Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu’ya bağlayan Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahı noktalarından biri olan Pertek Köprüsü ile ilgili 23 yıl önce yapılan bir haber gün yüzüne çıktı.

“Ekmeğe karşılık köprü”

18 Nisan 2000 tarihinde dönemi Elazığ Valisi Lütfullah Bilgin, Pertek ilçesini ziyaret etmiş ilçede Pertek Köprüsü talebi ile karşılaşmıştı. İlçede tandırda ekmek yapan kadınlar Vali Bilgin’e sıcak ekmek ikram edip bu ekmeğin karşısında köprü istiyoruz demişlerdi. Bilgin ise bu ikrama karşılık bu isteğin zor olduğunu söylemişti.

Feribot çilesi sona eriyor: Pertek Köprüsü ihalesi yıl sonunda yapılacak Feribot çilesi sona eriyor: Pertek Köprüsü ihalesi yıl sonunda yapılacak

23 yıl sonra; “Hayırlı Olsun” açıklaması

Aradan geçen 23 yılın ardından bölgede yine aynı sorun tartışılıyor konuşuluyor. Son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Erol Keleş, Ejder Açıkkapı ve M. Rıdvan Nazırlı’nın ortak imzası ile ‘Hayırlı Olsun’ başlıklı bir açıklama yayınlanmıştı.

Yayınlanan açıklama hem Elazığ’da hem de bölgede heyecan yaratmıştı. "Hayırlı Olsun" başlığıyla yayınlanan açıklamada; “Pertek Köprüsü için alternatif güzergahlar netleştirilmiş olup, ihale hazırlıklarına başlanmış, yıl sonu itibariyle proje ihalesine çıkılacaktır” denilmişti.

AK Parti vekiller ‘hayırlı olsun’ diye duyurmuştu; Işıkver; “Hiçbir gelişme yok” AK Parti vekiller ‘hayırlı olsun’ diye duyurmuştu; Işıkver; “Hiçbir gelişme yok”

Işıkver’in açıklaması heyecanı umutsuzluğa bıraktı

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, AK Partili vekillerin, “Hayırlı Olsun” açıklamasından yaklaşık 1 ay sonra Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sunduğu Gündem programında şu ifadeleri kullanmıştı; “Bu safhaya zaten geçmiş dönem Ak Parti Milletvekillerinin gayretleri ile gelindi. Sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bu proje ihalesi çıkılacak… Yani Pertek Köprüsü ile ilgili hemşehrilerimiz kızmasınlar şuan için hiçbir gelişme yoktur.”