EĞİTİMDE REFORM « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

EĞİTİMDE REFORM

Bu haber 23 Ekim 2020 - 8:07 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbni Haldun Üniversitesi’nin açılış töreninde 18 yıllık iktidar döneminin bir nevi öz eleştirisini yaptı. Birçok alanda yapılan güzel hizmetlerin yanında eğitim kültür ve aile kurumu hususlarında gelinen noktanın çok iç açısı olmadığını ifade etti.
Eğitim sistemini eleştirdi ve köklü bir reformdan söz etti ve bu konularda mahzun olduğunu ikrarla şu tespitlerde bulundu:
“Samimi bir muhasebe ile geçtiğimiz 18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.
Şimdi burada keyfiyet üzerindeki süreci bizim hızlandırmamız gerekiyor. Eğitim-öğretim görüyorlar ama çoğu alanda hepimizi mutmain edecek düzeyde yetişmiş insan gücüne sahip değiliz. Genç bir nüfusa sahibiz hamdolsun ama medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz.
Önümüzdeki dönemde önceliğimizi aileden başlayarak eğitim öğretim hayatları boyunca evlatlarımızı hakkıyla yetiştirmek olarak değiştirmemiz şarttır.
Bu değişim topyekûn bir eğitim öğretim reformunu gerektirir.”
Tespitler doğru ve yerinde. Hele hele bu tespitlerin 18 yıl süre ile ülkeyi yöneten iradeden gelmesi oldukça kayda değer.
Eskiden her yeni hükümet, eskiyi eleştirecek yeni eğitim sistemi ile yola devam edeceklerini açıklayarak işe başlardı. Ancak son 18 yılda bu değişim her bakan değişimine indi. 18 yıl boyunca her Milli Eğitim Bakanının göreve başlama konuşmasının birinci maddesi, eski sistemin yanlış olduğu ve yeni eğitim reformu ile doğru olan sisteme ulaşacaklarını ifade ettiği cümlelerdi.
Kaç bakan geçti, kaç Talim Terbiye Kurulu Başkanı değişti bilinmez ama ülkenin Cumhurbaşkanı, eğitim sisteminin başarısızlığını ilan ve itiraf etmekle kalmadı, öğretimden ziyade “eğitim” merkezli bir reformdan söz etti.
Eğitim alanında çok sayıda çalışmaları olan ve psikoloji alanında profesörlük payesi bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da pandemi sürecinin olumsuzlukları dolayısıyla kafasında olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onay vereceği sistemi hayata geçiremedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tespiti ve hayata geçirilecek eğitim reformu hakkında sadece bakanlığın değil, eğitim üzerinde söz söyleme hakkını kendinde bulan ve birçoğu kendi kabuğuna çekilmiş, duyarlı ve hassas STK’ların önerileriyle şekillenecek bir eğitim modeline ihtiyaç var.
Umarız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği ve işaret ettiği eksiklikleri gidermek için önerdiği eğitim reformu için çalışmalar başlar. Ve umarız Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu içten ve samimi duyguları, bu işle görevli kurum, kuruluş ve kişileri harekete geçirir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “eğitim” tarafını ihmal ettik cümlesinden hareketle, bir yerlere gelmek yerine bir şeye, özellikle de insanlığa yaramak merkezli bir eğitim sistemi için herkes eteğindeki taşı dökmeli, bu konuda sözde değil özde eğitim şuraları yapılmalı ve eski uygulama ve tecrübelerin ışığında yeni sistemin ilk adımları atılmalıdır.

 

 

Mehmet Karaaslan
Mehmet Karaaslanmehmetkaraaslan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.