E-DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR SÜREÇ BAŞLIYOR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

E-DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR SÜREÇ BAŞLIYOR

Bu haber 22 Kasım 2019 - 7:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gelir idaresi başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, elektronik belge kullanımında bütünlüğü sağlamak ve mükelleflerin bu uygulamalara olan uyumunu artırmak adına, 19.10.2019 tarihinde 30923 sayılı Resmi Gazete’de Elektronik Defter Genel Tebliği ve Vergi Usul Kanunu Genel tebliği yayımlandı.

Tebliğ kapsamına giren firmalar yeni dönemde; e-Arşiv Fatura, e-Fatura, e-İrsaliye, e-Defter, e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu sistemine zorunlu geçiş yaparak bu dönüşüm sürecine hız verecekler.

Bu yazımda, bahsettiğim bu belgelerden günlük hayatta en çok karşımıza çıkan ve mükellefleri daha yakından ilgilendiren e-Arşiv Fatura, e-Fatura ve e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili olan değişikliklerin nelerden oluşacağını ve kimler hangi şartlarda ve hangi süreler sonunda bu belgeleri kullanmak zorunda kalacak bunlardan bahsedecek olursak;

e-Arşiv Fatura ve E-Fatura;

Brüt satış hâsılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan firmaların geçmek zorunda olduğu e-Fatura uygulamasında, geçiş zorunluluğu tutarı bu tebliğ ile birlikte 5 Milyon TL ve üzeri olarak değiştirildi. Ayrıca e-Fatura uygulamasına dâhil olan mükellefler, internet aracılığı ile satış yapan veya satış ve kiralama işlerine internet siteleri yoluyla aracılık eden mükellefler ve internet reklamları yayınlayan mükellefler 01.01.2020 yılı itibariyle e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu olarak geçiş yapacaklar. Mükellefler zorunlu olarak e-Arşiv Fatura uygulamasına dâhil olmasalar bile bir gün içerisinde aynı mükellefe vergiler dâhil 5.000TL ve üzeri fatura düzenlemeleri halinde bu faturaları e-Arşiv Fatura olarak düzenlemek zorunda olacaklar. Karşı tarafın vergi mükellefi olmadığı durumlarda ise bu tutar vergiler dâhil 30.000TL olacaktır.

e-Serbest Meslek Makbuzu;

e-Serbest Meslek Makbuzu bu tebliğ yayınlanmadan önce zorunlu değil ama ihtiyari olarak kullanılmaya başlanmıştı. Söz konusu tebliğ ile birlikte tüm meslek erbaplarına (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenleme zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluk 01.02.2020 tarihi itibariyle faaliyeti devam eden mükellefler için 01.06.2020 tarihinde başlayacak. 01.02.2020 tarihi ve sonrasında faaliyete başlayacak mükellefler ise faaliyete başladıkları tarihi izleyen 3. ayın sonuna kadar serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorunda olacaklar.

Bu değişikliklerden anlaşılacağı üzere e-Arşiv Fatura, e-Fatura ve e-Serbest Meslek Makbuzu ticaret hayatında artık daha sık karşımıza çakacak gibi görünüyor. Mükelleflerin, tebliğ kapsamında kullanmak zorunda oldukları e-Belgeler ile ilgili dönüşüm sürecini zamanında ve eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir. Aksi halde ciddi cezalarla karşı karşıya kalacaklarını unutmamaları gerekiyor.

 

 

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.