'AVM KÜLTÜRÜNDEN, AHİLİK KÜLTÜRÜNE GEÇİLMELİDİR!'

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Elazığ Şubesi Başkanı Ahmet Özdemir oldu. Başkan Özdemir; dernekleri hakkında bilgiler vererek “İlimizde yaşanan deprem ve ardından yaşanan pandemi sürecinde esnaflarımız olumsuz şekilde etkilendi esnaflarımız her konuda desteklenmeli” dedi.

ELAZIĞ 06.07.2021, 16:46 06.07.2021, 16:46
'AVM KÜLTÜRÜNDEN, AHİLİK KÜLTÜRÜNE GEÇİLMELİDİR!'
Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Elazığ Şubesi Başkanı Ahmet Özdemir oldu. Başkan Özdemir; dernekleri hakkında bilgiler vererek “İlimizde yaşanan deprem ve ardından yaşanan pandemi sürecinde esnaflarımız olumsuz şekilde etkilendi esnaflarımız her konuda desteklenmeli” dedi. Ayrıca Başkan Özdemir; “AVM kültüründen, ahilik kültürüne geçilmelidir” ifadelerini kullanarak, ahilik kültürünün yaşatılması gerektiğine işaret etti.

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

ESDER Elazığ Şube Başkanı Ahmet Özdemir, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Esnafların sıkıntılarına değinen Başkan Özdemir, esnafların her konuda desteklenmesi gerektiğine işaret etti. İşte Başkan Özdemir’in açıklamalarının detayları…

“UZUN YILLARDIR SEKTÖRÜN İÇİNDEYİM”

ESDER Elazığ Şubesi Başkanı Ahmet Özdemir; “1964 Elazığ doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Elazığ’da okudum. İnönü Üniversitesi Maden Teknikerliği bölümünden ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 30 yıldır ticaretle uğraşmaktayım. Önceden toptan mobilya şimdi ise perakende halı satış sektöründe şirketimiz bünyesinde faaliyet göstermekteyim. Elazığ’da milli görüşün siyasi partilerinde, STK’larında görevler yaptım. Uzun süredir ESDER Elazığ Şube Başkanlığı’nı yürütmekteyim” dedi.

“ESNAFIMIZIN DERTLERİNE ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇERİSİNDEYİZ”

Başkan Özdemir; “ESDER, 1997 yılında Rahmetli Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hocamız tarafından Esnaf ve Sanatkârlarımızın sorunlarını tespit edebilmek, çözüm üretebilmek, esnafın çağın şartlarına ayak uydurabilmesini sağlamak ve inovatif katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu minvalde çalışmalar yaparak günümüze kadar ulaşmıştır. Türkiye’nin pek çok şehrinde il bazında teşkilatlanmasını tamamlayarak, her daim esnafımızın yanında olmaya devam etmektedir. Bu amaçla derneğimiz, devletimizin çeşitli kurumlarıyla iş birliği yapmak suretiyle esnafımıza maddi katkı sağlamıştır ve sağlamaya devam edecektir. Esnafımızın sorunlarını çok iyi bilen ve çözüm üretme noktasında pozitif katkı sağlayan ESDER, geçmişten günümüze ulaşan ahilik kültürünü ve bilincini gelecek nesillere aktarma noktasında önemli bir pozisyon almıştır. Esnafımızın sektörel anlamda sorunlarını yerinde ve sahada tespit ederek anında çözüm arayışına giren ve dinamik bir yapıya sahip olan kuruluşumuzun, diğer esnaf teşkilatları ile ilişkisi, sorunlara daha kalıcı çözümler üretmemize imkân sağlamaktadır” dedi.

“ESNAFLARIN DERTLERİNE, ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇERİSİNDEYİZ!”

Sözlerini sürdüren Başkan Özdemir; “Esnaflık bilincinin toplumun her kesimine daha doğru bir şekilde anlatılma noktasında da derneğimizin önemli bir vazifesi vardır. Günümüzde esnaflık kültürüne sahip olmayan ve her kazancı mübah gören insanların esnaflık bilincine, kültürüne ve değerine vurmuş olduğu darbeye inat, ESDER manevi bilinç ile geçmişine bağlı, değerlerine sadık,  haramı ve helali bilen esnafların yetişmesi noktasında misyonu vardır. Bu sebeple yurdun her yerinde ve Elazığ’ımızda bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalar pandemi dolayısıyla sekteye uğramış gibi görünse de ilk günden itibaren esnafımızın dertlerine çözüm arayışı içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“KEPENK DERGİSİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Başkan Özdemir; “Genel merkezimiz tarafından uzun yıllardır basılan ve ücretsiz bir şekilde dağıtılan Kepenk dergisini önemsiyoruz. Çünkü muhtevasında yer alan ve esnafımıza olumlu katkı sağlayan bu neşriyatta, sektörel anlamda yenilikler anlatılmakta, esnaflık kültürünün ve bilincinin yansıtılmaya çalışılmakta, devletimizin farklı kademelerindeki ve sanayicilerimiz ile röportajlar yapılmakta, ESDER faaliyetleri kapsamlı bir şekilde işlenmektedir” dedi.

“AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ CANLI TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Özdemir; “ESDER genel merkezi bünyesinde illerde çeşitli kuruluşlarla iş birliği içinde konferanslar, paneller, çalıştaylar düzenlenmekte ve esnaflarımız da davet edilerek yerinde ve kapsamlı çözümler arayışı gerçekleştirmekteyiz. Toplumsal bilince katkı sağlamak, dayanışmayı özendirmek, karz-ı hasen kurumunu daha canlı tutmak amacıyla yapılan bu faaliyetlerden bir diğeri de ahilik kutlamalarıdır. Tüm illerde ahiliğin ne olduğuna dair broşürler dağıtılmakta, televizyon programları ile bu değerler anlatılmakta, şed kuşatma törenleriyle insanların bilincinde geçmişteki ahilik bilinci canlandırılmaya çalışılmaktadır. Bu organizasyonlarda iş birlikçilerimizin de desteğiyle binlerce kişiye ahi pilavı, ahi çorbası ikram edilmektedir. ESDER bir dernek olmasına rağmen kuruluş amacındaki ana misyonlar ile ülkemiz için oldukça değerlidir. Tüm bunların yanında ana amaç; 4 helalin 5 haramdan büyük ve üstün olduğunu tüm esnaf kardeşlerimize anlatmaktadır” dedi.

“DEPREMDEN ŞEHRİN TAMAMI ETKİLENDİ”

Özdemir; “2020 yılının başında ilimiz büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Bu vesile ile depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın. Depremin üzerinden 1,5 yıl geçti. Yaralar sarılmaya devam ediyor. Elazığ’da takribi 30-40 bin kişi doğrudan şehrin tamamı ise dolaylı olarak etkilendi. Ağır hasarlı evlerin ve iş yerlerinin yıkımı ve yeniden yapılması devam etmektedir. Ancak Elazığ’ımızda on binlerce esnafımız hem depremin hem de pandeminin yıkıcı etkisiyle karşı karşıya kalmıştır. Binlerce esnafımızın yıllarca uğraşıp düzene koyduğu iş yerleri ve birikimleri deprem ile birlikte yerle bir olmuştur” dedi.

“KREDİLER İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLMADI”

Özdemir; “Depremin hemen akabinde bir kamyon yardım malzemesi ile ilimize gelip yanımızda olan Genel Başkanımız Mahmut Çelikus’a teşekkür etmek istiyorum. Sayın genel başkanımız ile birlikte bu süreçte çeşitli kurumları ziyaret edip maddi ve manevi olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildirdik. Sayın Bakanımız Murat Kurum ve Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğlu ile de istişarelerde bulunarak sürece katkı sağlamaya gayret gösterdik.  Devletimizin tüm imkânlarını seferber eden bürokratlarımıza, aylarca yanımızda olan bakanlarımıza, siyasi parti liderlerimize, STK temsilcilerimize de ayrıca teşekkürü borç bilirim. Tabi, doğal bir afet bu. Ama devletimizin dinamik, güçlü ve kararlı yapısı bu süreci daha erken atlatmamızı sağlamıştır. Bu süreçte depremden etkilenen vatandaşlarımıza verilen krediler can suyu olmuştur. Gönül isterdi ki, hibe programlarıyla depremden ve pandemiden etkilenen Elazığ esnafımıza hibeler verilsin, borçların faizleri silinsin, ödemeler yeterli bir süre için ertelensin. Bu istediğimiz gibi olmadı” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİ ESNAFI ZORA SOKTU”

Pandemi süreci esnafı derinden etkilediğini dile getiren Özdemir; “Şehir nüfusu okulların kapalı olması ve esnek çalışma saatlerinin uygulanması nedeniyle oldukça düşmüş, hafta sonu kısıtlamaları, gece kısıtlamaları ve tam kapanmalar ile esnafımızın döndürmeye çalıştığı çarkları bozulmuştur. Bu süreçte dönen çek ve senet oranları artmış, ödenemeyen kiralar ve kredi borçları yük altındaki esnafımızı iyice zora sokmuştur. Bu süreçte olumsuz etkilenen esnafımıza devletimizin verdiği yardımlar yeterli olmamış, SGK primleri, işçi giderleri, kiralar, krediler ve çek senet ödemeleri aynen devam etmiştir. Bu noktada ülkemiz bu musibet ile mücadele noktasında her ne kadar diğer ülkelerden daha gayretliyse de doğal olarak beklentilerimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

“KREDİLERİN ÖDEMESİNDE, ESNEKLİK BEKLİYORUZ”

Özdemir; “Devletimizden, kuruluşlarımızdan, özel ve devlet bankalarından, odalardan isteklerimizin olması son derece normaldir. Depremden ve virüsten dolayı verilen kredilerin geri dönüşleri noktasında esneklik bekliyoruz. Faizle alınmış kredi varsa faizlerinin silinmesini, vadelerin uzatılmasını ve en azından bir yıl daha ertelenmesini talep ediyoruz. Dönen çek ve senetlere işlem yapılmamasını, ödenemeyen SGK prim borçlarını, vergi borçlarını daha makul ölçüde yapılandırmasını, ödenemeyen kredi borçlarını yeniden düzenleyerek esnafımıza kolaylıklar sağlanmasını rica ediyoruz. Depremden ve pandemiden son derece etkilenen Elazığ esnafımız için bir desteğin de aidat sistemiyle çalışan odalardan geleceğini ümit ediyoruz. Geçmişe dayalı borçların yeniden düzenlenmesini, faizlerin silinmesini ve en azından 1 yıl aidat alınmamasını teklif ediyoruz. Bu Elazığ esnafımız için çok önemlidir. Öte yandan yıllarca esnafımız üzerinden para kazanan ve zor zamanımızda yanımızda pek göremediğimiz özel bankaların da,  bu süreçte olumsuz etkilenen esnafımız için kolaylıklar sağlaması, kredi taleplerini red etmemesi, kredi borçlarını yapılandırıp faizlerin silinmesi çağrısında bulunuyoruz. Süreçte Elazığ Belediyemize ve Belediye başkanımız Şahin Şerifoğlu Bey’e ayrıca teşekkür ederiz. Gerek deprem sürecinde gerekse sonrasında esnafımıza sağladığı imkânlar takdire şayandır. Bu düşüncelerle hep birlikte bu zorlu süreci aşmak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmek zorundayız. Bu noktada kime ne görev düşüyorsa herkes taşın altına elini koymalıdır” şeklinde görüş bildirdi.

“ULUSAL MARKETLER, ESNAFLARIMIZIN ÜSTÜNE KARABASAN GİBİ ÇÖKMEKTE”

Özdemir; “Dünyanın pek çok yerinde ulusal markalar ve market zincirleri faaliyetlerini yürütmektedir. Ülkemizde de son yıllarda artan bu mağazalar esnaflarımızın üstüne adeta karabasan gibi çökmektedir. Üç harfliler olarak adlandırılan bu market zincirlerinin ve küresel sermayenin sahip olduğu diğer marketler küçük esnafımızı bitirmiştir. Zorlu yaşam koşullarıyla mücadele eden ve helalinden evine ekmek götürmek isteyen esnaf kardeşimizin bu mücadelesi bu marketlerle sekteye uğramaktadır. Adeta mantar gibi türeyen, her sokakta, her köşe başında yer tutan bu marketlerin karşısında dayanmak imkânsız hale gelmiştir. Yıllardır kanayan bir yaraya dönüşen bu konuda acilen düzenlemeler yapılmalı, esnafımıza kulak verilmeli ve bazı şartnameler ile çözümler sunulmalıdır. Öncelikle bu tür marketlerde elektronik, tekstil, beyaz eşya, halı, mobilya ve kendi sahası içine girmeyen her ne varsa satışlarına engel olunmalıdır. Her sektör kendi alanında uzmanlaşacak, lonca teşkilatı kurar gibi sektörel dağılım sağlanmalıdır” dedi.

“AVM’LER, HAFTADA EN AZ BİR GÜN KAPALI KALMALIDIR!”

“AVM kültüründen ahilik kültürüne geçilmelidir” diyen Özdemir, “Diğer ülkelerde olduğu gibi bu tür marketler şehrin dışına çıkarılmalı, ilçelerde belirli bir nüfusa kadar kurulmasına izin verilmemelidir. Şehrin içinde bina altlarından daha müstakil alanlarda esnaflardan uzak yerlere kurulmalarına izin verilmelidir. Adil ekonomik düzen içerisinde esnaf ve sanatkârlarımızı destekleyen eylem planları hayata geçirilmeli ve esnafımıza hem teorik hem de pratik destekler sağlanmalıdır. Tıpkı pandemi sürecinde olduğu gibi bu zincir marketler haftada en az bir gün kapalı kalmalı ve açılış kapanış saatleri düzenlenmelidir. Öte yandan bu marketlerin sattığı ürünler de halkımızın sağlığı için daha sık denetlenmeli, fiyat ve ambalajları düzenlenmeli ve gramaj hilelerine izin verilmemelidir. İlaveten şehir içindeki esnafları korumak amacıyla pazar yerlerinin de düzenlenmesi gerekmektedir. Belediyemize bu konuda iş düşmektedir. Çünkü esnaflarla iç içe kurulan pazarlar küçük ölçekli esnafımıza zarar vermektedir” dedi.

“ÖNEMLİ KONULARDA; STK’LARLA İSTİŞARE YAPILMALI!”

Özdemir; “İlimizde ve ülkemizde çok sayıda sivil toplum kuruluşu kendi alanlarında sorunların çözümü için gayret göstermektedir. Elazığ’da bu konuda kendi içerisinde dinamik bir yapıdadır. Odaların, derneklerin, vakıfların ve sendikaların aktif olduğu bir şehirdir. ESDER’de de bu dinamik yapının bir parçasıdır ve kendi üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır. ESDER’in de kurucuları arasında olduğu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu vasıtasıyla şehrin sorunlarına köklü çözüm bulabilmek için paydaşlarla ortak çalışmalar yürütmektedir. Platform sürekli olarak toplantılar yaparak gündemi belirlemekte ve şekillendirmektedir. Ancak bu konuda pasifte olan onlarca STK’ya ve aktif diğer STK’lara daha fazla yük düşmektedir. Elazığ özellikle bu son iki yıllık süreçte diğer illere göre daha büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Şehrin geleceğini etkileyecek imar çalışmaları, TOKİ marifetiyle yapılan on binlerce konutun istenilen düzeyde olamaması ve şehrin yeniden dağılımı noktasında başta ETSO, diğer odalar, iktidara yakın duran STK’lara büyük vazife düşmektedir. Ortak akılla şehrimizin ve esnafımızın sorunlarına çözüm aramalıyız. Şehirde belediye ve diğer iştirakler vasıtasıyla yapılan işlerde çevre esnafımızı da gözeterek iş birliğini sağlamalıyız. Bakınız, örnek vermek gerekirse şehrin doğusundan güneyine çok sayıda TOKİ evleri inşa edildi. Elazığ’ımızın köklü kültürüne uygun olarak inşa edilmesi gerekirdi. 2+1 evler bizim aile yapımıza uygun değiller. Ve bu evlerin şehirden çok uzak noktalara yapılması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Yine Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin taşınmasıyla Hastane Caddesindeki esnaflarımız mağdur olmuştur. Bu tür girişimler yapılırken şehrin iç dinamikleriyle istişare edilerek yapılması sanırım hem şehrimiz hem de esnaf ve sanatkarlarımız için en elzem konulardandır” dedi.

“STK’LARIN SESİ ŞEHRİN VE NESİLLERİN GELECEĞİ İÇİN DAHA GÜR ÇIKMALIDIR!”

Özdemir; “Bu noktada STK’lara büyük iş düşmektedir. STK’ların sesi şehrin ve nesillerin geleceği için daha gür çıkmalıdır. Tabi bunun yanında şehrimizde oldukça önemli işler gerçekleştirilmektedir. Devletimiz ve belediyemizin şehrimize yaptığı yatırımlar sayesinde şehrimiz çehre değiştirmekte, modern şehirler arasında gösterilmektedir. Bu noktada ilimiz valisine, milletvekilleri, hemşerimiz olan devlet adamları ve il bürokratlarına da büyük sorumluluk düşmektedir. Şehirlerin kalkınmasında ve STK’ların güçlü olmasında siyasi erklerin de payı büyüktür. ESDER de bu noktada üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Hayra motor şerre fren düsturuyla hareket eden derneğimiz iyi işleri alkışlamakta yapılan olumsuzlukların karşısında durmaktadır ” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Özdemir; “ESDER, ulusal ve uluslararası çehreye sahip bir sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetlerine iş birliği yaptığı diğer resmi ya da özel kuruluşlarla devam edecektir. KEPENK dergisinin yayınlarıyla yapılan faaliyetlerin daha geniş bir çevreye ulaştırılması amaçlanmaktadır. 15 yıl 100’e yaklaşan sayısı ile yayın hayatına devam eden dergimizin geniş bir sahaya ulaşmasını amaçlamaktayız. Bu sebeple internet sitemizi güncelleyip hem KEPENK dergimizi hem de diğer faaliyetlerimizi bu mecrada tanıtıyoruz. Bunun yanında ESDER her ne kadar Esnaf ve Sanatkârlar ile ilgili bir dernek görünümünde olsa da çeşitli kültürel faaliyetlerimiz devam etmektedir. Örneğin son yaptığımız ‘Sanayinin Gençleri 15 Temmuz’un Yiğitleri Ahiliğin Yolunda’ projemiz oldukça ses getirmiştir. Bu proje kapsamında çeşitli sanatsal ve sportif faaliyetler ile esnafımıza moral ve motivasyon sağlamayı amaçlamaktayız. Ayrıca ‘Kaybolan Meslekler Fotoğraf Yarışması’ ve ‘Çocuk Gözü ile Esnaf Resim ve Şiir Yarışması’ gibi etkinlikleri ilimizin de dâhil olduğu diğer illerle birlikte gerçekleştirmekteyiz” dedi.

“AHİ KÜLTÜRÜNÜ, SAĞLAMAK İSTİYORUZ!”

Ahilik bilinci oluşturmak istediklerinin de altını çizen Özdemir; “ Bu ve buna benzer etkinliklerin ilkokul düzeyine kadar indirip çocuk ve gençlerimizin esnaf ve sanatkarlarımızı tanımaları, ahilik bilincine sahip olmaları en büyük gayelerimizdendir. Ahi kutlamalarına pandemi dolayısıyla ara vermiştik.  Ahi kutlamaları kapsamında bir dizi etkinlikleri yeniden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Öte yandan alanında uzman kişilerden oluşan bilimsel ekiplerle çalıştaylar, sempozyumlar ve paneller yaparak esnafın kendini potansiyelinin daha da farkında olarak ticari hayatına devam etmesini sağlamak vazifelerimizdendir. Şehrin diğer STK’ları ve kurumları ile sürekli olarak iş birliği yaparak sorunlarımıza çözüm aramanın elzem olduğuna inanıyoruz. Tüm bunları yaparken bilimsel faaliyetler ve yayıncılık noktasında da kitaplar, çeşitli neşriyatlar çıkarıp ücretsiz dağıtarak toplumsal bilinci ve Ahi kültürünü sağlamaya devam etmek niyetindeyiz” diyerek açıklamasını tamamladı.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
8
açık
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:13
Öğle 12:16
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Valencia 15 19
11. Osasuna 14 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 15 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7