Başkan Arslan’dan, ekonomiye reçete!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, geçtiğimiz günlerde güncel ekonomik konular özelinde son derece faydalı bir açıklama gerçekleştirdi. Enflasyonun bir kâbus olduğunu kaydeden Başkan Arslan; “Yüksek enflasyonla büyümek, ülkemizin faydasına olmaz” diyerek hem ekonomimizi rahatlatacak hem üretimi hem de bunlarla paralel istihdamı da artıracak son derece faydalı mesajlar verdi. Başkan Arslan’ın adeta ekonomik reçete gibi olan bu mesajları dikkatte alındığı takdirde; gerek ülkemizin gerekse de ilimizin ekonomisi S.O.S. vermekten kurtulabilir.

EKONOMİ 03.12.2021, 16:56
Başkan Arslan’dan, ekonomiye reçete!

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Gerek ülke gündemini gerekse ilimiz gündeminin sıkı takipçilerinden biri olan ve iş insanı olduğu için iş dünyasının artılarına ve eksilerine de son derece hâkim olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, geçtiğimiz günlerde güncel ekonomik sorunlarının giderilmesi noktasında nasıl adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Arslan’ın bu açıklaması kentimizin gündeminde de yankılandı. Başkan Arslan’ın verdiği mesajlar kesinlikle dikkate alınmalı! Çünkü Başkan Arslan verdiği mesajlar ile ekonomimize reçete sundu! İşte Başkan Arslan’ın açıklamasından öne çıkanlar…

ASGARİ ÜCRETTEKİ İYİLEŞTİRMENİN FATURASI, DİREKT İŞVERENE ÇIKMAMALI!

Asgari ücret, döviz kurlarındaki dalgalanmalar, üretim, istihdam ve pandemi sürecinde iş dünyasının talep ve beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Arslan; “Sürdürülebilir ekonomi için piyasaların ve iş dünyasının talepleri dikkate alınarak, asgari ücret artışı hem çalışanları hem de iş dünyasını mağdur etmeyecek şekilde güncellenme ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur” dedi. Başkan Arslan bu açıklaması ile asgari ücret görüşmelerinde ilgili kesimleri mutlu edecek adımlar atılması gerektiği üzerinde durdu. Başkan Arslan’ın bu açıklamasından hareketle, asgari ücrette yapılacak iyileştirmelerin bütün faturasının işverene kesilmemesi gerektiği, üreten ve istihdama katkı sunan iş insanlarının da düşünülmesi gerektiği ifade edilmekte.

“VERGİLER VE GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ!”

İşvereni düşünerek ne şekilde bir uygulamanın hayata geçirilebileceğine dair de ipuçları veren Başkan Arslan, asgari ücretin enflasyon oranı üzerinde artırılması, işletmelerin ise sürdürülebilirliğinin zarar görmemesi için vergiler başta olmak üzere girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Asgari ücret görüşmelerinin bütün tarafları mutlu edecek şekilde tamamlanacağına inandığını da aktaran Başkan Arslan; “Emek, alın teriyle çalışanlar desteklenmelidir. Asgari ücretin enflasyon oranı üzerinde artırılmasının mümkün olduğunu ön görmekteyiz. Hem işveren hem de çalışanlar için asgari ücrette verginin kaldırılması iş dünyası ve çalışanların ortak beklentisi. İşletmelerin de sürdürülebilirliğinin zarar görmemesi için, vergiler güncellenmeli, asgari ücret desteği artırılmalı ve maliyetler düşürülmelidir” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON, VATANDAŞLARIMIZIN KÂBUSU!

Son günlerde gündemimizi bir hayli meşgul eden enflasyon- kur – faiz tartışmaları ile ilgili de bilgiler veren Başkan Arslan; “2021’in sonlarına yaklaştığımız bugünlerde enflasyon-kur-faiz tartışmalarının ekonomi gündeminin birinci maddesini oluşturdu. İş dünyası olarak bu göstergelerdeki değişimleri yakından takip etmeye çalışıyoruz.  İş dünyası başta olmak üzere vatandaşlarımız bizlere 1970’li yıllarda başlayan ve 1980, 1990’lı yıllarda ekonomimizin üzerine adeta bir kâbus gibi çöken yüksek enflasyonlu günlere geri mi dönüyoruz? Sorusunu yöneltmekte ve endişelerini dile getirmektedir” diyerek vatandaşlarımızın ve iş dünyasının endişesinin farkında olduklarının da notunu düştü.

BAŞKAN ARSLAN, ENFLASYONİST BİR BÜYÜMENİN SAĞLIKLI OLMADIĞINI VURGULADI!

Fiyat istikrarının son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Arslan; “İlimiz iş dünyasının çatı örgütü olarak biz tüm bu sorulara, istikrarlı, nitelikli ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için fiyat istikrarı ve güvenin önemini vurgulayarak, ülkemizin gücüne inandığımızı ve çok zor dönemleri dayanışma sayesinde geride bıraktığını ifade ediyoruz. Bugün enflasyon-kur-faiz göstergelerindeki değişimler nedeniyle geleceğe yönelik öngörü yapmak sadece sanayinin sorunu değil, tüm ekonomik aktörler için bir açmaz olmaya aday konu haline gelmiş bulunuyor. Sürekli fiyat istikrarı ve finansal istikrara vurgu yapmamızın nedeni, enflasyonist bir büyüme yapısının nitelikli ve sürdürülebilir olamayacağının farkındayız” dedi.

“YÜKSEK ENFLASYONLA BÜYÜMEK, ÜLKEMİZİN YARARINA OLMAZ!”

Düşük enflasyondan asla vazgeçilmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Arslan; “Son 20 yıldır elde ettiğimiz kazanımların en kıymetlisi finansal istikrar ve bu iklimin yaratmayı başardığı düşük enflasyondur. Bundan asla vazgeçilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. İsterse bunun bedeli yüksek büyümeden fedakârlık olsun. Çünkü yüksek enflasyonla büyümenin ülkemizin yararına olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

“DEVALÜASYONLARDAN MEDET UMAN; SANAYİCİ VE İHRACATÇI OLMAK İSTEMİYORUZ!”

Yüksek döviz ve düşük TL ile ihracatın uzun vadede iş dünyasını ve ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini aktaran Başkan Arslan, “Değeri düşen TL karşılığında oluşacak bir ihracat artışı ve buna bağlı bir büyüme anlayışı uzun vadeli ve sürdürülebilir olamaz. Burada şunu özellikle vurgulamak isterim. 2021 Türkiye’sinde, finansal istikrardan uzaklaşıp devalüasyonlardan medet uman sanayici-ihracatçı olmak istemiyoruz. Bunu söylemeyi, sanayimizin bugününden ziyade geleceği adına üstlenmemiz geren bir sorumluluk olarak görüyoruz” dedi.

BAŞKAN ARSLAN, SERBEST PİYASA KOŞULLARINA DA DİKKAT ÇEKTİ!

Sanayicilerin beklentilerini de dillendiren Başkan Arslan; “Elbette sanayicilerin temel beklentisi düşük faiz ortamında yatırımlarını yapmak, üretmek. Fakat hepimiz bunu ne kadar arzu etsek de serbest piyasa koşullarında gerçekleşen fiyatlamalar var. Belirsizliğin ortadan kalkmadığı, güven ve öngörülebilirliğin sağlanmadığı bir ortamda düşük faizlerin olumlu etkileri kısa süreli olacak, orta vadede finansal istikrar riskleri artacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ BİR FİYAT ARTIŞI VAR!”

Ülkemizin ve ilimizin ticaretinin canlanması adına neler yapılabileceğine dair bir takım mesajlar veren Başkan Arslan; “İç ticaretin canlanması için alım kolaylığı sağlamak adına taksit sayısı sınırlamasının artırılması gerekiyor. Bu yıl kredi kartına taksit sayısı mobilya ve beyaz eşyada 12 aydan 9 aya indirilmiş, TV alımında 5 bin TL ve üzerinde 4 ay taksit imkânı sağlanmıştı. Pandemi etkileri halen ülkemizde ve dünyada devam ederken, geçici olduğuna inandığımız ve güvendiğimiz kur fiyatlarındaki yükseliş, birçok ürün grubunda fiyatların da doğrudan artmasına neden oldu. Kasım ayında birçok ürün grubunda, gerek e-ticaret gerek perakende dükkân satışlarında indirimler gerçekleşmesine rağmen fiyatlarda önemli bir artış oldu” şeklinde görüş bildirdi.

“ÖDEMELER GENİŞ VADEDE OLURSA; PİYASALAR CANLANIR”

Vatandaşların ihtiyacı olanı alabilmesi adına ödeme şekillerinin kolaylaştırılması gerektiğini belirten Başkan Arslan; “Eşyasını yenilemek isteyen, hediye almak isteyen, yeni evlenecek olanlar gibi birçok vatandaşımız alacağını ertelemeden alabilmesi adına; vatandaşlarımıza daha kolay ödeme şekli sağlanmalı! Bu nedenle taksit sayısı sınırlaması; beyaz eşya, altın, mobilya, teknolojik ürünler, elektronik ürünlerde artırılmalı. Ekonomik anlamda daha uzun vadeye yayılan ödemeler her kesimi rahatlatacak, piyasalarda bir canlanma yaşanmasına vesile olacaktır” diyerek değerlendirmelerini sonlandırdı.

BAŞKAN ARSLAN’IN SUNDUĞU EKONOMİK REÇETE DİKKATE ALINMALI!

Yani Başkan Arslan bu kapsamlı değerlendirmesi ile vatandaşın alım gücünün ne şekilde artabileceğini bunun iş dünyasına da ne şekilde yansıyabileceğine açıklık getirdi. Adeta ekonomimize reçete sunan Başkan Arslan, el birliği ile düşük enflasyonun hâkim olduğu bir ekonomik iklimde daha sağlıklı bir üretim ve istihdam ağı oluşturulabileceğini vurgulayarak, devalüasyondan medet uman; sanayici ve iş insanı olmak istemediklerinin de notunu düştü. Son derece önemli mesajlar veren Başkan Arslan’a ilgililerin kulak kabartması son derece önemli! Başkan Arslan’ın sunduğu reçete sağlıklı bir şekilde içselleştirilir ve uygulanabilirse;  hem ülkemizin hem de ilimizin ekonomisinin daha fazla S.O.S. vermesinin önüne geçilebilir.

banner3
Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak 04:46
Güneş 06:08
Öğle 12:19
İkindi 15:42
Akşam 18:21
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1