“Dünyanın hiçbir yerinde yüz yüze eğitime bu kadar ara verilmedi!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

 “Dünyanın hiçbir yerinde yüz yüze eğitime bu kadar ara verilmedi!”

Bu haber 14 Ocak 2021 - 18:16 'de eklendi.

Eğitim Bir- Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Bahşi, “Okulların kademeli bir şekilde açılması gerekiyor. Biz eğitimciler öğrencilerimize artık kavuşmak istiyoruz. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde yüz yüze eğitime hiç bu kadar ara verilmedi” diyerek yüz yüze eğitime kademeli bir şekilde geçilmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Eğitim Bir- Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi gazetemize özel açıklamalarda bulundu. İşte Başkan Bahşi’nin açıklamalarının detayları…

“OKULLARIMIZA TEMİZ BELGESİ VERİLMEKTE”

“2020- 2021 eğitim ve öğretim yılının başından itibaren bizler kademeli bir şekilde yüz yüze eğitimlerin başlamasını gerektiğini ifade ettik” diyen Bahşi; “Eğitim öğretim kademeli de olsa 1. sınıflar, 8. ve 12. sınıflarda da devam etmek zorunda. Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu tedbirler neticesinde; okullarımıza temiz belgesi verilmekte. Okullarımız pandemiye uygun hijyen koşullarını taşımakta. Bu anlamda eğitim ve öğretim hafta da bir gün dahi olsa hatta birkaç saat dahi ders alsa olur. Çünkü eğitimciler; yüz yüze öğrencilere yapacağı çalıştırmalar aktarılabilirdi” dedi.

“2. DÖNEMDE DE EĞİTİM VE ÖĞRETİM PEK RANDIMANLI OLMAZ!”

Sözlerini sürdüren Başkan Bahşi; “Ülkemizde koronavirüs vakaları artış gösterince; yeni kararlar neticesinde eğitim ve öğretime ara verildi. 15 şubata kadar ara tatille birlikte eğitim ve öğretim yüz yüze olmayacak. Devlet kütüphanelerimiz açık, pandemi kurallarına uygun buralara öğrenciler gidebilmekte. Artık özel eğitime ihtiyaç duyanlar da eğitim alabilecek. Bir de sınava girecek öğrenciler için de kademeli de olsa eğitim vermeli. 2. dönemde de öğrencilerimiz tam randımanlı bir şekilde eğitim alamayacak. Tedbirler doğrultusunda yine eğitim ve öğretim faaliyetleri olacağa benziyor” ifadelerini kullandı.

BAHŞİ, 1. SINIFLARIN OKUMA VE YAZMA KONUSUNDA YAŞADIKLARI SIKINTILARA DEĞİNDİ!

Okulların güvenli olduğuna vurgu yapan Bahşi; “Ayrıca geçen sene birinci sınıfa başlayanlar, birinci öğretime merhaba der demez Elazığ’da deprem olunca okullar kapandı. Sonra da pandemi patlak verdi ve neredeyse derse hiç devam edemediler. Geçen yıl ki birinci sınıflar şimdi ikinci sınıf oldular ama bunlar okuma ve yazma konusunda çok geri kaldılar. Ayrıca bu yıl birinci sınıf olanlar; yine okuma yazmaya geçme aşamasındayken yine yüz yüze eğitime ara verildi. Çocukların edindikleri becerilerini kaybetmemeleri adına 15 şubattan itibaren muhakkak yüz yüze eğitime başlaması gerekiyor. Ayrıca 8. ve 12. sınıflarında yüz yüze eğitime başlatılmalı. Kısıtlamalar haricinde çarşı ve pazar güvenli olmamasına rağmen gayet kalabalıklar. Oysa okullar buralardan daha güvenli” ifadelerini kullandı.

“DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE EĞİTİM VE ÖĞRETİME BU KADAR ARA VERİLMEDİ!”

Okullar açıldığında okullarda vaka sayıları üst düzeye ulaştı gibi bir hadise ile karşı karşıya kalmadık. Okullar temiz ve güvenilir olduklarını ispatladı. İnşallah 15 şubattan sonra eğitim ve öğretim kademeli dahi olsa yüz yüze olacak şekilde başlatılır. Biz şu anda çocukların akran öğrenmesini sağlayamazsa yani sınıf ortamında öğrenme olmazsa; bu çocuklar için ciddi bir kayıp olacaktır. Öğrencilerimiz dünya liginde de yarışmakta. Şu an dünyada hiçbir yerde bizim kadar eğitim ve öğretime ara veren ülke yok! Biz de şartlar neyse bir vatandaş olarak, üzerimize düşeni yaparak, çocuklarımızın heba olmaması adına 2. dönemde yüz yüze eğitimin pandemi kurallarına uygun şekilde başlatılması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

“EĞİTİM YUVALARIMIZ DA EĞİTİMCİLERİMİZ DE YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR!”

Uzaktan eğitim konusunda eğitimcilerinde ciddi bir efor sarf ettiklerine dikkat çeken Bahşi; “Veliler bu süreçte öğretmenlerin işinin ne denli güç olduğunu öğrenmiş olduklarını aktarmaktalar. Öğretmen ekran başında dersi anlatmak için; ciddi emek sarf ediyor. Bizler eğitim yuvalarımızın da eğitimcilerimizin de yüz yüze eğitime hazır olduğunu belirtiyoruz” dedi.

“TOKİ’LER YÜKSELİRKEN, EĞİTİM YUVALARI DA YÜKSELMELİYDİ!”

Başkan Bahşi bir kez daha ilimizde okul ihtiyacı olduğuna değinerek; TOKİ’ler yükselirken, okul binalarının da aynı hızda yükselmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu konu özelinde bir kez daha yetkililere seslenerek, okulların hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğini vurguladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.