Elazığ OSB Başkanı Öztürk, OSB istihdam ve ekonomi merkezidir!

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Elazığ’da sanayinin kalbinin attığı yer olarak bilinen Elazığ OSB hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Öztürk;  Elazığ OSB’nin altyapısı ve üst yapısıyla yatırımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap veren örnek bir organize sanayi bölgesi olduğuna dikkat çekti. “Elazığ OSB, istihdam ve ekonomi merkezidir”  diyen Başkan Öztürk aynı zamanda yatırımcılar için bir cazibe merkezi olan Elazığ OSB’nin sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrik zammına ilişkin de görüşlerini belirterek; elektrik ve doğalgaza gelen zammın sanayicileri ciddi anlamda etkilediği söyledi.

EKONOMİ 07.10.2022, 15:59 08.10.2022, 11:35
Elazığ OSB Başkanı Öztürk, OSB istihdam ve ekonomi merkezidir!

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, gazetemize önemli açıklamalarda bulunarak 2010 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü Elazığ OSB’nin hayata geçirdikleri projeleri ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.  Elazığ OSB’nin altyapısı ve üst yapısıyla yatırımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap veren örnek bir organize sanayi bölgesi olduğuna dikkat çeken Başkan Öztürk; “Elazığ OSB, Elazığ’ın lokomotifidir. İstihdam ve ekonomi merkezidir. OSB’de 11 bine yakın çalışanımız var” dedi.  Öte yandan Başkan Öztürk; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin itiraz sürecine ilişkin bilgilendirmelerde de bulundu. Lisanssız GES yatırımcılarının yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Başkan Öztürk; “GES sorunu çözülmezse, ciddi iflaslar yaşanacaktır” diye konuştu.

“11 BİN ÇALIŞANIMIZ VAR”

Elazığ OS’de ortalama 11 bin çalışan olduğunun altını çizen Başkan Öztürk; “Elazığ OSB, Elazığ’ın lokomotifidir. İstihdam ve ekonomi merkezidir. Bugün OSB bin hektarı geçti. Şu anda yeni vermiş olduğumuz alanlardaki yatırımcılara sağladığımız imkânlarla başlanan yatırımlar, 600 milyon dolar. Bunların bir kısmı 2023’te diğer kısmı ise 2024 yılında bitecek. Ortalama 11 bin çalışanımız var. 2023 yılının ortalarında yani Haziran’ın sonuna kadar bu 16 bini bulacak. 2023’ün sonu asgari 20 bin hedefimiz var” dedi.

 “HEDEF 25 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAMAK”

2024 yılında hedeflerinin 25 bin kişiye istihdam sağlam olduğunu belirten Başkan Öztürk; “25 bin hedefimiz 2024 yılının ortalarıdır. Çünkü bazı makine teslimlerinde yatırımcılara 1,5 yıl süre veriyorlar. Birde tekstil kent kuruyoruz. Buda mart veya nisan gibi faaliyete geçecek. Burası da 3 bin kişiye istihdam sağlayacak. 5’in 2’si dediğimiz alanda da şuanda ciddi manada yatırımlar var. Birde SAKA gibi farkı devam eden firmalarımız var. Bunlar bittiği zaman yaklaşık 3 bin kişi istihdam sağlanacak. 2023 sonu hedefimiz 20 bin tutturacağız. Üstüne çıkarız, altında kalmayız. Onun için Elazığ OSB artık bir marka oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE SAYILI OSB’LERDEN BİRİYİZ”

2 bin öğrenciye meslek öğrettiklerini ifade eden Başkan Öztürk; “Türkiye genelinde sayılı OSB’lerden biridir. Büyüklük anlamında demiyorum. 3-4 bin hektarlık olan yerlerde vardır. Bizim de bin hektar küçük alan değil. Ama fiziki yapısı, altyapısı ve üst yapısı olarak iyiyiz. Çevre düzenine önem veriyoruz. Sosyal tesisler mükemmel. Butik camisi, restoranı, konferans salonları var. Gümrük müdürlüğü burada. Her türlü tesis var. 2 tane meslek lisesi ve bir MYO var. Bu sene 2 bin öğrenciyi bulacak” diyerek Elazığ OSB’nin önemine dikkat çekti.

“ÜNİVERSİTEYLE CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Açıklamalarını sürdüren Başkan Öztürk; “Burada açılan bölümler bizle müteakip sanayicinin isteklerine göre açılan bölümlerdir. Onlar gittikçe gelişiyor. Çocuklar haftanın belli günleri fabrikalarda eğitimlerini alıyor.  Stajları veya çalışma alanları belirleniyor.  Üniversiteyle ciddi çalışmalarımız var. Burada ağırlık tekstil sektörüne doğru kaydı ama bizde karma bir OSB var. Çok özellikli fabrikalar var. Döküm ve alüminyum fabrikaları var. Yapı kimyasalları ve izolasyonda artık Elazığ bir merkez durumda. Çünkü Türkiye’de 7-8 tane taş yünü fabrikası var. 2 tanesi bizde. Ev ve inşaat mobilya sektöründe merkeziz” şeklinde konuştu.

“ELAZIĞ’IN İHRACAT SAYISI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

İhracat rakamlarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Öztürk; “Ciddi bir ihracatımız var. Güzel modern tesisler var.  Elazığ OSB kapasiteli bir OSB’dir. Yeni yatırımlar yapılıyor. Atıl olanları hayata geçiriyoruz. Bizde fazla depo yok. Çünkü depoya karşıyız, vermiyoruz. Kiralama da yapmıyoruz. Elazığ OSB, çalışanlarımızla beraber ciddi bir potansiyelde. Dışarıdan gelenler Elazığ OSB’yi çok beğeniyor.  OSB’de Elazığ’ın ihracatı resmi kayıtlarda, 300-350 milyon dolarlara çıkıyor. Bana göre o yanlış. Bir milyar doların üzerindedir. Sayı gerçeği yansıtmıyor. Burada üretilip dışarıdan yapılan ihracatlar var. Bize kayıtlı olmayanlar var” dedi.

“GES İLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLENME GELECEĞİNE İNANIYORUM”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin itiraz sürecine ilişkin bilgilendirmelerde de bulunan Başkan Öztürk; “GES ile ilgili çeşitli girişimlerde bulunduk. Bakanlığa, EPDK’ye yaptığımız girişimlerin yanı sıra siyasiler ile de çeşitli görüşmelerimiz oldu. Bu konuyla ilgili Bandırma’dan, Çanakkale’den tutun da Eskişehir, Urfa, Diyarbakır, Adıyaman, Antep, Erzincan, Erzurum, Van, İskenderun’a kısacası Türkiye’nin her yerinden beni arıyorlar. Bizim çıkışımızın basına yansıması Fatih Altaylı’nın da ‘Devlete güvenen yolda kaldı’ başlıklı yazısında da bu konuyu ele aldı. Ayrıca sosyal medyadan şu anda bu konuyla alakalı devamlı bir paylaşım var. Siyasiler de konuya ilişkin paylaşımlar yapmaya başladı. Erzincanlılar bir heyet olarak eski Başbakan Binali Yıldırım Bey ile görüşmeler yaptılar. BBP’nin Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bu konuyla ilgili bir beyanatı oldu. Danıştay’a davalar açıldı. Ferdi olarak. Elazığ’da da davalar açıldı. Yapmış olduğumuz görüşmelerde Danıştay’dan bu yasanın iptali ile ilgili bir karar çıkabilecektir.  Çünkü haksız bir durum var ortada; yanlış bir kurul kararı alındı. Bu karar 2019 yılında Cumhurbaşkanı kararı ile çıkan kararnameyi yok sayıyor. O tarihten önce çıkması yanlış zaten. Hâlbuki tüm kanunlar çıktığı yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olur. Geçmişi kapsamasaydı sorun çıkmazdı” ifadelerini kullandı.  

“GES SORUNU ÇÖZÜLMEZSE,  İFLASLAR YAŞANACAKTIR”

Lisanssız GES yatırımcısının mağduriyetini dile getiren Başkan Öztürk, “İnsanlara 10 yıl garanti vermişsin. İnsanlar borçlanmışlar kurulu güç, şimdi kurulu güç değil. Ürettiğinin bir fazlasını alırım diyorsun. Bu iş çözülmezse ciddi iflaslar olacaktır. Hacizler yaşanacaktır. Çünkü o taksitleri üretimle falan kimse ödeyemez. Taksitleri yatırımcı 50 bin, yüz bin, 500 bin ödüyor. Taklitler, 3 yıl ile 5 yıl arasında taksitlendirilmiş. Bunun düzeltilmesi lazım. Biz diyoruz ki Danıştay falan beklenmeden bu iş düzeltilsin. Bu iş Cumhurbaşkanına kadar gitti zaten. Tahminimce EPDK bununla ilgili bir düzenleme yapacak gibi geliyor. Beklemedeyiz. ‘ Elazığ veya Ankara’da toplanalım’ diyorlar. Bu işte binlerce insanın mağduriyeti söz konusu... Yeni bir düzenlenme geleceğine inanıyorum. Çünkü ciddi bir haksızlık var. Siyasiler de rahatsız bu konudan. 2023 de seçim var.  Haksız bir kurul kararı çıkarıyorsunuz ve binlerce insanı mağdur ediyorsunuz. Karşınıza alıyorsunuz insanları” diye konuştu.

“ELEKTRİK VE DOĞALGAZA GELEN ZAM SANAYİCİYİ CİDDİ ETKİLEDİ”

Başkan Öztürk; sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrik zammına ilişkin de görüşlerini belirterek,  EPDK’nin sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50,8, BOTAŞ’ın ise yine sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 49,5 zam açıklaması sanayiciyi ciddi anlamda etkilediğini belirtti. Öztürk; “Bu sanayiciyi ciddi etkiledi. Bir kere 2021’ den 7. ayın sonuna kadar gelen elektriğe gelen zam yüzde 610, doğalgaza da aynı şekilde… Bu tabi üretimi, sanayinin ödeme gücünü, maliyetlerini etkiliyor. Artan enerji maliyetleri karşısında sanayici; çevreci, bakım gerektirmeyen, uzun ömürlü bir enerji sistemi olan Güneş Enerji Sistemi'ne geçti. Bundan dolayı biz OSB de, çıkan yasa şartlarına göre herkese GES kurdurmaya çalışıyoruz. 84 tane firmanın da bu yıl içerisinde sözleşmesi yapılmış onaylanmış. Bir kısmı da faaliyete geçti. Bu 84 tane firmanın hepsi GES’ini kuruyor; bu sene içinde yaklaşık 32 megawat ediyor. Onun dışında bağlantıda bir sıkıntı var. Biz OSB’deki fabrikaların hepsini geçirirsek yaklaşık 80-85 bin megawata denk gelecek. Onu kurdurmaya çalışıyoruz. İnsanların maliyetleri düşsün diye bunu mutlaka geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GES’İ GELİŞTİRMESİ LAZIM”

“Dünyadaki enerji piyasasındaki fiyatların durumlarına göre fiyatların düşürülmesi mümkün değil”  diyerek sözlerini sürdüren Başkan Öztürk; “Petrol düşerse, dolar düşerse belki enerji fiyatları düşebilir. Zamlara herkes gibi biz de karşıyız ama yapacak bir şey yok. Devletin de doğalgazı aldığı fiyatları biliyoruz.  Doğalgazı bu fiyata alıyor ama doğalgazda halen daha süspansiyon var. Maliyetinde bile satmıyor. Elektrikte. Bunun önünün kesilmemesi lazım. Çünkü Türkiye’de doğalgazda yüzde 25 elektrik üretiliyor. Yüzde 10 taşkömürü ile elektrik üretiliyor. Linyit ile elektrik üretiliyor ve bu yüzde 45’e tekabül ediyor. Bu yüzde 45’in de hammaddesi dışarıdan geliyor ve buna döviz ödeniyor. Türkiye’de 7-8 bin megawat GES var; bunu 20 bin 30 bine çıkardığımız zaman bu döviz dışarıya gitmeyecektir. Bu kadar açık ve net. Türkiye’de hangi şartta olursa olsun GES’in serbest bırakılması lazım. GES ile elektrik üretilmesi lazım; hiçbir maliyeti yok çünkü” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 12:42
İkindi 15:32
Akşam 17:58
Yatsı 19:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9