri yüksek mamuller üreterek dünya ekonomisinde etkin roller oynamalıyız. Ancak bu şekilde içinde bulunduğumuz bu durumdan kurtulabilir ve kalıcı bir refah seviyesine erişebiliriz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

banner3
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:10
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:58
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31