Elazığlı esnaflar, gelecekten endişeli!

Esnafların sesi olan bazı oda başkanları ile esnafların sorunlarını masaya yatırdık. Elazığ Karma Oda Başkanı ve Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak; “Vatandaşın alım gücü artsın ticaret dönsün istiyoruz” dedi. Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut ise esnafların günü kurtarmak için kredi çektiğine değinerek; “Esnaflar inşallah çektikleri kredilerin altında ezilmezler” diyerek önümüzdeki günlerde asgari ücrete yapılacak zam dolayısıyla Bağ-Kur primlerinin de yeniden artacağını ve bunun da esnafı düşündürdüğüne dikkat çekti.  Yani özetle esnaflar, gelecekten endişeli!

EKONOMİ 15.11.2022, 16:39 21.11.2022, 17:38
Elazığlı esnaflar, gelecekten endişeli!

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

Esnafların sorunlarını giderme noktasında çözüm mercilerini de sık sık ziyaret eden Elazığ Karma Oda Başkanı ve Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak ile Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut; temsil ettikleri sektörlerin sorunlarına eğilen açıklamalara imza attı. Başkan Albayrak ve Başkan Havabulut’un açıklamaları da haberimizin detayında…

ALBAYRAK: KORSAN EMLAKÇILARIN ÖNÜNE BİR TÜRLÜ GEÇİLMİYOR

Elazığ Karma Oda Başkanı ve Elazığ Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Albayrak; “Emlak sektöründe büyük sıkıntılarımız var. Korsan emlakçılarla yıllardan beri mücadele ediyoruz. Korsan emlakçıların bir türlü önüne geçilmiyor. Korsan emlakçıların ofisi yok, levhası yok, personeli yok hiçbir şekilde vergileri yok. Ama biz gerçek emlakçılar vergimizi veriyoruz. Ofislerimizin giderlerini karşılıyoruz. Vatandaşa ev, işyeri gibi yapıları gösterirken aracımız ile gidip geliyoruz. Ama korsan emlakçıların olmasında vatandaşların da suçu var. Onlar bunlarla iş yapıyor ve bunlar devlete kazandırmıyor. Bizler devletimizin de güçlü olmasını isteriz. Devletimiz güçlü değilse bizler de olmayız. Suriye, Irak, Filistin örnekleri var.  Devletin güçlü olması adına vergi vermeliyiz” dedi.

ALBAYRAK: TİCARET BİZİM İŞİMİZ AMA ÖNÜNE GELEN TİCARET YAPIYOR

İşin ehline verilmesi gerektiğini aktaran Başkan Albayrak; “Ama işi ehline vermezsek kendimizde vergi kaçıranların suçuna ortak olmuş oluruz. Sadece bu da değil, sonrasında ise vatandaş mağduriyet yaşıyor ve beni çarptılar demekte.  Böyle gelenlere çarpmışsa size iyi olmuş demekteyim. Niye? Çünkü gerçek emlakçıların hakkı yeniliyor, devletimizin hakkı yeniliyor. Vergilerde herkesin hakkı var. Misal adam emekli olmuş, biz demiyoruz çalışmasın ama kayıtlı olarak bu işi yapsın istiyoruz. Otomotiv sektöründe de benzer sorunlar var. Başka bir mesleği var bir kamu kurumunda çalışıyor misal devletten maaş alıyor ama bir şekilde bir bakıyorsunuz ticaret yapıyor. Oysa ticaret bizim işimiz bıraksınlar biz işimizi yapalım ve ekmeğimizi kazanalım istiyoruz. Önüne gelen ev ya da araba satıyor. Bu gibi sorunlar bizi çok mu çok yoruyor” ifadelerini kullandı. 

ALBAYRAK: ESNAFLARIN İŞİ AÇILMAZSA HİÇBİR ŞEY OLMAZ!

Ankara’ya gittiğinizde esnafların kredi ödeme sorunlarına da dikkat çektiniz. Esnafın bu konudaki sıkıntısı giderilebilecek mi? Ankara’dan olumlu sonuçlar ile dönebildiniz mi? Dememiz üzerine de  Albayrak; “Biz faizsiz kredi istemiştik. Faizsiz olmadı da 0,62 bandında bir faiz yapılarak esnafa verilen kredi limitleri 300 binlerden 500 bin bandına çıkarıldı. Ama bunlar çözüm değil. İşler açılmadan bir şey olmayacağını biliyoruz.  Alım gücünün artması lazım. Döndü olduğu an o kredi borçları ödenebilir. Bugün 500 bin kredi aldım ama ben esnafım mal alıp, aldığım o malı satamazsam kredi ödemem geldiğinde onu ne ile ödeyebilirim.  Bu krediyi nasıl ödeyebilirim ki? Ödeyemem” dedi.

ALBAYRAK: TİCARET MUHAKKAK DÖNMELİ!

Ticaretin muhakkak dönmesi gerektiğinin altını çizen Albayrak; “Bizler ticaret dönsün istiyoruz. Esnaf olarak bir malda 100 lira 200 lira kâr edelim demiyoruz. Sürüm olsun biz varsın 10 TL kâr edelim demekteyiz Esnaflar, E-ticaret içerisinde olan büyük ve bilindik bir takım firmalarında işlerini çok ciddi düşürdüğünü bize iletiyor. Dükkânda esnaf bir müşteri gelsin diye bekliyor ama aracı büyük firmalar çok daha ciddi kazanımlar elde ediyor” diyerek internet alışverişleri yüzünden de işlerinin bir hayli azaldığına dikkat çekti.

ALBAYRAK: AVM’LER DE ALDI BAŞINI GİTTİ

AVM’lerin 10 bin kaleme yakın ürün satmasını da eleştiren Albayrak; “AVM’ler almış başını gitmiş. Onlar komple esnafı bitiriyor bir AVM’de 10 bin kalem mal satılıyor. Biz bunu konuşmaktan yorulduk inanın en az 50 defa bunu dillendirdik. Devletimiz bunun önüne geçmeli. Bunlar her sokak ve her caddede açılmayacak. Şehir dışına uzak noktalarda olmalılar. Devletimize sesleniyoruz. AVM’ler  muhakkak şehir dışına taşınmalı ve bundan böylede bunlara sokak başı açılmalarına izin verilmemeli. Yeter doyduk bunlara daha ruhsat vermesinler” dedi.

ALBAYRAK: VATANDAŞLAR, PARASI VARKEN AVM’LERDE, BİTİNCE DE KÜÇÜK ESNAFIN DÜKKÂNINDA

Küçük esnafın AVM’ler yüzünden iş yapamaz bir hale geldiğine de değinen Albayrak; “Gerçekten bu kadar da olmaz küçük esnaf ne satsın? Küçük esnaf nasıl geçinecek? Ama bizim insanlarımızda dikkat etmeli.  Cebinde para yokken mahalle bakkalına giderek, borca mal alıyor ya da işi olduğunda bizlerin yanına geliyor. Ulusal marketler onlara böyle imkânlarda bulunmuyor. Mahalle esnafı, mahalle sakinin iyi gününde kötü gününde de yanında oluyor. Ulusal market yetkilileri ya da AVM yetkilileri hangi mutlu gününüzde ya da acı gününüzde yanınızda? Oralardan veresiye mal alıyor musunuz? Tabi ki de hayır o zaman yerel esnafa sahip çıkılmalı! Vatandaş parası varken ulusal marketleri geziyor, bitince de yerel esnafın kapısını çalıp bana veresiye ürün ver demekte. Bizler kesinlikle yerel esnaftan alışveriş yapılmasını istiyoruz” dedi. 

HAVABULUT: ELEKTRONİK ÜRÜNLERDE KREDİ KARTLARINDA TAKSİT İMKÂNI KALKINCA İŞLER % 70 DÜŞTÜ

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut ise Ankara ziyaretlerine ilişkin bir değerlendirme yaparak; “Birkaç hafta önce Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turan Kurnaz, Karma Oda Başkanı Hakan Albayrak ile birlikte Ankara’ya giderek,  daha önce ilettiğimiz sorunların takibini yaptık. Ardından da diğer sorunlarımızı da aktardık. Elektronik camiasında satışlarda kredi kartının taksitlendirme imkânlarının olmaması 2014 yılından beri sektörü ciddi bir sıkıntıya soktu. Bu sektördekilerin satışlarını bu durum % 70 gibi ciddi bir oranda düşürdü. Buna rağmen ayakta kalmaya ve günü kurtarmaya çalışıyorlar. Alışverişlerde yeniden kredi kartı taksitlendirme imkânı sağlanırsa vatandaşlar da esnaflar da çok daha rahat eder. Esnaf satışlarını güzel yaparsa kendisine de ülke ekonomisine de katkı sağlar” dedi.

HAVABULUT: ULUSAL MARKETLER NEREDEYSE VAPUR BİLE SATACAKLAR

Ayrıca ulusal marketlerin ne iş yaptıklarını da anlayamadıklarını da ifade eden Havabulut; “Ulusal marketler market görevini yapayım derken, bunun çok dışına çıktı. Bunlar zücaciyeci mi? Kozmetikçi mi? Elektronikçi mi? Bunlar beyaz eşyacı mı? Biz bunu bilmiyoruz. Bizim bildiğimiz marketler temel gıda ürünlerini satarlardı.  Oysa şimdi yapmadıkları iş kalmadı. Neredeyse vapur bile satacaklar. Reklamların da görüyoruz. Tüm bunlar da küçük esnafın önünü fena halde kesiyor. Türkiye’nin temel taşlarından olan küçük esnaflar;  ulusal marketlerin karşısında gerçekten çok ezilmiş durumda” dedi.

HAVABULUT: KREDİLER BİR ÇÖZÜM DEĞİL!

“Küçük esnafın kazancı düşünce ve de ekonomik sıkıntılarda üst üste gelince devletimizde esnafa kredi verileceğini ifade etti” diyen Havabulut; “Bizler de bu kredilerin faizsiz olmasını talep ettik. Lakin faiz yüzdesi düşürülerek kredi miktarı yükseltildi. Esnaflar kredi talebinde bulunuyor günlerini kurtarmak adına; bu kredileri alıyorlar. Ama krediler nazarımızda bir çözüm değil çünkü kimisi borcu borçla kapatıyor. Bazısı ise işlerini geliştiriyor ama İnşallah esnaflarımız çektikleri kredilerin altında ezilmez” dedi.

HAVABULUT: ESNAFLARI İYİ GÜNLER Mİ, KÖTÜ GÜNLER Mİ BEKLİYOR?

Esnafların giderlerinin de çok arttığına değinen Havabulut; “En azından kredilerin ödemesi daha geç başlatılıp ve de faizsiz kredi verilmiş olsaydı daha rahat edebilirdi esnaf. Ama bu karşılık bulmadı. Devletimiz, esnafları kalkındırmak adına illa ki bir çalışma yapacaktır. Devletimize güvenimiz tam.  Esnaf kredi yükünü aldı.  Ama bunun yanı sıra dükkân kiraları, elektrik, doğalgaz ve en önemlisi de Bağ-Kur primleri çok arttı. Ayrıca akaryakıta gelen zamlar nakliye giderlerini de bir hayli katlanmasına neden oldu. Sadece bu da değil yakın zamanda asgari ücrete yine zam yapılacak ve haliyle yeniden  Bağ- Kur primleri artacak. Dükkân kiraları da yeniden zamlanacak.  Esnafı iyi günler mi kötü günler mi bekliyor? Bunu de hep birlikte göreceğiz” diyerek açıklamasını tamamladı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 05:53
Güneş 07:21
Öğle 12:20
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4